Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Необходимо ли е било пускането на атомната бомба

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    А не е ли повод за съмнение в последното фактът, че СССР влиза на Курилите буквално няколко дни след капитулацията на Япония.
    Не, не мисля че е. Да не говорим, че курилските острови са малки островчета с още по-малко население (дори и днес - около 30 000 души). Хокайдо е съвсем друга работа - в момента над 5 000 000 жители (площ малко над 83 000 кв. км - за сравнение - Курилите са около 50 островчета с обща площ около 15 000 кв. км). Окупацията на едните и на другия е съвсем различна операция. А и за Курилските острови отдавна си има спорове между Япония и Русия/СССР, същото не може да се каже за Хокайдо. Не е чудно, че СССР прави опит и присъединява към територията си земи, които отдавна са предмет на спорове между двете държави. Много малко вероятно ми се вижда да биха направили същото спрямо Хокайдо. Ако някой има някакви съображения в полза на това, че СССР в действителност се е готвел за подобна операция, то нека ги изложи в темата и тогава ще имаме база за продължаване на разговора в тази посока.
    И напомням, че аргумента "да, ама те ги взеха след капитулацията на Япония" не е никак солиден, защото между капитулацията на Япония и юридическото оформяне на мирния договор минава много време (окончателно нещата са оформени през 1951 г.)и последният урежда тези въпроси, като между другото, между Япония и СССР така и не е сключен мирен договор, така че какво общо има капитулацията тук?
    Впрочем, това, което приключва според мен темата е фактът, че в Потсдамската декларация (26.07.1945 г.) е изрично указано (и документът е съгласуван с всички съюзници), че Хокайдо остава в границите на суверенна Япония. Да напомня - СССР обявява война на Япония на 09.08.1945 г., т.е. след като тази декларация е подписана. Да напомня, тя е подписана преди атомните бомбардировки[1] и капитулацията на Япония. Има ли още основания за съмнения и спорове?

    ---
    [1] Извършени съответно на 06.08 и 09.08
    Капитулацията (която да напомня е едностранен акт) е от 15.08, а приемането й (с което завършват бойните дейстивя) става на 02.09.1945 г.
    Окупацията на Курилските острови е извършена между 18 и 31 август, т.е. е започнала преди официалното приключване на бойните действия и, разбира се, преди да бъдат официално финализирани отношенията между Япония и Съюзниците по повод на войната през 1951 г., а между Япония и СССР през 1956 г. (протоколът така и не е подписан).

    Comment


      Охотское море и так внутреннее... Разве не так?
      "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

      Comment



        Така е, но на него има и чужди пристанища все пак..
        "Foolish people — when I say "foolish people" in this contemptuous way I mean people who entertain different opinions to mine. If there is one person I do despise more than another, it is the man who does not think exactly the same on all topics as I do." - Jerome K. Jerome

        Comment


          Вижте въпрос от руски тест за 10 клас. А може и да не е случайно, може би така не че ги учат, ама тежест някак си придават на това тяхно " ала румънско в стил 1913" намесване във войната:

          А.12. В результате капитуляции Японии в сентябре 1945 г. СССР получил:

          1) остров Хокайдо

          2) Алеутские острова

          3) Южный Сахалин и Курильские острова

          4) Весь Сахалинский полуостров и Курилы

          Comment


            von Danitz написа
            това тяхно " ала румънско в стил 1913" намесване във войната:
            Съюзниците са имали договорка руснаците да започнат военни действия срещу Япония три месеца след приключване на войната в Европа. Руснаците са спазили срока.

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment


              Това единственият международен договор който са спазили ли е, че го споменаваш?

              Comment


                Мисълта ми беше, че през 1913 г. се кара на импровизация, докато намесата на СССР във войната на изток през 1945 г. е съгласувана предварително със съюзниците.
                Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 06-07-2007, 00:09.

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  Сталин придерживался договоренностей - во всяком случае Ялтенских, Тегеранских и Потсдамских соглашении он выполнял, так как и выработал вместе с Черчилем и Рузвелтом (в Потсдаме - уже Трумэном).
                  "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                  Comment


                    А свободни избори в Полша?

                    Comment


                      А разве они были не свободные?
                      Что для тебя свободные выборы? Безусловный проигрыш коммунистов и победа демократов?
                      В США некоторые люди например имеют проблемы с прямым выбором президента... Это как?
                      "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                      Comment


                        Виталий, моля те, излагаш се

                        Comment


                          М`да, очевидно е, че не са били свободни изборите в Полша, но в това няма нищо чудно. Впрочем, не помня дали по този въпрос постигаха в крайна сметка някакво съгласие (за промяната в гарниците постигат, т.е. Сталин не се съгласява с изискването на полското правителство в Англия да се възстанови полската гарница така, както е била преди войната, СССР си задържа част от земите, а Полша е компенсирана за сметка на Източна Прусия)?
                          Както и да е, понеже нещо подобно отговарях на Виталий вчера, идеята е малко по-друга - нещата за които се разбират в Ялта, техеран, Потсдам, особено тези със стратегическо значение за воденето на войната, общо взето се спазват. Сталин изпълнява уговорката си кога да започне настъплението на съветската армия срещу Япония и взима това, за коет са се договорили - договорката в Потсдам, ако не ме лъже паметта, оставя Хокайдо и останалите основни японски острови като неделима част от бъдещата суверенна Япония, под въпрос (т.е. въпрос на уточняване и допълнителан уговорка) са няколко малки острови на юг и на север - съответно тези на север остават за СССР (Курилските и Южен Сахалин).
                          А това последното определено приключва дискусията за някакви намерения на Сталин да взима Хокайдо и да създава японска социалистическа република - не, явно не е имал подобни намерения, претенциите му са били изпълнени с това, което е взел в ТР от Япония.

                          Comment


                            Няма тема за това, така че тук ще сложа малката история с първия сблъсък на Молотов и Труман. Молотов трудно се владеел, направо треперел, а фермечето размахвал документа и на всяко възражение четял отново и отново параграфа за изборите. Накрая и му казал какво мисли за него лично. Миколайчик не се бил обаждал вече втора седмица в Лондон, "надлежно" прибран от руснаците, по време на изборен митинг. Генерал Стецски, стар АК-овец, дори отказал да слуша вече кво му говорят да подписва и и рекал знаменателните за Полша думи, по-скоро от препоръките на мама, отколокото нещо историческо: "Вижте какво, уважаеми господа комисари, отказвам да говоря за трети лица в тяхното отсъствие!". били са ги,м.... са им таковали, но не са се давали. Как тука нямаше такава съпротива, да му се не види....ама нейсе
                            Но Полша е друга тема, та Молотов казал: "Никой , никога, по никакъв повод не ми е говорил така!" , а Труман, по гринговски:"Спазвайте си уговорките и няма да ви говорят така!" На български казано, почвала валяницата, ама руснаците май още си изясняват защо...

                            Comment


                              Даниц :tup: добро!
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Да, добро е :tup:. Очертават се нещата, заради които започва "караницата", прерастнала в Студената война. Макар че вероятно си е било очевидно, че ще се стигне дотам.

                                Comment

                                Working...
                                X