Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гражданската война в Мали

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    В "праведния си гняв", пак не си даваш сметка, че информацията за 1500 евро се дава от някакво си
    Local journo here in Bamako
    . ЕЖК отвсякъде!


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Thorn написа Виж мнение
      В "праведния си гняв", пак не си даваш сметка, че информацията за 1500 евро се дава от някакво си . ЕЖК отвсякъде!
      Не знам какво е ЕЖК , но това като нищо да е вярно,плюс това вече доста медии използват на сайтовете си директни туитове от хора от мястото на събитията,например като Ал-Джазира.

      Comment


        albireo написа Виж мнение
        @sewast
        .
        ми аз цитирам медии френски (не видях някой друг, включително ти, да го прави), които имат репортери на място, ако си направиш труда да разгледаш сайта на тв1 ще видиш и репортажи от мястото на бойните действия.

        Разбрах вече, че смяташ точно този подфорум за маловажен откъм военно-историческа гледна точка. Не разбирам що полагаш усилия да караш хората, които пишат тук да се чувстват като боклуци - удоволствие ли ти прави?
        Last edited by sewast; 25-01-2013, 03:07.
        sigpic

        Sword song and horn sound

        Comment


          Не съм видял признавам си. Не съм гледал сайта на тв1 или друг подобен сайт.
          Не мисля, че репликата ми "я малко по-съвременна журналистика" кара хората, които пишат тук "да се чувстват като боклуци". Не виждам как би могло да стане това, освен ако сериозно не разтеглиш смисъла на гореказаното, което обаче нещо върху което аз нямам контрол.
          При всички случаи обаче би трябвало да се съгласиш, че това (социалните мрежи) е по-съвременен и често доста по-успешен канал за разпространение (не за набавяне) на информация от каналите, установени чрез традиционните медии. Които медии не са непременно лоши. Някой от тях са доста добри. Обикновенно добри са тези, които имат възможност да набавят информацията на място. По-малко добри, са тези които използват изцяло чуждата и филтрирана информация, а тези които пък и я филтрират допълнително са съвсем зле.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            Албирео, туитовете и социалните мрежи са много добър канал за разпространение на информация, но с нулев контрол над качеството й, т.е. могат да се разпространяват (и то буквално със скорост на вируси) и пълни глупости и измишльотини. Аз лично предпочитам традиционните военни кореспонденти или журналисти на място ("внедрени" и прочее) - най-малкото има по-сериозен качествен контрол. С нетрадиционните медии наистина го има момента с ЕЖК. въпросът е, че този разговор е за отделна тема.
            Аз лично ценя много информациите на Sewast, които идват директно от френски медии (френският ми е много ръждив, но с помощта на гугъл-преводача се постига много).

            ПП ЕЖК е Една Жена Каза, еквивалента е СЕЧКК (Снощи Един Човек в Кръчмата Каза). Ако префразираме Пратчет, това са базовите курсове в университета на живота, отговорни за 94,5% от информацията, с която обикновения човек разполага (при нормално 100% доверие към тези източници спрямо всеки друг).

            Comment


              Явно репликата "я малко съвременна журналистика" е била разбрана като "въх какви сте ... /обиден епитет по избор/ , че не пускате неща от Туитър". А пък излгежда sewast я е разбрал, като пряко насочена към него.
              Затова нека уточня. Не, не е била насочена към никого конкретно и не, не означава нищо повече от "я да видим и малко наистина съвременни медии".
              Голъме, по принцип си донякъде прав, но това не е за форумна тема. само ще кажа, че в конкретния случай имаме професионален репортер, който прави разлика между собствено наблюдение и информация на място. От там нататък обработката на тази информация случва при всеки получател.
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment



                Лека-полека взеха да излизат различни факти за операцията на французите в Мали:
                1.заинтересувах се за убития пилот на хеликоптер Газел - починал е от рана в бедрената артерия,още една Газела е напълно разрушена на земята.
                2.ВВС на Мали има два ми-24 които с успех се ползвали срещу ислямистите.
                3.Алжир не е дал веднага на ВВС на Франция да прелетят през нейна територия и 4 "Рафал"-а са летели 9 часа и половина до Нджамена в съпровод на два летящи танкера.
                4.Общо взето като гледам снимката и статията които са от списание "AIR&COSMOS" французите ползват около 40 ЛА.

                Comment


                  При наблюдаваната международна интервенция шансовете на ислямистите за настъпление са сведени до минимум, но вероятно отрядите им няма да бъдат напълно унищожени, а ще се разпръснат и ще продължат нападенията, но вече в "гериля-стил". Всъщност губещите от всичко това са най-вече туарегите, чиято кауза за "освобождение на Азауад" явно ще претърпи поражение. Единственият им вариант е да потърсят някакво споразумение с интервентите, което вече се опитват...
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    http://ru.euronews.com/2013/01/25/ma...ault-own-army/ - Тук мирни жители на Мали разказват на френска журналистка как Малийската армия е разтрелвала пленени ислямисти в освободената територия.

                    Comment


                      Guy de Mont Ferrand написа
                      Единственият им вариант е да потърсят някакво споразумение с интервентите, което вече се опитват...
                      Този израз "интервенти" е много силен . И от двете страни (те са повече от две, де) се сражават чужденци. Макар че като се има предвид, че се води гражданска война, в известен смисъл местните също са такива (когато навлязат в друг регион на страната).
                      Що се отнася до туарегите и тяхната кауза - тя "угасна" още щом се оказа, че "светските туареги" не успяха да контролират територията, която искат да отделят и тя попадна под контрола на крайните ислямисти (сред които също има туареги). С французите поне имат шанс да се договорят, но едва ли има голям смисъл, защото не виждам как ще стане това с "южняците".

                      А въобще - кой твърдеше, че конфликта е религиозен? Мисля че ясно се вижда, че е повече етнически (което си беше ясно поначало). Никак не е чудно, че "южняците" провеждат етническо прочистване. Лошото е, че французите се оказват замесени в това (лошо за французите, де).

                      Comment


                        http://www.newsru.com/world/25jan2013/mali.html - Ислямистите са взривили стратегически важен мост на границата на Мали с Нигер.

                        Comment


                          http://ru.euronews.com/2013/01/26/fr...ose-in-on-gao/ - Френските бойни части се придвижват без особени проблеми на север и са достигнали гр.Гао.Малийската армия за разлика от френските части действа много нерешително ,много често отстъпва при натиск на ислямистите и провежда масови екзекуции на пленени ислямисти.

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            Този израз "интервенти" е много силен . И от двете страни (те са повече от две, де) се сражават чужденци. Макар че като се има предвид, че се води гражданска война, в известен смисъл местните също са такива (когато навлязат в друг регион на страната).
                            Употребих израза без да влагам в него някакъв отрицателен смисъл, според мен е уместен. Става въпрос за официална интервенция на чужди държави на територията на съответната страна - в случая Мали - за изпълняване на определени задачи. Чужденците, които се сражават за светските туареги или ислямистите не са получили официалното одобрение на своите правителства.

                            А що се отнася до разликите между негърския Юг и берберо-арабския Север - те не са толкова големи. На мен лично историята на региона ми е хоби и съм забелязал, че неведнъж чернокожи като напр. мандинго завладяват територии на север чак до Мароко и обратното - бербери (в последните столетия изключително туареги) завземат териториите на юг, включително например цялата територия на дн. Буркина Фасо или Нигерия почти до делтата на р. Нигер. Освен това много от популациите са номадски и са непрекъснато в контакт със заобикалящите ги, като рядко се случва една народност да живее само в една страна - чудесен пример са фуланите (или фулбе).
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Бойно поле Сахара
                              Битката за северно Мали явно ще се води в цяла Северна Африка

                              "Франция отвори портите на Ада. Тя попадна в капан, много по-опасен от Ирак, Афганистан или Сомалия." С тези думи лидерът на слабо известното Движение за единобожие и джихад в Западна Африка (MUJAО) Омар Олуд Хамала посрещна намесата на Париж в битката срещу ислямистите в Северно Мали. Подобни заплахи по адрес на "Запада" и неговите "кръстоносци" са почти ежедневие. Но от тях рядко има реални последици и затова в по-спокойни времена никой не им обръща особено внимание. Този път обаче само няколко дни по-късно заканите се материализираха. Край алжирския град Ин Аменас няколкостотин работници в комплекс за добив на природен газ, сред които и десетки чужденци бяха взети за заложници. Последвалата драма бе следена в продължение на дни по целия свят, а снимката на доскоро непознатия Мохтар Белмохтар, сочен за организатор на операцията, обиколи медиите. Така той се превърна в най-новата звезда на международния джихадизъм и за пръв път от години екстремистите в региона успяха да привлекат вниманието върху себе си.

                              "От гледна точка на стабилността на институциите и най-вече апарата за сигурност Алжир е много по-напред от повечето останали в Северна Африка към момента. Той просто не е в една лига с Мавритания или Нигер", казва пред "Капитал" Сузи Денисън от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП). Точно затова атаката в Ин Аменас бе ясно послание към целия свят – щом успяха да ударят строго охраняван обект на повече от 1000 км от основната си база, и то именно в Алжир, те могат да ударят практически навсякъде в Сахара. Така нагледно се доказа, че битката с ислямистите в Северно Мали ще се води на територията на цяла Северна Африка. Което означава, че ще е нужен по-широк подход към системните проблеми на целия регион.

                              "Грешка би било, ако борбата с ислямистите бъде ограничена единствено до антитерористична кампания", казва пред "Капитал" Амел Бубакьор от катарския офис на Brookings. Проблемът е, че екстремистите в Северна Африка са само една брънка от редица сложни и взаимообвързани фактори и до голяма степен са резултат именно от тях.

                              "Да вземем за пример ситуацията в Мали. Основната причина за състоянието на нещата в северната част на страната сега е не някакво радикализиране на населението, а по-скоро дългогодишният провал на малийската държава да осигури ефективни обществени и социални услуги в северните провинции, което задълбочаваше и без това характерната за района икономическа и политическа маргинализация", обяснява Бубакьор.

                              Именно некомпетентното управление, корупцията и липсата на какъвто и да е било контрол над големи части от севера позволи преди десетилетие на фундаменталистите от Ал Каида в ислямския магреб (АКИМ) да се установят в региона без особен проблем, да започнат да обикалят между Алжир, Мавритания, Мали и Нигер, периодично да отвличат западни туристи и да искат откуп за тях. Отново благодарение на слабата държавност те започват да трупат и милиони годишно от контрабанда на наркотици и най-вече южноамерикански кокаин за Европа, като така стават основни фигури в местната икономика. И именно финансовият им ресурс е причина в средата на 2012 г. да станат пълновластни господари на Северно Мали.

                              Часът на ислямистите

                              "Икономическото изоставане бе повод за многократни бунтове от страна на туарезите срещу централната власт в Мали", разказа пред "Капитал" преди време Джеръми Кийнън от Лондонския университет. "Обикновено исканията им бяха за автономия, но винаги приключваха със споразумения за увеличаване на държавните инвестиции в региона. В известен смисъл това бе тактика – туарезите искат нещо, което знаят, че няма да получат, за да могат по време на преговорите да постигнат повече от реалните си цели. Според мен, когато през април миналата година успяха толкова лесно да прогонят малийската армия и обявиха независимост, те всъщност бяха колкото щастливи, толкова и изненадани и неподготвени за това."

                              Туарезите са завладели регион, в който няма почти нищо (там може би има уран или нефт, но находища не са разработвани) и нямат никаква идея какво да правят. Именно в този момент на сцената активно се появяват и ислямистите. "Те започнаха да купуват всички", разказва Пол Мели от лондонския аналитичен център Chatham House. "Съвсем бързо мнозина туарези, които доскоро се бяха били за независима и светска държава, бяха привлечени на страната на ислямистите и се обявиха за шериатски режим." Тези, които не са искали да се продадат, са били прогонени, и в рамките на няколко седмици цялата територия на Северно Мали вече е под техен контрол. И така до днес.

                              Прогонването на ислямистите от Северно Мали и унищожаването на тренировъчните им лагери със сигурност би било сериозен удар по тях. То обаче няма да ги спре да продължат с отвличанията или дори да се заемат по-активно с атентати. В същото време заплахата в даден момент в бъдеще те отново да се сдобият с подобна база другаде в региона ще съществува дотогава, докогато там продължава да е налице взривоопасната смес от висока безработица, ширеща се бедност, неефективни правителства и корупция, които да създават множество млади ядосани мъже, готови да поемат големи рискове за малко пари. А днес картата на Северна Африка изобилства както с държави, отговарящи на описанието, така и с продължителни конфликти, които един ден могат да се превърнат в трамплин за ислямистите, по подбие на въстанието на туарезите в Мали през миналата година.

                              "Безспорно е, че за да има дълготраен успех, операцията срещу екстремистите трябва да включва и предоставяне на помощ както на Мали, така и на околните страни. Най-вече подкрепа за изграждане на стабилни и работещи институции," казва Сузи Денисън от ЕСВП. Само че досегашният опит с помощи в региона рядко дава добри резултати. Показателен е примерът с малийската армия, която от 2006 г. ежегодно получава финансова подкрепа от САЩ, и е обучавана от американски инструктури. Но когато идва моментът за истинска битка през пролетта на 2012 г., малийските специални части се цепят на две - едните (най-вече туарези) се присъединяват към бунтовниците, другите отиват в столицата Бамако и правят преврат. Все пак този път нещата може да са различни и провалите в миналото не са извинение да не се опита пак. Още повече ако цената на загърбването на региона от Запада е разгарянето на ново силно огнище на глобалния джихадизъм.



                              Имам въпрос към лингвистите на форума. Виждам, че "Капитал" използват формата "туареЗи", та кое е правилно-

                              ед. ч. туарег - мн. ч. туареги или туарези ?
                              както паркинг - паркинзи или паркинги?
                              (В българския май има някакъв проблем с множественото число на думи, завършващи с "г" )
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Аз лично винаги съм писал "туареги", а не "туарези", звучи ми по-добре. Що се отнася до новото "огнище на религиозния джихад", винаги съм смятал, че Сахара и по-специално горното течение на Нигер е една от най-опасните потенциални такива точки. Допреди два века за християнин е било по-трудно да проникне там, отколкото да влезе в Мека. При все постоянното наличие на езичници, от времената на Алморавидите и рухването на империята Гана ислямът шества победоносно в тези територии и именно заради това 90 % от малийците са мюсюлмани без значение дали са черни или бербери.
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X