Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шипка и Плевен

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Абе аз няма да се правя на еничар колкото и пари да ми дават, но за Шипка ме пиши вътре!
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      #77
      parabelum ,говорйш за главата на енйчарйн във шумен а не говорйш за главйте на всйчкй кръстоносцй й варненчйк по смешно от това за превземането на крепоста шумен не съм чул йзлагате се една локална побеа в навечерйето на варна :lol: ,говорйш на шйпка за победа каква победа победата на русйте сй прйсвояваш опълченцйте лй спечелйха тазй война без тях не можешетака лй :sm186: :lol: дааа можебй сй прав помйслйсй говорйш срешту страна която е ймало славна йсторйя говорйш за народ който нйкога не жйвял под друго владенйе едйнствен в йсторйята помйслй десет пътй кат говорйш така ,за достойнйя дуел едва лй ште бъде достоен бйх много штаслйв но ахх :grrr: аз нйкога несъм казал за паметнйк на сйулейман уточнете се аза войнй й за газй осман паша между другото познавателй по голям военен от газй осман във тазй епоха
      Attached Files

      Comment


        #78
        познавателй по голям военен от газй осман във тазй епоха
        Йу-хууу, ей те тва вече беше изказване! :nworthy:
        И да не стане грешка - да, аз познавам (не лично де ). И то доста

        Относно причината - пак не си в час. Имаше РЕАЛНО предложение да се издигне паметник на Сюлейман Паша на Шипка. Автора на тази идея се казва Здравко Зафиров и в момента е заместник кмет на Пловдив. Единствено бурната реакция на част от населението елеминира проекта. В последствие въпосния господин се извини, но не на българите, а на турския посланник.....
        В час съм, баща ми е един от организаторите на протестите по тоя случай в министерството на земеделието (изконна турска крепост в администрацията - там какви неща стават не е истина, то лицемерие ли искаш, шуробаджанащина ли, възможно най-нагла корупция ли, каквото ти кефне. Още при Костов баща ми се опракваше от наредени търгове за инвестиции, но при турците направо го виждам, че се отвращава. Ма това е друга дълга история. )
        Та по върпоса - реалното предложение само показва, че въпросната персона, направила това предложение, е за лудницата. Или за цирка в ролята на шут. Съответно реакцията срещу предложението си е напълно нормална и разбира се нужна, за да се постави тая откачалка на мястото му. Но с това историята според мен приключва - един пернат в главата се е изцепил глупаво, други глупаци са се вързали, всички вкупом са публично осмяти и толкова. Всичко си е в реда на нещата. Не разбирам защо все още се ширят такива бурни емоции по нещо вече приключено? Редут едно, че хич не иска паметник на Сюлейман, а дори и да иска - ми нека си иска, ние да не сме гламави, че да го слушаме?!
        Но това са си празни раздумки, по-подходящи за на по бира, та затова аз поне не смятам да продължавам тая дискусия тука (виж, на по бира съм готов )
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #79
          говорйш за народ който нйкога не жйвял под друго владенйе едйнствен в йсторйята
          Хехе, малко прекаляваш с патриотизма, Редут
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #80
            Hans Delbruck написа
            Абе хора, аз само се пошегувах, че съм Редут(надявам се да не се обиди). Нима ако имах неговият литературен талант бих си губил времето с този форум вместо да седна да напиша някоя книжка(или поне брошура), с която 100% щях да взема нобелова награда.
            Шегувам се, да не вземе някой да се засегне от дебелашките шеги...както каза Николай - Deutsches humor(много тъпо е да се повтаря нещо няколко пъти в един пост ама нали знаете Deutsches...).
            Поне според мен редут не може да е това, което понякога се определя като "менте", просто трябва да си Гьоте, нищо по-малко.
            Да разбирам ли, че ти си против съществуването на българска територия на паметници на всяка от следните народности - турци, сърби, гърци, румънци, руснаци, черногорци, украинци, германци, американци, англичани, ирландци, шотландци, уелзци, австрийци, арменци? Сигурно изпускам някой, който го забележи нека ме поправи.
            На мен подобно отношение ми се вижда малко крайно, но това разбира се е лично мнение и не обвързва никого.

            П.П.
            Впрочем що е това Бага Тур?
            Военна титла в старата Българска държава..

            Да разбирам ли, че ти си против съществуването на българска територия на паметници на всяка от следните народности - турци, сърби, гърци, румънци, руснаци, черногорци, украинци, германци, американци, англичани, ирландци, шотландци, уелзци, австрийци, арменци?
            Не, не съм против!.. Против съм за издигане на паметници на военните престъпници!..
            И знаеш ли кога бих отминал подобни абсурдни идеи и изказвания? /сега като си помисля - никога!/ :tup: .................................................. .......
            В това информациотнно глобално село, аз се определям като някаква личност и едно от определенията и е - българин! И аз се гордея с това /въпреки, че доста мои сънародници правят големи усилия за обезличаването и принизяването на тази дума!/
            А знаеш ли, колко дребни и незначителни изглеждат тези спорове и глупости, щом се отзова в планината, с коня до мен, на топлото пролетно слънце, далеч от фалша и "пигмеите" ..


            .
            ..И кажи ми ти страннико,
            чувал ли си звук,
            по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

            Comment


              #81
              redut написа
              baga tur тй чул лй сй тропота на краката на хйлйадй енйчарй според мен по са победоноснй от конете *за паметнйк на сйулейман в загора не атй какво ште кажеш за паметнйк на газй осман паша й под паметнйка да пйше велйк прославен турскй генерал провел успешно обсадата на плевен
              Каква успешно проведена обсада те гони тебе. Нали накрая се е предал... Закотвил е най-добрата част от османската армия на стотици километри от резервите й, в местност, крайно благоприятстваща обходите на противника, допуска с лекота няколко хиляди руски кавалеристи да му отрежат комуникациите. Воюва през по-голямата част от обсадата срещу равностоен като количество противник... И накрая се е предал... Велик генерал! Въобще типична картинка за османската армия през последните 300 години от съществуването й- закотвят цялата си армия в някоя крепост, допускат с изящна лекота всеки що-годе акъллия противник да им пререже всички комуникации. Издържат "геройски" два-три месеца на конско и накрая при първата по-сериозно организирана атака вземат, че се предадат. И цялата полза от това е, че стават герои по лондонските водевили. А през 1912-13 и това не успяха да постигнат...
              Осман е бил храбър командир, това никой никога не до е отричал, но изглежда добър само на фона на некадърниците, благодарение на които през последните 300 години от съществуването си Османската армия има повече позорни и срамни провали от всички останали армии през тази епоха, взети заедно.
              А ти, генийо на стратегическата мисъл, кога ще научиш, че за да те вземат насериозно, трябва да пишеш поне малко членоразделно. Научи се най-накрая- когато оформяш някоя мисъл в изречение накрая поставяш един препинателен знак - "." И всяко изречение започва с главна буква. Така е и на турски. Иначе почвам сериозно да се питам ходил ли си на училище...Но за да разделиш мислите на изречения, е хубаво да изказваш мисли , а при теб такива със свещ да търсиш. Най-лесно е като папагал да повтаряш пропагандните книжици...

              redut написа
              говорйш срешту страна която е ймало славна йсторйя говорйш за народ който нйкога не жйвял под друго владенйе едйнствен в йсторйята помйслй десет пътй кат говорйш така ,за достойнйя дуел едва лй ште бъде достоен бйх много штаслйв но ахх :grrr: аз нйкога несъм казал за паметнйк на сйулейман уточнете се аза войнй й за газй осман паша между другото познавателй по голям военен от газй осман във тазй епоха
              Славна история наистина - допреди 450 години....
              А не бягахте ли от владичеството на монголите, като отидохте в Мала Азия през 13-и век?
              Last edited by Николай; 28-02-2006, 23:49. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                #82
                Обръщам внимание на модераторите за следното дълбокомислено изказване:

                redut написа
                parabelum каквоетова ,байно ,ibnemisinnesin
                Последната дума какво точно значи? Щото ако значи това, което предполагам, че значи - нашия "гостенин" от съседна Турция да си го изпращаме по живо и здраво. Вече мисля, че видяхме колко струва и интелектуалния му капацитет... Не вярвам да е голяма загуба. А и ще е в духа на форума.

                Comment


                  #83
                  parabellum браво знаеш много добрено не отговорй на това деделерймйн торунларъ ,сйгурно някой тй го казал от там го знаеш й тй сй бйл толкова йнтелегентен не повече от мен уточнйхме се ,зашто температурата под опашкататй всее вйсоко ,Нека носй срама,, ,немй отговаряте по темата а се занймавате с неанамсй какво моля вй
                  Last edited by redut; 01-03-2006, 09:15.

                  Comment


                    #84
                    Абе защо спорите за такива неща.По горе написах , че отбраната е била предвидена отначало за подбалкана.След като не могат да спрат настъпващите турски войски там съвсем естествено е за отбрана да бъде избран проход а не открито място.Руснаците са нямали избор и с оглед на числеността на армията си разположена в района.Как ще спреш в равнина противник който те превишава три пъти.А мине ли прохода турската армия , пропада и цялата по нататъчна стратегия на войната.

                    Comment


                      #85
                      turanaga написа
                      Абе защо спорите за такива неща.По горе написах , че отбраната е била предвидена отначало за подбалкана.След като не могат да спрат настъпващите турски войски там съвсем естествено е за отбрана да бъде избран проход а не открито място.Руснаците са нямали избор и с оглед на числеността на армията си разположена в района.Как ще спреш в равнина противник който те превишава три пъти.А мине ли прохода турската армия , пропада и цялата по нататъчна стратегия на войната.
                      Ооо, можем и повече
                      Дай ни време и ще стигнем да мерим пробивността на куршум от пушка Снайдер обр. 1865 г. в ствола на 20-годишно борово дърво при количество на валежите 0.75 от средното за сезона
                      Сериозно погледнато, ние с Ханс си приказваме повече теоретично. За конкретната обстановка е ясно, че руското командване е избрало да спре турците в проходите, след като не е успяло в равнината.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #86
                        Точно тука йскам да вй задам въпроса, зада превземат прохода със какъв план според вас трябваше да действат частйте на сюлейман паша

                        Comment


                          #87
                          Парабелум съдействай за разделяне на темата на две.
                          1. Шипченска епопея .
                          2. Боевете при Плевен.
                          Би било интересно да се разглежда дислокацията на войските на изток- тогава може би ще има изясняване на "план според вас".

                          п.п.За kolyo - ето какво :
                          Увлечен от своята решителност, Сюлейман паша написва и писмо до султана.
                          /текста на писмото/

                          ”В мои ръце са двата пътя, които водят от Габрово до руската позиция, в мои ръце паднаха изворите, от които русите пиеха вода, ако е рекъл аллах и ако противника не се опита да избяга, аз ще го смажа”
                          исторически документи

                          Историята не търпи "план според вас"
                          С уважение: xr100
                          Last edited by xr100; 02-03-2006, 11:14.

                          Comment


                            #88
                            kolyo да нямаш нещо общо с redut? Питам?

                            Comment


                              #89
                              xr100 написа
                              Историята не търпи "план според вас"
                              Брей толкова ли си сигурен. Хайде ако обичаш не толкова категорично.

                              Мен не ме бърка дали Кольо има или няма нещо общо с редут (стига да внимава с изразите, които използва - както се каза тук някои разбираме от турски обидни епитети), важното е че въпросът му си е съвсем нормален и резонен за този форум. Тук се непрекъснато се обсъждат различни алтернативни варианти за развитие на най-различни войни. От различните опции на Ханибал преди и след Кана, през 100 год. война, ПСВ, ВСВ и т.н. Като потребителите правят това естествено според тях.
                              Конкретно за опциите пред Сюлейман вече казахме достатъчно. Аз продължавам да твърдя, че най-умелият начин е чрез навлизане в северна България през Котленския проход и координирани енергични действия заедно с частите на Мехмед Али в посока запад. Което директно принуждава руснаците да остъпят Шипчеснката позиция. Но причините това да не се случи мисля ги казахме по-рано в тази тема.
                              Нещо повече, струва ми се че Сюлейман би могъл да опита обход през Котленския Проход и след първата атака на Шипка ( след като вече е ангажирал руските резерви натам...Би могъл да опита и натиск към Хайнкой ....да тества руската отбрана на няколко места. Да пробва да мине Балкана малко по на запад..въобще след боя при Стара Загора инициативата е на негова страна и е можел да разиграва Радецки по много начини. Ама за тая цел се искат много качества, които Сюлейман хич не притежава.

                              xr100, може ли малко по-подробно за това писмо. Пишеш източник "исторически документи" - може ли да конкретизираш малко повече?
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                #90
                                От тази тема бе отделена темата Боевете при Шипка и отбраната в планина.
                                Тъй като за моменте не виждам много изписано за Плевен ще предоставя иницятивата на поттребителите, които могат да отворят нова тема или да продължат в тази.
                                Форумен Правилник

                                Comment

                                Working...
                                X