Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изкуствен интелект

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    О, да - както казах дава се някаква скала на програмата и по тази скала и критерии се оценява колко успешен е всеки опит.

    Тоест например ако програмата проектира някаква ферма (метална конструкция) която да е на космическа станция, се казва "това да е с дължина 10 метра, направено от желязо и да може да издържи 10 тона натиск, нека бъде максимално леко". След което програмата си хвърля зарчета, оптимизира и еволюира дизайна няколко милиона пъти започвайки да кажем от нещо елементарно. Резултатът е тръбна конструкция която съмнително много наподобява кост от крак между другото
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #47
      Мисълта ми е, че проблемът трябва да се "облече в математика, образно казано. Впрочем, пак си е невероятно впечатляващо.

      Comment


        #48
        О, разбира се, че трябва да е облечено - въпросът е да го облечеш по правилен начин. Между другото колкото на по-високо ниво се задават изискванията, толкова по-странен може да е резултатът. Ако на някого му се занимава да си губи времето - ей този линк е занимателен - колички еволюират от някаква база (зададена от потребителя) с някакъв темп на мутациите, всяко поколение си има "най-добри", те се смесват и така до безкрай. http://boxcar2d.com/
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #49
          Кухулин написа Виж мнение
          Не, аз имах предвид палубния персонал, дето дава значи с ръце "наляво-надясно". Сега оператора им гледа знаците през камерите и управлява чудото дистанционно, но плановете били за разпознаване на ръкомахането от самия робот. Не е добре положението
          Talking to Robots on the Flight Deck

          Всъщност цялото ръкомахане било именно обучение на нещото да разпознава сигнализацията.

          Comment


            #50
            Това, което Пилот описва се нарича 'генетични алгоритми' - http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_algorithm
            Малко по-различно се пада от невронните мрежи, ама мъничко.

            ПС. Воланд е много прав, че еволюцията е замесена, според мен първоначалната идея е откраданата директно от там. Интересно дали Бог може да си поиска патентни права?!
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #51
              Legged Squad Support System (LS3):

              LS3 Follow Tight

              Малко е тъпо, но ще се научи

              Comment


                #52
                А, това е "мулето". Някъде из форума го бяхме обсъждали. Като цяло е интересно, но като се замислиш, върши същата работа като реално муле или кон. Обаче на различна цена. Но пък технологията си е съществена, де.

                Comment


                  #53
                  Гласовите команди са нови, вече има и различни режими на работа. Предимството пред мулетата и конете вероятно е липсата на (само)съзнание

                  Comment


                    #54
                    Предимството пред мулетата и конете вероятно е липсата на (само)съзнание
                    Това - със сигурност. Аз и по-рано го отбелязах - за оръжейните системи не е много добре да имат самосъзнание, щото е свързано с разни неща като страхове, самосъхранение и прочее излишни работи. Другото му предимство е, че епидемиите не са опасни за него, има нужда от някакъв енергиен източник, вероятно стандартизиран с останалите в армията, а не от фураж и много вода, няма да се умори и прочее.
                    Обаче го има и другият недостатък - често го обсъждахме по друг повод - цената. Колкото по-технологична става армията, толкова е по-скъпа. Което може и да е голям недостатък.

                    Comment


                      #55
                      gollum написа Виж мнение
                      Това - със сигурност. Аз и по-рано го отбелязах - за оръжейните системи не е много добре да имат самосъзнание, щото е свързано с разни неща като страхове, самосъхранение и прочее излишни работи. Другото му предимство е, че епидемиите не са опасни за него, има нужда от някакъв енергиен източник, вероятно стандартизиран с останалите в армията, а не от фураж и много вода, няма да се умори и прочее.
                      Обаче го има и другият недостатък - често го обсъждахме по друг повод - цената. Колкото по-технологична става армията, толкова е по-скъпа. Което може и да е голям недостатък.
                      Хайде сега,докато могат да създадат нещо подобно на муле ще мине много време.Едно муле е десетки пъти по-интилгентно от този демонстратор,десетки пъти по-издръжливо,и за разлика от него не е капризно към енергините източници,при това може само да се "ремонтира",и може да се самопроизвежда.И стига с това "самосъзнание", на едно муле "самосъзнанито" превъзхожда в пъти, това на най-мощния съвременен суперкомпютър,ако изобщо го има.
                      Last edited by foton11; 21-12-2012, 14:03.

                      Comment


                        #56
                        Не, мулето не може да се самопроизвежда (възпроизвежда).
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment

                        Working...
                        X