Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нов Сайт, най-интересния според мен

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Иницииращ заряд е този в капсула. Метателен е този в гилзата. От неговите изгорели газове куршумът излита напред. Действието на иницииращия заряд е само за запали метателния и до там му свършват силиците :-)))
    scharfschutze ®
    _______________________________________
    Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

    Comment


      #32
      Golum, прав си само за едно, че може да се използва друг, по-ефективен, метателен заряд, но това не е споментато и го приемаме за същия.

      Още малко уточнения:

      Вътрешна балистика - изучава движението на куршума вътре в цевта. Началната скорост се измерва на известно разстояние от края на дулото. Там все още му действат сили от барутните газове. До този момент куршумът се движи равноуркорително. Действат му сила на тежестта, силата от барутните газове и сила на триене в платата на цевта. Едва ли при увеличение на масата на куршума ще се намали силата на триене, която знаеш, е равна на произведението от коефициента на триене по нормалната теакция на опороата(равна е на силата на тежестта).
      Тук е необходимо да се отбележи, че силата на триене вътре в цевта е значителна, поради врязването на куршума в платата на цевта. Влияние оказва и материала от който е изработен куршума или ризата му.

      Външна балистика - движението на куршума извън цевта по пътя му до целта. На него му действат основно силата на съпротивление на въздуха(зависи от аеродинамичната форма) и силата на тежестта. Има жироскопичен момент и прецесия. Допълнително могат да му действат и центробежна сила. Погледнато по-прецизно, траекторията на куршума извън цевта прилича много на разтегната пружина, а не както е известно - само по балистична парабола.
      В зависимост от посоката в която е изстрелян, силата на тежестта може допълнително да увеличава или намалява скоростта.

      От казаното до тук става ясно, че формата оказва най-голямо значение при движението на куршума извън цевта.

      .
      scharfschutze ®
      _______________________________________
      Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

      Comment


        #33
        Когато съм писал по въпроса за револверният патрон,съм забравил да допълня, че началната скорост на куршумът е увеличена, защото е използван нов тип барут марка "Дюпон"¹25.Благодарение на него макар и с по-тежък куршум, началната скорост се вдига.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #34
          аха, това е друго
          ОК, разбрахме се
          scharfschutze ®
          _______________________________________
          Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

          Comment


            #35
            Ок, съвсем си прав за термините - в това отношение аз съм лаик. Да не говорим, че нещата, които съм чел по въпроса бяха на английски, което не спомага за да употребявам правилните български термини. Имах предвид именно метателният заряд . Да, формата оказва движение при външната балистика, но тя е от съществено значение за това колко бързо ще се загуби енергията, придадена на куршума на етапа вътрешна балистика . Попадал съм на някаква таблица с коефициент за тези съотношения, чрез който можеше да се изчисли горе-долу правилно загубата на енергия (и съответното намаляване на началната скорост) - разбира се, ако ти е известен този коефициент за конкретният куршум. Но си спомням, че само с изменение на формата при равна маса на куршума можеше да се постигне голяма промяна (резултатна в по-висока кинетична енергия на куршума на етапа терминална балистика и по-голям ефективен обсег). НО всичко това е несъщствено, щом стигнахме до главната причина .

            А иначе - съвсем прав си за вътрешната балистика, но и там известно влияние оказва типа на цевта (защото може да е гладка), както и формата на ризата на куршума - тя може да промени ширината на контактната повърхност, а оттам и триенето. Това, разбира се, по-скоро принципно, защото цевта тогава е била нарезна, а и не съм сигурен коя форма има по-малко триене (генерално, трябва да е коничната с по-скосен ъгъл, но знам ли).

            Comment


              #36
              формата на куршума оказва влияние върху загубата на кинетичната му енергия, но също влияе и на поразяващия ефект.
              Ако куршумът има форма близка до тази на конуса (да вземем за пример този на АК), тогава при попадане в тяло на човек резултатът е само дъпка.
              При условие, че е тъп, пораженията са много по-големи. Поне така съм чувал.

              Golum, не се притеснявай за терминологията. Точно затова е този форум.
              Ако искаш, ще опитам да намеря лекции по външна и вътрешна балистика от Долна, но не знам дали ще са в електронен вид, а и дали ще мога да се докопам до тях.
              Да си призная учил съм "Авиационно Въоръжение" само 30 учебни часа, което е само общо запознаване с терминологията и въоръжението. Не съм разглобявал оръдие например :-))). Доста подробности научих от един мой приятел в моята стая, който беше по специалност Авиационно въоръжение, за което съм му много благодарен.
              scharfschutze ®
              _______________________________________
              Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

              Comment


                #37
                Originally posted by "scharfschutze"

                формата на куршума оказва влияние върху загубата на кинетичната му енергия, но също влияе и на поразяващия ефект.
                Ако куршумът има форма близка до тази на конуса (да вземем за пример този на АК), тогава при попадане в тяло на човек резултатът е само дъпка.
                При условие, че е тъп, пораженията са много по-големи. Поне така съм чувал.
                Наука, изучаваща поражаващо действие на куршума, се казва terminal ballistics. Тежест на поражение се определява чрез големина на постоянен и временен пулсиращи обеми, които създава куршума в баллистически желатин.
                За тъй дори конически куршуми с енергия не по-малко от 1000 джоула (за момент на попадане в човека) гарантирано убиват човека (ако не попадат в ръка или крака), защото пулсиращ обем разрушава вътрешни органи.
                Ако ще погледнем модерни куршуми за дългоцевно оръжие, ще видим, че 90% са конически, защото тъпи куршуми доста бързо губят енергия.
                За по-голямо поражавщо действие ловни куршуми се правят експансивни, обаче експансия не трябва да бъде прекалена - в противен случай куршума няма да стигне доста дълбоко.
                Човекът е по-слаб от животни, за тъй еспансивни куршуми при голяма енергия, в същност, само са по-скъпи и ще бъдат overkill.
                WBR,
                Милчев.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by "Parabellum"

                  Какво не ти е ясно?Съвсем ясно съм написал, че руските специалисти създават нов по-мощен боеприпас за револвера.
                  Намален барутен заряд ще увеличи начална скорост на по-тежек куршум САМО В ЕДИН СЛУЧАЙ - ако ще се смени тип на барута.
                  Ако нищо не бъркам, S-W .44 Russain НИКОГА не стреляше с нитробарут.
                  И НИКОГА нямаше конически куршуми за S-W .44 Russain.

                  За тъй - не вярвам аз в тези неща.
                  WBR,
                  Милчев.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by "Milchev"

                    Parabellum написа
                    Какво не ти е ясно?Съвсем ясно съм написал, че руските специалисти създават нов по-мощен боеприпас за револвера.
                    Намален барутен заряд ще увеличи начална скорост на по-тежек куршум САМО В ЕДИН СЛУЧАЙ - ако ще се смени тип на барута.
                    Ако нищо не бъркам, S-W .44 Russain НИКОГА не стреляше с нитробарут.
                    И НИКОГА нямаше конически куршуми за S-W .44 Russain.

                    За тъй - не вярвам аз в тези неща.
                    Аз съм написал, че барутът е марка "Дюпон"
                    Колега, ти колко вида от т.нар. черен барут познаваш?Всяка държава е произвеждала поне по-три вида такъв-всеки с различни свойства и качества.
                    А колкото до твърдението, че Руският Смит никога не е стрелял с нитроцелулозен барут, какво прави в колекцията ми патрон за този револвер от 1898г. снаряден с такъв барут?Все пак този револвер остава на въоръжение в Руската и Българската армии чак до 1918г.
                    Друг е въпросът, че през Руско-турската война от 1877-78г, патроните за този револвер са снарядени с "чер барут"
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by "Parabellum"


                      Аз съм написал, че барутът е марка "Дюпон"
                      Колега, ти колко вида от т.нар. черен барут познаваш?Всяка държава е произвеждала поне по-три вида такъв-всеки с различни свойства и качества.
                      За S-W 44 Russian още в САЩ беше исползван най-бързогорещия от всички черни барути. За тъй този револвер в вариант Скофилд избраха няколко полкове на US Cavalry, а патрон .44 Russian живееше доста дълго.
                      Обаче качественно изменение на "късоцевни" патрони се започна само през появяване на нитробарут, който гори още по-бързо.
                      Сега в Италия има доста фирми, които произвеждат патрони за стари "чернобарутни" револвери - Colt Peacemaker, Webley RIC etc. Патрони исползват нитробарут, и той се слага НАМАЛЕН - защото куршума с нитробарут има в няколко пъти по висока скорост при излизане от гилза. За тъй ако при тежек куршум ще го буташ с по-висока скорост, куршумния вход на цева след две кутийки патрони става на нищо.


                      Originally posted by "Parabellum"


                      А колкото до твърдението, че Руският Смит никога не е стрелял с нитроцелулозен барут, какво прави в колекцията ми патрон за този револвер от 1898г. снаряден с такъв барут?Все пак този револвер остава на въоръжение в Руската и Българската армии чак до 1918г.
                      Друг е въпросът, че през Руско-турската война от 1877-78г, патроните за този револвер са снарядени с "чер барут"
                      Аз нищо не знам за "нитро"патрони .44 Russian, произведени от Смит-Уесън или пък ТПЗ. Може би някой и правше ги, обаче изобщо не съм сигурен, че те са руски или пък американски.
                      През 1890-1905 нитробарут в Русия не стигаше дори за патрони на Наган и Мосин, за тъй произвеждане на остаряли патрони с нов барут изглежда като голяма тъпотия.
                      WBR,
                      Милчев.

                      Comment


                        #41
                        Между друго, имам и друга информация за патрон .44 Russian.
                        .44 Russian беше създаден на основа на .44 American. Този патрон имаше куршум с по-малък диаметър на располагаща се в гилза част, а канави за мазнина бяха върху външната част - всичко това изглеждаше като гъба.
                        Руски инженери избраха куршум с модерна форма, по-тежък (16 грама, а не 13), с по малък диаметър (.430), а канави за мазнина бяха вътре гилзата. Дължина на гилзата стана по-голяма, а от инженери на Смит-Уесън беше исползван ДРУГ БАРУТ (FFFg, в .44 American беше FFg), той имаше по-малки ГРАНУЛИ и ПО-ГОЛЯМО ДАВЛЕНИЕ, за това тегло на черния барут беше НАМАЛЕНО от 1,6 грама до 1,29 грама . Куршум теглеше 16 грама и даваше 243 м/с. Промяна на барута беше осигурена чрез промяна на рамка на револвера - тя беше не желязна, като на стари системи, а СТОМАНЕНА.
                        WBR,
                        Милчев.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by "Milchev"


                          За тъй този револвер в вариант Скофилд избраха няколко полкове на US Cavalry, а патрон .44 Russian живееше доста дълго.


                          Патрони исползват нитробарут, и той се слага НАМАЛЕН - защото куршума с нитробарут има в няколко пъти по висока скорост при излизане от гилза. За тъй ако при тежек куршум ще го буташ с по-висока скорост, куршумния вход на цева след две кутийки патрони става на нищо.




                          Аз нищо не знам за "нитро"патрони .44 Russian, произведени от Смит-Уесън или пък ТПЗ. Може би някой и правше ги, обаче изобщо не съм сигурен, че те са руски или пък американски.
                          През 1890-1905 нитробарут в Русия не стигаше дори за патрони на Наган и Мосин, за тъй произвеждане на остаряли патрони с нов барут изглежда като голяма тъпотия.

                          "Скофийлд"моделът на Смит &Уесън използва патрони .45 калибър

                          Ако използваш патрони с нормален нитроцелулозен бърутен заряд за стрелба с револвер използващ патрони с чер барут,то нарезите в цевта няма да се изтрият,, просто РЕВОЛВЕРЪТ ЩЕ СЕ ПРЪСНЕ,защото той няма да издържи на налягането, което ще се получи в цевта.

                          .44Russian са го произвеждали чехите,белгийците,унгарците и германците.Произведените патрони след 1890г.са с нитроцелулозен барут.

                          Първите 10 000 броя пушки "Мосин-Наган"обр1891г. са произведени във Франция.Също така до 1905г.,боеприпасите за тази пушка се произвеждат пак във Франция.
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by "Parabellum"



                            "Скофийлд"моделът на Смит &Уесън използва патрони .45 калибър
                            И какво от това? Скофилд беше един от първите револвери за СИЛЕН патрон с НЕЦЯЛА рамка.
                            Писмейкър бешес ЦЯЛА рамка, за тъй също исползваше силен патрон.
                            Обаче СИЛЕН патрон в S-W .44 Russian се появи само след сигурност, че рамка на револвера ще издържи.

                            Originally posted by "Parabellum"



                            Ако използваш патрони с нормален нитроцелулозен бърутен заряд за стрелба с револвер използващ патрони с чер барут,то нарезите в цевта няма да се изтрият,, просто РЕВОЛВЕРЪТ ЩЕ СЕ ПРЪСНЕ,защото той няма да издържи на налягането, което ще се получи в цевта.
                            Той няма да ПРЪСНЕ, защото нитро има по-малка плътност, и нитробарутния заряд с същото тегло в гилзата НЕ ВЛИЗА.
                            Оверлоадни газове (ако заряд е не повече от 1,5 пъти по-голям от норма) излизат през контакт между цилиндра и цева.
                            Това е обикновена практика в САЩ.

                            Originally posted by "Parabellum"



                            .44Russian са го произвеждали чехите,белгийците,унгарците и германците.Произведените патрони след 1890г.са с нитроцелулозен барут.
                            Мерси за информация. В САЩ през 1873 година се появи .44-40 WCF, и той беше исползван и в револвери, и в пушки (lever-action). Колт бързо направи Писмейкър за този патрон, по-силен от .44 Russian.

                            А през 1907 се появи .44 Special (между друго, той започна живот в "чернобарутен" вариант), след това .44 Russian изобщо загуби популярност.

                            Originally posted by "Parabellum"



                            Първите 10 000 броя пушки "Мосин-Наган"обр1891г. са произведени във Франция.Също така до 1905г.,боеприпасите за тази пушка се произвеждат пак във Франция.
                            Грешка. Нитробарутен патрон на Велтищев се появи още през 1889 година, а през 1890 година ТПЗ започва да ги прави.
                            WBR,
                            Милчев.

                            Comment


                              #44
                              Приятел ,аз ти казвам, че револверът ще се пръсне, защото лично съм виждал какво прави СВРЪХНАЛЯГАНЕТО.Човекът след всичките мои предупреждения,след като гръмна остана само с два пръста на дясната си ръка.Имай предвид, че револверът беше "Наган"

                              Относно информацията за 7.62Х54R обр.1889-прав си.Но до началото на 20в.руснаците все още не разполагат с необходимите мощности за серийното производство на този вид боеприпас
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by "Parabellum"

                                Приятел ,аз ти казвам, че револверът ще се пръсне, защото лично съм виждал какво прави СВРЪХНАЛЯГАНЕТО.Човекът след всичките мои предупреждения,след като гръмна остана само с два пръста на дясната си ръка.Имай предвид, че револверът беше "Наган"
                                "Приятел" - ето какво значи да говориш с българин!
                                Руснаците, ако не си съгласен с тях, обикновено след два-три мессъджа започват да ти викат "путкар" :twisted:

                                За Наган съм съгласен - той има доста ефикасна система за обтюрация в съчетание с много слаба рамка.
                                Обаче виждал съм Писмейкър .45 Colt, зареден с оверлоаден нитро - остана цял, макар че куршумния вход на цева стана на нищо.
                                Всичко зависи от рамката. Ето защо първите Фридом Армс .454 Cassul имаха в основа Писмейкър.

                                Originally posted by "Parabellum"

                                Относно информацията за 7.62Х54R обр.1889-прав си.Но до началото на 20в.руснаците все още не разполагат с необходимите мощности за серийното производство на този вид боеприпас
                                Пак не си прав. Към начало на 20в. те дори имат резерв от патрони за въвеждане на картечници Максим.
                                WBR,
                                Милчев.

                                Comment

                                Working...
                                X