Korto написа
Как от един вид се образува нов? За много време. Класическото виждане (както ни напомни Обикновен лаик, но аз се опитвам да държа нещата достатъчно "изчистени" и прости, защото си мисля, че това е добре за този род дискусия) е, че в рамките на популацията на даден вид постоянно се появяват индивиди с различни малки отклонения, резултат както от случайни генетични мутации (оказа механизъм), така и от взаимодействията със средата и различни микро разлики в нея.
Тези мутации, които позволяват на индивида, който ги носи, да оцелее и да има потомство (особено - по-голямо потомство) се запазват и предават в следващите поколения, като обогатяват генотипа на популацията. Не непременно на целия вид, защото обикновено от един вид има поне няколко популационни групи, които са обособени една от друга (т.е. гени се предават предимно вътре в групата и много по-малко се обменят с другите групи).
Ако дадена мутация е достатъчно "положителна", то тя постепенно ще започне да преобладава в рамките на популационната група, защото носителите й ще оцеляват по-често до репродуктивна възраст и ще оставят по-голямо потомство. Т.е. механизмът е кумулативен.
С времето разликите спрямо останалите групи от същия вид ще се натрупват и постепенно тази група ще се обособи в своеобразен подвид. Естествено, в зависимост от характера на превъзходството - например, ако то е локално и само за определена специфична ниша (вариация на общата) сама по себе си мутацията може да обособи нова група на основата на предпочитание към определена част от средата.
Както и да се стигне до това резултатът е, че след наистина много време въпросната група ще е извървяла достатъчно дълъг път, за да се превърне в нов вид, т.е. за да е невъзможно размножаването с членове на някогашната обща група. В общия случай всяка от групите след разделянето ще върви по собствен път, така че "прекъсването" ще е резултат от съчетание, а не едностранни действия.
Разбира се, това е много общ модел - в реалността много често до нов вид ще се достига в резултат на минаване през гърло на бутилка (в генетичен смисъл), т.е. някакво сериозно предизвикателство, което силно редуцира популацията (или групата) така че "оцелява" само малка част от генотипа. Това улеснява обособяването.
Но при всички случаи става въпрос за много-много поколения. Затова процесът е дълъг.
Не случайно ти дадох пример с човешките цивилизационни групи или културни конструкции. Например, как от един език се образуват отделни езици? Горе-долу по същия начин. Как от една изходна етно-културна група се създават отделни обособени държави. Общият принцип е донякъде сходен, естествено, конкретната механика е различна.
-------------------------
[*] пояснявам: ако нови видове не се появяват, то тогава автоматично трябва да приемем, че всички видове живи създания са съществували в пълнотата си "от началото"; ако приемем, че някои от тях изчезват с времето, то тогава количеството видове постоянно намалява (едни изчезват, не се появяват нови).
Ако приемем, че се появяват нови, то тогава следва да си обясним как това се случва. Ако не произлизат от съществуващите, единствената друга логична възможност е да се появяват от вън (т.е. "нещо"/"някой" да ги спуска от небето). Тази хипотеза е очевидно излишество в сравнение с еволюционната, да не говорим, че последната е разработена, докато първата, хъм, не е (дори на религиозно ниво).
Comment