Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Познай битката по снимка!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Не, не е. Допълних още две картинки, така че вече е представена с четири, което трябва да е достатъчно, за да се познае, поне така се надявам.

    Comment


      #77
      gollum написа
      Пускам една битка за познаване, представям я с четири картинки.
      Азенкур 1415 или Креси 1346 ?

      Comment


        #78
        Не. Близо си, но не съвсем . Тази битка е характерна с нещо .

        Comment


          #79
          Битката при Поатие /1356 година/ ли е?

          Comment


            #80
            Според мен е "Битката на златните шпори". Но сега как точно се казваше населеното място - Куртре?
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #81
              Стърлинг Бридж 1297?

              Comment


                #82
                Не ми мяза да е Стърлинг Бридж - картинки 2 и 4 показват ясно, че сражението е м/у Рицари и пехота (простолюдие). Сетих се за швейцарците и за фламандците. Обаче на няколко места се виждат френските лилии. Това ме води към Curtrai. Освен това черният лъв на жълто поле (картина 3#) е фламандски герб. Отново - Curtai. Друго - Голъм е дал четири картини общо взето от различни епохи, което показва че битката е популярна и увековечавана многократно през вековете. Особено последната картина явно е от 19век. и е толкова идеализирана - съвсем в стила на националното възвеличаване и преекспониране на националната митология. Каквато битка е именно пак Curtrai - за младата белгийска нация (спомнете си кога е създадена Белгия) тя е това, което е Шипка за нас, че и повече. Най-митологизирания момент във фламандската история. Така че пак залагам на Curtrai.

                P.S. сега като нправих малка проверка - с ужас установявам, че голяма част от аргументите ми важат абсолютно на 100% и за Стърлинг Бридж :aaa: .
                Но си държа на Куртре, все пак въпреки че английския крал има лилии в герба (пусти нормани), би трябвало все пак да се появяват някъде и трите лъва. Освен това шотландския лъв вярно, че е на жълто поле, но пък е червен.
                Пък и шотландците си имат някак си по-популярни битки които да изтипосват - Банокбърн напр. или дори Кулоден - въпреки че е поражение. Докато за белгийците тая е първа и единствена .
                Last edited by albireo; 09-05-2006, 18:30.
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  #83
                  albireo написа
                  Не ми мяза да е Стърлинг Бридж - картинки 2 и 4 показват ясно, че сражението е м/у Рицари и пехота (простолюдие). Сетих се за швейцарците и за фламандците. Обаче на няколко места се виждат френските лилии. Това ме води към Curtrai. Освен това черният лъв на жълто поле (картина 3#) е фламандски герб. Отново - Curtai. Друго - Голъм е дал четири картини общо взето от различни епохи, което показва че битката е популярна и увековечавана многократно през вековете. Особено последната картина явно е от 19век. и е толкова идеализирана - съвсем в стила на националното възвеличаване и преекспониране на националната митология. Каквато битка е именно пак Curtrai - за младата белгийска нация (спомнете си кога е създадена Белгия) тя е това, което е Шипка за нас, че и повече. Най-митологизирания момент във фламандската история. Така че пак залагам на Curtrai.
                  С преголяма мъка :vb_sad: признавам, че печелиш - наистина е Courtrai 1302...

                  Comment


                    #84
                    Съвсем точно - Куртре, 1302 или "Битката на златните шпори". Поздравления . Обикновено я сочат акто един от първите случаи пехота да помете рицарска кавалерия през Средновековието. Естествено, както винаги нещата са преекспонирани .

                    Comment


                      #85
                      Нека и аз се включа. Можете ли да познаете кои са битките?

                      Comment


                        #86
                        Първата ми прилича на Варна от 1444. Или Никопол 1396. Втората мисля, че е отбраната на Шевардинския редут през 1812 от руснаците в битката при Бородино - мисля, че въпросния редут беше известен и като Багратионови флеши...

                        Comment


                          #87
                          Ето и от мен....
                          sigpic

                          Comment


                            #88
                            Last Roman, "The Battle of Strasbourg, AD 357" за заблуда ли е написано?
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #89
                              plamen_starbov написа
                              Нека и аз се включа. Можете ли да познаете кои са битките?
                              Втората е боят за Шеварадинския редут, част от Бородинското сражение - септември 1812.

                              Comment


                                #90
                                Да, втората е за Бородино битка. Но първата не е битката при Никопол или Варна. Ще дам жокер - тя се е водила през XIV век. Обаче ако кажа къде, ще стане много лесно.

                                Comment

                                Working...
                                X