Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Познай битката по снимка!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа
    Е, виждат се множество "баталии" от сторени в квадрати пикинери, които се моткат насам-натам. Виждат ес ландскнехти, окито се колят (и май гърмят с примитивни пушкала). Цялото това нещо се развива сред планински терен. На мен ми мяза на нещо в Швейцария.
    Ето жокер, не е Швейцария.
    Първо определете периода, войната, евентуално участниците. Жокера е доста силен.
    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

    Comment


      Не мога да разбера тези кубчета гора от пики ли изобразяват или някакви постройки? Ако е второто, напомнят ми на пуеблоси, тоест нещо свързано с Мексико... може би Кортес, въпреки че не се виждат индианци...
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Ами аз не съм много силен по този период, но предвид че се виждат алебардиери по фланговете и въобще отвън, квадрати от копиеносци в строя, както и хора, въоръжени с алебарди, къси копия (или може би мускети?) около тях, също в квадрати, то бих предположил, че става въпрос за ХV² или най-късно началото на ХV²² век. Мястото е в Европа, може би в Германия? ВОйната засега не рискувам да се опитвам да позная.

        Comment


          Dinain написа
          Не мога да разбера тези кубчета гора от пики ли изобразяват или някакви постройки? Ако е второто, напомнят ми на пуеблоси, тоест нещо свързано с Мексико... може би Кортес, въпреки че не се виждат индианци...
          Кортес е нямал толкова хора, на първата картинка има бая народ. А и не са били въоръжени така, поне така ми се струва.

          Comment


            Голъм е на прав път. Странните сгради(пуеблоси) са пики. Събитието се развива в Старият Свят(индианци няма да видите , те са при Панчо Виля). Обърнете внимание на фортификационното начертание. Жокера изобразява "нещо". Опитайте се да познаете какво, междувременно пробвайте с войната, последното изобщо не е трудно.
            Хайде мисля, че засега помогнах достатъчно.
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              В такъв сулчай става въпрос вероятно за 30-годишната война. За битката обаче още не се сещам.

              Comment


                gollum написа
                В такъв сулчай става въпрос вероятно за 30-годишната война. За битката обаче още не се сещам.
                Да 30-годишната е.
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  То това хубаво, ама освен че не я познавам добре, един бегъл поглед в Уикипедия ми показа, че тя изоблиства от битки (е не тъврде много, за 30 години война , но достатъчно).
                  Може да е битката при Лутер 1626 г.?

                  Comment


                    "Нещото" да не е новия строй на Густав?
                    А кютека.. хмм... да не бяха фотификационни линии, ами полеви укрепления бих посмял да кажа лагера на Валенщайн (ех, който говори наизуст...) и опитът за щурм на Густав.. ама...
                    Last edited by Sir Gray; 18-05-2006, 14:12.
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      да не е Брейтънфелд 1631 г. / мисля че някъде го водят и битката при Лайпциг/

                      Comment


                        Няма укрепления там. Може да е някоя от обсадите там, Аугсбург и кой беше другия по-известен град дето Густав превземаше. Обаче не е ясно още дали точно Густав е участник в битката по-горе, аз сметнах, че формацията от втората картинка може да е неговата.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          Жокерът наистина представлява шведският боен строй. Обаче тия укрепления ...не ми се вярва да е обсада..по-скоро някакви полеви укрепления палисаден тип...хмм (много на сляпо ама) - да не е Нордлинген?

                          Колкото до моето описание на Чапултепек. Ами ....битката е най-известна с две неща. От американска страна - с химна на морската пехота "From the halls of Montesuma to the shores of Tripoli" където "halls of Montesuma" е референция за битката при Чапултепек. А от Мексиканска с подвига на децата-герои. В замъка Чапултепек се е помещавала Мексиканската военна академия и нейните кадети също взимат участие в битката. М/у кадетите е имало и деца на 13 год. и някой от тях (ако не се лъжа 4-5) отказват да се предадат при капитулацията на замъка и продължават да се сражават докрай. Последното хлапе се самоубива скачайки от стените на замъка, увито с мексиканския флаг. Los ninos heroes е един от двата най-митологизирани момента от мексиканската военна история, заедно с 5 май (Чинко де Майо) - деня на победата над французите при Пуебла, който е и нац. празник.
                          Самата битка е част от общата поредица битки при превземането на Мексико сити. Интересното е че доста американски офицери са били против директната атака на замъка и вместо това са предлагали обходна атака от другата страна на града ама кой да ги слуша. В самата война в американската армия воюват и разни млади лейтенанти с имена като Робърт Лий, Юлисис Грант, Пиер Борегард и някой други.
                          Last edited by albireo; 18-05-2006, 15:45.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            Хана написа
                            Кортес е нямал толкова хора, на първата картинка има бая народ. А и не са били въоръжени така, поне така ми се струва.
                            Да де, имал е около 400 войника, 4 оръдия, 60 арбалета и 12 мускета доколкото си спомням от дневника на експедицията. Но си казах че може картината да е "разкрасена", пък и тези пуеблоси ме заблудиха

                            Тези укрепления ми напомнят Гибралтар. Ама аз само стрелям напосоки
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Според мен това все пак е обсада на град - характерните укрепления (със звездообразни ъгли и много прави форми) са предна защита на град, което отчасти се вижда на картината. Мисля че това е обсадата на Франкфурт през 1631 година, проведена от войската на същия този Густав Адолф. И теренът, който се вижда на картината е в полза на това предположение..

                              Comment


                                До тук вървим добре. 30-годишната, укрепления, шведи. Грей е най-близо. Шилер.
                                Вижте къде на картината има фортификация. Обърнете специално внимание на горният ляв ъгъл на основната картина.

                                Ето една от персоните взели дейно участие. Не е Кортес, Писаро или G. W. Bush.
                                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                                Comment

                                Working...
                                X