Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Tракийската ромфея

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    gladiator написа
    :kill_myse Де да знам дали оглупявам с годинките, дето се вика 31 лазарника на гърба си нося, но разбери човек няма асирийски наколенницил Просто ги няма. Това си е 5 в. пожеш да го качиш в някой чуждестранен форум и да попиташ. ще ти го кажат в лицето.
    По въпроса за майхарата считам, че произлиза от кривите оръжия на късния бронз. а първите железни, които съм виждал са от територията на Русия и Украйна -7 в. пр. Хр., да не говорим, че и на Апенинският п-ов ги има.

    Говорейки за военното дело на Античността, най-често като че ли си представяме късият меч на римските легионери-gladius hispaniensis. Неговата слава се налага, както от запазените антични автори, така и от художествените книги и историческите и научи филми. Поради тази причина много оръжия използвани в предходната епоха остават малко известни и непопулярни. Едно от тях е намерило широко разпространение в гръцкият свят и земите граничещи с него. Това е кривото оръжие предназначено за близък бой, наричано махайра. В следващите редове, ще се опитам да дам отговор на въпроса за произхода, разпространението и предназначението и. Навярно някой от вижданията ще се различават от общо утвърдените, но аз съм се стремил да се предържам към археологическите находки, както и към запазените паметници на изкуството. Сигурно ще срещне възражения и използваният от мен термин “крив меч”, но той ми помага да избегна тавтологията.
    Произход

    През XIV-XIII в. пр.Хр. се явява ново оръжие, чиято родина най-вероятно е Микенска Гърция, откъдето то се разпространява и по целият ареал на тази култура. Това е дълъг крив нож, около 35-45 см., чийто режеща повърхност се намира от вътрешната страна на извивката. Такива са находките от Siana, сега в Copenhagen National Museum; Ialysos сега в British Museum; Colophon също в British Museum.

    Малко след това се появяват и същински бронзови мечове, копиращи съществуващите, но с изкривен клин. Такъв прекрасен екземпляр е открит в San Marco di Belvedere в Италия. Видно, е че кривината е умишлено търсено решение, а не е плод на случайносттаПървите образци на кривия железен меч, произхождат от територията на Южна Русия. Тук се оформя и неговата характерна извита форма, като острието е разположено от вътрешната страна на извивката. Дръжката е без предпазител, като тя е образува стеснение на клинът. Така се получава един ограничител, който пречи на дланта да се преплъзне напред по острието.

    Gladiator, убедил съм се, че ти си от малкото хора в този форум, които са склонни да водят качествен спор, и още нещо важно, което много ценя - да четат между редовете. ...Край с похвалите. Тъй като повечето са решили, че темата е приключила, ще можем да си обясним някои неща на спокойствие.
    Занимават ме много ромфеите и съм похарчил много време за това, но махайрите са нещо, което определено заслужава съвсем отделна тема. Решил си да го обнародваш тук - така да бъде, темата е твоя.
    Всички данни, които привеждаш са верни. Не че не искам да се съглася, но струва ми се, произходът им търсен в близките ни територии от времето на късната бронзова епоха не ще да се окаже много верен. Правилно е предположението, че има възможност те да са дошли при нас от север. Но ако се е случило така, тези от север, трябва да са го взели от някого на свой ред. Аз съм ходил по тези земи - Кавказ - и както там смятат, занаятът по металите е научен от хетите. Пак стигам до мнението, което преди изложих, че там е прародината на махайрата. А може и да не съм прав. Възможно е да е съществувала в Египет и целия цивилизован регион доста преди това, не в окончателния вид с контрафорс, който добре познаваме от находките по нашите земи. В южната периферия на Египет също били разпространени, а един особен вид/не помня как се наричаше/ е ползван до края на 19 век в Африка.
    След упадъкът на Египет и Персия ние смятаме, че всичко е елинско творение,...траките все трябва да са го взели от някого. Не мисла че е така защото тези модели оръжия са съществували преди апогея на гръцката демокрация тук равнопоставено.
    Искам да ми уточниш нещо - когато говориш за закривени оръжия от Испания, имаш в предвид иберийския меч ли?
    Стига за днес защото не е ден за писане, а за църква
    Да ти е честито Воскресението Христово!
    Last edited by Saratok; 26-04-2008, 23:26.

    Comment


      #62
      Христос Воскресе!!!
      Да имам впредвид фалкатата.
      а ето ти още асирийски наколенници от Мала Азия :kill_myse

      Comment


        #63
        Прочетох повечето неща свързани с ромфеята и нейното окачване. За това, като търсих тема за възстановки за да кача един файл, реших че тука е най-подходящо!
        До колкото ми е известно, това е правено по реални данни от находка. Някой знае ли как се казва това копие с дългото перо?
        И, Saratok, горе си писал за някаква възстановка на ромфея, а не я откривам. Ще пусна и л.с. - искам да я видя, ако може.
        Attached Files

        Comment


          #64
          Warlord написа Виж мнение
          Ами обясних вече - постарах се да го направя по описанията дадени от Плутарх за битката при Пидна (това вече е ²² в.пр.н.е.), точно защото описанието е странно, подчертава се, че траките са били с големи блестящи щитове :sm186:
          Saratok написа Виж мнение
          Ето продължението на възстановката. Дано да има възможност да се увеличава повече за да се виждат детайлите по острието.
          За днес успях толкова
          Модератор, искам да обърна внимание на нещо важно!
          След дълго отсъствие виждам, че по непонятни за мен причини от темата за тракийската ромфея са заличени реконструкциите, които съм правил и приложил. Така се налага сам да цитирам себе си за да ги възстановя ....иначе е по-добре този, който го е сторил да изтрие и всичките ми постове за да не се налага четящите за се чудят за какво става въпрос. Надявам се за в бъдеще да не ставаме свидетели на подобни неща.
          Възможно ли е в Л.С. да ми обясните как е станало това? Иначе се поставят под съмнение достоверността на данните в този форум след като определени хора могат да вършат подобни манипулации...с някаква користна цел, разбира се. Смятам за комплексар всеки, който води такава война на заличаване на факти тук!
          Attached Files
          Last edited by Saratok; 12-12-2010, 14:27.

          Comment


            #65
            Saratok написа Виж мнение
            Модератор, искам да обърна внимание на нещо важно!
            След дълго отсъствие виждам, че по непонятни за мен причини от темата за тракийската ромфея са заличени реконструкциите, които съм правил и приложил. Така се налага сам да цитирам себе си за да ги възстановя ....иначе е по-добре този, който го е сторил да изтрие и всичките ми постове за да не се налага четящите за се чудят за какво става въпрос. Надявам се за в бъдеще да не ставаме свидетели на подобни неща.
            Възможно ли е в Л.С. да ми обясните как е станало това? Иначе се поставят под съмнение достоверността на данните в този форум след като определени хора могат да вършат подобни манипулации...с някаква користна цел, разбира се. Смятам за комплексар всеки, който води такава война на заличаване на факти тук!
            Яко! Благодаря за възстановките....и за л.с.

            Comment


              #66
              Saratok, не аз съм модератор на раздела, но понеже вероятно съм първия от модераторите, който прочита мнението ти, ще ти отговоря.
              Първо, ще отдам това, че нарушаваш правило 1.7 на емоциите (праведен гняв), затова и няма да има санкции за това нарушение.
              Второ, преди да хвърлиш обвинение, добре е първо да се опиташ да разбереш какво точно се е случило, иначе рискуваш реакцията ти да се окаже неадекватна.

              Предполагам, че става въпрос за някакви прикачени към пост картинки? Ако е така, то най-вероятно зъл умисъл тук няма - ако постовете ти са били достатъчно стари, възможно е картинките да са изчезнали при прехвърлянето на новата форумна система, защото тогава имаше объркване с базата данни, което се забелязва в доста по-стари дискусии. Най-добре ще е ако имаш възможност сам да ги прикачиш отново. Аз самият не съм наясно с техническата страна на нещата, но имаше такива проблеми. Една от "жертвите" на този преход бе системата за статии, която и досега не работи.

              Всяка модерация с изключение на физическото отстраняване на мнение (но честно казано, не се сещам някой да е правил подобно нещо някога във форума), оставя следи в темата, включително изтриването на мнение (виждат се само ако си модератор, но за част от тях можеш да се досетиш и сам). Никъде в твоите постове в темата и в цялата тема няма такива следи.
              Last edited by gollum; 12-12-2010, 15:11.

              Comment


                #67
                gollum написа Виж мнение
                Saratok, не аз съм модератор на раздела, но понеже вероятно съм първия от модераторите, който прочита мнението ти, ще ти отговоря.
                Първо, ще отдам това, че нарушаваш правило 1.7 на емоциите (праведен гняв), затова и няма да има санкции за това нарушение.
                Второ, преди да хвърлиш обвинение, добре е първо да се опиташ да разбереш какво точно се е случило, иначе рискуваш реакцията ти да се окаже неадекватна.

                Предполагам, че става въпрос за някакви прикачени към пост картинки? Ако е така, то най-вероятно зъл умисъл тук няма - ако постовете ти са били достатъчно стари, възможно е картинките да са изчезнали при прехвърлянето на новата форумна система, защото тогава имаше объркване с базата данни, което се забелязва в доста по-стари дискусии. Най-добре ще е ако имаш възможност сам да ги прикачиш отново. Аз самият не съм наясно с техническата страна на нещата, но имаше такива проблеми. Една от "жертвите" на този преход бе системата за статии, която и досега не работи.

                Всяка модерация с изключение на физическото отстраняване на мнение (но честно казано, не се сещам някой да е правил подобно нещо някога във форума), оставя следи в темата, включително изтриването на мнение (виждат се само ако си модератор, но за част от тях можеш да се досетиш и сам). Никъде в твоите постове в темата и в цялата тема няма такива следи.
                Благодаря gollum! Това звучи доста логично и предполагам, че е така! Ще прегледам да видя какво точно липсва.

                Comment


                  #68
                  Интересувам се от от тракийските ромфеи Имам фотоси на два вида напълно запазени.
                  Last edited by gollum; 21-10-2011, 08:54.

                  Comment


                    #69
                    Интересува ме темата също така махайра.Не пиша Тракийска ,защото при честите ми посещения на музеи в Австрия и югоизточна Германия виждам келтски който почти не се различават от Тракийските.

                    Comment


                      #70
                      Темата ми се види интересна, особенно с някои бисери,че мечовете се ползвали само за мушкане и за ромфеята трябвали особенно снажни войници.Та според скромното ми мнение меча освен за мушкане е служел и за сечене,но не за отрязване понеже според мене са били прекалено къси и тъпи,а по-скоро за болезнен и травматизиращ удар с последващо намушкване т.е. довършителен смъртоносен удар.Ако беше само за мушкане един шиш с кръгло сечение и заострен връх би бил много по-лек и ефикасен при същата дължина.Колкото до ромфеята тва си е класически меч за две ръце и се е носила на ремък, а щита е бил за предпазване от стрели, копия и прашки от дистанция -след като дистанцията е била съкращавана и се е преминавало в ръкопашен бой той просто е бил хвърлян.Предвид множеството подобни оръжия особенно в Япония (нагината) и там се е наложила дължина от 1.2 до 1.5 метра,но е имало и двуметрови.А знаем колко са "снажни" японците:-)
                      Last edited by ; 05-02-2012, 05:22.

                      Comment


                        #71
                        Бих искал да направя няколко предположения:
                        Относно описанието на Траките при Пидна: не е ли възможно да се описва група с различни оръжия? Давам пример с "Викингите"(те и Нормани и Дани), при които датската двуръчна брадва е била често срещано оръжие. Воините с тези брадви обикновено са стояли във втория ред, зад тези с щитовете и копията. На мен ми прилича, че описанието е събирателно за цялата формация, т.е. "щитовете на траките блестели, а над рамената на някои воини се виждали остриетата на характерните тракийски ромфеи" а не се има предвид, че всеки трак е бил с ромфея и с голям щит.

                        Възможно е и думата, използва на за "щит", "туреос" е да е използвана събирателно от Плутарх, без да се прави разлика между туреос(който доколкото знам започва да се използва от елините след Келтското нашествие в началото на 3-ти век Пр. Н. Е.), аспис/хоплон и пелте. Все пак той пише векове след като Келтският/Римският щит измества асписа и пелте-то от воинското съоръжение. Поправете ме ако греша, не мога да чета гръцки.

                        По въпроса за щита, смятам, че е вероятно воинът с ромфеята да е имал лек щит, подобен по предназначение, ако не по форма, на македонските фалангитски щитове. Независимо от местоположението му в боя, воинът с ромфеята е трябвало да оцелее на бойно поле, където е изобилствало от метателни копия, стрели, камъни и оловни "куршуми" за прашки.(все пак, родината на пелтаста е Тракия )
                        Last edited by torongil; 24-01-2013, 12:28.

                        Comment


                          #72
                          Κατασκευάζεται από ατσάλι κατάλληλο για σπαθιά, και εξολοκλήρου κατασκευασμένα με το χέρι.Το κάθε σπαθί είναι μοναδικό καθώς έχει την δική του διάσταση που δ...

                          Comment

                          Working...
                          X