На първата карта размерът на държавата на Шишман е преувеличен . Ниш примерно е сръбски, Родопите не се знае чии са (няма категорични свидетелства), за Ямбол е спорно, Южночерноморското крайбрежие със сигурност е гръцко итн.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Цар Иван Шишман
Collapse
X
-
Last edited by Guy de Mont Ferrand; 03-09-2007, 12:25.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
-
Като се почне с тия школски положения за Вълкашин и Углеша и за Черномен. Повтарят ги като мантра от 60-те години, и няма някой, айде не е нужно грамоти и сръбска история да чете, но примерно в Матанов да си бръкне.
Как един пък не спомена, че Вълкашин не е просто болярин и силен владетел, а кесар, цар, крал на Сърбия, коронован в Скопие, макар и цареубиец, унищожител на династията на Неманичите. Как пък един не се сети че братята, дето и на куп загиват, не са двама, а трима. Ама така е като се повтаря до втръсване едно и също. А, сега някой да извади карта на владенията на Гойко, брат на Вълкашин и Углеша? Ама на, само монах Исай припяваме.
Как пък един не оцени тази Сръбско-турска война като битка за надмощие на Балканите
И аз да съм на българите, и аз няма да се намесвам да им помагам, а ще стискам палци на Лала бей , най малкото заради Момчил, а и защото Сърбия си е опасна за нащо царство в епохата, вече едно 50 години към 1371.
Анализи... дръжки маринати, пак проруска историография, вси славяни срещу османеца. А сърбинът ако бие османеца, кво следва, братство между народите? то се видя това братство при Душан.
Comment
-
Съгласен съм с Даниц. Проблемът е, че често гледаме много опростенчески на политическата ситуация в стветлината само на противопоставянето османци/всички останали, а доколкото оскъдните ми познания позволяват да си представя нещата, ситуацията е била много по-сложна, интересите на почти всеки участник - сложни и преплетени, както от стари вражди, така и от нови интереси и цели. Това е видно при всяко подобно портивопоставяне.
А за "опълчението" - не мисля, че точно този източник на военна сила е имал особено значение в разглеждания период (да не кажа, че вероятно почти никакво). Причините за това сме ги обсъждали не веднъж.
Comment
-
von Danitz написаКак един пък не спомена, че Вълкашин е... кесар, цар, крал на Сърбия, коронован в Скопие, макар и цареубиец, унищожител на династията на Неманичите.
von Danitz написаКак пък един не се сети че братята, дето и на куп загиват, не са двама, а трима.
von Danitz написа... айде не е нужно грамоти и сръбска история да чете, но примерно в Матанов да си бръкне...
"Ако се разсъждава формално и не се отчита реалната обстановка в сръбските и югозападните български земи през 60-те години на XIV век, участието на крал Вълкашин в Черноменската битка може да се приеме като ангажиране и на Сърбия в нея, тъй като теоретично кралската титла му осигурява власт в цялото сръбско царство. Но вече бе изяснено, че по-възрастният от братя Мърнявчевичи е имал реална власт само в непосредствените си владения и на практика бил областен владетел преди всичко в Македония. Освен това няма никакви сведения, че някои от феодалите в същинските сръбски земи са взели участие в коалицията на Мърнявчевичи. Широко замислената от деспот Углеша военна офанзива остава в действителност начинание на двама областни владетели в югозападните български земи." (Хр. Матанов, 1986: 138-139)
von Danitz написаКак пък един не оцени тази Сръбско-турска война като битка за надмощие на Балканите.
von Danitz написаИ аз да съм на българите, и аз няма да се намесвам да им помагам, а ще стискам палци на Лала бей , най малкото заради Момчил, а и защото Сърбия си е опасна за нащо царство в епохата, вече едно 50 години към 1371.
von Danitz написаАнализи... дръжки маринати, пак проруска историография, вси славяни срещу османеца. А сърбинът ако бие османеца, кво следва, братство между народите? то се видя това братство при Душан.
Интересно, през ВСВ как руснаци, англичани и американци загърбиха антагонизма си в името на победата. А след като победиха си подхванаха друга война, този път помежду си - т. нар. "студена война".Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 03-09-2007, 11:55.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Значи Сърбия била опасна докъм 1371, ама през 1371 вече не била?
Не, изобщо тезата за някаква желана балканска коалиция, наистина подхранвана на пръв поглед от Анонимната хроника например, при по-задълбочен поглед, а и дори при незадълбочен поглед върху владенията на различните държави от туй време не издържа. Да , християни са всички, ама християни от тия, вълците.
Душановата държава в средата на Х²V век е доминираща. Ромеите са пред погром. Българите своя са го изяли при Велбъжд. Все се чудех едно време как пък едно редовно сражение не дадохме на турците. Дали сме нещо, Иван Асен загинал някъде в Тракия, ама толкоз. Отбраняваме крепостите, една хоругва в полето не сме вдигнали.
И пак се чудех, бе кво правят тия дребни сепаратистки македонски владетели на Марица? И кви са тия вечни български спомагателни отряди, дето ужким отпор, ама все нищо не свършили?!
А то кво, довършителни работи от сръбска страна. Душан тръгнал за Константинопол, ама умрял. Урош -убит. И кой станал "кесар" - батинка, виж си Миклошич, на Срблем и Подунавия, в името на Този дето не трябва напразно да се споменава, правилно, наш Вълкашин Мрн¼авчевич. И какво наприл той? Настъпвал през Родопите. А какво включвало сръбско тогава? Ми да, Шумадия, Мачва, Захолмие, Дукля, Босна, част от Епир, Ксанти с Беломорска Тракия, Македония, цялата без Тесалоника, и не само това. Ама имало сепаратизъм. Имало е владения, да. И е имало несъгласни точно той да е , квото там се води, башмайстор. Ама е бил.
А я да видим Шишман. Сигурен ли е във властта си на първата година от нея - ми не е. Кво му е оставил баща му- културно наследство. Ми кво да му остави?
Даже не съм сигурен, че турците са били агресивните в момента. Те са търсили пролуки там където са ги намирали. По-организирани да са били- възможно е, но не е сигурно. По-многобройни - май сърбите вадят по-голяма войска. И не май. И 40-50 години по-късно, сърбите вадят все тази стегната пехота, поне 5 хоругви, финансирана от сребърните им рудници.
Ама нашата е все извинителна, и една така, как да я нарека, витиевата история. Така било, амъ иначе. Ама на история не прилича. Няма разказ. Боят е между големите - сърбите и турците. Другите зяпат от крепостта.
Това за втората световна - нищо общо. Цитата на Матанов, хубаво си го намерил. Последното изречение, дето си цитирал, е то за това говоря, е от наслагванията в историографията. То съдържа в себе си, основният проблем над който има да работят историците. Проблемно е, щото как тъй пък двама, що пък двама?! регионални деспотчета били направили основната съпротива!!!
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написаЗа съжаление, някои от балканските деспоти са разсъждавали точно като von Danitz и като цяло, антитурските коалиции са се проваляли.
Интересно, през ВСВ как руснаци, англичани и американци загърбиха антагонизма си в името на победата. А след като победиха си подхванаха друга война, този път помежду си - т. нар. "студена война".
Като питах за опълчението, нямах предвид дали то би свършило работа или не, а дали принципно е било възможно. Малко по-късно нещо подобно се създава при Скендербег, малко по-рано - при Ивайло, да не говорим за по-далечни примери от Франция по същото време. Но в централните Балкани не е имало предпоставки за възникването на такова. Османците предлагат една по-лека данъчна политика - може би това е причината съпротивата срещу тях да остане единствено сред елита. И религията остава по-назад, за патриотизъм въобще няма да говоря, обсъждали сме го.
Comment
-
Примерът с ВСВ е неподходящ (не само заради анахронизма, защото може да се погледен и функционално), защото там съюзът е между няколко все много силни, големи и организирани държави. Ако приемем, че тези основни участници бяха малки държавици, като Полша, Чехословакия и т.н., то подобно обединение не би се получило, както не се получава и при споменатите малки държави. Те се "хващат за гушата", нищо че опасността - и съветска , и германска е огромна и обща за тях. Т.е. реално ес получава нещо подобно на обсъжданото тук.
Comment
-
von Danitz написаПо-мнгобройни - май сърбите вадят по-голяма войска. И не май. И 40-50 години по-късно, сърбите вадят все тази стегната пехота, поне 5 хоругви, финансирана от сребърните им рудници.
А след като великият (според теб) сръбски император Вукашин е пометен от по-малобройната в пъти османска войска, мисля че само слепец не би прозрял турската заплаха. Това, понеже ставаше дума, дали балканските владетели са възприемали османлиите като заплаха, или са гледали на тях с пренебрежение.
von Danitz написаБоят е между големите - сърбите и турците. Другите зяпат от крепостта.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
gollum написаПримерът с ВСВ е неподходящ
von Danitz написаПлочник, става ли?
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написаНо всичко между сърбите и турците се решава в две сраженияLast edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 03-09-2007, 12:47. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написаЙован Углеша, който вече има обща граница с турците и явно е бил сериозно притеснен за съдбата на малкото си Сярско владенийце.
2. За значението на Углеша можем да съдим от факта, че той преговаря като равен с византийския император, както и от това, че пловдивският управител предпочита да избяга при него, а не при (уж) сюзерена си Йоан Александър.
Той води преди това безплодни преговори с Константинопол, където турските дипломати явно са се оказали по-убедителни и ромейският василевс Йоан V Палеолог връща Галиполи на турците, вместо да им се противопостави, явно разбирайки какво е съотношението на силите в региона. Разбира се, едва ли василевсът с охота е отстъпил изключително важната Галиполска крепост.
Цитата на Матанов, хубаво си го намерил. Последното изречение, дето си цитирал, е то за това говоря, е от наслагванията в историографията.
И 40-50 години по-късно, сърбите вадят все тази стегната пехота, поне 5 хоругви, финансирана от сребърните им рудници.
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написаДруго има ли, освен Плочник?Last edited by Guy de Mont Ferrand; 03-09-2007, 12:48. Причина: Автоматично сливане на двойно мнениеA strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
ИЦА написаПримерът с ВСВ го дадох като пример, как могат да се загърбят противоречията, докато се преодолее по-голямата обща заплаха. Пък след това пак могат да си се чепкат помежду си.
От друга страна, очевидно е и в това съм съгласен с теб, че "османската заплаха" е осъзнавана. Проблемът е, че това не е била единствената заплаха, нито пък който и да е владетел или управник тогава е имал абстрактната свобода на действие според собствените мисли и разбирания. Така че от осъзнаването до реалното действие има голямо отстояние и него следва да обсъдим.
Comment
-
Guy de Mont Ferrand написа1. Деспотатът на Йован Углеша според мен по никакъв начин не може да се нарече "малко Сярско владенийце". Това са поне 30 000 кв. км, обхващащи плодородната и гъсто населена равнина от Вардар до Марица. Под властта му са се намирали известни и големи градове като Сяр, Мелник, Струмица и Перитор, а и най-святото място за православните- п-в Атон.
Guy de Mont Ferrand написа2. За значението на Углеша можем да съдим от факта, че той преговаря като равен с византийския император...
Guy de Mont Ferrand написаКрепостта е отстъпена едва през 1377 год. и то от Андроник IV, а не от Йоан Палеолог . Между 1366 и 1377 г. тя си е византийска.
При това става дума само за един не много надежден източник.
Guy de Mont Ferrand написаОт които най-богатите са тези в Кратово и Ново Бърдо- по това време под контрола на Вълкашин .Билеч.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 03-09-2007, 13:28.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написаТова изглежда на Вълкашин не му е помогнало много в борбата за хегемония на Балканите.
А това, което Фон Даниц пише за Вълкашин- че бил кесар, цар и цареубиец (явно на Урош V) май е само късна легенда, предадена от Маврубир (Мавро Орбини) в "Царството на славяните". В действителност цар Урош умира от естествена смърт след Черноменската битка (на 4.XII. 1371 г.), а Вълкашин не е имал по-висока титла от "крал".A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
gollum написа...А и без него всички сме наясно, че по идея е възможно две или повече сили да загърбят временно различията си и да действат заедно срещу общ моментен противник...
Щом всички сме наясно, значи няма смисъл да го чоплим повече този пример.
gollum написаОт друга страна, очевидно е и в това съм съгласен с теб
Хубаво е, че поне за нещо някой е съгласен с мен.
gollum написа..., че "османската заплаха" е осъзнавана.
Няма как да е друго яче, след като османците са жънели победа след победа на бойното поле.
gollum написаПроблемът е, че това не е била единствената заплаха, нито пък който и да е владетел или управник тогава е имал абстрактната свобода на действие според собствените мисли и разбирания. Така че от осъзнаването до реалното действие има голямо отстояние и него следва да обсъдим.
По-малко цитирания на чуждите постове ще е похвално. Достатъчно е даден текст да го има веднъж написан някъде, няма нужда да се повтаря.
Пък и това ще доведе до отговори по същество, не само лаконични реплики.
Sir GrayLast edited by Sir Gray; 03-09-2007, 13:46.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
Comment