Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гражданската война в Мали

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    sobr_SA, всичко това е интересно, но в тема за Алжир. Не виждам основания подобно нещо да се "прехвърля" в Мали - Мали нито е френска колония (на практика, "част от Франция", както се е възприемал Алжир, да речем), нито има подобни по-размери френско (по произход) население, нито пък има чак такова значение като цяло, нито пък можем да си представим, че целите им ще са подобни. Аз не случайно няколко пъти питам за това, защото то е първият въпрос, от който се тръгва при подобни разсъждения - какви са техните цели. Чак след като се даде някакъв отговор, може да се разсъждава в неговите рамки за вероятността да бъдат постигнати или не.

    към Георги
    Георги написа
    Това че французите отиват там е вече победа за ислямистите,защото им се каза вие определено сте далеч по-силни от правителствените сили в Бамако и трябва да действаме по-твърдо с вас.
    Хъм, логиката ми се вижда странна. Хайде да видим как стояха нещата в началото на миналата седмица (да речем). Армията на Мали на практика се е разпаднала, почти нищо не стоеше между Юга (т.е. основното население на страната и, бих казал, основната част от нея, която има значение) и отрядите на ислямските милиции. Т.е. победата им бе въпрос на време, като под "победа" разбирам установяване на контрол над Мали (или по-голямата част на страната), след което, разбира се, ще последва разчистване на противниците им (т.е. останалите различни групировки с други интереси и стремежи) - естествено, то ще е по-скоро повърхностно, защото те също толкова добре умеят да се "разтварят" в населението. Нататък са възможни различни сценарии, но всичките - неприятни (от гледна точка на тоя прословут мистичен "Запад", а и от тази на по-голямата част от населението на държавата).
    Така че от чисто военна гледна точка, "дхижадистите" бяха близо до победа и очевидно бяха по-силни от правителството и армията на Мали. Бих казал, че те са били наясно и с двете неща и това е подвигало както духа им, така и е създавало съответните очаквания в смисъл на "близко сме!".
    Ако погледнеш нещата така, то дали намесата на Франция може да им каже нещо ново? Не бих казал.
    До какво евентуално ще доведе тази намеса? До отстъпление от контролираните от тях територии и до прекратяване на откритата фаза, т.е. до крах на надеждите им да контролират цялата страна. В най-добрия случай ще се върнат към полулегален контрол над част от Севера, като най-вероятно подтиснатите сега не-религиозни северни групировки ще си "поемат дъх" и ще възстановят част от възможностите и влиянието си. Бих добавил, за сметка на "джихадистите".
    Т.е. преминават от почти сигурна победа към отстъпление и обратно към тероризъм (т.е. взимане на заложници срещу откуп и извършване на бомбени нападения).
    Дали това е трайно решение на проблема? Не, по никакъв начин. Но е връщане към по-добра версия на нещата, отколкото би била без намесата, т.е. размирна държава, вместо държава под почит пълен контрол на ислямистски милиции. Бих добавил, че проблем като този не се решава с военни средства, не се решава и току-така. След време вероятно пак ще се стигне до нещо подобно и ще трябва нова намеса. Но това си е тактическо решение, а когато стратегическото е невъзможно, тактическото е за предпочитане пред пълно бездействие. Поне според мен, де.
    Не мисля, че французите имат каквото и да е намерение да оправят нещата там трайно. По-скоро търсят точно такова ограничено временно решение. Ако останат там, то ще е най-много за да пазят екипите, които търсят или експлоатират полезни изкопаеми, не повече.
    Не бих сравнявал ситуацията с тази в Ирак или Афганистан, защото е различна.

    Георги написа
    И не на последно място нищо добро не носи това,че правят правителствената армия ЗАВИСИМА от тях в момента,доста по-трудно ще й е след отстъпването им да успее сама да се справи в такъв случай
    Хайде да разгледаме отново нещата отблизо и без емоции. Оставена сама на себе си, армията на Мали се разпада. Прогресивно. Т.е. не може да окаже съпротива. Ако нямаш желание да видиш Мали като държава на крайния ислям, то е очевидно, че всякакво решение, което ще я подпомогне е за предпочитане, защото поне ще й даде някакъв шанс. Ако ислямистите бъдат принудени да отстъпят временно, това ще й даде някакво време да се съвземе. Как ще се развият нещата след това зависи от много фактори, но, да повторя, не бих сравнявал ситуацията с Ирак или Афганистан, защото е различна. За Виетнам - да не говорим, там пък е съвсем различно.

    Като цяло партизанската война се развива най-общо в две фази (погледнато абстрактно): първата е докато съответната, все още нелегална, сила набира сила и печели контрол. Това е неособено активна фаза, в която основната тактика е, малко неточно ще я определя, "терористична". Т.е. терори, сплашване, малки акции и нападения в трупане на опит, хора и възможности. Крайната цел на всяко такова движение обаче (освен ако не говорим просто за бандитско мероприятие за събиране на финансови средства) е да се премине към втората фаза - откритата. Т.е. открита борба за контрол. Именно тя в повечето случаи носи победа "със собствени сили".
    Самият факт, че ислямитските екстремисти са минали от първата към втората, показва много за техните очаквания и преценката на собствените им възможности. Да ги накараш да се "свият" обратно към първата е сериозен удар. Вярно, не е смъртоносен, но такъв едва ли е възможен по принцип - поне с военни средства и в рамките на съществуващите ограничения.

    Георги написа
    остави ситуацията и конфликтът да се развие натурално без чужда намеса,защо задължително трябва да победят ислямистите,дори и да победят надали ответна реакция ще липсва... какво общо има тоя конфликт с Европа,кой от водачите на бунта каза,че ще води война с Европа?
    Явно са преценили във Франция (а и не само там), че е по-добре да има друга власт в Мали, а не крайно ислямска. Можем много да говорим за това защо така са решили, но трябва да са имали сериозни основания.
    Аз бих рискувал с предположението, че:

    а) тези крайни ислямисти така или иначе биха атакували всякакви "западни" цели - без значение дали има френска намеса или не. Това е крайната им цел или поне едно от средствата. Впрочем, това е и основната им реална дейност - тероризъм за откуп. С или без западна намеса - въпрос на поминък (това особено важи за Афганистан, след като ще се дава за пример).

    б) не ми се вярва подобен краен ислямизъм да е по вкуса на основната част от населението на Мали. Нищо че са мюсюлмани. Т.е. ако изхождаш от някаква идея, че е справедливо Северно Мали да решава само за себе си и, че е неправилно да бъде под контрола на Юга, то същото важи и в обратна посока.

    в) самата идея да се оставят нещата на самотек не означава, че те ще следват "естествения си ход". Сякаш там външна намеса няма от страна на ислямитски групировки, пари и интереси.

    Така че поне на мен не ми се вижда, че намесата на Франция нещо променя, така да се каже, на "идеологическия фронт". Промяната ще е по-скоро на военно ниво и ще има главно тактически последици.
    Лично мнение, естествено, не ангажирам никого с него.

    ПП Признавам си, че за мен целият въпрос няма емоционална окраска (особена), т.е. не знам, дали решението на Франция е "правилно" от някаква обща морална гледна точка. Коментирам единствено дали ми изглежда такова от практическа. И как биха могли да се развият нещата военно в резултат на това решение.
    Last edited by gollum; 18-01-2013, 15:30.

    Comment


      Адски много хора тук разглеждат френската намеса, като някакъв супер извънреден акт, сравняват го с американската намеса в Афганистан и т.н., едва ли не французите не знаят в каква каша се забъркват и т.н.
      Това е Западна Африка. Френската армия има дългогодишен опит от подобни операции в Африка. На практика френската армия си е една колониална армия. Не го е правила за пръв път, имат си доктрини за COIN операции (sobr_SA това на Галула не е 'тактика'), знаят и да налагат политически решения в подобен род конфликти. И са наясно, че COIN операции се налагат с политическо решение, а не с 'изтребване на всички противници' , както тук някой беше писал.
      Recalibrating my lack of faith in humanity...

      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

      Comment


        Например миналата година французите имаха една успешна намеса пак в Африка, която не се разгласи особено. Мисля, че в Брега на слоновата кост. Просто французите не вдигат много шум около операциите си.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          В момента алжирската армия прави пълен мазилник. Или както е писал един сравнително по-запознат познат във FB:
          Тема за дисертация в Алжирската Военна Академия: "Ролята на самоходният артилерийски дивизион в контра-терористичните операции".
          Около 60 заложника още не са освободени, не се знае колко от тях са в неизвестност, поне 1 от терористите е взет в плен жив, не се знае нищо за другите, абе въобще ...нищо не се знае като хората.
          Мазало...
          Last edited by albireo; 18-01-2013, 19:44.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            Това е една Резолюция на Европейския парламент относно положението с правата на човека и сигурността в региона на Сахел от 2012 година (2012/2680(RSP))
            Европейският парламент,
            – като взе предвид заключенията на Съвета на Европейския съюз относно Мали/Сахел от 23 април 2012 г. ,
            – като взе предвид заключенията на Съвета на Европейския съюз относно Сахел от 23 март 2012 г. , в които се одобрява концепцията за управление на кризи във връзка с цивилна мисия за предоставяне на консултации, помощ и обучение по линия на ОПСО в Сахел,
            – като има предвид доклада на ЕСВД, озаглавен „Стратегия за сигурност и развитие в Сахел: доклад за напредъка в прилагането, март 2012 г.“,
            – като взе предвид доклада на Съвета за сигурност на ООН за мисията за оценка на въздействието на либийската криза върху региона на Сахел от 2012 г. и изявленията на Съвета за сигурност на ООН относно Мали от 22 март , 26 март , 4 април и 9 април 2012 г. ,
            – като взе предвид заключенията на Съвета относно стратегия на Европейския съюз за сигурност и развитие в Сахел от 21 март 2011 г. (3076-то заседание на Съвета по външни работи),
            – като взе предвид резолюциите на Съвместната парламентарна асамблея АКТБ-ЕС от 18 май 2011 г. относно демократичните въстания в Северна Африка и Близкия изток: последиците за държавите от АКТБ, Европа и света и от 23 ноември 2011 г. относно „Арабската пролет“ и последиците за съседните държави от Субсахарска Африка ,
            – като взе предвид заключенията на Съвета по външни работи от 1 декември 2011 г., които насърчават върховния представител да продължи подготвителната работа с оглед на ангажимент по линия на ОПСО за подсилване на регионалните способности за сигурност в региона, в тясно сътрудничество с Африканския съюз,
            – като взе предвид заключенията на Съвета относно Либия от 21 март, 23 май и 18 юли 2011 г. и 23 март 2012 г.,
            – като взе предвид окончателния доклад на Съвета на Европейския съюз относно инициативата за сигурност и развитие в Сахел от 1 октомври 2010 г. ,
            – като взе предвид съответните допълнителни разпоредби на Договора за Европейския съюз (ДЕС) и по-специално членове 3, 6, 21 и 39 от него, и на Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и по-специално членове 205, 208, 214 и 222 от него,
            – като взе предвид Споразумението за партньорство АКТБ-ЕС („Споразумението от Котону“) и по-специално членове 1, 8, 25 и 28 от него,
            – като взе предвид партньорството за мир и сигурност Африка–ЕС и по-специално инициативи 2, 7 и 8 от Плана за действие 2011–2013 г., приет на срещата на върха Африка–ЕС, проведена в Триполи на 29 и 30 ноември 2010 г.,
            – като взе предвид протокола към Конвенцията за предотвратяване и борба с тероризма на Африканския съюз, приета в Адис Абеба на 8 юли 2004 г. на 3-та редовна сесия на Конференцията на Африканския съюз,
            – като взе предвид обръщението на Бан Ки-Му към люксембургския парламент на 17 април 2012 г., в което той призова международната общност да реагира на назряващия конфликт и размирици в региона на Сахел, който страда от тежка суша и където нараства броят на разселените лица и се покачват цените на храните и горивата,
            – като взе предвид сигнала за бедствие към международната общност, подаден на 5 юни 2012 г. от Икономическата общност на Западноафриканските държави (ECOWAS) след неговата среща на високо равнище в Ломе, Того, чиято цел е решаването на проблема с продоволствената сигурност в региона и особено в Сенегал, Мавритания, Мали, Буркина Фасо, Нигер и Чад,
            – като взе предвид стратегическия документ „Подготовка за криза във връзка с продоволствието и изхранването в Сахел и съседните страни“, съвместно изготвен и актуализиран през февруари 2012 г. от „Действие срещу глада“, Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), Службата за координация на хуманитарните въпроси към ООН (OCHA), Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) и Световната програма по изхранване (СПИ), и лансиран като стратегия за по-добър отговор на риска от нова криза във връзка с продоволствието и изхранването в Сахел през 2012 г. от името на регионалната работна група на Постоянния междуведомствен комитет (IASC) за продоволствена сигурност и изхранване,
            – като взе предвид призива от 10 април 2012 г. на различните агенции на ООН –УНИЦЕФ, ВКБООН и СЗО – за предоставяне на допълнително финансиране за милионите жители, засегнати от продоволствената несигурност в региона на Сахел,
            – като взе предвид призива на УНИЦЕФ за предоставяне на 26 милиона долара за Мали, така че да може да отговори на здравните и хранителните нужди на децата до края на годината,
            – като взе предвид предишните си резолюции относно Западна Африка, и по-специално резолюцията си относно Мали от 20 април 2012 г. ,
            – като взе предвид резолюцията на Съвместната парламентарна асамблея АКТБ-ЕС относно политическото въздействие на конфликта в Либия върху съседните държави от АКТБ и ЕС (101.157/fin), приета в Horsens, Дания на 30 май 2012 г.,
            – като взе предвид член 122, параграф 5 и член 110, параграф 4 от своя правилник,
            A. като има предвид, че в региона на Сахел съчетанието от суша, наводнения, деградация на почвите, ниски добиви от селскостопански култури, високи цени на храните, разселване, криза с бежанците, хронична бедност, слабо управление и влошаващо се вследствие на различни конфликти положение със сигурността и правата на човека засяга милиони хора в целия регион;
            Б. като има предвид, че лицата, засегнати от политическата и продоволствената криза, живеят в условия на крайна бедност, което означава неудовлетворяване на основните им човешки нужди и увеличаване на социалното напрежение; като има предвид, че повечето от тези лица са жени, лишени от всякакъв вид защита, които представляват една особено уязвима част от населението;
            В. като има предвид, че държавите членки на Икономическата общност на Западноафриканските държави (ECOWAS) са отчели 9 % спад в производството на зърнени култури през 2012 г. в сравнение с предходната година, като производството на зърнени култури в Сахел намалява с 26 %, а в Чад и Гамбия с 50 %;
            Г. като има предвид, че според ООН 18 милиона души са засегнати от свързаната със сушата и конфликтите криза в региона на Сахел в Западна Африка, където повече от 200 000 деца са починали от недохранване през 2011 г. и където понастоящем един милион деца са изложени на риск от остро недохранване;
            Д. като има предвид, че нестабилността на държавата, лошото управление и корупцията в страните от Сахел, в съчетание с изоставането в икономическото развитие, което води до хронична бедност, осигуряват идеална среда за терористичните групи, трафикантите на наркотици и хора и групировките, занимаващи се с пиратство, търговия с оръжие, пране на пари, незаконна имиграция и мрежи на организираната престъпност, които се обединяват, за да дестабилизират региона, което оказва отрицателно въздействие и върху съседните региони;
            Е. като има предвид, че регионът е изправен пред тревожно засилване на връзките между трафикантите на наркотици в Латинска Америка и в държавите от Западна/Централна Африка, и като има предвид, че последният регион в момента представлява основен маршрут за транзитно преминаване на пратки с наркотици за Европа, където потреблението на кокаин съставлява 25 % от световното потребление; като има предвид, че тези тенденции изискват по-голяма ангажираност от страна на Европейския съюз;
            Ж. като има предвид, че конфликтите в Либия и Мали, при които стотици хиляди разселени лица мигрират към Буркина Фасо, Нигер и Мавритания, повлияха отрицателно на положението със сигурността в региона, който страда от остра продоволствена несигурност, недостиг на вода, увеличаване на престъпността и дълбока нестабилност;
            З. като има предвид, че конфликтът в Либия доведе до разпространението на огромни количества оръжие в Сахел-сахарския регион и до внезапното навлизане на тежко въоръжение, което, в ръцете на различните настанили се в този регион терористични и престъпни групировки и трафиканти на наркотици, представлява сериозна заплаха за сигурността и стабилността на целия подрегион;
            И. като има предвид, че бившите бойци, които се завръщат от Либия в Нигер, Чад, Мали и Мавритания със значителни количества оръжие и амуниции, са потенциални нови членове на бунтовническите движения, групите, свързани с Ал Кайда в ислямския Магреб (AQIM), и престъпните групи, и допринасят за дестабилизирането на региона като цяло;
            Й. като има предвид традициите на толерантност, солидарност и уважение към човешката личност, спазвани съгласно исляма, който се изповядва в региона;
            К. като има предвид, че липсата на значимо социално-икономическо развитие, несправедливото разпределение на ресурсите, високото равнище на безработицата сред младите хора, хроничната бедност, трудовата несигурност и безнадеждните социални лишения играят важна роля за набирането на младежи от терористични групи;
            Л. като има предвид, че възходът на бунтовнически групи като „Боко Харам“ в Чад и в Нигерия е заплаха за стабилността на целия регион на Сахел;
            М. като има предвид, че това развитие, заедно с възраждането на иредентизма сред туарегите в държави като Мали и Нигер, поставя под заплаха стабилността и териториалната цялост на държавите от Сахел-сахарския регион, и по-специално Мавритания и Буркина Фасо;
            Н. като има предвид, че съществуват явни връзки между терористичните групи в Сахел-сахарския регион и трафикантите на наркотици, оръжия, цигари и хора; като има предвид, че няколко европейски граждани бяха отвлечени и държани в плен, по-конкретно през последните години;
            О. като има предвид, че борбата срещу тероризма в Сахел минава също така през активна политика на развитие, социална справедливост и укрепване на принципите на правовата държава и интеграцията; като има предвид, че на местното население трябва да бъдат предложени икономически перспективи, които предоставят алтернатива на престъпната икономика;
            П. като има предвид, че Сахелийската дъга е основен район между Африка на юг от Сахара и Европа и че следователно ситуацията в сахело-сахарската ивица е основен въпрос за сигурността както за Африка, така и за Европа,
            Р. като има предвид, че всички международни, регионални и национални заинтересовани лица следва да бъдат мобилизирани, за да се ускори борбата срещу тероризма и да се засили сигурността в региона, включително чрез структуриран диалог;
            С. като има предвид, че стратегията на ЕС идентифицира Мавритания, Мали и Нигер като основните страни в Сахел, и защитава тезата, че липсата на правителствен капацитет и системната бедност представляват взаимно подсилващи се динамики;
            Т. като има предвид сериозното отражение на несигурността върху икономиката на региона, най-вече върху миннодобивния и туристическия сектор, както и върху неговото развитие и създаването на работни места; като има предвид, че намалената сигурност доведе до спиране на текущите проекти за развитие в няколко държави от подрегиона, като така без работа останаха много млади хора и уязвимостта им увеличи риска те да бъдат привлечени от терористични или престъпни групи;
            1. изразява дълбоката си загриженост относно влошаването на положението със сигурността в региона на Сахел и призовава ЕС да работи в тясно сътрудничество с органите и парламентите на държавите от региона, гражданското общество и регионални и международни органи, в т.ч. Африканския съюз и Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), за да се разгледат всеобхватно съществуващите политически, икономически, социални и екологични първопричини за бедността, да се подпомогнат икономическото развитие, доброто управление и подобреният достъп до ключови инфраструктури и базисни услуги за местното население, както и за да се помогне за консолидацията на държавните институции, правосъдието, полицията и митниците с оглед засилването на сигурността и принципите на правовата държава в региона;
            2. недвусмислено осъжда всички опити за завземане на властта чрез сила, всички актове на тероризъм и на плячкосване на болници, училища, агенции за подпомагане и правителствени сгради, всички форми на жестоки и нечовешки наказания, свързани с прилагането на шариата, както и всички военнопрестъпления, отвличания и тежки нарушения на правата на човека, насочени към населението на Мали, в частност в контролираните от бунтовниците северни райони; призовава също така малийските органи и туарегското освободително движение да постигнат мирно и трайно решение чрез конструктивен диалог;
            3. осъжда по-специално жестокостите спрямо мирното население, които бяха насочени срещу жените и децата повече, отколкото срещу други жертви, като особено остро осъжда използването на отвличания и изнасилвания като оръжие по време на война;
            4. настоятелно призовава заместник-председателя/върховен представител да ускори изпълнението на различните компоненти на стратегията на ЕС за сигурност и развитие в региона на Сахел; подкрепя ангажимента на Съвета да допринесе за развитието на мирен и стабилен регион, където продоволствената самодостатъчност е осигурена;
            5. припомня, че тъй като сигурност и развитие са тясно свързани, подобряването на положението със сигурността е неразделно свързано с икономическия растеж и намаляването на бедността в региона; призовава следователно ЕС да въведе инструменти за повишаване на сигурността в региона, като акцентът се поставя по-специално върху изграждането на капацитет в засегнатите държави и върху насърчаването и укрепването на всеобхватен диалог между основните действащи лица в региона;
            6. призовава Комисията и ЕСВД, при прилагането на стратегията на ЕС за сигурност и развитие в Сахел (с акцент върху четири групи действия: развитие, добро управление и решаване на вътрешни конфликти; дипломатически действия; сигурност и принципи на правовата държава; дейности за противодействие на екстремисткото насилие и радикализирането), да приеме водещия принцип на обвързването на сигурността с нуждите на развитието, и в частност продоволствената сигурност;
            7. приветства сахелската антитерористична програма, западноафриканската информационна система, проекта за мир и сигурност на ECOWAS и плана за действие на ECOWAS срещу наркотиците и престъпността, предприети в рамките на стратегията на ЕС за сигурност и развитие в Сахел, както и регионалните инициативи като организираните от Африканския център за проучвания и изследвания в областта на тероризма относно способността на националните правни системи да отговорят на тероризма;
            8. счита, че стратегията на ЕС за сигурност и развитие в региона на Сахел, при все че дава положителни резултати, трябва да разглежда опасността от фрагментация и да подобри синхрона на предприетите от ЕС действия в рамките на различни инструменти, свързани с решаването на проблемите в региона на Сахел;
            9. призовава Съвета и държавите членки да мобилизират всички налични ресурси, за да насърчат сигурността и развитието в Сахел-сахарския регион в сътрудничество с държавите от региона, ООН и други международни партньори;
            10. приветства пакета на Западноафриканската общност на стойност 80 млн. щатски долара, обещан в отговор на неотложния характер на кризата в региона на Сахел, както и увеличението на хуманитарната помощ на ЕС за региона на Сахел от 45 млн. евро до над 120 млн. евро от началото на 2012 г., като настоятелно призовава всички страни да гарантират, че тази помощ се ползва от нуждаещите се; призовава същевременно международната общност да направи необходимите финансови усилия за решаване на продоволствената криза и липсата на сигурност в региона;
            11. посочва, че Сахел е един от регионите, които са най-силно засегнати от изменението на климата и загубата на биологично разнообразие, което оказва дълбоко въздействие върху селското стопанство, земеделските стопани и живота на местното население, а също така увеличава бедността и неравенствата; приветства съвместната дейност на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) с Постоянния междудържавен комитет за контрол на засушаванията в Сахел (CILSS), Мрежата на системите за ранно предупреждение за опасност от глад (FEWSNET), Световната програма по прехрана и правителствата;
            12. призовава настоятелно ЕС, като същевременно се координира с останалите донори, да заеме силна водаческа позиция и да предприеме бързи действия за предотвратяване на това кризата в региона на Сахел да се превърне в катастрофа, тъй като хуманитарното положение в региона се очаква да остане критично поне до основната реколта тази есен;
            13. е убеден, че за международната общност е изключително важно в средносрочен и дългосрочен план да постави акцент на своите действия върху укрепването на способността на засегнатото население да се справя с бъдещи засушавания и други шокове, намалявайки неговата зависимост от спешната помощ, върху подобряването на стратегиите за справяне с глада и върху борбата със структурните слабости, като по този начин проблемът се реши по по-ефикасен начин;
            14. настоятелно призовава ЕС и международната общност да поставят акцент на своите дейности върху усилията за запазване на средствата за препитание на най-уязвимите домакинства, върху засилването на устойчивостта на пастирите, земеделските пастири и земеделските стопани, върху подпомагането на управлението/съхранението на природните ресурси като водата, дърветата и почвата, върху предоставянето на интегрирана спешна продоволствена помощ за най-уязвимите фамилии и най-вече за жените, върху намаляването на опасността от бедствия и управлението им на местно, национално и регионално равнище, както и върху подпомагането и засилването на координацията и управлението на информацията за продоволственото осигуряване и ранните системи за предупреждение;
            15. счита, че е налице спешна необходимост да се подкрепят инициативите, насочени към укрепване на диалога и повишаване на способността за съпротива на местните общности, за да устоят и да се противопоставят на привлекателността на тероризма и на набирането на младежи от терористични и други престъпни групи, включително чрез подкрепа за заетост и обучение на младите хора;
            16. призовава настоятелно държавите от Сахел-сахарския регион, новата либийска власт и компетентните многостранни агенции да предприемат всички необходими мерки за възпрепятстване разпространението на оръжия в региона чрез установяване на подходящи механизми за контрол и сигурност на националните граници в целия регион, включително механизъм за възпрепятстване на прехвърлянето на малки оръжия и леко въоръжение, и да осъществят програми за събиране и унищожаване на незаконни малки оръжия и леко въоръжение, както и да установят мерки за обмен на информация и стартиране на съвместни операции за сигурност в региона;
            17. приветства установяването на Съвместния оперативен щаб-комитет (СЕМОС), създаден през 2010 г. от Алжир, Мали, Мавритания и Нигер за координиране на борбата срещу тероризма, организираната престъпност и трафика на наркотици в Сахел-сахарския регион;
            18. приканва международната общност като цяло и в частност ЕС да засилят своето сътрудничество с държавите от Сахел-сахарския регион и Икономическата общност на Западноафриканските държави в областта на борбата срещу тероризма и организираната престъпност в подрегиона, по-специално като увеличат ресурсите за Съвместния оперативен комитет (CEMOC);
            19. призовава всички мерки, предприети в борбата срещу тероризма, да са в съответствие с международните конвенции и протоколи за защита на правата на човека;
            20. подчертава, че следва да се предприемат ефективни мерки, за да се прекъснат източниците на финансиране на терористите и техните съучастници, и призовава държавите от региона да възприемат мерките, препоръчани от Службата на ООН по наркотиците и престъпността, по-специално реформа на наказателноправните системи, приемане на антикорупционни закони, подобрен контрол на търговията с леки оръжия и замразяване на банковите сметки на заподозрени лица;
            21. припомня и осъжда отвличането на 24-25 ноември 2011 г. на двама френски граждани, един шведски и един холандски гражданин, а също и на един южноафриканец, притежаващ британски паспорт, както и убийството на германски гражданин, оказал съпротива на похитителите; отбелязва, че след тези случаи броят на заложниците от държави на ЕС в областта Сахел достигна 12, като Ал Кайда в ислямския Магреб все още държи в плен двама испански и един италиански гражданин, отвлечени в западен Алжир през октомври 2011 г., четирима френски граждани, отвлечени в Нигер през септември 2010 г., както и швейцарски мисионер, отвлечен в Тимбукту;
            22. изразява надежда, че всяка официално поискана от правителството на Мали мисия в рамките на европейската политика за сигурност и отбрана (ЕПСО) ще помогне на държавите в подрегиона да контролират своите граници по-ефективно и, в частност, да се борят с трафика на оръжия, наркотици и хора;
            23. приветства действията, предприети от ECOWAS, Африканския съюз и ООН, както и от съседните държави, за да улеснят бързото връщане на Мали към конституционния ред и да дадат ход на конкретни мерки за защита на суверенитета, единството и териториалната цялост на страната; отбелязва резултата от конференцията, проведена в Уагадугу на 14-15 април 2012 г. под егидата на президента на Буркина Фасо Блез Компаоре – посредника, назначен от ECOWAS, и се надява, че графикът и условията на прехода ще бъдат доизяснени бързо;
            24. призовава ЕС и неговите държави членки да обърнат специално внимание на положението на жените и момичетата в региона на Сахел и да предприемат всички необходими мерки, за да гарантират тяхната защита от всякакъв вид насилие и нарушаване на човешките им права;

            Колкото до това, че френската армия е колониална, това е безспорен факт. Този конфликт обаче не е колониален, а по-скоро религиозен. Имаме разнородни ислямски милиции, които са обединени от общата идея- Ислямско емирство обхващащо Африка. На Мали те гледат като на важен етап от създаването на това емирство. Това не са традиционните войници и бунтовници от другите страни от континента. Това са добре мотивирани от религията и иделогията на крайния ислям хора, които са приели своята мисия на доброволци на смъртта. За тях джихада е водещ и смъртта не ги плаши. Това ги прави изключително опасни и непредсказуеми. Смятам, че най-добрият начин за борба с въоръжените групировки е икономическият растеж, а не големите западни военни интервенции. На Франция й предстоят дълги месеци на конфликт в който борбата за умовете и сърцата на хората е ключов.
            sigpic
            Si vis pacem, para bellum.

            Comment


              albireo написа Виж мнение
              В момента алжирската армия прави пълен мазилник. Или както е писал един сравнително по-запознат познат във FB:

              Около 60 заложника още не са освободени, не се знае колко от тях са в неизвестност, поне 1 от терористите е взет в плен жив, не се знае нищо за другите, абе въобще ...нищо не се знае като хората.
              Мазало...
              В медиите тая вечер съобщиха че в резултат на операцията са били освободени 700 алжирци, работещи в рафинерията. Но иначе всички тръбяха само за 30 европейски заложници. Останалите излиза, че са нищо, един вид странични жертви.
              Пфу!

              Comment


                Ето малко новини за заложническата криза в Алжир от TВ Звезда:
                1) http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mi...80927-jh6p.htm
                2) http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mi...81825-7sau.htm
                3) http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mi...301182252-nwoh.
                sigpic
                Si vis pacem, para bellum.

                Comment


                  Офтопик
                  Мда. Пак дайджест на руските медии. Почвам да си мисля, че основното множество, което по принцип се явява аудитория на БС не чете и не гледа друго. Разбирам да ставаше въпрос за събитие на руска територия или такова, където руските медии да имат предимство в набавянето на информация - тогава е оправдано. Но тук...не знам просто.
                  Край на офтопика.
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    Ми просто на някои хора руският им е по-добър от френския. Освен това се дава и друга гледна точка. Примерно не се спестява въпроса защо ислямските терористи в Мали са лоши, а в Либия и в Сирия - добри.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Somali armed group says it will release video of execution “any time it decides” after announcing death of the hostage.

                      Aш Шабаб екзекутираха френския войник,който беше в техен плен от 2009.
                      "Let Muslims enjoy his execution and the French cry."
                      Нека мюсюлманите се наслаждават на неговата екзекуция,а французите да плачат.
                      Причината- "France's increasing persecution of Muslims around the world, its opressive anti-Islam policies at home, French military operations in ... Afghanistan and, most recently in Mali."
                      Засилващото се преследването на мюсюлмани по целия свят от френска страна, дискриминационна вътрешна политика спрямо исляма,френските военни операции в Афганистан и не на последно място тази в Мали.
                      В същото време- http://www.aljazeera.com/news/africa...015728807.html
                      Кризата със заложниците в Алжир оправдава действията ни, твърди Франсоа Оланд,въпреки очевидният факт,че френската намеса е основната причина за трагедията.
                      Французите получават подкрепа от Чад под формата на 2000 войници.
                      Mali troops with French assistance regain control of two strategic towns of Konna and Diabaly after fierce fighting.

                      Правителствената армия си е възвърнала контрола над ключовите Кона и Диабали.
                      Помощ за властта в Бамако се очаква от Нигерия,под формата на 1200 войници.
                      200 000 бежанци от Северно Мали.

                      Comment


                        Примерно не се спестява въпроса защо ислямските терористи в Мали са лоши, а в Либия и в Сирия - добри.
                        Това наистина е въпрос на нивото на руските медии. Al-Nusra Front е в списъка с терористични организации на САЩ.
                        Ми просто на някои хора руският им е по-добър от френския.
                        Да научат английски език тези хора.
                        Last edited by Thorn; 19-01-2013, 02:09.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Човекът,отговорен за кризата със заложниците,лидерът на "Маскираната бригада" Мохтар Белмохтар
                          Al-Qaeda thug Belmokhtar was born in 1972 in the ancient Algerian city of Ghardaia 370 miles south of the capital

                          Наречен от контратерористите The Uncatchable,защото е избягвал безброй пъти плен, алжирец по рождение, участник във войната в Афганистан и гражданската война в Алжир,още на 19 губи окото си,известен още като Mr. Marlboro,защото е бил контрабандист на цигари.Заподозрян за атентата в Бенгази срещу американския посланик.

                          Comment


                            Георги написа
                            Кризата със заложниците в Алжир оправдава действията ни, твърди Франсоа Оланд,въпреки очевидният факт,че френската намеса е основната причина за трагедията.
                            Не знам какво му е "очевидното", но просто няма как двете събития да са свързани. А че Оланд го използва - политик, какво да го правиш. Същото правят и ислямистите в Северно Мали, т.е. разменят си една и съща "монета".

                            sobr_SA написа
                            Този конфликт обаче не е колониален, а по-скоро религиозен.
                            Въпрос на гледна точка - аз, да речем, не мисля, че е религиозен. Не е и колониален, разбира се, макар тези работи да ги има някъде далеч в основанията му. Много се преекспонира (според мен) и "мъченическата страна" на мюсюлманските екстремисти. Мисля си, че повече става въпрос за до голяма степен своеобразен традиционен поминък, основан на насилие, вземане на заложници и всякакви подобни форми на "платете ни за да не стане по-лошо". Религията е само съпътстващ идеологически елемент. Т.е. донякъде познат от векове типаж на професионален разбойник-революционер (според случая и нуждите).
                            С или без френска намеса (или "лошия Запад") това си го има там от бая време. Но това е общо съждение, де, а темата е за конкретните военни действия.

                            Comment


                              E така казват терористите,а иначе да напълно си прав,честно казано и аз да бях на мястото на Оланд, и аз бих казал същото,а за джихадистите,в самата им натура е да са популисти :}
                              Иначе,ако причините за кризата са неясни ето какво се смята,че е казал говорител на "Маскираната бригата" спред Вашингтон Поуст и различните африкански медии:
                              The news agency also quoted a spokesman for the “Masked Brigade,” an Islamist group that allegedly was behind the attack on the gas complex. The spokesman linked the attack to Western efforts to help the government of Mali fight Islamist insurgents and warned that the group would carry out “more operations.” He called on Algerians to stay away from the installations operated by foreign companies, because “we will spring up where nobody expects it,” the news agency said.
                              Атаката е свързана със Западната намеса в конфликта в Мали на страната на правителството,говорителят предупреждава,че групата ще проведе и бъдещи нови операции, алжирците да стоят далеч от обекти на чуждестранни компании,защото ние ще се появим там,където най-малко някой ни очаква ,предупреждава говорителят.

                              А иначе Западът сам си го направи това да е лош,за съжаление,надявам се в скоро време това да се промени,но докато няма раздвижване по някои конфликтни оси,които тлеят от 60 години,няма как да стане.


                              Иначе,твърдения от Нигер,че похитителите са влезли откъм Нигер на територията на Алжир,съобщава Мавританска информационна агенция,аз лично отдавна не мога да се сетя за такава бъркотия, едни хора да влязат от една страна в друга, да вземат заложници там,заради трета страна,пълна обърквация,явно всички страни са малко или много замесени в конфликта,съобщава се за 40 терористи,16,от които убити и 35 убити заложници.
                              Last edited by Георги; 19-01-2013, 20:42.

                              Comment


                                albireo написа Виж мнение
                                Офтопик
                                Мда. Пак дайджест на руските медии. Почвам да си мисля, че основното множество, което по принцип се явява аудитория на БС не чете и не гледа друго. Разбирам да ставаше въпрос за събитие на руска територия или такова, където руските медии да имат предимство в набавянето на информация - тогава е оправдано. Но тук...не знам просто.
                                Край на офтопика.
                                Телеканал Звезда е официалният канал на руското министерство на отбраната и пълното му наименование е ОАО «Телерадиокомпания Вооруженных Сил РФ «ЗВЕЗДА». Така че това не е някаква измислена медия или сайт със съмнително качество и пречупване на информацията, а съвсем официален сайт на ведомство. Нещо като радио Галей Цахал в Израел. Освен това репортерите на ТВ Звезда са винаги на мястото на събитието на всеки един въоръжен конфликт и дават доста обективни репортажи.
                                Gollum колкото до типa конфликт трябва много добре да се познава спецификата на всеки един район. В случая за този мога да кажа, че е изключително специфичен. Принципно на тази територия закони няма и никога не е имало. Те са слабо заселени без никаква инфраструктура и с изключително бедно население. Това се използва добре от различни ислямски фондации, които използвайки прикритието на исляма и хуманитарните пратки изградиха сериозна инфраструктура в този регион. Освен това тук има трафик на хора, наркотици, оръжие. В общи линии в този район си властва бандитизмът далеч преди да се появят ислямските милиции. Когато започват да се появяват ислямските фондации и да спонсорират медресета и да раздават хуманитарна помощ те започват да дават надежда на местното население. Получили поддръжка от местни жители, със стабилно финансиране зад граница и значителен брой доброволци тези религиозни постепенно изместват традиционните бандитски формирования. Така получават и стабилен постоянен приход на местно ниво. В общи линии този конфликт че чисто религиозен, но религията, както всяка една идеология има нужда от пари. Тези пари идват от нелегален бизнес и от финансиране зад граница.
                                Dinain мога да те уверя, че освен руски знам още четири езика, от които нито един не е славянски. Просто залагам в случая на руския, защото болшинството от чуждезичната литература във форума е на руски, така че смятам че неофициално сте го приели за втори чужд език.
                                sigpic
                                Si vis pacem, para bellum.

                                Comment

                                Working...
                                X