Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо българите не възприемат нищо от византийската тактика и въоръжение?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз бих добавил само, че общественият строй по време на ПБЦ е бил много далече от западния. Тоест имаме държава, в която царят степно-азиатски нрави. Че е имало при нас доста варварски закони и обичаи се знае и от отговорите на папа Николай, и от някои арабски автори. Тоест трябва да имаме предвид и моментът с принудителен труд, ангария (но не от феодален характер), при които владетелят просто възлага на значителна маса хора да извършат дадена работа или дадено производство без никаво възнаграждение и на принудителен принцип
    ако ПБЦ е било варваризирано колкото казваш неми се мисли какво е било на запад .Само да ти напомня че докато тук е било златен век там е имало Dark Age ... а за ангария в ПБЦ имаш ли доказателства защото аз немoга да се сетя или е караш на принципа - българите са тюрко-монголи следователно имат хан,бог Тангра и строят чрез ангария и са типични азиятци (интересно ми е какво влагаш като смисъл в тия думи )

    Сега по темата. Във връзка с мнението ми, че в ръцете на Крум е паднала и значителна част от аварския арсенал не е зле да си припомним и твърдението в "Лексикона на Свидас", че на българите много се харесала аварската носия и я възприели. Това твърдение едва ли трябва да се приема буквално, евентуално може би само по отношение на някои представители от аристокрацията ни. Но е показателно в смисъл, че награбеното аварско въоръжение е било по всяка вероятност много близко като характеристики до българското, не е се налагало да бъде адаптирано, а е било годно за директна употреба.
    споням си че имаше текст от немски дипломат за това че българите имат прически по маджарската мода (обръсване на главата и оставане на плитка ) да ама в същност е обичай характерен за българите и други тохарски и ирански райони в Азия така че е по вероятно да си е бил типичен костюм близък до аварския поради родството им
    Last edited by Kanishka; 10-07-2011, 12:35.

    Comment


      Kanishka написа Виж мнение
      ако ПБЦ е било варваризирано колкото казваш неми се мисли какво е било на запад .Само да ти напомня че докато тук е било златен век там е имало Dark Age ... а за ангария в ПБЦ имаш ли доказателства защото аз немoга да се сетя или е караш на принципа - българите са тюрко-монголи следователно имат хан,бог Тангра и строят чрез ангария и са типични азиятци (интересно ми е какво влагаш като смисъл в тия думи )
      Мисля, че в случая няма защо да се намесват разни ханове и богове. Иначе самата дума "ангария" е от .... персийски произход. Наистина, тя не е засвидетелствана в извори свързани с Първото българско царство, но едва ли може да има съмнение, че е имало безплатен труд в полза на държавата.
      Как мислиш, дали някой е плащал на тези, които са изкопали рововете? Според мен славяните "доброволно" са свършили тази работа.

      Comment


        Наистина, тя не е засвидетелствана в извори свързани с Първото българско царство, но едва ли може да има съмнение, че е имало безплатен труд в полза на държавата.
        не е невъзможно ,но ми стана интересно дали се намират извори за това

        Как мислиш, дали някой е плащал на тези, които са изкопали рововете? Според мен славяните "доброволно" са свършили тази работа.
        може само да гадаем кои са били използвани за общи работници може да са били пленници ,престъпници местни ,славяни,прабългари и един господ знае кои още е бил впрегнат, но не е сигорно ,че са работили съвсем безплатно най-малкото са ги хранели вероятно

        Comment

        Working...
        X