Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произход и история на славяните

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Мунчо написа
    Dilana, ще ми разрешиш ли да си избера някое твое изречение за подпис, че от настоящата ми сигнатура получавам обриви по лицето.
    Моля, както ти се хареса. Винаги има място за ирония, но аз съм привърженичка по - скоро на Оскар Уайлд.

    княз Крылов написа
    спомни си Империя и Райх - обикновено не винаги е обикновенно - не забравяй че вероятно Кубрат е бил от малцината запознати с византийската култура и език, и едва ли неговия народ би приел лесно (дори и чисто като произношение) думи чието значение не разбират. латинския не е коректен аналог, защото тези които са приели думите от него дълго време са живели под прякото влияние на латинската култура.

    Но това е тема за другата Тема - нека тук да си останем на славяните - че много се отплеснахме пак.


    ... .

    на този пост ще отговоря сега в темата за прабългарите

    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа

    Dilana, тази тема е за славяните, а не за прабългарите. Тук за прабългарите се говори само във връзка със славяните. Може би е най-добре да отвориш нова тема за строителните традиции на бактри и прабългари, за да не наводняваш другите теми с нелепи твърдения.

    P. S. Тук има доста ОТ за триене.:tdown
    Славяните и прабългарите са тясно свързани, за което ние сме доказателството, а и ако не беше така, то князът нямаше толкова да се труди по темите за тях. Той е истински прабългарски анти-фен :p
    Last edited by Dilana; 20-04-2007, 22:44. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    Comment


      Не е вярно, антифен съм само на хората търсещи под вола теле ... Иначе нямам нищо против против булгарите/пра-българите - стига да разберем или поне да изведем една представа за тях отговаряща аке не на действителността то поне на елементарната логика.

      Иначе извинявам се - аз бутнах темата към прабългарите а не Дилана.
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        Може ли някой да ми каже,ако знае подробности за малката славянска статуйка на триглаво животно открито край Плиска? :o

        Comment


          Извинявам се! Става дума за това което прочетох във википедия
          Ето откъс от статията :
          "A tiny four-headed statue from the 10th century, carved out of bone, was unearthed amongst the ruins of Preslav, a capital of medieval Bulgarian tsars."
          Никой ли няма представа къде мога да го видя това нещо? Как може да не се знае това? :o

          Comment


            Baga-Tur написа
            Извинявам се! Става дума за това което прочетох във википедия
            Ето откъс от статията :
            "A tiny four-headed statue from the 10th century, carved out of bone, was unearthed amongst the ruins of Preslav, a capital of medieval Bulgarian tsars."
            Никой ли няма представа къде мога да го видя това нещо? Как може да не се знае това? :o
            Открито на прима виста
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              Извинявай, ще ме светнеш ли какво разбираш под "прима виста". Също така, защо ми даваш същия линк, от който съм взел информацията, само че на словенски? :argh:

              Comment


                Baga-Tur написа
                Извинявай, ще ме светнеш ли какво разбираш под "прима виста". Също така, защо ми даваш същия линк, от който съм взел информацията, само че на словенски? :argh:
                Извинявай, просто пуснах набързо търсене в Гугъл на български и руски - само това излезе. И някаква статия за глинен Христос в Преслав. :o
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  Дали източните славяни са оказали някакво влияние (етнически) върху съвременното българско население?
                  "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                  - Боже силни, боже създателю,
                  помогни ни с сила и юнашество!
                  Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                  кръв ще леем за Христово име,
                  ще прославим християнска вяра."

                  Comment


                    Дали източните славяни са оказали някакво влияние (етнически) върху съвременното българско население?
                    От "праслвянската" общност най-рано се обособяват Източните и Западните славяни. Третата група се оформя по-късно.
                    Славините(или Южните славяни) през V- VIв. основно се делят на две групи- панонски и дакийски. Панонските славяни заедно със западния клон на венетите заселват северозападните балкани, а дакийските заедно с антите нападата и в последствие се установяват в днешните български земи, Македония и Гърция. Така се оформят двете групи на южните славяни- българската и сърбо-хърватската.
                    Не знам дали е случаино, но има сходство на имена от българските славяни и антите. Примерно севери- северяни, драговити- драговичи.
                    _______________________________________________
                    И българин съм не заради твойта слава
                    и твойте подвизи и твойта бранна сила,
                    а зарад туй, че съм безсилен да забравя
                    за ослепелите бойци на Самуила.

                    Атанас Далчев

                    Comment


                      Драгомир написа
                      От "праслвянската" общност най-рано се обособяват Източните и Западните славяни. Третата група се оформя по-късно.
                      Славините(или Южните славяни) през V- VIв. основно се делят на две групи- панонски и дакийски. Панонските славяни заедно със западния клон на венетите заселват северозападните балкани, а дакийските заедно с антите нападата и в последствие се установяват в днешните български земи, Македония и Гърция. Така се оформят двете групи на южните славяни- българската и сърбо-хърватската.
                      Не знам дали е случаино, но има сходство на имена от българските славяни и антите. Примерно севери- северяни, драговити- драговичи.
                      Все пак разликите между славяните не са били чак толкова големи както днес. Сравни сега славянската реч от някои славянски езици: http://youtube.com/watch?v=4EcS_HnpVYA

                      P.S.Според мен границата на ятовата гласна е и граница между анти и венети на Балканите. Но това си е лично мое мнение.
                      "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                      - Боже силни, боже създателю,
                      помогни ни с сила и юнашество!
                      Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                      кръв ще леем за Христово име,
                      ще прославим християнска вяра."

                      Comment


                        selqndur написа
                        P.S.Според мен границата на ятовата гласна е и граница между анти и венети на Балканите. Но това си е лично мое мнение.
                        диалектните форми въз основа на което се формира ятовата гласна се формират доста по-късно от заселването на славяните в тези земи, така че едва ли има общо с тяхното деление.
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          княз Крылов написа
                          диалектните форми въз основа на което се формира ятовата гласна се формират доста по-късно от заселването на славяните в тези земи, така че едва ли има общо с тяхното деление.
                          Тала е прав си. Трябваше да се сетя че има и други фактори, които по-късни за оказали влияние върху българския. :sm186:
                          "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                          - Боже силни, боже създателю,
                          помогни ни с сила и юнашество!
                          Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                          кръв ще леем за Христово име,
                          ще прославим християнска вяра."

                          Comment


                            Мда и то не толкова на българския колкото на говорите, които доста са се изменили и в зависимост от нивото на присъствие на турски общности в тези области през 5-те века турско присъствие/иго/робство и след него.
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              княз Крылов написа
                              Мда и то не толкова на българския колкото на говорите, които доста са се изменили и в зависимост от нивото на присъствие на турски общности в тези области през 5-те века турско присъствие/иго/робство и след него.
                              Не е ли по-вероятно гръцкия да е оказал влияние върху струтурата на българския? А и въпроса за заселването на турците в българските земи е доста спорен. Самите те признават, че в България огромната част от турците са помохамеданчени българи. Естествено не отричам че е имало и заселване на турци от Анадола.
                              А и процесите на промени в българския започват още от "византииското присъствие" в периода 11-12 век и се доразвива през второто българско царство.
                              В края на 19 и началото на 20 век е извършена "чистка" и по-голямата част от турските думи са изхвърлени от употреба и са приети на "служба" множество български и руски думи.
                              "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                              - Боже силни, боже създателю,
                              помогни ни с сила и юнашество!
                              Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                              кръв ще леем за Христово име,
                              ще прославим християнска вяра."

                              Comment


                                Е имал съм пред вид влиянието на турския като език. сигурно има такова и от гръцка страна - и диалектните форме в Македонско и Добруджанско също ...
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X