Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПРОХОРОВКА - 12 юли 1943

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Това може и да го знаете. Съдейки по руската статистика
    5-та Гвардейска танкова армия доста бой е яла


    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #32
      Да, е, то имаше една дискусия за Прохоровка с един руснак, май ще трябва да изровя неговата статия. А може би тя просто е по-назад в темата.
      Във всеки случай, загубите на 5та армия не са от сражения с немски танкове, а при опити да се пробие немската отбрана. По времето, когато армията на Ротмистров е в настъпление, немците вече са прекратили атаките си и са изтеглили танковите си части. Това знам аз.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #33
        Аз друго помня - "героя" Ротмистров е бил стратегически резерв. Идеята е била да се използва 5 ТА в последващо настъпление в Украина. Но понеже нещата са се развивали не много добре 5 ТА е изпратена да задържи немското настъпление. Всички знаем на каква цена го задържа. Очакваното настъпление е отложено с около месец. А на славния генерал му се е наложило да понесе лично от Сталин конско за големите загуби.

        Comment


          #34
          Е, то по-принцип съветските съединения ориентировъчно до средата на 1944 г. си носят много загуби и се изтеглят най-често едва след като са загубили 80-90% от бойната си мощ. Това особено важи за обсъжданата тук операция, когато всички съветски армии понасят огромни загуби. Но пък на оперативно ниво операцията е много успешна и дейстивята на Вермахта са под всякаква критика, докато съветските действия са поне донякъде оперативно грамотни, като на участъка на Рокосовски, доколкото мога да преценя, дори са много успешни и ефективни (пак на оперативно ниво, на тактическо немците все още имат почти пълен превес).

          Comment


            #35
            Е това се дължи на закъснялата реакция. Но на юг все пак нещата не са толкова зле. Според мен е грешка слагането на Модел на север (не че е виновен само той). част от причините са

            1) Късното изпълнение
            2) Модел е спец по защитата. Бяха направили някаква класация - топ фелдмаршали на защитата са Модел и Кеселринг. Мисля, че е грешка да се постави начело на една такава офанзивна операция човек с "дефанзивно" мислене
            3) тежката защита на противника

            и т.н.

            Comment


              #36
              Хъм, цялата операция си е една голяма глупост. Дори и да бяха успели да срежат Курската дъга, в "ръцете им" (образно казано) щяха да попаднат остатъците от множество разбити съединения, но дупка така или иначе нямаше да се образува, защото руснаците имат достатъчно резерви. Впрочем, то и без друго не би имало сили, с които да се използва тази "плодът" на тази победа. А това, общо взето, е последният път, когато Германия все още има някакви оперативни мобилни сили, с които може да се постигне нещо. И те са бездарно изразходени в една безсмислена фронтална операция, в която се удря със своите елитни войски по най-силното място на мражеския строй. Умряла работа. впрочем, след това Германия е изцяло в отбрана и на практика армията и става наплъно пасиван на оперативно ниво и губи способността си да прави номерата, които "върти" от началото на войната. Сега тя самата става обект на подобни трикове, този път от страна на съветската армия.
              Който и да ръководеше операцията не би могъл да пстигне нещо смислено.
              Ако я бяха започнали тогава, както е било според началния план - друга работа. Не че би се променило нещо чак толкова решително, о щяха предполагам да спечелят още няколко месеца.

              Comment


                #37
                Аз пак да кажа - Армиията на Ротмистров е била стратегическия резерв. И други са губили камари танкове, но май само на Ротмистров лично Сталин му чете конско.
                Друг е въпроса, ако бяха успели при Курск, какво щяха да правят след това немците.

                Comment


                  #38
                  Е, с армията на Ротмистров (5-та гвардейска танкова ли беше?) не се изчерпва Степния фронт, пък и той сам по себе си не е единстевният стратегически резерв. Пък така или инак (както изтъкнах по-горе), дори да бяха срязали дъгата, това по никакъв начин не им помага. Особено като се има предвид, че в тази операция щяха да изразходват, при това почти безвъзвратно, целия си мобилен резерв.
                  Инак че руските загуби са огромни това е несъмнено (немските също никак не са малки) - все още на тактическо ниво немците имат почти пълно превзъхдоство. Лошото за тях е, че губят превъзходството си в оперативните умения (главно заради политиката на Хитлер към генералския корпус).

                  Comment


                    #39
                    Доколкото си спомням армията на Ротмистров е !единствения! резерв от стратегическо значение от гледна точка на танкови съединения. Поради факта, че 5 гв ТА губи много техника плануваното настъпление в Украйна е отложено с ... един месец.
                    Между другото и аз се опитвам да кажа същото. Дори да бяха успели при Курск, какво биха направили немците след това? какви стратегически цели биха могли да си поставят? Никакви реални...

                    Comment


                      #40
                      Да, схванах това . Разликата ни е еднистевно по отношение на преценката на съветските резерви. Впрочем, аз базирам постовете си на спомени - отдавна не съм гледал конкретно нещата. Така че може и да греша - ще проверя ако ми остане време.

                      Comment


                        #41
                        faso написа
                        Така го имам
                        бих оценил един хубав художествен превод на оригинала от руски.
                        Бъкел не разбирам от руския
                        само не знам дали е художествен
                        Чакай ме и ще се върна.
                        Истински ме чакай.
                        Даже да посърнат
                        цветовете в мрака,
                        Чакай в зима, в лято,
                        в студ и жега чакай,
                        Даже и когато
                        другите не чакат.
                        Губят се писмата
                        от места далечни,
                        някой се отмята,
                        ти ме чакай вечно.
                        Чакай ме и ще се върна.
                        Теб не утешава,
                        че “дошло е трудно
                        време за забрава”.
                        Нека майка и синът
                        да повярват че ме няма
                        и приятели да спрат
                        да ме споменават,
                        Чашата горчива
                        щом преливат тихо
                        Чакай! Не отпивай,
                        Само ме повикай.

                        Чакай ме и ще се върна.
                        На смъртта на пук
                        Казват че прегърнал
                        съм късмета?Чух
                        чуждото оплакване,
                        чуждите сълзи…
                        Твоето очакване
                        в огън ме спаси.
                        В мойта смърт не плакала,
                        ще намерят тайна тук:
                        Просто ти си чакала,
                        както никой друг.

                        Мисля че днес е годишнина от началото на битката при Курск...

                        Comment


                          #42
                          Пиша книга за Waffen-SS

                          Здравейте скъпи градители на този невероятен форум. Първо искам да изразя възхищението си от начетеността и знанията на повечето от вас и искам да ви призная, че наистина съм много рдостен, че мога да обменям знания с хора като вас. В момента събирам материали за Waffen-SS, които смятам да публикувам в книга. Ще се радвам изключително много, ако някои от вас предложат теми свързани с структурата, организацията, бойните действия на Waffen-SS, които да дискутираме и допълним. С най-голямо удоволствие ще приема ваши мнения, коментари и критики. Ако някой се интересува от подробното разположение на дивизиите от 2-ри танков корпус SS при Прохоровка, мога да му бъда полезен. До скоро.
                          They march in full battle dress
                          With faces grim and pale
                          Tattered banners and bloody flags
                          Rusty spears and blades...

                          Comment


                            #43
                            Здравей и добре дошъл. Форума си има функция за Търсене, която ще ти свърши работа.

                            Само че:

                            SS-mann написа
                            Абе я кажете доколко може да се вярва на Виктор Суворов и книгите му. :sm186:
                            Нищо лично, но ако запознатостта ти с периода не ти позволява сам да си отговориш на този въпрос, според мен ти е твърде рано да се хващаш да пишеш книга.
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              #44
                              ми хвърли едно око на сайта за райха. там има някакви неща.
                              имамного непубликувани материали, които навеки ще си останат на компютъра, но такъв е живота.
                              ако нещо кратко за обясняване те вълнува можеш да ми пишеш лс.

                              Comment


                                #45
                                Благодаря за съвета, ще погледна и там. Попаднах на един много добър норвежки сайт за Waffen-SS, ама и думичка не разбирам от то

                                език бе хора
                                Last edited by viking heart; 17-07-2006, 08:01. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                                They march in full battle dress
                                With faces grim and pale
                                Tattered banners and bloody flags
                                Rusty spears and blades...

                                Comment

                                Working...
                                X