Е ясно, с това Шилер и тая картинка която си дал всичко би трябвало да си дойде на мястото. Лагерът на Валенщайн (който е и на снимката) и т.н. Битката трябва да е Лютцен
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Познай битката по снимка!
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Ок, щом не е обсадата на Франкфурт от 1631 г., от тогава трябва да е битката при Furth от 1634 г. (още повече, че при внимателен оглед открих името "Furt", изписано над града в долу вдясно на картината). Може и да греша, де .
Портъсих за битката при Lutzen - не ми прилича да е тя. Там сражението се разиграва около един път, на го виждам на картината на самата битка. Ето една каритна на битката при Lutzen, която намерих.
Comment
-
Ама 1634 Валенщайн е в Бохемия, където го убиват по заповед на императора. Не ми се вярва да е взел дейно участие при Фурт. Освен това все пак при Лютцен той разполага армията си по укрепления покрай този път, та затова реших че това трябва да е битката. Предлагам Ханс да спре да ни мъчи и да си каже
Comment
-
Става дума за сражението при Алте Фесте(или Фюрт?/Fürth), част от шведският период в 30-годишната война.
През 1632г. Валенщайн начело на частната си армия успява да се разправи със сахсонците в Бохемия и да се съедини с баварците(много исках да напиша това изречение ). Следва настъпление с цел облагането на Нюренберг, което неминуемо би променило плановете на Густав Адолф за нахлуване в Австрия. Плана на Валенщайн донася свойте плодове и макар Густав първи да стига до Нюренберге(разполага се при Фюрт) е принуден да се откаже от горе споменатото настъпление. Самият Валенщайн пък заема изключително удобна(и силно укрепена) позиция(която напълно компенсира малкият числен превес на Густав) при замъка Алте Фесте, като успява и да отреже "шведите"(в 45,000-ната амия шведите и финландците са не повече от 10-15%).
Густав Адолф привличайки допълнителни сили успява също да лиши Валенщайн от снабдяване.
След месец(тоест през септември 1632) положението със снабдяването е толкова отчайващо(и двете армии се топят като сняг), че Густав се решава на атака срещу силната позиция(ако си спомням правилно на 3-ти). Въпреки тактическото изкуство на шведите резултата е загубата на над 1000 човека, без да бъде постигнато нищо съществено. След този провал Густав решава да зареже Нюренберг за да подопомогне протестантите в Бавария. Валенщайн пък се спира на настъпление в Саксония, което ще доведе до сражението при Лютцен.
Как ще се разберете кой какво е познал незнам, според мен Грей е най-заслужил, струва ми се че той най-знае за какво иде реч.Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
Моля следващата загадка. (Албирео тихичко се измъкна от обещанието си да даде описание )
Ако може нещо по-съвременно само. Има един куп битки от 20 век. И да не кажете, че се познават лесно; Ануал беше разгадана по една случайност"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Dinain написаАлбирео тихичко се измъкна от обещанието си да даде описание
За наказание загатката която давам въобще не е от 20ти век.
Картината е супер известна, макар и предимно в цветни репродукции. Вярвам че бихте могли да се справите и без жокер, но все пак съм приготвил един два.
Dinain написаАнуал беше разгадана по една случайност
Comment
-
Поради едно невероятно стечение на обстоятелствата не съм забелязал описаниеto на Албирео. За което се извинявам и предлагам кутрето си като откуп за нанесената обида.
По дяволите, човече, упомни се, какво се впрягаш толкова?! Всичките лаври са за тебе, ти отгатна все пак - браво! Няма повече да правя така...
Между другото, картината ти не изобразява ли обсадата на Балтимор от британския флот в 1812 г.?Last edited by Dinain; 19-05-2006, 02:51."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
Comment