Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военен флот !?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Стига да не е като в ония виц за единствения българин в циганското село, на който всички му викали "бай Иван Циганина"
    Разбира се приемаме с 99% сигурост, че въпросният Манол е наистина етнически българин. Интересно, къде е тази Петра. Единственото селище по нашето Черноморие за което е се сещам е Петрич до гара Разделна (до Девня), обаче тя е на почти 25 км навътре от морето.

    Comment


      Stan написа Виж мнение
      Стига да не е като в ония виц за единствения българин в циганското село, на който всички му викали "бай Иван Циганина"
      Може да е бил от Аспаруховите българи, сега е актуална тази следа:

      У нас циганското е само боята, иначе имената, религията, нравите, обичаите ни, всичко е българско, казва Петко, който е малко над 30 години и току-що се включва в разговора. Той е доста мургав. "Доскоро и аз се чудех защо цветът ми е такъв, но наскоро научих, че коренът на Аспаруховите българи тръгнал от Афганистан", казва той.

      http://www.segabg.com/article.php?id=125023

      Comment


        Нещо друго се сетих, покрай морето и флота.
        За селото Свети Влас.
        Има ли друго село в България (съвременна или средновековна) с такова име?
        И защо точно такова му е името?
        Има ли в България (съвременна или средновековна) някакъв по-особен култ към този светец?
        Любопитното е, поне за мен, че това е светията на Дубровник - за тях Св. Влас е това, което е за Венеция Сан Марко, а за Генуа - Св. Георги.
        Възможно ли е да има някаква "дубровнишка връзка" в село Свети Влас?
        Ако допускаме че България (Добротица) е имала флот (боен и търговски) най-късно през 1360 година, то сме склонни да смятаме че има някаква чужда помощ за неговото създаване - най-вероятно венецианска, дошла след договора между цар Иван Александър и дож Андреа Дандоло от 1347 г. (Венецианската грамота).
        Не е ли възможно това да е започнало по рано, от други чужденци, които са имали опит в такова дело, например от Дубровник?
        Още повече, че имаме и много подобен документ (Дубровнишка грамота) на цар Иван Асен II, както и факти, че още този цар е имал някакви галери.
        Въпросът ми е, че ако да са ни помогнали венецианците, защо да не са го сторили дубровничани, век по-рано?


        П.П. С една дума - възможно ли е селото Свети Влас да е "колония" на Дубровник, населена с хора, които са доши да ни помогнат да си направим свой флот?

        Comment


          Що се казва Свети Влас? Ами сигурно има или е имало църква на този светец и селото е възникнало около нея. Дали има друго село с това име - не се сещам. Дали има по-особен култ. Мисля, че не, освен че е почитан като покровител на добитъка.

          Comment


            DelaRea написа Виж мнение
            П.П. С една дума - възможно ли е селото Свети Влас да е "колония" на Дубровник, населена с хора, които са доши да ни помогнат да си направим свой флот?
            Доста произволно заключение, не мислиш ли?

            Comment


              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Доста произволно заключение, не мислиш ли?
              Мисля, че в случая DelaRea издига хипотеза на основата на факт, върху който май никой до сега не се е замислял. Като всяка хипотеза, и тази има право на съществуване докато не бъде оборена с факти. Ще ми бъде интересно ако тя доведе до дискусия. Има ли археологически данни за село Св. Влас?

              П.П. В Уикито пише, че градът е наречен така през 1886 г. на името на манастир, който се е намирал наблизо през 14-18в.в. Та въпросът е - откъде идва името на манастира - изглежда, че този светец е почитан повече при католиците...

              П.П.П. Интересно съвпадение - православният празник на Св. Власий е след два дена - 11 февруари
              Last edited by Изчезнал Безследно; 09-02-2013, 10:17.
              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

              Comment


                Е, може и така да се каже, но моята мисъл поне тече в обратна посока - хипотеза се издига на базата на факти. Предложената от DelaRea дубровнишка връзка в този вид (поне на мен) ми прилича на свърхинтерпретация, базирана на топоним, който е неясен (или поне за мен), а що се отнася до "дошли да ни помогнат да си направим свой флот" по мое мнение даже да отива към пожелателното мислене. В интерес на истината DelaRea прави предположение, в което няма нищо лошо.

                П.П. Впрочем действително има ли данни от кога съществува селището? Археология, тва-онва? Да не излезе, че е от османско време?

                Comment


                  Ако се вярва на Уикито http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...BB%D0%B0%D1%81 манастирът Св. Влас е от 14-ти век. Това донякъде подкрепя хипотезата на DelaRea, че може там да е имало някаква колония на Рагуза.
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    Само на базата на един манастир, при това православен (поне няма данни да е бил друг) немогат да се градят хипотези. Все пак св. Влас е почитан и от православните светец. Тя археологията в случая няма да помогне много, дори и да се открият следи от селище от 13-14 в., то трудно ще може да се идентифицира етнически. Евентуално ако се открият дубровнишки монети в района на Св. Влас, това би могло да се приеме като идикатор за някакво дубровнишко присъствие, при това доста условно.

                    Comment


                      Stan написа Виж мнение
                      Само на базата на един манастир, при това православен (поне няма данни да е бил друг) немогат да се градят хипотези.
                      Забележката ти е вярна, но за публикувани научни хипотези. Тук става дума за рабтна хипотеза - предположение. Виж какво намерих в нета - http://svetimesta.com/%D0%9C%D0%B0%D...81%D0%B8%D0%B9
                      В доста обширната база данни на православните култови сгради и места в България няма други, посветени на на Св. Власий.
                      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                      Comment


                        Може би предвид етническия характер на населението в това селище до 20 - те г. на 20 в., парелели на култа към св. Влас и съответно негови храмове, ще трябва да се търсят не в българските земи, а сред гърците.

                        Comment


                          Темата е заорала в нищонезначещи подробности. Занчи за да има флот някой/и трябва да е взел решение и с това решение да се е целяла някаква политика. От симеоновите напъни да завоюва Цариград на никой друг общо взето не му е трябвал флот. Щото това си е сериозна инвестиция и не толкова липсата на традиции е водеща колкото на липсата на сериозен държавник/ци, търговец/ци с възможности и интерес от такава политика. Ето ако разгледаме турците или арабите те без съмнение са били едни "мореплаватели" които столетия не са и мислели, че съществува "голяма вода" но политическата нужда и нарастващите възможности са причината да построят и обучат флот. Традициите са последното нещо, а не първото както някои тук се опитват да изкривят реалността. Когато има нужда и финанси и специалисти и моряци се намират лесно.

                          Comment


                            Голяма част от темата се състоеше в доказване, че флот не е имало, а не че по принцип не е могло да има. По принцип е било възможно, но много по-трудно отколкото за арабите, чиито флот на практика е създаден от бившите ромейски поданици от сирийското крайбрежие /Финикия/ и Египет и за турците, чиито флот е създаден от гръцкото население на Мала Азия. По времето на Симеон България е владеела може би няколко пристанища по Южното Черноморие и то едва ли през цялото време.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Още от аспарухово време България е имала колкото си искаш гърци способни да построят кораби. Срещу пари са щели и занзибарци да се намерят-справка Петър I и руския флот. А маноловци и драгановци бързо-бързо са щели да усвоят мореплаването наред с другата паплач срещу определен келепир. Та според мене основната причина за липсата на флот се е намирала в главите на управниците. Там също трябва да се търси и причината за липсата на литература и наука:-)Ми то е съвсем пресно как липсата на държавна политика разсипа корабостроенето съвсем наскоро.

                              Comment


                                За да има флот се искат все пак, освен управленски решения - и база, на която той да се прави, както и постоянната нужда от него. В случая с нас през онзи период - ние сме предимно континентална нация, със съвсем малко крайморска територия, съответно рибари и други хора, които да имат постоянен контакт с морето. А и морето, до което имаме досег повечето време е вътрешно. Византия и същинска Гърция са съвсем друг случай.
                                Единствената съществена водна преграда са реките като Дунав.
                                А въобще за да съществува флот, трябва той да има конкретни цели, иначе се превръща в скъпо струваща приумица. За държавата като тогавашната българска, главните проблеми лежат на сушата и решението им е пак там. Да се обърне поглед към морето може чак след разрешаването им. Което така и не се случва.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X