Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Мисля,че във филма "Алатристе" Виго Мортенсен използваше точно фитилен мускет(аркебуз),като постоянно раздухваше фитила да не загасне

    Comment


      Той убаво дуаше да не гасне фитила, ама май не го видях да го ползва - пуцаше си с кеф с кремъчни пищови. Само в крайния тупаник май...
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        Е, съвсем определено в крайната тупаница Арагорнчо гърмеше с фитилен аркебуз (всъщност повече мушкаше и ръчкаше с камички и ножлета (апропо, той и във "Властелина" си имаше любима извита кама, която с удоволствие ползваше )). В началото, когат атакуваха нощем артилерийската позиция на фламандците, той носеше през водата аркебуз и навит на ръката тлеещ фитил, но не го ползва, а го подаде на един от другите воини. Май най-много и с вещина използваше малкия кинжал с особено острие, аз бих го записал за протокола като почти ултимативно оръжие.

        Comment


          "The Good German "

          Снощи гледах тази драма в стил 40-те. Любовна история на фона на конференцията в Потсдам -45та.Не можах , обаче, да се отърся от усещането че филма е римейк и ,че Кейт Бланшет е в роля , играна от Грета Гарбо , а тази на Джордж Клуни - от Хъмфри Богарт. Тъй или иначе , смятам , че филма е по-скоро добър , но моля за вашето мнение ,както и за информация около създаването му .

          Comment


            От тия реалситични моменти в Алатристе, мисля, че е добре да се отбележи и набиването на клинци в отверстията за палене на оръдията. Но това сражение на края на филма не го разбрах. Някаква драка съседска, ама кво, защо, и най вече кво направиха героично испанците, освен че бяха "картахенски полк" насред полето, не разбрах.

            Comment


              Е, как какво - хероично умряха, както се полага в подобни случаи според мисленето на определен тип хора. Но като се има предвид пълната разпокъсаност на филма, някак дори не върви човек да се замисли точно за тази липса на връзка (е, освен в рамките на "все някак е трябвало да свърши филма, вече са били заснели почти всичко, а са искали и една полева битка под ясното обедно слънце"). Хич не беше ясно какво прави този полк сам-самин насред полето, при това пред някаква крепостна стена (може би французите бяха някакви спасители на обсадена крепост, които пробиваха "обръча" на обсадителите, но тогава защо испанците бяха толкова малко и обградени?), не беше ясно и защо се наложи французите да влизат в ръкопашна схватка, селд каато явно нищо не им пречеше да продължат да разстрелват испанците с топовете си. Неясна работа, освен нуждата от героичен завършек. Впрочем, май го обърнах на обсъждане на филм, а темата е за друго.

              Comment


                von Danitz написа
                От тия реалситични моменти в Алатристе, мисля, че е добре да се отбележи и набиването на клинци в отверстията за палене на оръдията.
                Абе и на мен ми беше смешен този момент, но после се позамислих, че може би не е толкова шантава идеята. Все пак 16 век, шлосерството и инструментите не са били много развити. Ако набиеш клин от мек метал в чугуненото отверстие, е ясно че няма как да се извади после. Остава варианта да се разпробие наново. Не е ясно обаче, дали изобщо са имали бургии за метал тогава. Отверстието според мен се е правело при изливане на оръдието, а не се е пробивало в последствие. Апропо, ремонта в полеви условия е невъзможен - оръдието неизползваемо - мисията изпълнена - Арагорн герой.
                А като се има в предвид, че първите топове са се правели в работилници за леене на църковни камбани, няма да се учудя ако е било по-лесно да го стопят и излеят наново, отколкото да го разпробиват
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Направи ми впечатление, че французите викаха "Pour le Roi", а испанците, т.е. добрите, - "За Испания!", което ми се стори не много адекватно. Най-малкото е трябвало да викат: "За Испания, Каталония, Долна Фландрия, Филипините и Индиите!" (веоятно пропускам нещо). Но още по-вероятно е и те да викат "За краля!". Което е най-малкият кусур на филма, само привнасяне на едно мислене от по-късна епоха - класика в историческите филми.

                  Comment


                    Права си, Хана. Обаче ще се съгласиш, че така е много по-хериочно, особено като се има предвид как показаха испанския крал и въобще управлението... не фърфеше Арагорнчо да посрещне крайно героичната си смърт с възглас "За краля!" (е, може би нещо компромисно като "ЗА крал и Отечество!" би свършило работа, но пак ще е анахорнично; а пък от друга страна, "За по-пълна кесия!" също не би стояло добре).

                    Comment


                      Пу, все трябва да се ровичка човек за да се намери, сега пак някой ще каже, че с Рокроа става, с Рокроа ляга и че знае наизуст ордъра ъф батл

                      Накратко, аз като безпросветен тип, без надежда някога да стигна до тънкостите в епохата, откривам, че въпросното сражение се е водило на 19 май 1643 при Рокроа, на Оаз (Оаза ако искате). Испанците нахлули от Фландрия, за да спасяват Каталуния и Франш-Конте от френска инвазия. При Рокроа, били спряни, както Голъм се досети, понеже и Манерхайм така би направил срещу Сталин :tup: от 500 французи в крепостта. Франциско де Мело ги блокирал, а херцог Д'Ангиен, бъдещият Конде, им се притекъл на помощ. Испанците направили масивно каре от 5 терци !!!, и французите, които нямали превъзходство, трябвало да ги чакат да поогладнеят. Испанците били 17 000 пешаци, 6 хиляди конница и 12 оръдия. Французите били и в пълен потрес, щото на 17 май умрял Луи XIII. Рокроа било в Ардените, че къде другаде, на плато, което обаче във филма никак не приличаше. Ама ги изловихме, вече, че го карат на красота. Имало фалшиви маневри, после арт обстрел, грешки в командването, абе голям пуцалка, по 4 000 жертви приблизително и от двете страни. Ще преведа подробно, подробно , сега съм малко зает. А и не знам дали на някой му е интересно. Аз, лично се запознах с казуса. Французите били благодарение на геният на Конде, който напуснал центъра, испанците, непобедени от 100 години направили юрош, а той ги заобиколил от ляво и ... там, салати, ракии, репички, всичко

                      Comment


                        Всичко е вярно само дето испанците хич не са били непобедени дотогава Описание на битката има в сайта за испанското терцио, който е посочен по-горе в темата.
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          Така че във филма виждаме нещо като моноспектакъл по темата. Но то си има принцип на Станиславски: "Което се казва на сцената, не се показва". Ерго един полк игра синтезирано цялата драма на Рокроа.

                          Моля, кажи сега къде Насау се е проявил пак, та да блеснеш вече в неугасима светлина!- да се израдя аз сега по бароково
                          Last edited by von Danitz; 05-02-2007, 16:33. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                          Comment


                            Не знам за вас, но мен в тоя филм най-голямо впемателние ми направи основният аргумент за убеждаване на несъгласни в арсенала на бат Арагорнчо - неква дребна и малка камичка, ножле на вид по-скоро отпращащо към трапезния инструментариум. Обаче какво супер оръжие когато опре до утрепване на врази, няма грешка. Ако тогава имаше женевска конвенция сигур би влязло в списъка със забранените за употреба на най-лично място. Извинявам се, че така не по темата, но нали съм впечатлителна натура .

                            Comment


                              То това не е ли "дага" - атрибут за испански дуел към шпагата?

                              Comment


                                von Danitz написа
                                Моля, кажи сега къде Насау се е проявил пак, та да блеснеш вече в неугасима светлина!- да се израдя аз сега по бароково
                                Няма какво да ти казвам. Ти сам знаеш. Бароково, не бароково - Мориц ги е дрънкал на няколко пъти и това е.
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X