Off - използвай фотоапарат, по груби сметки за 200 dpi и лист с размери Letter би трябвало 4 мегапиксела да са достатъчни.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
За полските, немските и други танкове около началото на ВСВ
Collapse
X
-
Докато ние си говорим,хората подготвят това :
http://www.warandpeace.uk.com/
Още през 2000-та година показват това : http://www.armourinfocus.co.uk/a11/index.htm какво ли ще има сега ?
Comment
-
albireo написа Виж мнениеBigbeer, а това какво общо има с темата?
Comment
-
bsb написа Виж мнениеOff - използвай фотоапарат, по груби сметки за 200 dpi и лист с размери Letter би трябвало 4 мегапиксела да са достатъчни.albireo написа...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...
Comment
-
Голъм говорим за тактическа ситуация , за отделната бойна единица. Пределно ясно е, че бойните качества на машините не оказват кой знае колко голямо влияние на стратегическия изход на дадена операция - примери много - Франция 1940(немските машини отстъпват по основни показатели на френските) и СССР през 1941, но жънат победи. По късно с появата на Тигри, Пантери и различните тежки самоходки, немците успяват да постигнат техническо надмощие, но стратегически губят = > качествата на машините не са определящи , а по-скоро умерено важен страничен фактор. Разбира се след немските танкове следва мотопехота и противотанкови части- всеки знае че една танкова дивизия включва различни родове войски. Болшинството немски БТР имат по няколко модификации с противотанкови оръдия изобщо са монтирали на БТР каквото са имали на разположение ПТ, ПТ трофейни оръдия, зенитни оръдия и т.н. И всичко това в помощ на танковите части. Ясно че танковете няма да останат сами на полесражението 1 : 1 със страховитите руски машини. Но мисълта ми беше за по скоро абстрактната ситуация на среща на Pz III Pz IV с КВ-1 1:1. Тук вече качествата ще изиграят решаваща роля. Разбира се имало е подобни случай и успехите клонят на страната на руснаците.Имаше някъде във форума списък с руските танкови асове на Т-34 и КВ от началото на войната може да се направи сверка. Колко немски танкисти могат да се похвалят с подобен успех до появата на по-късните варианти на четворката, ЩуГ-а и, Тигъра?Beausйant
Comment
-
Е, то ясно, че тая тема ще е главно разговорна и в по-малка степен сериозна. Затова и бе отцепена и така нареченаМодератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Bertrand de Blanchefort написа...Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Bertrand de Blanchefort написаНо мисълта ми беше за по скоро абстрактната ситуация на среща на Pz III Pz IV с КВ-1 1:1. Тук вече качествата ще изиграят решаваща роля. Разбира се имало е подобни случай и успехите клонят на страната на руснаците.Имаше някъде във форума списък с руските танкови асове на Т-34 и КВ от началото на войната може да се направи сверка. Колко немски танкисти могат да се похвалят с подобен успех до появата на по-късните варианти на четворката, ЩуГ-а и, Тигъра?
Що се отнася до спора за "танковите асове", то такава тема има и разглеждайки я можеш да се убедиш, че не си прав.
Bertrand de Blanchefort написаРазбира се след немските танкове следва мотопехота и противотанкови части- всеки знае че една танкова дивизия включва различни родове войски.
Впрочем, в тази връзка "бронетранспортьорите" са общо взето мит: немските мотострелкови полкове, влизащи в състава на танковите дивизии, се придвижват основно на камиони. В състава на разузнавателното подразделение има една или две бронеразузнавателни роти, които са екипирани с леки бронетранспортьори, а що се отнася до мотострелковите полкове, то в най-добрия случай един батальон е екипиран с бронетранспортьори (т.е. в танковата дивизия ще има около 100-120 бронетранспортьора).
В реалността, разбира се, конкретната композиция на бойните групи на танковата дивизия ще зависи от задачите, които се поставят пред нея, както и от разбиранията на командния й състав. Възможно е отделна танкова рота или батальон да действат тактически самостоятелно за кратко време. Но най-често ще става въпрос за бойна група, включваща пехота, танкове и противотанкова артилерия с някакви зенитни и артилерийски средства.
След това, когато се случи сблъсък между две танкови подразделения (да речем, съветска и немска танкова рота или батальон), то пак решаващо значение ще имат обстоятелствата, при които този сблъсък се случва, след това уменията и подготовката на командния персонал и след това на отделните танкисти (т.е. способността им ефективно да реализират възможностите на танковото оръжие) и чак след това идва ред и на техническите характеристики на самите танкове. Няма неуязвими танкове, нито пък съветските танкови подразделения масово са били представени от КВ и Т-34 в първите дни на войната - напротив, и при тях, както и при немските, най-масовите машини са били леки и достатъчно уязвими танкове (БТ от различни серии, Т-26 и прочее).
И накрая, както вече бе посочено по-рано в темата, основно значение за ефективността на танковото подразделение има способността му да води тактическо наблюдение, а командния персонал да е разтоварен от други задължения, за да може да организира и управлява поверените му единици. Подобно значение има и възможността (техническа) за осъществяване на комуникация между машините и между членовете на екипажа на всяка машина. Тези фактори имат по-голямо значение в реалността от техническите параметри на оръдията или броневата защита (последните две добиват решаващо значение ако останалите фактори са близки като стойност).
В този смисъл, превъзходството в организацията и тактическата ефективността на цялото подразделение, които имат немските средни машини в този момент позволяват да се неутрализира превъзходството в броневата защита или огневата мощ, което имат модерните съветски машини (които обаче са сравнително малобройни на фона на целия им танков парк).
Накрая, и това е много важно само по себе си, лошата логистика и всяческите несъвършенства на съветските танкови обединения в това отношение в началото на войната водят до това, че докато немската страна най-често успява да евакуира и възстанови бързо ударените си машини, съветската не само че въобще не е в състояние да стори това, но и губи голяма част от машините си (включително модерните) поради дребни технически проблеми или невъзможност да се осигури ГСМ за тях.
Comment
-
Да съгласен съм общо взето с написаното. Само да се доуточним за следване имах предвид мотопехота, която наистина през 41 има далеч по-малко БТР. Няма как ПТ, ПА ,ЗА да следва танковете непосредствено тогава тя е почти изцяло несамоходна. За разузнаване по-скоро ми се струва , че са използвали бронеавтомобили от типа SdKfz 221/222/223/231/232.... и леки танкове.Beausйant
Comment
-
Bertrand de Blanchefort написаНяма как ПТ, ПА ,ЗА да следва танковете непосредствено тогава тя е почти изцяло несамоходна.
Т.е. "не-самоходността" не е особен проблем като се има предвид тактиката, след като тя (в ТД) е изцяло моторизирана.
Bertrand de Blanchefort написаЗа разузнаване по-скоро ми се струва , че са използвали бронеавтомобили от типа SdKfz 221/222/223/231/232.... и леки танкове.
Comment
-
Ами ползвали са последни модификации на Pz III в разузнавателните подразделения след спирането им от производство. Има и специално създадени леки разузнавателни танкове примерно Panzer II L Luchs i Leopard. Но те са ползвани от края на 1943 на Източния и Западния фронт един пленен от съюзниците през лятото на '44 Luchs от 116 PzDiv се намира в Бовингтон.Beausйant
Comment
-
Разговорът, обаче, се въртеше около 1941 г. . Под ръка нямам щатни разписания от 1943 г. (май тогава имаше нови такива), за да видим къде точно са били тези машини. Така или иначе, леките танкове, доколкото оцеляват след 1942 г. и преди това влизат в състава на линейните танкови роти, но е възможно на практика да са използвани и за едни или други охранителни или патрулни задачи. Вероятно след като линейните роти преминават изцяло на средни танкове, останалите все още в движение леки такива се прехвърлят към бронеавтомобилните роти в състава на разузнавателния батальон на ТД или пък съставят отделни такива роти (или взводове към танковите батальони).
Империал има едни дебели книжки с разписания и може да напише конкретно как стоят нещата.
ПП Сред последните модификации на Pz III е "N", която в никакъв случай не е разузнавателна, а по-скоро е ерзац-щурмово оръдие (в първоначалния им смисъл), т.е. е за огнева (противопехотна или срещу леки укрепления и огневи точки) поддръжка.Last edited by gollum; 09-09-2008, 14:01.
Comment
-
Bertrand de Blanchefort написа Виж мнениеLeopard
Аз взех гореспоменатата книжка и ще сканирам на работа страничките.albireo написа...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...
Comment
Comment