Guy de Mont Ferrand написа
Виж мнение
Много си е добър!
Но нека да видим как се развива похода през втората половина на септември.
Обсадата на Никопол
Крепостта Никопол е била ключова за района и е владеела на практика пътищата водещи на изток, по река Дунав към Дръстър, както и на юг – от реката към вътрешността на страната – Търново, Ловеч. За качествата на крепостта, няма какво да говорим – ясно е че тя е била изключително добро защитно съоръжение. Бихме могли да я сравняваме с Видин, а като знаем, дори сега, колко масивен е замъкът във Видин (Бабини Видини Кули) то най-вероятно така е изглеждала и цитаделата на Никопол.В града е бил разположен османски гарнизон, начело с Доган бей.
Възниква два въпроса – първо, знаели е Доган бей за наближаването на кръстоносците и второ, колко може да е бил многоброен османския гарнизон в крепостта?
Отговорът на пъврият въпрос е ясен – да, без съмннение Доган бей вече е знаел за нахлуването на неприятеля. За това можем да съдим по поведението на османския гарнизон в Рахово – там османлиите, научавайки за наближаването на неприятел, се канят да разрушат моста, водещ към града (няма никаква логика просто така да са решили да го събарят, освен ако не знаели, че идва враг към портите им). По тази логика, ако в Рахова са научили за идването на кръстоносците, ден или два по-късно, това вече е знаел и Доган бей в Никопол.
Втория въпрос е по-любопитен – с какви сили може да е разполагал бея в Никопол?
Няма данни за това, можем само да гадаем. Ако тръгнем да го изчисляваме, то пак опираме до Рахово и Видин. Както знаем, и в двете крепости Сигизмунд оставя гарнизон – 300 във Видин и 200 в Рахово. Можем да направим два извода – първия е, че Видин е по-голяма крепост (като стойност и сила) от Рахово (което е очевидно). Втория е, че вероятно се е смятало че толкова бойци ще успеят да охраняват тези крепости. Много вероятно, но не е задължително, кръстоносците да са оставили такъв гарнизон в крепостите, какъвто са заварили там.
Възможно ли е във Видин да е имало 300 османлии, а в Рахово – 200, при появата на Сигизмунд? Според мен, турците във Видин са били по-малко, защото е имало и български сили – ратници на Иван Срацимир, който се е грижил за сигурността в областта, турците са били там по скоро само за презастрахоква, не е оснавна бойна сила. Т.е. възможно да са били стотина, но с бойците на Срацимир – към 1000 човека общо.
Съвсем друго е Рахово, която не е във васалната област на Срацимир, а е под директна османска власт. Тук няма други сили освен османлиите, които могат да се надяват само на гражданите в крепоста и на евентуална помощ от султана. Както разбрахме, гражданите предават крепостта. Според мен е напълно възможно гарнизона да е бил наистина около 200 човека, което и не зле за една все пак не толкова ключова крепост.
Показателен е факта, че след Рахово, кръстоносците водят със себе си в похода 1000 човека пленници (или заложници). Дали това са били пленници от гарнизона? Едва ли, няма никакъв смисъл да ги влачат със себе си, защото нямат никаква полза от тях. Смисълът на подобен плен, за мен е само един – във вземането на някакъв откуп, отплата, срещу освобождаването им. Т.е. това са по скоро заложници срещу откуп, отколкото пленници в бой. Само тогава има смисъл да ги водят със себе си, като плячка. В този ред на мисли, тези 1000 човека не е задължително да са били (само) военни – няма никакво значение какви са, стига някой да плати за тях. По-скоро са били видимо имотни люде, за които ще се намери кой да плати – семейство, (или господар, може и султана). Ако е така, то това са били по-скоро имотни граждани (цивилни), и то – не е задължително да са само турци или мюсюлмани. Много вероятно да е имало и християни-заложници (българи или гърци). Това обаче е друга тема, важното в случая е че няма връзка между броя на заложниците (1000 човека) с броя на гарнизона (може би 200 човека).
Нека се върнем на въпроса, колко може да е бил гарнизона на Доган Бей в Никопол? Според мен, най-вероятно е бил по-голям от този в Рахово (понеже Никопол е по-голяма и по-важна крепост), както от този във Видин (понеже двете крепости са съразмерни, но във Видин е имало и български войници). По тази логика, Доган бей е имал под ръка около 500 човека в крепоста, които може да са се увеличили с хора от околността. Така че, моят извод е следния - в Никопол е имало между 500 и 700 човека гарнизон.
При всяко положение, кръстоносците пристигат пред крепостта, но не го атакуват веднага. Първо са били респектирани от сериозните стени, второ – не са разполагали с никаква техника. Както знаем, кръстоносците не са докарали със себе си обсадни машини, а Никопол е добре снабден и защитен. Въпреки това, кръстоносците са убедени, че градът бързо ще падне. Маршал Бусико оптимистично заявява, че „стълбите (за атака срещу стените) струват повече, отколко катапултите, когато са използват от храбри мъже".
Според някои източници, кръстоносците започват да копаят два тунела, за да стигнат до стените на града. Но, недостатъчните оръжия на кръстоносците, силния наклон на стените и огромните укрепления правят завземането на крепостта невъзможно. Кръстоносците се задоволяват с това да обсадят града от всички страни (включително и от към реката, благодарение на своя флот) и се надяват защитниците да се предадат сами, поради глад или изтощение.
Comment