Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Положението в Македония

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Положението в Македония

    Започна сериозна стрелба в Македония - която е най-слабото звено по маршрута на проекта "Турски поток".
    Как мислите, че ще се развият нещата там?

    #2
    Стига бе Как въобще направи връзка между т. нар. "Турски поток" и престрелката в Македония?
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      По две причини: и двете са в Македония; и двете са верни.
      А дали има и друга връзка - ще покаже времето. Но да си го напиша - за всеки случай.

      Comment


        #4
        Един технически въпрос - как да ги наричаме тези, които нападнаха Куманово - терористи, опълченци или как?

        Comment


          #5
          И на мен ми е интересно. Какви всъщност са тези, каква е политическата им платформа? Въобще голямо информационно затъмнение има по нашите медии.

          Comment


            #6
            Щом са го нападнали, дошли са от другаде и нямат сериозна подкрепа сред местното население - отговорът е еднозначен: агресори. Ако поне едно от тези неща не беше налице - можеше и да се дискутира какви са. Но в случая...

            Comment


              #7
              Доколкото разбрах, всъщност полицията ги е нападнала, те не са нападнали никого
              Може би това е същата група въоръжени мъже, която преди около 3 седмици взе заложници в някаква община, но след няколко часа ги освободи и се изтегли в планината без жертви. Може би сте пропуснали тази новина: http://www.blitz.bg/news/article/332192

              Предполагам, че това са същите хора - били са локализирани от полицията в Куманово, обградени и атакувани.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #8
                Е, как така да не са нападнали?
                Линкът, който даваш носи заглавие "40 косовари превзеха полицейски участък в Македония и взеха заложници".
                Значи дошли въоръжени от Косово, превзели полицейския участък, взели заложници - ама не са нападали никого. Тя... полицията ги нападнала.

                Comment


                  #9
                  Без да имам претенциите, че изразявам масово призната гледна точка, според мен ако нямат забележима подкрепа сред местното население са обикновени терористи, а ако имат: сепаратисти/опълченци в зависимост от личните симпатии на коментиращия. Естествено зависи и от това дали въобще имат политическа мотивация, ако нямат а са криминална групировка са си обикновена мафия.

                  Comment


                    #10
                    Джин геби написа Виж мнение
                    Е, как така да не са нападнали?
                    Линкът, който даваш носи заглавие "40 косовари превзеха полицейски участък в Македония и взеха заложници".
                    Значи дошли въоръжени от Косово, превзели полицейския участък, взели заложници - ама не са нападали никого. Тя... полицията ги нападнала.
                    Това е било преди 3 седмици. Имах предвид, че при вчерашната акция те не са "нападнали Куманово", а са били открити и нападнати там от полицията. Т.е. в случая са били "отбраняващи се".
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #11
                      В конкретната полицейска операция са се отбранявали, да - но това по никакъв начин не засяга статута им на агресори.
                      Щото са се отбранявали на чужда територия.
                      На която са дошли неканени от местните.
                      Въоръжени.
                      Нападнали и превзели полицейски участък.
                      И взели заложници.
                      Да кажеш, че не са нападали никого, е несериозно.

                      Comment


                        #12
                        Уф, горе Стан пише, че "нападнаха Куманово" - просто отбелязах, че в конкретната операция не са нападнали никого, а е било обратното.

                        Малко повече информация:
                        Десетки убити след сражение с "въоръжен отряд" в Македония
                        Албания, Косово, Сърбия и България осъдиха насилието.

                        Поне 8 загинали служители на антитерористичните отряди на полицията и 30 ранени полицаи, както и 15 убити и близо 20 предали се "терористи" - такава е равносметката в неделя вечер от съботното сражение в оставащия под блокада квартал на македонския град Куманово.

                        Това е най-тежкият подобен инцидент от повече от 10 години насам и става в момент на много високо обществено и политическо напрежение, довело до улични сблъсъци и протести срещу корупцията и полицейското насилие в Скопие и няколко други градове...
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #13
                          Вижте, много пъти сме го говорили - въпрос на гледна точка е дали са "терористи" или "борци за свобода" ("въстаници", "опълченци", "сепарастити" и прочее"). Все си мисля, че можем да стигнем дотам - поне във форума, че да говорим за това неутрално, т.е. достатъчно е да посочим, без да даваме определение (с което реално само посочваме собствените си пристрастия). Няма никаква реална разлика - или може би има ретроспективна.
                          Доколкото схващам, в конкретния случай има различни възможни интерпретации. Някой спомена за възможна "организирана провокация" за отклоняване на вниманието (на мен поне ми се вижда сравнително малко вероятно обяснение, но възможно). Друга възможност е стъпка към (опит) за възобновяване на някогашния граждански конфликт от преди повече от десет години (не помня точно преди колко години беше) - със сигурност все още има хора сред етническите албанци, които се стремят към това и си имат подкрепа от другата страна на границата. Политическата ситуация само би подсилила вероятността за успех на подобен опит. Това са по-простите обяснения, според мен.

                          Comment


                            #14
                            Каквато и да е ситуацията мисля,че македонските сили за сигурност ще се справят много бързо с нея,както през 2001 г.

                            Comment


                              #15
                              Каквато и да е ситуацията мисля,че македонските сили за сигурност ще се справят много бързо с нея,както през 2001 г.
                              Може би не си спомням добре нещата, но тогава не се справиха много бързо - бая далеч се разви конфликта, преди да замре. И тогава нямаха такава политическа криза. От друга страна, тогава трябва и албанския национализъм да е бил по-пасионарен от сега.

                              Comment

                              Working...
                              X