Имали са си камиони и трактори, даже май като абсолютни числа повече от съответните бройки във Вермахта.
Отделен въпрос е в какво състояние е това, което са имали, колко резервни части са разполагали към него и какъв е бил ресурсът му (особено на двигателите и ходовата част). Тук сме на едно мнение с Гоги - те криво-ляво успяват да правят "бройка", но поддръжка - не. А това, което се произвежда е много зле като качество, с много нисък ресурс. Като добавиш условията на експлоатация и качеството на поддръжката, картинката става ясна.
Иначе съм съгласен, че в определени области - например, ЖП (само един пример, има и други), - те поръчват това, което губят и не могат да произвеждат в нужните количества заради загубите от войната и загубата на предприятия и база. Тук-таме по отношение на суровините нещата са същите. С танковете за кратко време нещата стоят по същия начин - докато евакуират промишлеността, нагодят нещата, овладеят и излекуват новите си типове танкове, минават месеци и всяко нещо, което запълва дупката е добре дошло.
НО има и цели сфери, в които просто не успяват сами да направят кажи-речи нищо или пък поначало не им достигат мощности и възможности, така че там всичко го посрещат с отворени обятия и "драпат" за още (не навсякъде им дават, обаче (пример - Б-17)). Авиацията, електрониката, електрическото оборудване, до голяма степен свързочната техника, машинното оборудване и прочее и прочее. Т.е. неща, които купуват или се опитват да купуват срещу валута и преди войната. Тук идва и транспортната техника - джипове, леки автомобили, камиони, влекачи, мотоциклети. Преди войната се опитват, но просто не могат да произвеждат нито в такива количества, нито пък качеството (още повече).
Т.е. аз не бих се съгласил, с оценката, че по "Ленд-лиза" получават/поръчват това, което и иначе могат да произвеждат, просо "войната ги затруднява". ПО това време в повечето области СССР все още е в позиция на догонващ (технологично). Т.е. можем да го сравним с Япония, да речем (не става въпрос за конкретни образци, а за "обща позиция", т.е. с какъв технологичен потенциал си, какво количество и качество на подготвения персонал притежаващ (можеш да подготвяш), производствени мощности и прочее). Не става въпрос за "неспособност" (не веднъж сме го обсъждали), а за нормални проблеми на "догонващото развитие".
Comment