Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Теория за Еволюцията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Хан Тупан написа Виж мнение
    Без метеорита ударил земята бозайниците никога нямаше да изместят динозаврите по простата причина,че бозайник по-голям от котка няма шанс за оцеляване при толкова развити и бързи хищници. Поради същата причина и птиците не са се развили преди да изчезне птеродактила........
    Това е остаряла концепция, която най-новите открития в еволюционната биология и палеонтологията отхвърлят.Причината за гигантския размер на динозаврите е че преди около 230 млн.г. нивата на кислород в атмосферата са били два пъти по-високи от сегашните - някъде около 40%.Това довежда до гигантизъм освен при динозаврите, а също и при насекомите,паякообразните,растенията и т.н.Намерени са фосили от гигатска стоножка -Artropluridia с дължина повече от 2 метра,както и фосили на гигантско водно конче Meganevra - най-голямото насекомо съществувало някога на Земята с размах на крилете повече от метър,въобще "всичко живо" тогава е било с огромни размери.Обаче някъде от Юра или Креда насам т.е. преди около 150 млн. години,нивата на кислорода в атмосферата постепенно се понижават,за да се стигне до сегашните 21 %.Може лесно да се забележи как през различните геоложки епохи, понижаването нивата на кислород в атмосферата е съпроводено неизменно и с редуциране размера на животните и растенията.
    Наистина метеоритът ударил Земята преди 65 млн. години е виновен за гибелта на динозаврите и свободната ниша оставена след тях, но не само това е причината за възхода на бозайниците.Плацентните бозайници като цяло стоят на по-високо еволюционно стъпало от динозаврите.Освен постоянната телесна температура бозайниците имат и ред други предимства пред динозаврите - много по-сложни системи за регулация,по-голям мозък,по пластични са т.е.по-лесно се приспособяват към разнообразни хабитати,освен това репродуктивните стратегии при бозайниците са на несравнимо по-високо ниво от тези на динозаврите.Разбира се причините за възхода на бозайниците не се изчерпват само със споменатите, няколко драматични събития случили се последователно на нашата планета дали нужния тласък на този процес.На първо място може да се постави появата на цветните растения преди 130 млн.години и в последствие от тях появата на тревистите растения преди около 30 млн. години.Някои учени са на мнение, че именно появата на тревистите растения е истинската причина довела до доминацията на плацентните бозайниците.

    Comment


      Чудех се къде да го сложа това, понеже от една страна е толкова поразително, че не е просто за раздела "Любопитно", а от друга е така фундаментално, че май не е и за "Новини".

      Става дума за създаването на генетично модифицирани организми, способни да живеят и нарастват единствено в присъствието на синтетични аминокиселини, които не се срещат в природата. Два американски изследователски екипа - на Farren J. Isaacs и на George M. Church - са получили и стабилизирали микробен щам, в който синтетични аминокиселини влизат в състава на жизнено необходими белтъци. Тези микроби не могат да се размножават в естествена среда, генетически са изолирани от останалите организми на планетата, не могат да взаимодействат с тях и принципно са неспособни да излязат из-под контрола на човека за сметка на мутация или хоризонтален пренос на гени. Това не е просто ГМО, където няма принципна отлика в генома, това е врата към създаването на напълно СИНТЕТИЧНИ ОРГАНИЗМИ, генетично изолирани от останалите същества и притежаващи свойства, недостижими в рамките на естествения еволюционен процес.

      Смайващото разнообразие на живота ни кара да мислим, че възможностите на биологичната еволюция са безгранични. Но това впечатление е невярно - еволюцията има множество непреодолими ограничения. И вероятно съществуват неизчислимо количество жизнеспособни "проекти", до които е невъзможно да се стигне по пътя на естествената еволюция - чрез натрупването на неголеми изменения или рекомбинирането на вече съществуващи блокове, при което задължително се съхранява жизнеспособност и конкурентност на всеки етап.

      Едно от най-ярките еволюционни ограничения е консерватизмът на генетичния код. Все същите нуклеотиди/кодони и системно съответстващите им аминокиселини, от които се строят закодираните в гените белтъци на (почти) всички живи същества, откакто свят светува. Все същият стандартен набор от 20 аминокиселини, които изграждат тези белтъци - и на най-микроскопичната бактерия и на най-огромният динозавър или кит. Има, наистина, някои незначителни вариации, но те са толкова редки и непредставителни, че са просто изключенията, потвърждаващи правилото. Но като цяло за милиарди години еволюцията не е успяла да преодолее това ограничение. А междувременно една такава мутация би била от голяма полза за съответния организъм - та той би бил неуязвим срещу всички вируси на света! Защото те не биха могли да взаимодействат с него, както и той с тях. Обаче проблемът е, че дори такава мутация да възникне (или ако е някога е възниквала), тя ще повлияе едновременно на страшно много свойства на организма, защото се променя последователността на много - или на всички - белтъци в клетката. Дори да е съвместима с живота, такава радикална мутация фатално би снижила приспособимостта на организма и естествения отбор ще я бракува. Точно поради това консерватизмът на генетичния код е непреодолимо за еволюцията ограничение и затова кодът и наборът аминокиселини са еднакви за всичките безбройни билиони живи същества.

      Но не бива да подценяваме творческите възможности на еволюцията. Тя е намерила обходен път да надмогне ограниченията - като е създала разумен примат, с помощта на който генно-инженерните технологии, разработени преди милиарди години от първите вируси и бактерии, са на път да създадат принципно различни ЖИВИ организми, каквито планетата никога преди не е виждала.

      Как именно се постига това е обяснено в тази и тази статия на списание "Natur". Моят кучешки английски, обаче, може и да е достатъчен да се разбера с някой китаец за стока, на която безбожно е вдигнал цената, но не и да се интересувам от специализирана научна литература. Затова горното е резюме от тази популярна статия на руски (който език, впрочем, също не ми е много ясен).
      Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

      Comment


        Незнам дали има такава тема за религията , и това кои вярва и доколко в Бог , колко е религиозен .

        Comment

        Working...
        X