Hans Delbruck написа
Гръцките конници са носили върху къса туника щит, подобен на този на обикновенният хоплит, съставен от множество слоеве залепен плат, дебел около 5 см и съставен в долната си част от птериги - метални плаки, които трябвало да защитават долната част на тялото и корема. На гърба си са имали кожа във формата на Y, която покривала горната част от тялото и раменете. Що се отнася до тесалийците, те вроятно са държали копие, дълго копие, и кръгъл щит, който бил широк две стъпки.
Кописът е създаден като пехотно оръжие, нищо че е намерил приложение и в конницата. За тогавашните кавалеристи и за пехотняци основно оръжие се явява копието, а мечът е второстепенно и затова не са развивали специален кавалерийски меч, а са ползвали това, което се намира в момента. Обикновения прав двуостър меч сече лошо, а в много случаи е по-удобно именно да се сече. Кописът, с неговото закривено напред острие сече по-добре,з ащото острието е под ъгъл, при това съпротивлението се намалява, а коефициентът на полезно действие нараства. Освен това, поради по-широката предна част, центърът натежестта на кописа е по-близо до върха, което също подобрява сечащите възможности.
За обсъждания период стандартната дължина на копията е примерно 2.50 м. Късите копия, като персийския °палтон° например, имат дължина 1.50-1.80м (палтонът е основно въоръжение на персийската тежка коница). Ксистонът с неговите 2.80 м. е дълго копие.
Comment