tofo написа
1. Оценка на силата. Ако оценката на силата, т.е. на това какво точно дава сила и защо и как стоят нещата в действителност беше нещо обективно, то тогава ти би бил прав. Но не е така - както виждаме, нито е възможна обективност, нито е ясно точно кое и защо, образно казано, "дава сила" (или представлява "сила"). Виждаме ясно, че не става въпрос за бройката войници, оръдия, танкове и самолети - тези фактори не са равнозначни на "военна сила".
2. Възможността да се подготвиш. Тя е обективна, защото е свързана с възможностите на икономиката, демографските особености и прочее. Знаем (по това няма спор), че поне 2-3 години (а реално и повече) преди 1941 г. СССР поставя ударение върху военната подготовка, т.е. това е стратегически приоритет. Общо взето, максимумът на възможностите е достигнат, независимо как се изчислява силата на противника. Т.е. независимо дали се смята, че немците имат 3 000 или 10 000 танка, РККА се подготвя с повишени темпове. И нищо по отношение на количеството мобилизирани и произведено въоръжение няма да може да се промени според вариациите в тази оценка. Особено - за броени месеци (по-малко от шест).
Виждаме че в сходна ситуация на Франция не й стигат 6-7 месеца, за да реорганизира мобилните си съединения и този процес е далеч от завършване. И виждаме какво се случва - недоорганизираните танкови и механизирани дивизии не успяват да постигнат кажи-речи нищо. Въпреки че като бройка танкове (погледнато на армейско ниво), съюзниците не само не отстъпват, но дори имат превъзходство.
Т.е. подготовката на армията се води с максимални възможни темпове и този фактор не се влияе особено от оценката за възможния противник в коментираната от нас ситуация.
Какво тогава би могло да се промени? Според мен, това което посочих - количеството съединения. Очевидно е, че между февруари и март, когато този план е създаден и приет и средата на годината, намеренията за броя съединения се променят и са създадени голям брой нови. Т.е. вместо съществуващите въоръжения и персонал да се разпределят така, че наличните съединения да бъдат доведени до пълнота на щата като численост, екипировка и въоръжение (и то на военновременните щатни бройки), наличните сили и възможности се разпределят между още по-голям брой съединения - още около 16% над дотогавашната численост (март 1941 г.). И тук е мястото на вече приведеното от мен обясенние, в което ти, Tofo, се съмняваш:
tofo написа
Нека си представим, че РККА има (числата са съвсем примерни) към март 1941 г. 1 700 000 пехотинци, 10 000 танка, 12 000 оръдия и 45 000 единици транспорт. Нека си представим, че щатната численост на военновременните съединения е следната:
- пехотна дивизия е 15 000 души, 100 оръдия и 250 единици транспорт.
- танковата - 500 танка, 10 000 души, 100 оръдия и 1000 единици транспорт.
Нека след това си представим два начина да се използват наличните хора и въоръжения.
Първи вариант:
100 напълно оборудвани по щат пехотни дивизии (1 500 000 пехотинеца,10 000 оръдия и 25 000 единици транспорт) и
20 напълно оборудвани танкови дивизии (10 000 танка, 200 000 пехотинци, 2000 оръдия и 20 000 единици транспорт).
Втори вариант
400 пехотни дивизии, всяка с по 3750 пехотинци, 25 оръдия и 62,5 единици транспорт (1 500 000 души, 10 000 оръдия, 25 000 единици транспорт).
100 танкови дивизии, всяка с по 100 танка, 2000 пехотинци, 20 оръдия и 200 единици транспорт (10 000 танка, 200 000 пехотинци, 2000 оръдия и 20 000 единици транспорт).
Сега, нека сравним двата варианта. Те съвсем грубо илюстрират два крайни възгледа за разпределението на силите в една армия. Кое е по-добре: да имаме 120 напълно екипирани и на 100% попълнени съединения или 500 съединения, екипирани едва на 20-25% (и по-малко)? Общо взето, твоето твърдение, Tofo, се свежда до това, че няма разлика в ефективността дали ще имаме 100 напълно попълнени съединения или ще разпределим силата им между 400 и ще имаме 400 попълнени само на 25%. Ако ставаше въпрос за нещо чисто количествено - бих се съгласил с някои уговорки. Но въпросът е съвсем различен, защото става въпрос за сложни организми (каквито са военните съединения), чиято ефективност зависи от определена представа за използване (която се опира на "пълнокръвната", т.е. попълнена до военновременната й численост, дивизия) и зависи от правилното действие на отделните елементи. А всеки от тези елементи е проектиран и изчислен така, че да върши работата си в зависимост от "пълнотата" или целостта си. Т.е. разпределяйки силата в повече ние няма да получим същия общ сбор, а напротив - многократно ще отслаби наличния потенциал. Като това допълнително се усложнява от фактът, че ние нямаме достатъчно офицери, тилови подразделения, свързочни подразделения и транспорт дори за 100-те (образно казано, т.е. според примера) дивизии и когато разпределим тази недостатъчност не върху 100, а върху 400, тя ще бъде многократно по-голяма.
Затова и ефектът от решението да се увеличи броя на наличните съединения с 16%, вместо въоръжението и персонала да се използват за доокомплектоване и развръщане до военновременната численост на вече наличните съединения (и дори съкращаване на някои), е много лошо в краткосрочен план и е оправдано само в дългосрочен - ако имаме повече време, можем постепенно да запълваме липсите в новите съединения и да ги доведем до някаква ефективност.
Т.е. приложеното на практика решение е лошо и то в краткосрочен план намалява ефективността на наличните сили, вместо да я повишава. То би могло да има положителен ефект само в дългосрочен план, т.е. ако войната се случи следващата година.
Та затова и приведения от теб аргумент:
Tofo написа
Пак ще си послужа с пример - когато се приготвяш за война, определяш степента си на готовност според това доколко попълнени и в боеспособно състояние са съединенията ти, т.е. според съотношението на текущата им численост и екипираност спрямо щатните. Те.. ако вместо да попълваш съединенията си, ти правиш нови, намалявайки готовността на съществуващите, какво става? Дали така приближаваш момента на готовността си за война или го отдалечаваш? Особено ако това ти действие носи положителен резултат само в дългосрочен план, т.е. след година по този начин ще си по-силен, но същевременно ще станеш по-слаб.
Tofo написа
Tofo написа
Що се отнася до това явление - да говорим за масовост може, ако направим статистика - колко като бройка са тези "застанали в правилни гъсти редици съединения" спрямо общия брой (това е задачка за теб)? За мен това само говори, че никое от тези съединения не е било напуснало казармите си и не е било развърнато в боен ред. Т.е. това говори за неподготвеността им, не за нещо друго.
Tofo написа
Без да проверим колко и къде са били реално съществуващите летища и да ги сравним с наличната авиация, трудно можем да направим някакъв извод от това.
И това е бил, доколкото мога да преценя, общ проблем далеч не само в авиацията. И е свързан точно с това - огромното по темп нарастване на бройката съединения на фона на недостатъчно и слабо развитие на инфраструктурата. Така колкото повече съединения правиш, толкова повече ще нараства фактора "недостатъчност" на инфраструктурата, толкова по-зле екипирани и разположение ще са те.
И бих казал, че събитията през юни 1941 г. много добре показват това.
Comment