tonev написа
Виж мнение
Градът е обсаждан два пъти : първия път от Валенщайн през 1629 г. неуспешно,втория път през 1631 г. от Тили - за съжаление ,успешно.Хронологията горе-долу е следната :
Втората обсада на Магдебург започва през ноември 1630 г.Въпреки всички религиозни глупотевини,с които биват надъхвани пълчищата на Тили,истината е една - Магдебург е много,много богат град за времето си /на фона на жестоко опустошената Германия/ и трябва да бъде ограбен до шушка.На няколко пъти на магдебургци е предлагано да заплатят огромен откуп за да се вдигне обсадата,но те отказват.Протестантите се бранят храбро седем месеца,като им помага и обстоятелството,че Магдебург се намира на р.Елба.Това им позволява да се снабдяват с храна и боеприпаси,тъй като католиците няма как да спрат това - Тили не разполага нито с флот,нито с подходяща за целта мощна артилерия.Всъщност съдбата на града е решена в момента, в който частите на Тили след изключително кърваво сражение завземат подстъпите към пристанището на Магдебург.От тук нататък всичко е въпрос на време.
На 20 май 1631 г. католиците успяват да направят пробив.Начело на ударната част не е граф Тили / той е от другата страна на града в този момент /,а граф Папенхайм - човек,чиято роля в тази война е доста пренебрегвана,макар че е значителна/той е командвал 40 000 войници /.Папенхайм командва елитна кавалерийска част / кирасири / и именно с нея се осъществява пробивът в един от крайните квартали.Защитниците правят последното което могат, а именно : минират всички къщи,които успяват,останалите подпалват.Кирасирите на Папенхайм са начело на атаката за да стигнат първи до плячката и естествено го отнасят яко.Това вбесява Папенхайм и той пуска напред главорезите - това е пехотата под негово командване,съставена от : хървати,поляци,валонци,и отчасти северни и южни немци.Започва историческото "Магдебургско клане",за което вината е изцяло на граф Папенхайм.Междувременно в града влизат и частите на Тили./ без него - той се връща в лагера,защо - можем само да гадаем/.Във вече смазания и опожарен град ,Тили влиза чак на третия ден.Язди мълчаливо със свитата си до една църква,където дръпва една молитва и се връща в лагера си.В същата тази църква предишния ден са изклани около 500 протестанти - основно жени,деца и възрастни хора и телата им са хвърлени в Елба.
Папенхайм от своя страна е горд с делото си.Ето неговия коментар :
"I consider it cost the city more than 20,000 souls, and most certainly no greater horrors and divine justice have been seen since the Destruction of Jerusalem. All our soldiers have become rich men."
Това,разбира се в никакъв случай не оневинява граф Тили.Естествено,че като главнокомандващ ,той носи цялата отговорност.Тили умира на следващата година /1632/,ранен от гюлле като се мъчи ужасно 15 дни от тетанус на 73 годишна възраст.
Крайният резултат от тази трагедия - от 30 000 жители,оцеляват едва 5000.За да се избегне зараза,мъртвите се изхвърлят в реката,което продължава четиринадесет /!/ дни.
В момента на подписване на Вестфалския мир през 1648 г. в Магдебург живеят около 450 /!!!/ души.Това е останало от процъфтяващия град - столица на провинцията.
Въпреки изключителната жестокост на религиозните войни като цяло,Магдебургското клане е прецендент дори за онези времена.Тъй като още не се е появил терминът "геноцид",въвеждат термина "магдебургизация" на някое населено място.Какво значи това ,вече е ясно.
И накрая :протестантите са толкова бесни от горепосоченото събитие,че когато пленник - католик моли за милост,му казват че ще получи "магдебургска милост","магдебургско правосъдие" или "магдебургска пощада".
Та това са общо-взето нещата.Не претендирам за точност и изчерпателност.
Comment