Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Глобални климатични промени

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Изглежда намаляването на арктичния лед е причина за сегашното голямо застудяване. http://www.focus-news.net/?id=h3690

    Comment


      #47
      Холивудския сценарий просто не е верен.А не е верен понеже парниковите газове дело на човека са изключително малко като количество за да доведат до глобални климатични промени.Не така стои въпроса с токсичните и радиоактивни отпадъци, които локално могат да доведат до екологична катастрофа.Между другото къде ми изчезна предишното мнение по темата и ако е изтрито защо е без уведомление за причината?

      Comment


        #48
        хан Тупан написа
        Между другото къде ми изчезна предишното мнение по темата и ако е изтрито защо е без уведомление за причината?
        ФП т. 1.7 описва процедурният ред за подобни въпроси. Между другото, през последните няколко месеца не виждам изтрито мнение в темата.

        хан Тупан написа
        Не така стои въпроса с токсичните и радиоактивни отпадъци, които локално могат да доведат до екологична катастрофа.
        Екологични катастрофи от този вид излизат извън темата, затова напомням за ФП т. 2.2.

        Доколкото аз следя въпросните "комплексни гледни точки" (естествено, на съвсем лаишко ниво), то изглежда, че нещата са достатъчно сложни и зависят от твърде много различни фактори, затова всеки материал, който се опира върху един от двата полемични метода: 1) "данните за еди-какво си са събирани по противоречив начин и затова можем да не ги взимаме в сметка" или 2) "нещата са съвсем прости и всичко зависи от факторите Х и У, а аз сега ще ви кажа точно какви са те" у мен извиква сериозни съмнения и неприятни асоциации. Изглежда, че климатът на планетата през периода на съществуване на живот (наличие на биосфера) се е променял (и се променя) в изключително широки граници (далеч не става въпрос за десети от градуса или дори 1-2 градуса средногодишни температурни колебания) и с различна периодичност се редуват глобално "студени" и глобално "горещи" "дълги" периоди (от по много милиони години), в рамките на които има собствена цикличност с различна дължина (от десетки хиляди, през хиляди до стотици и десетки години). Мисля че е ясно, че подобна сложна картина няма как да се дължи само на един или два простички фактора, а по-скоро е следствие на изключително много и достатъчно сложни такива, които не се свеждат само до топлопреносната система на самата планета (и глобалния климат), но и до ред външни астрономически фактори (колебания в енергията, която слънцето дава, колебания в орбитата на Земята и прочее), така и вътрешни (вулканична дейност и прочее вътрешни (за планетата) процеси).
        Както и да погледнем на нещата, човешката дейност и нейните последствия е в най-добрия случай само един от тези фактори, трае изключително кратко (по-малко от миг спрямо геологичната история на планетата - впрочем, и климатичната) и в рамките на този съвсем кратък период не е имало кой знае колко големи глобални климатични промени ("големи" на фона на споменатите "пикове" в двете посоки в климатичната история на Земята), т.е. големите промени стават и изцяло без "наше" участие. Т.е. най-много да се явяваме локален фактор, който евентуално да ускори или забави някоя от тенденциите (а че става въпрос за разнопосочни тенденции е ясно) чрез влиянието основно върху два-три фактора: в малка степен върху състава на атмосферата; в подобна степен върху албедото и в по-голяма върху биосферата. А това са само някои от параметрите в това сигурно много сложно уравнение и имаме само частично влияние върху тях.
        Last edited by gollum; 20-02-2012, 10:04.

        Comment


          #49
          Извинявам се, поста е бил в сходната тема за глобалното затопляне е измама.

          Comment


            #50
            Новости за локалните приношения към глобалната картина - след като разклатиха терена на шистовия газ, се откри и нов източник на затопляне! [ШГ]И все в Тексас, моля ви се! Според мен, това е заговор срещу Чък Норис!!![/ШГ]
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              #51
              Global warming still stalled since 1998, WMO Doha figures show
              'We're looking into this thing which is NOT HAPPENING'
              By Lewis Page
              Posted in Science, 29th November 2012 11:58 GMT


              Figures released by the UN's World Meteorological Organisation indicate that 2012 is set to be perhaps the ninth hottest globally since records began - but that planetary warming, which effectively stalled around 1998, has yet to resume at the levels seen in the 1980s and early 1990s.

              The WMO figures are produced by averaging those from the three main climate databases: those of NASA, the US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) and the British one compiled jointly by the Met Office and the University of East Anglia.
              The 2012 figure for the year so far stands at 14.45°C. If that were the figure for the full year, it would be cooler than 1998 (14.51°C) and most of the years since then (full listing from the Met Office here).

              The official position of the climate establishment is that global warming is still definitely on and the flat temperatures seen for the last 14 years or so are just a statistical fluke of the sort to be expected when trying to measure such a vast and noisy signal as world temperatures with such precision. (The global warming since 1950 is assessed as just half a degree, a difficult thing to pick out when temperatures everywhere go up and down by many degrees every day and even more over a year.)

              That said, there is now some admission even from the hardest climate hardliners that something may be going on which is not understood. Dr Peter Stott of the Met Office, head of Climate Monitoring and Attribution, had this to say while announcing the 2012-so-far-number:

              "We are investigating why the temperature rise at the surface has slowed in recent years, including how ocean heat content changes and the effects of aerosols from atmospheric pollution may have influenced global climate." ®

              Нещо като съвсем кратичко резюме: става дума за теорията за "Глобалното затопляне" и затова, че то така да се каже "няма развитие" от 1998ма година насам. Предвид това, че климатът е комплексна система, факторите могат да са всякакви. Същевременно привържениците на теорията твърдят, че тези 14 години са "статистическа флуктуация". Което поне на мен ми звучи странно, предвид това, че преди около 30 години господстваше мнението, че предстои не затопляне, а застудяване, но както и да е ...

              Цялата статия съм я сложил, за да не би след време да се смени връзката и да изгубим текста, а и така е по-пригледно.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment

              Working...
              X