SRH написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Произходът на власите
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
-
Присетих се още нещо.Според легендата първият основател на Влашко/Царъ Румъняскъ/ е бил някой си Раду Негру/почти митична личност!/.Името Раду Негру на български ще рече "Черният Раду"!Може би оттам идва това "Каравлашко" по подобие на "Богдания"/Молдова/,както е в българските народни песни."Богдания",защото е наречена на създателя на Молдова воеводата Богдан.
Comment
-
Thorn написа Виж мнениеhttp://zhurnal.lib.ru/d/demxjanow_se.../romania.shtml
Според мен тази статия дава доста вероятен отговор на разисквания проблемA strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Guy de Mont Ferrand написа Виж мнениеА, виж това е доста идейно- за пленниците на аварите . Хрумна ми една хипотеза, която ако е вярна, може да допълни въпроса за произхода на румънците. Известен е обичаят на кановете от Дунавска България, пък и не само на тях, а на повечето средновековни бг владетели да преселват ромеи северно от Дунав. Едно мащабно преместване би могло да остане неизвестно в суматохата през 7-ми век. Или пък през 8, когато гърците вече доминират и те са "правите ромеи", а не подивелите латиноезични бивши римски граждани. Логично би било Аспарух (примерно) да е разместил населението, пращайки латиноезичните жители на Мизия северно от реката. Обаче интересно защо източниците не казват нищо по въпроса. За авари, хуни и прочие варвари обаче имаме достатъчно данни и главна мишена на техните нападения са точно латиноезичните провинции северно от Балкана.
За молдованите - схванах ;-) Немах си идея... Демек това са влахите от реката на смърчовете :-)Last edited by SRH; 28-11-2008, 12:45.
Comment
-
[QUOTE=Guy de Mont Ferrand;236505]А, виж това е доста идейно- за пленниците на аварите . Хрумна ми една хипотеза, която ако е вярна, може да допълни въпроса за произхода на румънците. Известен е обичаят на кановете от Дунавска България, пък и не само на тях, а на повечето средновековни бг владетели да преселват ромеи северно от Дунав. Обаче интересно защо източниците не казват нищо по въпросаCOLOR]QUOTE]
Напротив има източници,които описват това масово преселване на ромеи/да речем власи!/ от аварите/или прабългарите!/на север от Дунав.Такъв източник е "Чудесата на Св.Димитър Солунски".Нямам го под ръка,но до часове ще ви го цитирам точно.Може би това е произведението,което описва исторически точно преселването на власите/румънците/ на север от Дунав.Произведението описва и връщането на армъните на юг под предводителството на хан/или кан!/Кубер.Очаквайте включване!
Comment
-
Само няколко бележки:
1. Ротацизмът в румънския език едва ли доказва, че в основата на техния етнос не са даките, защото това явление се появява в балканския латински, а не в дакийския език, а ние нямаме представа кога и поради каква причина настъпва този ротацизъм.
Ако можехме обаче да определим неговите точни хронологически рамки, щяхме да сме в състояние да направим някакъв извод. Така че и липсата на ротацизъм в лекс. пола не доказва нищо, защото не знаем кога тази дума се появява в румънския език.
В тази връзка, в румънския и в италианския зв. k пред e и i преминава в č. Дали в това не можем да видим потвърждение на данните от изворите, че власите са преселници от Италия?
2. Оброчният кръст от Балчик вероятно няма нищо общо с Мирчо вода.
3. Колкото до веселата случка по време на похода срещу аварите, любопитно е, че в torna все още няма стесняване на гласната -o-, ако разбира се, думите са записани коректно от летописеца. Причината за объркването обаче е малко по-различна. През V² век в Империята, в т. ч. и в ромейската армия, официален език е бил латинският и военните команди са се издавали на латински. Това не означава, че матерният език на ромейските войници е бил изключително латински. Мулетарите обаче явно са били набрани измежду местното старопланинско латиноезично население и когато един от тях се провикнал на бащиния си език "Torna, torna, fratre!" (според друг източник, "Retorna, retorna, fratre!"), това било изтълкувано от войниците като команда за отстъпление, което прерастнало в безредно бягство.
4. Ромейските пленници, особено онези, заселени отвъд Дунава от Крум, трябва да са били изключително гръкоезични, а не латиноезични. В крайна сметка, както пленените от аварите, така и отвлечените от Крум ромеи, успели да се завърнат в родината си, което разбира се, не означава, че част от тях не са останали на север от Дунава.
Според мен, да наричаме тези преселници армъни, е неуместно.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 28-11-2008, 14:36.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнение4. Ромейските пленници, особено онези, заселени отвъд Дунава от Крум, трябва да са били изключително гръкоезични, а не латиноезични. В крайна сметка, както пленените от аварите, така и отвлечените от Крум ромеи, успели да се завърнат в родината си, което разбира се, не означава, че част от тях не са останали на север от Дунава.
Според мен, да ги наричаме армъни, е неуместно.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Guy de Mont Ferrand написа Виж мнениеЧе кой ги нарича аромъни?
Guy de Mont Ferrand написа Виж мнениеПървата завладяна такава област, както знаем, е Мизия, а там, както знаем 'ората са си шпрехали на лингва латинаLast edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 30-11-2008, 16:08.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Ротацизмът в румънски се проявява и при ранни славянски заемки (грубо казано до 8-9 век) - нещо, което румънските учени яростно оспорват (според тяхната основна теория ротацизмът се проявява само при собствена лексика), но за съжаление е налице - *metьla > mătură "метла", *mogyla > măgură "могила".
Лексиката на румънския език е вторично латинизирана (от френски и италиански) към края на 19 век - дотогова думите с латински произход са не повече от 20%, останалото е български (+ турски през български), сръбски, украински, руски, унгарски, албански (!), гръцки. "Дакийските" им думи са до една заети от албански - но Чаушеску въздига дако-римляните до един вид соц-култ и затова дакийската теория за произхода на власите е толкова разпространена - цитат от румънска аспирантка по културология.Last edited by napoletano; 28-11-2008, 16:57.
Comment
-
Тази аспирантка дали би могла да обясни въз основа на какво тя съди, че думите с латински корен преди Х²Х век са били само 20% и къде ли, според нея, са 80-те % българска и друга лексика в цитирания по-долу текст, написан три века преди митичния Х²Х-ти? Или може би и тук прилагаме "иранския" подход, т. е. всички думи с ие. произход са български?
"И пак дау щире домние тале за лукрул туркилор, кум ам аузит еу къ йъмпъратул ау ешит ден София, ши аиминтреа ру е, ши се-ау дус йън сус пре Дунаре.*
И пак съ щий домния та къ ау венит ун ом де ла Никополе де мийе ме-ау спус къ ау възут ку очий лор къ ау трекут чиале коръбийче щий ши домния та пре Дунаре йън сус.
И пак съ щий багъ ден тоате орашеле кыте 50 де омин съ фие де ажутор йън коръбий." (Длъгополе, 1521 г.);
И пак, бих искал да разбера въз основа на какво е определена тази граница от V²²²-²Х век, до която е действал ротацизмът в румънския език.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 29-11-2008, 08:44.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
napoletano написа Виж мнениеРотацизмът в румънски се проявява и при ранни славянски заемки (грубо казано до 8-9 век) - нещо, което румънските учени яростно оспорват (според тяхната основна теория ротацизмът се проявява само при собствена лексика), но за съжаление е налице - *metьla > mătură "метла", *mogyla > măgură "могила".
.
Comment
-
[QUOTE=IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS;236516]Само няколко бележки:
1. Ротацизмът в румънския език едва ли доказва, че в основата на техния етнос не са даките, защото това явление се появява в балканския латински, а не в дакийския език, а ние нямаме представа кога и поради каква причина настъпва този ротацизъм.
Ако можехме обаче да определим неговите точни хронологически рамки, щяхме да сме в състояние да направим някакъв извод. Така че и липсата на ротацизъм в лекс. пола не доказва нищо, защото не знаем кога тази дума се появява в румънския език.
Мога приблизително да ви кажа,кога свършва ротацизмът в румънския език!ОколоIV в.Ето няколко примера-angelus>înger/u/,basilica>biserică,sanctus Nicolaus>sf.Nicoară.Все християнски думи!Славяните се появяват на юг от Дунав през VIв.,а в нито една заета славянска дума няма ротацизъм.
Според мен ротацизмът е дошъл заедно с латинския от Юж.Италия.Например днес в неаполитански madona>marona,а там е наследство от гръцкия.За пример грц.Peristeri/бълг.Пелистер.Last edited by romulus; 28-11-2008, 18:04.
Comment
-
Ето ги и "Чудесата на Св.Димитър",VII в.-"Както знаете, христолюбци,в предишните глави ние разказахме отчасти за славяните,т.е за така наречения Хацон,и аварите.Разказахме и за това,че те опустошиха почти целия Илирик,именно провинциите му:двете Панонии,също и двете Дакии,Дардания,Мизия,Превалитания,Родопа и всички други провинции,а още и Тракия и земите при дългата стена край Константинопол,както и останалите градове и селища.Те завлякоха цялото това население в отвъдната земя към Панония,до река Дунав.Главен град на тази провинция някога беше така наречения Сирмиум/дн.Сремска Митровица/..."и т.н. и т.н.
А дали в това човешко множество е имало проторумъни/респ.армъни/ съдете сами от друг цитат:Кекавмен,"Стратегикон"-"По-рано те/армъните-бел.моя/живеели близо до река Дунав и до Саос,която река сега наричаме Сава..."В древността областта между Дунав и Сава се е наричала Сирмиум.
Comment
-
Кекавмен пише също, че власите са потомци на бесите и даките, които римският император Траян навремето победил. Посочените от Кекавмен стари техни местообиталища в района на Дунав и Сава обаче може би трябва по-скоро да се отнесат към територията на бившата римска провинция Крайбрежна Дакия. Но поне имаме едно сведение, че власите са мигрирали от север на юг, а не на обратно. Най-старите данни за власи в Тесалия са в източници от Х век. Любопитен факт е, че те се появяват в сведенията за този район след нахлуването на унгарците в Трансилвания и Панония. В GH и ПВЛ се споменава, че унгарците изгонили живеещите отвъд Карпатите власи.
Ако румънците са заели думата метла от южните славяни, при нея трудно ще настъпи ротацизъм. Праслав. форма е *metьlā (Според Vaillant обаче е *metъlā). Във всички славянски езици думата е с -тл-. - Бълг. метла́, срхр. мѐтла, словен. mẹ́tla, рус. метла, укр. мiтла́, чеш., слвц. metla, пол. miotła, горлуж. mjetla, доллуж. mjetła, полаб. metla. От гл. мета́. Дакорум. mătură, арум., мегленорум. metură, истрорум. métură с ъ предадено като u, и интервокално -l- > -r- както в лат. елементи в рум. език (Puşcariu Studii istroromane, II. 355). Според Th. Capidan, Dacoromania VII, 128, заето и в алб. netull¸ "метла". E. Petrovici, Actes I-er congres 206, обаче е срещу слав. произход на рум. mătură и алб. netull¸, тъй като те изискват изходна форма с -ъ-, а не -ь-. (вж. БЕР ²²², 769-770; Фасмер II, 610). Лат. mētula " малка пирамида" обаче ми се вижда семантически малко далеч от "метла". Ако румънците са заели тази дума от славяните, това трябва да е станало още в праславянско време или малко след това.
Колкото до могила, нейният произход не е добре изяснен, но думата е общославянска и няма латински съответствия.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 30-11-2008, 20:05.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
Comment