Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа
    Не знам за вас, но мен в тоя филм най-голямо впемателние ми направи основният аргумент за убеждаване на несъгласни в арсенала на бат Арагорнчо - неква дребна и малка камичка, ножле на вид по-скоро отпращащо към трапезния инструментариум. Обаче какво супер оръжие когато опре до утрепване на врази, няма грешка.
    Особено забавно беше как оня младичкия, Инихо, пропълзя под заклещилите се пикантерии (нали така се казваше ) и изотдолу ги намушка с джбоното си ножче Но аз и не очаквам особена историческа достоверност от подобни филми и пресъздаване 1 към 1 на битката при Рокроа, а този беше общо взето в час в най-общите неща, е, сега подробностите... По-скоро му липсваше каквато и да е идея, съдържание, бяха наблегнали, та чак прекалили с действието.
    А и като сме се отплеснали, най-забавният момент беше, когато един от другарите на Алатристе беше изваден полумъртъв от задушаване при обсадата и първата му реплика като го върнаха на този свят беше: "Има ли плячка?" Дори съседът ми, който до този момент сладко хрупаше пуканки, щеше да се задави от смях Ако бяха направили целия филм в този дух, нямаше да сбъракт.

    Comment


      О, да не те оставям с грешно впечатление (то не е това темата за обсъжадне на филми) - на мен филмчето ми допадна, съвсем определено. Наистина, ако имаше по-събран сюжет и малко повече подобни моменти (Грей е прав, че попрекаляваха с мятането на шапки, плащове и подобни атрибути от облеклото), щеше да е много по-добре, но и така ми допадна.

      Comment


        Хана написа
        Дори съседът ми, който до този момент сладко хрупаше пуканки, щеше да се задави от смях Ако бяха направили целия филм в този дух, нямаше да сбъракт.
        Е.... Лафът беше ключов, какво сега
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          А и Виго праска сносен испански, без никакъв дубльор. Отрасъл е в Аржентина...

          Comment


            От доста време ми се върти в главата спомен от книгата на Джеймс Джоунс "Повикай ме"...чел съм я преди 22 години /бах мааму/ и когато гледах "Тънка червена линия " имах чувството , че части от нея са влезли в сценария ...Някой по-прясно запознат с романа правил ли е такива алюзии ? Благодаря и се извинявам , че прекъснах дискусията за Виго...

            Comment


              Гледах преди малко Алатристе. Хубав, прекалено дълъг и разхвърлян филм (сякаш екранизация на сериал, а поредица от книжки не е далеч от това) и ужасно бездарен край. Просто отвратителен.

              Един въпрос към тези, които са чели книгите - Диего за всичките тези години не можа ли да се издигне в чин??? Филма се простира върху период от над 20 години и "Капитан" Алатристе си седи прост войник...

              А за dagger-а на капитана какво се чудите? Испанското мушване си е прочут похват, точно като във филма - светкавично in-out. Не знам дали има разлика между кама и кинжал, но филмът поне ме подсети откъде идват думите "контеса", "конте" и "контя се"
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                камата е по- къса от кинжала и може да се хвърли

                Comment


                  едва ли "може да се хвърли" е разликата.

                  камата е:
                  1. малко популярно японско оръжие, произхождащо от сърпа
                  2. вид прав къс двуостър кинжал

                  Comment


                    Ако камата е
                    2. вид прав къс двуостър кинжал
                    Какво е кинжал?
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      късо хладно бойно оръжие с право или извито острие, дълго до 50 сантиметра, предназначено за близък бой, остро от едната страна; двете - двуостро; с по-сложна форма, например триъгълник в сечение (мизерикордията). използва се и за близък бой, и за хвърляне (някои по-специални кинжали).

                      Comment


                        Тази нощ изгледах Flags of our Fathers. Струва ми се че някак си му липсваше мащаб, но това сигурно е понеже очаквах военен филм. Това не е военен филм. Антивоенен е. В буквалния смисъл на думата. Истууд и Спилбърг са се справили много добре, а някои сцени и диалози сякаш са от преживелиците на Йосарян. От друга страна е малко досадно че едни и същи актьори сякаш преиграват ролите си от други филми (индианецът от "Windtalkers", Бари Пепър от "Saving pr. Ryan", една-две муцуни от "Band of Brothers"). И тук японците не се виждат. Когато се показват ги нанизват на щик - за тях има един цял отделен филм, който ще излезе през март. А настоящият се препоръчва и за млади изкуствоведи-интелектуалци, дори такива дето разпознават режисьори.
                        Last edited by Dinain; 08-02-2007, 10:54.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Абе аз напоследък гледах отново "Героите на Кели". Страхотен филм.
                          Истууд на доста места играе не героят си ами просто "Клинт Истууд" - чисто и просто brand. И се получава идеално. Ами музиката? -В момента когато трите Шърмана изпълзяха от тунела и почнаха да пуцат по немците на фона на The eyes of Texas щях да се размажа от кеф. Въобще целият саундтрак е дивен.
                          ВСВ такава каквато трябва да бъде .
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            А, на мен "Героите на Кели" навремето ми беше любим филм. Но може би защото винаги съм го възприемал като чиста комедия без каквато и да е връзка с контекста, в който се развива историята (това би могъл да е също толоква забавен филм ако примерно се развиваше на фона на кръстоносен поход или примерно - Стогодишната война).

                            "Flags of our Fathers" имам желание да гледам акто се появи, както и другия му филм (историята от японска страна - него дори го очаквам с по-голям интерес).

                            ПП Аз не се сещам за добър наистина военен филм, който да не е напълно антивоенен.

                            Comment


                              А на мен малко ми прилича на M.A.S.H. като настроение и комичност. И някак си не ми е съвсем извън контесктови. Много е американски - много ВСВ или там някъде. Този леко хипарлив поглед приляга най-добре именно към точно този период. А тежкия хипарлив поглед - към Виетнам.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                Мисълта ми е, че ВСВ в този филм е само фон, нищо повече. Ако погледнеш ан него като на "исторически" то вероятно няма да му позволиш да ти "влезе под кожата" и няма да ти хареса, защото за подобен поглед е смешен и съвсем неточен. Просто не върви да го поставиш редом с някои филм за ВСВ с претенция за сериозност (независимо реализирана или не). Същото като "Военно-полева болница", съгласен съм, наистина прилича.

                                Comment

                                Working...
                                X