Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турската пролет?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Очевидно, Турция не разполага с достатъчно от специалните полицейски сили. Те липса на сила - за да разпръсне хората, по-хуманни средства. Например - с гумени палки. Принудени да използват варварски методи. В големи количества - травматично огнестрелно оръжие. Отрови газ.
    Се повредят жени, стари и млади хора.
    http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

    Comment


      #47
      Турската полиция е напуснала площада. След като президентът на страната се върнал от Туркменистан, бил говорил с градоначалника на Истанбул, с вътрешния министър и с Ердоган и в резултат полицията се е изтеглила и нещата са се разминали.
      The Taksim wave of protests has turned into the first public defeat of the almighty image of Prime Minister Erdoğan.

      Или - разминали са се засега в Истанбул.

      Eguo написа Виж мнение
      Очевидно, Турция не разполага с достатъчно от специалните полицейски сили. Те липса на сила - за да разпръсне хората, по-хуманни средства. Например - с гумени палки. Принудени да използват варварски методи. В големи количества - травматично огнестрелно оръжие. Отрови газ.
      Се повредят жени, стари и млади хора.
      Количеството въоръжени полицаи не е решение на проблема. Опитът от куп такива събития показва, че колкото повече груба сила се употреби срещу протестиращите, толкова по-негативни са резултатите.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #48
        messire Woland написа Виж мнение
        Турската полиция е напуснала площада. След като президентът на страната се върнал от Туркменистан, бил говорил с градоначалника на Истанбул, с вътрешния министър и с Ердоган и в резултат полицията се е изтеглила и нещата са се разминали.
        The Taksim wave of protests has turned into the first public defeat of the almighty image of Prime Minister Erdoğan.

        Или - разминали са се засега в Истанбул.


        Количеството въоръжени полицаи не е решение на проблема. Опитът от куп такива събития показва, че колкото повече груба сила се употреби срещу протестиращите, толкова по-негативни са резултатите.
        Мы в Россие тоже не вчера родились. немного разбираемся в теме, и не в теории а на практике. Ты прав, количество не играет большого значение. Я говорю про СПЕЦИАЛЬНЫЕ полицейские силы. Как например русский ОМОН.
        Турецкие полицейские не могут ВРУЧНУЮ разогнать толпу. Вынуждены применять оружие. Еслибы в России или в Белоруссии было столько крови при разгоне, западные СМИ захлебнулись бы в истерики. Турецкая полиция не готова к таким событиям. Это сразу видно.
        http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

        Comment


          #49
          Думата "пролет" ми се струва, че малко се поизтърка и загуби първоначалното си значение, което се влагаше в нея, и сега навсякъде, където избухнат протести, се почва с "Пролета в държавата X". Все пак, Турция е, относително, демократична държава, и не могат да се правят паралели с пожизнени президентски династии или мохарнии от рода на Тунис, Египет, Сирия или СА, Катар и т.н. Предното ни правителство също падна след доста мащабни протести, барабар с доста бой по площадите, така че не мисля, че може да се говори за някаква революция в Турция, по-скоро гражданско недоволство срещу едно правителство и лидерът му....
          Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

          Comment


            #50
            Eguo написа Виж мнение
            Мы в Россие тоже не вчера родились. немного разбираемся в теме, и не в теории а на практике. Ты прав, количество не играет большого значение. Я говорю про СПЕЦИАЛЬНЫЕ полицейские силы. Как например русский ОМОН.
            Турецкие полицейские не могут ВРУЧНУЮ разогнать толпу. Вынуждены применять оружие. Еслибы в России или в Белоруссии было столько крови при разгоне, западные СМИ захлебнулись бы в истерики. Турецкая полиция не готова к таким событиям. Это сразу видно.
            Тук, боя се, имаме принципно неразбирателство, което е ... де да знам, примерно културно обусловено? Моето убеждение е (и е исторически обосновано), че употребата на сила винаги има негативни резултати. Да, те могат да не се проявят веднага, но - рано или късно ... и дали това ще са едни или други полицейски сили, дали ще разгонят демонстрацията или няма да успеят - самата употреба на сила е достатъчна, за да се получат последствия, които са решаващи. Употребата на сила от полицията по този начин е недопустима в демократическите общества, което, разбира се, не пречи да се случва от време на време, все с негативни резултати.
            А че съвременната полиция има сили да разпръсква демонстрации - ами има, но защо? И на каква цена? Не това са методите в демократичните общества.
            Другото неразбирателство мисля, че идва от отношението към властта. Доколкото виждам, тук имаме две принципно непримирими позиции:
            - едната е, че авторитета на властта е свещен и нерушим и хората трябва да се съобразяват с него, а когато това не стане, то те трябва да "усетят полицейските средства"; Equo, боя се, че аз не мога да одобря по никакъв начин тази позиция, макар и да разбирам от какво е породена и какво я поддържа.
            - другата е, че когато дойде моментът на остър сблъсък между егото на един политик или партия и мнението на тълпата, е време, в което хората на власт да си спомнят, че дори и да са имали народното одобрение, то е нещо преходно, а безсмъртни герои има само в комиксите. И да отстъпят под една или друга форма. Което, струва ми се, сега ще видим в Турция. И което не видяхме в Сирия (защо - това е дълга и пространна тема). Резултатите са ясно видими за всички и нека всеки си прави изводите.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #51
              AggressiveRefrain написа Виж мнение
              Думата "пролет" ми се струва, че малко се поизтърка и загуби първоначалното си значение, което се влагаше в нея, и сега навсякъде, където избухнат протести, се почва с "Пролета в държавата X". Все пак, Турция е, относително, демократична държава, и не могат да се правят паралели с пожизнени президентски династии или мохарнии от рода на Тунис, Египет, Сирия или СА, Катар и т.н. Предното ни правителство също падна след доста мащабни протести, барабар с доста бой по площадите, така че не мисля, че може да се говори за някаква революция в Турция, по-скоро гражданско недоволство срещу едно правителство и лидерът му....
              Прав си, разбира се. Но пък е удобна, дори и да отбелязва държава, намираща се на самата граница на процеса.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #52
                Така като гледам революцията се отменя. В Истанбул нещата отиват към по-кротко, защото полицията пусна хората на Таксим и не направи нищо там. Определено тонът е сменен, демек разгеле вдянаха, че виждат дебелия. Не, че пак не набиха разотиващите се хора в Бешикташ, но без онази настървеност от вчера. В Анкара ситуацията е била малко по-сложна, т.е. ожесточени сблъсъци на няколко места и на няколко пъти, които все още продължават, но отиват към затихване. В поне още няколко от големите градове е имало сериозни демонстрации и сблъсъци, но изглежда нищо чак толкова драматично. Ако не се случи нещо супер голямо през ноща (струва ми се малко вероятно) много е възможно утре протестите да продължат в по-умерена форма и партиите да канализират енергията за натиск върху Ердоган и искане на нови избори. Радвам се, че изглежда се оказах лош пророк и сега ситуацията не прилича кат да се превръща в по-голяма революция и гражданска война. Мустаците направиха нужната отстъпка и смекчиха подхода, дано да е резултат от мисловна дейност, а не паническа реакция. Протестите и исканията за оставка ще продължат със сигурност, но вероятно животът ще се нормализира още в понеделник.

                П.П. Сравнението с българските протести е направо нелепо от гледна точка на мащаба, енергията въвлечена в сблъсъка (съответно употребата на сила) и потенциалните последствия от процесите в Турция.

                Comment


                  #53
                  Kizil deli, както вече казах, по-спокойно с бомбастичните определения. "Революция" означава "радикална промяна на организационните структури (разбирай държавните институции) в кратък период от време" обикновено в резултат на крайни действия, разбирай насилствено завземане на властта. Никой в Турция не е тръгнал да прави преврат , нито пък да издига искания за радикални промени от типа на промяна на формата на управление, от типа на това, което имаше в Либия.Демек, махаме Джамахирията с военен преврат, правим парламентарна република (примерно).
                  Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                  Comment


                    #54
                    AggressiveRefrain написа Виж мнение
                    Kizil deli, както вече казах, по-спокойно с бомбастичните определения. "Революция" означава
                    Не се стягай, революция е казано с намигване и все си мисля, че е видно

                    Comment


                      #55
                      Всички тези събития показват колко е важно разделението на властите. и колко повече решения за преодоляване на един конфликт дава тя при демокрацията - струва ми се, че в този случай намесата на президента Гюл е била с доста голямо значение.
                      Съгласен съм и относно сравнението с българските протести - наистина става дума за различни неща.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #56
                        Е, сега Ердоган трябва да отстъпи и за градинката

                        Comment


                          #57
                          Kramer написа Виж мнение
                          Е, сега Ердоган трябва да отстъпи и за градинката
                          да и аз това си мислех, какво ще стане с пуста градинка? Въпросът е леко сложен, защото там се изляха милиони в копането на тунели и пренасочването на трафика и плановете са готови. Сигурен съм обаче, че както са се дали милиони така могат да се дадат и още и да се сменят планове и май Ердоган няма много избор в това отношение. Там не е като по нас - всяко чудо за 3 дни. И а пак са рекли да строят мол върху градинката, а са намерили същите хора на палатки пак. Ще трябва да отстъпи, дано цялата енергия бъде насочена в посока на спиране на опитите му за бетониране на мераците чу за тотаритарен (айде пак ще ми скочи AggressiveRefrain) режим.

                          Comment


                            #58
                            Днес много от протестиращите се включиха в чистенето на Таксим и района на сблъсъците.



                            Като цяло по истанбулските стандарти нощта мина спокойно и само единични групи са бити тук и там. Голямата победа за протестиращите дойде още с оттеглянето на полицията от Таксим. За сметка на това социалните медии започнаха да бълват материали за гадориите от предните два дни. Все още са блокирани FB и Tweeter на много места.

                            Comment


                              #59
                              Протестиращи да си изчистят след протестите! Това у нас не е било никога.Очарован съм.

                              Comment


                                #60
                                mokria написа Виж мнение
                                Протестиращи да си изчистят след протестите! Това у нас не е било никога.Очарован съм.
                                мда

                                на тяхно място бих сложил тениски с Ататюрк и други кемалистки неща по дрехите, та на снимките да изглеждам по-анти-Гюл (и да очаровам западните медии, които ме снимат)

                                Comment

                                Working...
                                X