Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Познай битката по снимка!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Е ясно, с това Шилер и тая картинка която си дал всичко би трябвало да си дойде на мястото. Лагерът на Валенщайн (който е и на снимката) и т.н. Битката трябва да е Лютцен
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      Ок, щом не е обсадата на Франкфурт от 1631 г., от тогава трябва да е битката при Furth от 1634 г. (още повече, че при внимателен оглед открих името "Furt", изписано над града в долу вдясно на картината). Може и да греша, де .

      Портъсих за битката при Lutzen - не ми прилича да е тя. Там сражението се разиграва около един път, на го виждам на картината на самата битка. Ето една каритна на битката при Lutzen, която намерих.
      Last edited by gollum; 18-05-2006, 16:15. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        Ама 1634 Валенщайн е в Бохемия, където го убиват по заповед на императора. Не ми се вярва да е взел дейно участие при Фурт. Освен това все пак при Лютцен той разполага армията си по укрепления покрай този път, та затова реших че това трябва да е битката. Предлагам Ханс да спре да ни мъчи и да си каже
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          Нее, Лютцен не е.
          Та или е Фурт (никой не е казал, че Валенщайн трябва да е участвал ) или лагера на Валенщайн (ако все пак е участвал) при Алте Фесте. Но укрепленията не приличат на лагерни.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            Напротив Ханс точно това каза в пост #180. Но сега виждам по едни други източници че Фюрт го дават 1632, а не 1634 което каза Голъм, така че наистина може и да е Фюрт. Пък и се връзва с хансовия навик да дава супер извратено-неизвестни битки.
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              Възможно е, както отбелязах, не съм хич сведущ по тази война (и този период), та използвах Уикипедия за годината на битката при Furth, там е дадена като 1634 г., но това естествено не означава много.

              Comment


                Става дума за сражението при Алте Фесте(или Фюрт?/Fürth), част от шведският период в 30-годишната война.
                През 1632г. Валенщайн начело на частната си армия успява да се разправи със сахсонците в Бохемия и да се съедини с баварците(много исках да напиша това изречение ). Следва настъпление с цел облагането на Нюренберг, което неминуемо би променило плановете на Густав Адолф за нахлуване в Австрия. Плана на Валенщайн донася свойте плодове и макар Густав първи да стига до Нюренберге(разполага се при Фюрт) е принуден да се откаже от горе споменатото настъпление. Самият Валенщайн пък заема изключително удобна(и силно укрепена) позиция(която напълно компенсира малкият числен превес на Густав) при замъка Алте Фесте, като успява и да отреже "шведите"(в 45,000-ната амия шведите и финландците са не повече от 10-15%).
                Густав Адолф привличайки допълнителни сили успява също да лиши Валенщайн от снабдяване.
                След месец(тоест през септември 1632) положението със снабдяването е толкова отчайващо(и двете армии се топят като сняг), че Густав се решава на атака срещу силната позиция(ако си спомням правилно на 3-ти). Въпреки тактическото изкуство на шведите резултата е загубата на над 1000 човека, без да бъде постигнато нищо съществено. След този провал Густав решава да зареже Нюренберг за да подопомогне протестантите в Бавария. Валенщайн пък се спира на настъпление в Саксония, което ще доведе до сражението при Лютцен.

                Как ще се разберете кой какво е познал незнам, според мен Грей е най-заслужил, струва ми се че той най-знае за какво иде реч.
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  Eee браво на Грей и Голъм :nworthy:
                  Тая загадка беше готина пък и потвърди 2 неща: Ханс дава за загадки супер извратени битки и на уикипедия хич не може да се вярва
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    Аз пък съвсем не можах да свържа въпросния Фурт с нападението на лагера Последното е доста известно де.
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      Моля следващата загадка. (Албирео тихичко се измъкна от обещанието си да даде описание )
                      Ако може нещо по-съвременно само. Има един куп битки от 20 век. И да не кажете, че се познават лесно; Ануал беше разгадана по една случайност
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Dinain написа
                        Албирео тихичко се измъкна от обещанието си да даде описание
                        Много мразя да не ме четат. Повече от това мразя само да ме четат и да не ме разбират.
                        За наказание загатката която давам въобще не е от 20ти век.

                        Картината е супер известна, макар и предимно в цветни репродукции. Вярвам че бихте могли да се справите и без жокер, но все пак съм приготвил един два.

                        Dinain написа
                        Ануал беше разгадана по една случайност
                        Неее малко си нагъл.....не е истина направо...аз 2 дни разправям че Риф е един от възможните ми вариянта (ако си спомняш бях ги свел до 5) и в момента в който се заемам със сериозно проучване на всеки един от тях, в първия стойностен сайт по темата си намирам и нужния отговор....случайност тц тц
                        Last edited by albireo; 18-05-2006, 23:12. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          Поради едно невероятно стечение на обстоятелствата не съм забелязал описаниеto на Албирео. За което се извинявам и предлагам кутрето си като откуп за нанесената обида.

                          По дяволите, човече, упомни се, какво се впрягаш толкова?! Всичките лаври са за тебе, ти отгатна все пак - браво! Няма повече да правя така...

                          Между другото, картината ти не изобразява ли обсадата на Балтимор от британския флот в 1812 г.?
                          Last edited by Dinain; 19-05-2006, 01:51.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Бааа, Алибрео, картината може и да е известна, но аз съм порпуснал да се известя за нея . Да не би случайно да е ракетното нападение над Копенхаген от 1807 г.?

                            Comment


                              Неее, Балтимор е. Проверих вече в Гугъла
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                По-скоро Не само е Балтимор, но е и форт МакХенри.
                                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                                Comment

                                Working...
                                X