Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гражданската война в Мали

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Thorn написа
    Туарегите определено имаха БМ-21
    Ок, да допуснем, че ислямистите също имат нещо подобно (няколко установки, да речем). Не ми се вярва да им свършат особена работа (е, освен за тероризиране на градовете, де). Особено - ако както предполагаме, срещу себе си имат малки мобилни и агресивно действащи отряди (т.е. горе-долу каквото правят те самите). В такава ситуация ти трябва по-скоро нещо точно, отколкото нещо не особено точно и биещо по площ. При това, противникът им има сериозно информационно превъзходство (особено, ако както пише поне в две публикации, САЩ им оказват подобна подкрепа, пишеше и, че били готови да им осигурят дистанционно управляеми самолетчета), за подобни системи няма да е никак лесно да оцелеят (лесно ще ги намерят щом веднъж се "обадят", за авиацията едва ли ще е проблем да ги унищожи).
    Да не говорим, че сигурно ще срещат проблеми и с боеприпасите (тези установки хабят доста), освен ако не са си създали бази някъде към средната част на страната, т.е. достатъчно близо, за да могат бързо да се снабдяват с пикапчетата. Защото ако имат някакви складове далеч на север, няма да им вършат работа в сраженията в центъра на страната. За снабдяване през границата (освен може би от Нигер) пък ще е също толкова неудобно.
    В тези условия за поддръжка вероятно най-подходящи ще са някакви колесни САУ и/или самоходни миномети (вероятно също колесни ще са по-добри). Естествено, каквито и да е колесни артилерийски системи за директен огън (които стават донякъде и за индиректен) също ще вършат работа, особено ако имат някакви поне минимална защита. Както и прицепни или самоходни тежки картечници и леки зенитни оръдия, с каквито изглежда туарегите и мюсюлманите-екстремисти да разполагат в добри количества. Предполагам, че това ще им е основната огнева поддръжка.
    Естествено, всичко това са аматьорски предположения на базата на оскъдна информация и (вероятно) никакво реално познаване на нещата .

    "Уики" вече има прилична страничка за войната. Според нея, джихадистите разполагат с не повече от 3 000 души, докато разнообразните "правителствени сили" са над 10 000 души (какво реално е останало - отделен въпрос; сигурно доста под половината). Като гледам, джихадистите са поне пет отделни групировки, така че едва ли разполагат с кой знае колко сериозна сила всяка от тях:

    Ansar Dine - до 1 000 души.

    MOJWA - не е ясно, да речем до 1 000 души.

    AQIM - до 800, но без някакъв сериозен източник.

    Boko Haram - сигурно също не са повече от 1 000 - 2 000 души (сигурно и по-малко).

    Ansar al-Sharia - вероятно няколкостотин души, да речем, под 500 - 600.

    Така че активната им сила общо едва ли надхвърля 4 000 - 5 000 души, с неясно каква допълнителна база (сигурно поне няколко хиляди души, но едва ли с кой знае какъв опит).
    Last edited by gollum; 16-01-2013, 17:28.

    Comment


      http://ifun.ru/view/236260 Учение в мали

      Comment


        gollum по-добре е да се надценява противника отколкото да се подценява. Този конфликт е по-дълбок отколкото изглежда. Самият ефект на арабската пролет активира определена активност и раздвижване сред терористичните групировки. Доброволци за джихад винаги ще се намерят. Предимно те ще бъдат от Алжирски, Тунизийски, Египетски и Либийски произход. С парите на богатите си поддръжници те ще имат доста голям ресурс за водене на продължителна война. Да французите наистина ще имат технологично и информационно превъзходство, но тези войни се печелят с мотивация, а не с технологии. В случая мотивацията на ислямистите е по-силна от тази и на французите и на малийците. Пак казвам, че не изключена вероятността от терористични акции във Франция, което веднага ще обърне общественото мнение.
        sigpic
        Si vis pacem, para bellum.

        Comment


          То френското обществено мнение по-ляво от това няма да стане. Без да съм им фен на френците, мисля, в задния си двор - централна Африка ще се справят.

          Comment


            Islamist militants have attacked and occupied a gas facility in Algeria, killing two people, one of them British, and seizing some 20 foreign workers.


            Ислямистите отвръщат на удара като взимат заложници в Алжир. Честно казано явно издънка на алжирците, можеше да очакват това да се случи. Отделно е на границата с Либия, може би са дошли оттам.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              Подробен сайт на френски за армията на Мали с детайли за организацията, въоръжението и сегашните събития:
              Blogger is a blog publishing tool from Google for easily sharing your thoughts with the world. Blogger makes it simple to post text, photos and video onto your personal or team blog.
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                sobr_SA написа
                gollum по-добре е да се надценява противника отколкото да се подценява.
                ако си страна в конфликта, т.е. имаш противник - така е (най-добре е, разбира се, да се преценява реалистично). В този случай аз нямам противник и не се боря с никого . Сега, по темата (с изричното уточнение, че това са си лаишки предположения, нищо повече).

                За "мотивацията"

                Мотивацията има своето значение, но не бих казал, че е решаващо. В случая, както спомена и Крамър, говорим, образно казано, за "задния двор на Франция", в една държава, в която френския език е официален, а въпросните френски сили не са окупационни, а са поканени там - и не ми се вярва (поне за населението на юг, т.е. към 90% от цялото население на страната) те да се възприемат като "окупатори" или "агресори". Т.е. ситуацията е различна от Ирак/Афганистан по този параметър.
                Самите ислямисти-екстремисти са разнородни и поне доколкото схващам, повечето нямат кой знае каква местна подкрепа или база, т.е. също идват отвън. Каквато и мотивация да имат тя е пряко свързана с очакванията за това какво може да се постигне и с цената за постигането му (както и с възможните успехи на място). Нещата сигурно са им изглеждали много добре преди намесата на Франция. Срещу себе си имат сходно въоръжена, но напълно дезорганизирана, слабо мотивирана и зле подготвена армия със сходна численост. Т.е. очакванията са високи, постигнатите (бързи) победи вдигат допълнително бойния дух. Изведнъж ситуацията се променя доста драстично с намесата на Франция - загубите от въздушни удари нарастват, ограничава се подвижността им, срещат реална съпротива. Т.е. ситуацията се променя и това със сигурност ще се отрази и на бойния им дух, и на мотивацията им. Що се отнася до френските спец-части, не ми се вярва мотивацията им да е слаба. А с успехите (сравнително вероятни) ще се повъзстанови и духа на армията, вероятно французите ще ги тренират и организират, може и въоръжение да им дадат.

                Армия срещу паравоенни в открити сражения

                Това е съществен фактор, който може би се пропуска. Джихадистите произхождат от терористични организации и какъвто и практически опит да имат, той възхожда към тези практики, от тях вероятно е изведена и организацията им. Т.е. те ще са добре сработени на ниско ниво - ако вземем съответните военни термини, на отдельонно/взводно ниво (т.е. малки групи от по няколко машини и 20-50 души), ще да имат известен опит на "ротно ниво", т.е. групички по 80-100 души и десетина-петнадесет машини, плюс някаква поддръжка и дотам. Всичко това вероятно не с кой знае каква организираност и дисциплина, макар сигурно да си имат някаква подофицерска/офицерска система (командване и контрол). Т.е. като отделни взводни или ротни бойни групи ще действат ефективно, но като цяло (батальонно и нагоре) - едва ли. Същото вероятно важи и за взаимодействие и поддръжка между отделните групи (поне в някаква степен), т.е. то също няма да е кой знае какво.
                Силно се съмнявам, че имат кой знае колко ефективни щабове, т.е. координация на по-високо ниво.
                Ако ги сравним с елитни и добре подготвени военни, то това означава с организация, която е подготвена и има опит да действа ефективно както на ниско ниво (вероятно по-ефективно - особено що се отнася до координацията, а и въоръжението и екипировката), така и на средно и високо. Плюс, разполага с много повече като количество и качество информационни "канали" и комуникационни възможности, да не говорим за поддръжката (включително от въздуха, плюс аеромобилност).
                Така че си мисля, че докато войната се развива като мобилни срещни боеве, т.е. активна маневрена "реална" война, паравоенните формирования едва ли имат шанс да се противопоставят ефективно срещу професионална армия и спецчасти. Не там е силата им и си мисля, че това ще доведе до загуба. Естествено, това ще отнеме дни, вероятно седмици.
                В подобен род война по-висока ефективност подобни паравоенни милиции могат да имат по-скоро или в статична отбрана в сложна обстановка (силно пресечен и планински терен, урбанистична среда) или в рейдове/засади. НО не виждам особени условия на този етап за подобни действия, т.е. малко вероятно е да успеят в достатъчна степен да се възползват от ситуациите, в които могат да действат ефективно. Затова смятам, че след 3-4 седмици активни боеве най-вероятно ще им се наложи да се прегрупират в северната част на страната и е много възможно да изгубят позициите си в централната част. Там едва ли някой активно ще ги гони засега - по-скоро французите ще спрат до що-годе големите градове от централния дял на страната и ще организират на местно ниво нещата.
                Нещата могат ад се променят ако французите решат да оставят гарнизони, т.е. да действат като сила, която поддържа реда (след активната част на войната). В такива условия паравоенните милиции могат да нанасят някакви що-годе чувствителни удари. Но това е общо взето отказ от сегашната им стратегия на пряк контрол. Не ми се вярва французите да продължат да присъстват кой знае колко усилено на този етап. По-скоро ще разчитат на засилено присъствие на местните сили (след съответното им усилване), плюс експедиционни африкански сили. Е, кой ги знае, де, ако сериозно ще експлоатират някакви находища и има достатъчно техни работници, може и да останат да ги охраняват.

                Тероризъм

                Това е тяхното ефективно оръжие. Въпросът е доколко ще успеят да се възползват от него. Нямам никаква представа, нито доколко ефективно ще се окаже като лост за въздействие на политическо ниво. Определено трябва да засегнат самата Франция - с акции в други държави едва ли ще се получи.
                По-вероятно е след като отстъпят от Мали (или в ненаселените северни региони) да се върнат към този тип действия.

                Всичко това са общи приказки и оценки. Времето ще покаже как ще се развият нещата.

                Comment


                  gollum за мен лично ислямските милиции ще отговорят асиметрично на френското технологично превъзходство, т.е. ще започнат да залагат бомби край пътя, ще извършват нападения над изолирани патрули и постове. Колкото до единното командване на терористичните сили в крайна сметка, мисля че то даде ясен сигнал че съществува или че е започнало да се формира такова с взимането на заложници на ВР в Алжир. Това според мен показва каква ще е тактиката в този конфликт. Ще се залага на тероризъм и на партизански тактики. Междувременно ислямските фондации ще започнат да наливат пари в района и ще си създадат силни вербовъчни центрове за местни. Така ще получат поддръжка от местното население. Тази тяхна тактика е добре разработена и работи ефективно особено в бедни и разкъсани от конфликти страни като Мали.
                  sigpic
                  Si vis pacem, para bellum.

                  Comment


                    sobr_SA написа
                    за мен лично ислямските милиции ще отговорят асиметрично на френското технологично превъзходство, т.е. ще започнат да залагат бомби край пътя, ще извършват нападения над изолирани патрули и постове.
                    Както писах, това е възможно, но само след края на активната фаза, т.е. това не е опция, ако открито се бориш за контрол. Ако успеят дза постигнат подобно нещо, французите вече са решили първата си основна задача (заради която се намесиха). Тази тактика върши "добра работа", обаче само на окупационна фаза (каквато засега няма). Затова и писах, че тази война засега е различна от Ирак/Афганистан (да речем, сходна е с началото на събитията в Ирак - "блицкрига" в началото).

                    sobr_SA написа
                    Колкото до единното командване на терористичните сили в крайна сметка, мисля че то даде ясен сигнал че съществува или че е започнало да се формира такова с взимането на заложници на ВР в Алжир.
                    Мисля че не си ме разбрал - за не говоря за някакво стратегическо координиране, а за оперативни щабове на ниво (много грубо казано) батальон/бригада. Т.е. оперативна координация в реално време на отделните отряди.
                    Между другото, едва ли отвличането в Алжир има нещо общо с френската намеса в Мали. Просто са използвали удобно появилия се повод за допълнително оправдание - операцията ще да е планирана по-отдавна.

                    Но тепърва предстои да видим какво ще е случи.
                    Last edited by gollum; 17-01-2013, 21:04.

                    Comment


                      Рапирата на Париж
                      Конфликтът в Мали ще покаже дали френските военни технологии са ефикасни на бойното поле

                      Може да ви прозвучи странно, но Франция е една от държавите с най-развит военнопромишлен комплекс в света. Макар в експортно отношение да стои зад лидерите като САЩ, Русия и Великобритания, страната разработва едни от най-напредналите военни технологии. Операцията срещу сепаратистите в северната част на Мали извади на показ някои от новите или позабравени разработки на френските военни инженери.

                      В първите дни бойните действия бяха ограничени и се изчерпваха с нанасянето на въздушни удари и диверсионни акции на специалните части. В момента обаче Франция активно прехвърля сухопътни части в страната. В събота 200 френски войници от силите за бързо реагиране са разположени в Мали, а във вторник пристигнаха още 600. Общо 1700 войници са мобилизирани за провеждане на операцията в африканската държава. Някои от тях са части, базирани в други африкански страни, други са от силите, изпратени за борба със сомалийските пирати. Територията, на която се водят бойните действия, обаче е по-голяма по площ от самата Франция, а самият терен е тежък и ще затрудни бързото придвижване на военните части. Това може да означава, че Париж може да затъне в продължителен конфликт, подобен на този в Афганистан, смятат много военни експерти.

                      Освен опасенията за продължителен конфликт, за какъвто Франция не е подготвена, както показа опитът в Либия, станаха ясни и някои проблеми, свързани с въоръжените сили на страната.

                      Практически затруднения

                      Още с първите дни на въздушни удари Франция поиска от САЩ да изпратят безпилотни летателни апарати (БЛА или UAV), които да извършват разузнаване в обширната северна част на Мали. Френските ВВС разчитат основно на традиционните разузнавателни изтребители Mirage F1CR, от които обаче имат едва 13 броя. В помощ могат да влязат леките ударни и разузнавателни хеликоптери Gazelle, с които Франция разполага в изобилие. Безпилотните самолети обаче се доказаха в последните регионални конфликти като много по-ефикасно и прецизно средство за разузнаване и предаване на информация в реално време. Франция обаче има само четири UAV Harfang, който е силно видоизменена версия на израелските Heron. Армията има десетки други безпилотници, които обаче не могат да достигнат характеристиките на американските Predator или израелския Heron. Така че операцията в Мали демонстрира острата нужда от модерен UAV, който да води ефективно разузнаване за френската армия.

                      Бързото прехвърляне на войски и бойна техника на големи дистанции също се оказа ахилесова пета на въоръжените сили, изпратени от Париж. Франция и Германия тепърва трябва получат бройки от новия транспортен самолет с междуконтинентални възможности и висок капацитет A400M на Airbus. Докато това не стане, те ще трябва да разчитат на външна помощ поради липсата на подходящи машини. Поради тази причина Париж се обърна за помощ към Лондон. Кралските ВВС на Великобритания разполагат с осем тежки транспортьора C-17 на Boeing, които се използват в момента за прехвърлянето на френска бойна техника към Мали.

                      Легионерът на бъдещето

                      Въпреки изброените проблеми и изоставането при някои ключови концепции във военното дело Франция е една от държавите, които активно се опитват да разработят системи за нуждите на войника на бъдещето. Програмата Felin включва интегрирани електронни прицели за щурмовите пушки Famas, както и шлем с подобрена система за нощно виждане. Felin в момента се тества в бойни условия в Афганистан. Подобни концепции се тестват и от страна на САЩ. Ако конфликтът в Мали продължи по-дълго, вероятно и там ще бъдат развърнати части оборудвани с Felin. Партизанската война в африканската държава също така ще покаже и ефективността на някои от съвременните образци военна техника, които Франция предлага на международния пазар (виж каретата).

                      Танк Leclerc

                      Leclerc е основният боен танк на френската армия, разработен от GIAT Industries (сега Nexter). Той е и първият модел, произведен от страна - член на НАТО, който е снабден с механизъм за автоматично презареждане на оръдието. Това намалява екипажа на машината до трима души, след като зареждачът става излишен и съответно намалява габаритите и масата на Leclerc спрямо останалите разработки на алианса. Оръдието е с калибър 120 мм, а боеприпасите са отделени от екипажа, което повишава сигурността. Пространството, освободено заради липсата на зареждач, позволява на французите да разчитат на специално разработена модулна броня, която е по-дебела от стандартните за натовските танкове. Последните модернизирани версии имат комбинирана броня с титаниеви компоненти, както и реактивна броня (NERA). Френската армия разполага с 406 танка Leclerc, а още 388 са произведени за нуждите на ОАЕ. Машината има бойна маса от 54.5 тона и развива скорост до 72 км/ч по шосе.

                      Изтребител Rafale

                      Произведен от Dassault Aviation, Rafale (на френски – вихрушка, ураган) е мултифункционален изтребител от четвърто поколение, разработен през 80-те години на миналия век. Производството и развитието на програмата обаче е забавено по политически и икономически причини през 90-те години на миналия век. Затова и първите самолети от палубната версия постъпват на въоръжение във френските ВМС едва през 2002 г., а моделите, предназначени за ВВС – през 2004 г.

                      Изтребител Rafale въоръжен с 4 бомби Hammer и две ракети MICA

                      Франция разполага с общо 101 изтребителя Rafale, от които 31 са от палубната версия М, а останалите 70 са предназначени за ВВС. Париж е направила поръчка за още 79 машини. Изтребителят може да не е изготвен изцяло по технологията "стелт", но в него са заложени параметри, намаляващи отразяването на радарния сигнал, както и за понижаване на топлинното излъчване. Френският самолет развива скорост от 1.8 Мах и има боен радиус на действие от 1852 км (с допълнителни резервоари).

                      Rafale може да носи на 14 външни пилона, на които се закачва разнообразно управляемо и неуправляемо въоръжение с обща маса до 9500 кг. В него се включват ракети за близък въздушен бой MICA, а в бъдеще и Meteor – ракета за средни дистанции. За удар по земни цели се използват управляемите модулни боеприпаси Hammer. Подобно на американските JDAM, това са стандартни неуправляеми бомби, оборудвани с насочваща система на полета. Rafale може да носи крилати ракети Apache или Scalp. При борба срещу надводни цели използва ракети AM-39 Exocet, прочули се по време на Фолклендската криза през 80-те години на миналия век. Изтребителят може да пренася тактическа ядрена ракета ASMP-A със среден обсег на действие.

                      Лекият мултифункционален изтребител Mirage 2000 е произведен от Dassault Aviation. Той е приет на въоръжение във френските ВВС през 1982 г. Франция разполага с общо 315 такива машини, от които обаче активно на служба са 167. Изтребителят е основен "работен кон" на тактическата авиация и се използва както като прихващач, така и като ударен самолет. Вариантът Mirage 2000N е в основата на френските ВВС за нанасянето на тактически ядрени удари. От него страната разполага с 34 активни машини. Двуместният вариант D пък се използва основно за удари по земни цели.

                      Изтребител Mirage 2000

                      Изтребителят Mirage 2000 има и добра реализация извън Франция, като неговите експортни варианти се намират на въоръжение в осем държави – Индия, Гърция, Перу, Бразилия, Катар, Египет, Тайван и ОАЕ. Развива скорост от 2.2 Мах и има радиус на действие от 1530 км с допълнителни резервоари. Въоръжението може да се окачи на 9 външни пилона с общ капацитет от 6300 кг. То включва до четири контейнера с неуправляеми реактивни снаряди (НУРС) и свободно падащи бомби Mk 82. Самолетът може да носи по две ракети за въздушен бой R550 Magic II и Super 530D на Matra.

                      Mirage 2000 ще бъде съвместим и с новата перспективна ракета въздух-въздух Meteor. За нанасянето на прецизни удари по земни цели се използват ракети с лазерно насочване AS-30L и противокорабните AM-39 Exocet.

                      Щурмови хеликоптер Tiger

                      Щурмовият хеликоптер Tiger е съвместна разработка на Франция и Германия. Построен е по класическа схема с двама пилоти, разположени тандемно (един зад друг). Около 80% от конструкцията е изготвена от въглеродни нишки, подсилени полимери и кевлар. Бронята му може да издържи попадение на 23 мм оръдие. Франция и Германия поръчват по 80 хеликоптера, като от тях са доставени 47. Френската армия в момента разполага с 37 машини. Допълнително интерес към Tiger проявяват Испания и Австралия, като те поръчват 24 и 22 съответно хеликоптера.

                      Вариантът за френската армия е познат повече като Tigre и за разлика от германската версия разполага с 30 мм оръдие, монтирано на въртяща се установка в носа. На четири подкрилни пилона могат да се окачат до четири контейнера с неуправляеми ракети, осем противотанкови ракети HOT3 или до четири ракети за близък въздушен бой Mistral.

                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Algeria siege: 'Victims' as army tries to free hostages

                        Алжирските военни са щурмували рафинерията и май доста от заложниците са загинали в битката.

                        A number of people are killed in an Algerian military raid to free hostages at a desert gas plant, as at least four foreign hostages are freed, state media report.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Един куриоз - за превоз на френски войски и техника към Мали се използва руската авиокомпания 224 отряд, която по същество си е част от военнотрнспортната авиация на руската армия /част от 61 въздушна армия/.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                            И. В. Сталин

                            Comment


                              Да си споделя и аз лаишките виждания

                              В такива конфликти технологичното предимство не е от кой знае какво значение - танкове, крилати, балистични ракети са безмислени срещу леко въоръжени милиции в голям пустнен район, а и като цяло да дадеш 100 бона за ракета земя-въздух за да убиеш няколко души не е много добре за бюджета, особено ако повтаряш упражнението многократно.За да се избегне някакво затлачване според мен е много по-важно въпросните "бунтовници/терористи/милиции" чрез превъзхождаща огнева мощ да бъдат натикани в някакъв относително тесен периметър и да се търси изолиране от снабдяване,а от там да се търси мир чрез някакви преговори.Не ми е известен случай в подобни конфликти, в които правителствените войски да се успявали да избият до такава степен бунтовниците, че да ги направят неспособни да бъдат някаква заплаха за по-нанатък, а и като се има предвид икономическите проблеми на Франция, не вярвам при затлачване да продължат операцията много дълго
                              Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                              Comment





                                Замполитът инструктира кой е добър и кой е лош.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X