Stan написа
Виж мнение
Просто се говори за 30 000 покрити с желязо. Всъщност, под "покрити с желязо" можем само да гадаем, какво точно има предвид авторът на анонимната хроника. Явно нещо му е направило впечатление, а това нещо несъмнено ще да е най-малкото използването на ризници, за да са "покрити целите с желязо". В интерес на истината, най-разпространената ризница от прастари времена е била кожената, която е варена в какви ли не масла, за да придобие що годе някаква минимална ефективност. Въпреки всичко се е явявала сравнително ненадеждна срещу сериозните металните оръжия. Тежи към 4-5 кг. и лично за мен няма абсолютно никакво съмнение, че по-голямата част от българските войници са били защитени именно от такава ризница. Това важи за цялото ни Средновековие.
Оттам нататък, съотношението пехота-конница е непредвидимо, а вариантите може да са с хиляди. При условие, че не е упоменато изрично това да са били конници, "логиката" може да ни отведе към ненужна свръхинтерпретация - нещо, от което боледува цялата българска историография. Ако приемем за самата истина твърдението за 30 000 души (все пак е упомената численост), това може пък да е цялата българска армия - за тях времена сравнително голяма армия. Предположения всякакви ...
Stan написа
Виж мнение
Кой те излъга, че бойното снаряжение в него период е 30 кг?!? Например плетената ризница (каквато използваме) е не повече от 7-8 кг. Дори и да сме приватизирали много голямо количество пластинчати ризници от убитите ромеи през 811-813 г., а мисля те са преобладавали сред защитното въоръжение на ромейската армия, килограмите, които ще се носят на гръб остават същите. Шлемът е 2 кг., кръглия щит (какъвто използваме) е средно към 2 кг. Това ти е защитното снаряжение. Мечът е около 1-2 кг., копието (зависи какво точно) да го сложим към 2-3 кг. Какво излиза? Долу-горе около 15 кг. и то с мечът и копието!
Stan написа
Виж мнение
Мисля, че прекалено много преекспонираме с тези номади, конни народи, традиции и прочие, когато става въпрос за конница през ПБЦ. Не е била огромна конницата, както на вас ви се иска. Поне за Тервел се сещам и неговите 15 000 конници, които изпратил с Ринотмет. Би било исторически некоректно да се изкушаваме да си помислим, че щом Тервел е изпратил толкова много конници, значи е имал поне още толкова. Хайде да не изпадаме в подобно неловко положение. Справка: в големите си кампании срещу нас, ромеите са разполагали средно с по 10-13 000 конница, което е страховита сила. Никифор Фока например твърдял, че на един военачалник са му достатъчни 5 000 добре обучени конници, за да изтръгне победата в сюблимния момент.
Цъфнали и завързали сме специално ние българите с нашите традиции откъм конница, за цялото ни съществуване на ВБЦ.
Comment