Пандора написа
Виж мнение
Последните две за българите в Oсманската империя стават възможни едва след Гюлханския хатишериф, и в епохата на танзимата. Това е времето, в което се извършва Българското възраждане, а българите прегръщат националнатта идея.
Вижда се че тезата на Антъни Смит е приложима за българите и на българска почва..
Заб: Българска буржоазия като градска промишлена класа, съществува през цялото средвновековие. Нейните преставители през средновековието са еснафите (еснафлъка), но капитализмът, развитието на свободния пазар и търговия при българите са възможни едва по времето на Tанзимата. В този период, тази градска класа и немалка част от българите от средната класа, придобиват по-висок икономически и социален статут и положение.. /Османската империя е един мегапазар. Сега се досещам за едни пловдивски търговци, които въртят търговия... с Пенджаб.
Изобщо националната идея излиза и се развива от средите на хората от средна ръка, и от средите образованите.. Например - българската национална революция избухва/започва при имотните и предприемчиви панагюрщинци ("панагюр" значи панаир, място за търговия демек ) и перушанци, а не при селяните (аграристи) шопи, севлиевчани, или добружанци..
Comment