Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Да, тотално могат да объркат сметките. Командването на ВМС ги включва в плановете като ракетни катери, а те вече са станали стационарни подводници.

    Tова ми напомня как хърватите грозно се изгавриха с либийците, продавайки им луксозни яхти като "корвети".

    Comment


      Относно строежът на военни кораби в България-да евентуално можем да построим нещо в стил 90-те,но нещо по-съвременно забрави,дори само корпус да е.Първо-у нас никога не са се правели "леки"(алуминиеви) надстройки,за композитни пък да не говорим,липсват ни технологии и колкото и да звучи невероятно-липсват ни и квалифицирани коробостроители.Тук не става дума за бай Киро с резака,а за хора мислещи и най-важното не обремени с 40 г в КРЗ-то.

      Comment


        Проблемът с ракетните катери е, че имат нужда от въздушен чадър, за да действат успешно. Те ПВО нямат никакво, т.е. са плячка за всеки противник, който може да си осигури въздушен "чадър".
        А за схватката разрушител срещу ракетни катери: няма ли първия да ги засече доста преди те да засекат него в общия случай?
        -----
        За смятането на кое колко ще струва у нас - нали не се забравя за корупцията?Това е фактор, който ще оскъпява допълнително и вероятно - с много.

        ПП Като чета какво можело да се случи у нас, направо започвам да се чудя защо България не е сред най-големите корабостроители в света и първенец на пазара на военната електроника.

        Comment


          Корупцията си е константен фактор, без значение дали става дума за сделка между две различни държави и се плаща на отговорните държавни фактори, или френското МО да даде поръчка на DCNS и се договаря за по-висока цена с компанията под масата, само и само да поддържа работни места и високотехнологични производства, понеже ЕС забранява директна държавна помощ.

          А що се отнася до иранския ракетен баркас (защото това нещо не мога да го приема за ракетен катер), дори флотът на Ислямската гвардия не му гласува вече много доверие и си поръча Ми-171Ш с противотанкови ракети за използване против кораби. И никога не са планирали тези черупки за отбранителни задачи.
          Last edited by Duque de Caixas; 01-03-2014, 15:08.

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            ПП Като чета какво можело да се случи у нас, направо започвам да се чудя защо България не е сред най-големите корабостроители в света и първенец на пазара на военната електроника.
            България строи от 1 тон до 100 000 тона и не потъват в океана

            Проблемът у нас е в комплекса за малоценност (100% от проблема) и корупцията (110%) , която, ако не си в подходящите среди, не можеш да и разбереш мащаба.

            Comment


              komuso написа Виж мнение
              Първо българското крайбрежие нее нито Балтика нито фиордите,тук места да се скриеш в релефа на брега...
              За Иран говорим, не за нас.
              Естественно за нас най-добрят вариант е с сухопътно базирани ПКР. Проблем, даже голям, е че са скъпи, искат голям и обучен персонал и имат ограничено приложение.

              Comment


                Sea Dog написа Виж мнение
                В общи линии всички даваме някакви решения. Проблемите или недостатъците могат само да ни насочат към по-верните решения.
                Безспорно. За това темата е толкова интересна за някой като мен, който не е на ясно издълбоко с материята. Аз говорех за тенденцията да се набляга на проблеми, без да се търсят варианти.


                Sea Dog написа Виж мнение
                Примерно, Оптикоелектрон може да произведе нещо дето да се приложи в ....кое ?? Кое предприятие в София може да произведе подкилна или буксируема ХАС ?? А РЛС с близки възможности до SMART-S ще е продукт на "алармените инсталации" ?? Или Самел ще измайсторят комуникациите по НАТО стандарт..... Не че не могат, ама им трябва външна помощ и средства за развойна дейност, а те не идват даром. Иначе в моята работа нямаше да съм с Raymarine, а с "Черно море". Едно лирично отклонение - на директно запитване до тех.отдела на "Арсенал", дали може да си платим за да произведат една определена бройка карабини с дадено подобрение (за спортни цели), отговорът беше - "напишете подробен мейл с това което искате, и евентуално, не мога да кажа кога, ще ви отговорим дали е възможно". И преди да ми кажете, че няма връзка, запитайте се, защо Пантерите нямат 20мм снаряди, защо в разни спортове не ползваме наши 9х19, .40 или .45 cal. ...или по-простичко - защо нямаме един български влекач, след като можем да построим Бата ?!
                А относно таблата и окабеляването.......имам едни съмнения, защо Бата си остана без братчета, ама е рано още да ги споделя

                Накратко, нещата не са толкова розови
                Не си ме разбрал, или аз не съм се изразил правилно. Ние сами да си създадем, или дори да произведем лиценз радар и ХАС, ако не невъзможно, то поне ще е убийствено скъпо и меко казано хазартно. Аз говорех за самият кораб, който има доста джаджи извън сензорите, оръжието и дизелите. Ти предполагам го знаеш по-добре от мен.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Пилот написа Виж мнение
                  ...
                  Малка вметка. Не знам за новият Спароу, но от това което съм чел като учебни пускове на RIM-116 и дори на Стандарт-2, по имитатора на ПКР се изстрелват две ракети по цел а не само една. Не знам обаче как това ще се върже с твоят сценарий.
                  А някъде тук бях пускал и едно не много ясно клипче, където гърците на интервали по-малки от 2 секунди изтреляха 3-4 спароу по един единствен Екзосет, всичките пропуснаха и екзсоета попиля целта. Разбира се това вероятно са старите спароу каквито и ние имаме на белгийките, а не ESSM.

                  П.П: Намерих клипчето:
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Тук няколко пъти споменаваме, че НАТО няма да ни даде да си купим това или друго оръжие и сензори от държава извън пакта. Но ако го правим по лиценз тук, то автоматически става НАТО-вско оръжие, както АК, както МТЛБ, 122мм-САУ и т.н. Между другото някой да е чул някъде оплакване от качествата на нашите оръжия ?
                    Щом може да разработим и произведем сами пехотен радар куплиран с картечница или гранатомет, с предполагам мизерно или никакво финансиране, значи по лиценз можем да си правим всичко (или почти) и никой няма претенции, щом си го плащаме от джоба, а не с помощи.

                    На тези лиценза колко ще е, щом големият струва 230 милиона долара,
                    а дребосъка до него само скромните 60 милиона долара ?



                    Нали имаме ангажимент към НАТО за 2 фрегати и 4 корвета ?
                    Last edited by Сун Дзъ; 01-03-2014, 19:51.

                    Comment


                      Няма такова нещо. Не производството в страна-членка прави една оръжейна система натовска, а дали отговаря на милионите натовски стандарти. Дали еди кой си БТР отговаря на натовски стандарт SYJP, за да може да бъде натоварен и превозен от военнотранспортен самолет по стандарт OUWG, дали системата IRCV може да обменя данни с други системи по стандарт KDPQ, дали радиолокатор отговаря на стандарт STNF, за да може да му подава ток генератор, произведен по стандарт WXDL и т.н.

                      Например 90 милиметровите оръдия производство на MECAR, които белгийците искаха да слагат на техните Пирани (не знам до къде стигнаха) не са по натовски стандарт. Дори да приемем фантастичния сценарий, че си произвеждаме определена бройка МиГ-35 по лиценз. Те няма автоматично да станат по натовски стандарт. Да се твърди подобно нещо е несериозно, защото на стандартите идеята е за техническа съвместимост между отделните страни-членки на алианса. Да може примерно един български нов изтребител като кацне в авиобаза Тревизо - Истрана да кажем, да може италианската наземна техника да го обслужи. Ще може ли?!

                      Да може една българска фрегата на мисия на НАТО в Средиземно море да я снабди португалски снабдителен кораб да кажем. Ще може ли примерно испанският А15 Cantabria да снабди китайска фрегата, пък била тя и под български флаг?!

                      Comment


                        И защо няма да може да зареди в пристанище или море ? Нали не мислиш, че след като строим танкери за цял свят и разтоварват и товарят навсякъде, няма да се справим с гърловините на италианците. Просто някой стандартни неща ще ги произведем или купим. Друго стандартно - само ако ни го подаряват.
                        Каква стандартизация има между Екзосет и Харпун ?
                        Американци, германци, французи, шведи, италианци ... турци ако щеш, всеки си произвежда оръжие и не му дреме. И си търси после балъци да му ги продаде на безобразно нагли цени.
                        Само комуникации и опознаване ще си купим.

                        П.П. Аз за самолети не говоря. Само за изградени и функциониращи мощности, като корабостроителници и подобни.
                        А МТЛБ и БТР ще им сложим НАТО еко филтри или каквото нещо искат. Това не е проблем.

                        Comment


                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          И защо няма да може да зареди в пристанище или море?
                          - комуникационните системи и на двата кораба трябва да са по един стандарт
                          - въжетата, шланговете трябва да са по един стандарт, налягане, типове на ГСМ трябва да са по един стандарт
                          - системата за насочване на вертолета трябва да е по натовски стандарт, за VERTREP

                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          Нали не мислиш, че след като строим танкери за цял свят и разтоварват и товарят навсякъде, няма да се справим с гърловините на италианците. Просто някой стандартни неща ще ги произведен или купим. Друго стандартно - само ако ни го подаряват.
                          Нали не мислиш, че това е валиден аргумент?

                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          Каква стандартизация има между Екзосет и Харпун?
                          Без думи! Ти определено не можеш да схванеш, че не става дума за съвместяване на Ексосе към Харпун, а за стандартизиране една БИУС да бъде изпълнена по такъв натовски стандарт, че да може да стреля и с едната и с другата ракета и т.н. В случая става дума за натовски стандарт STANAG 4193, части 5 и 6 от 1998г. Класифициран естествено.

                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          Американци, германци, французи, шведи, италианци ... турци ако щеш, всеки си произвежда оръжие и не му дреме.
                          Да, не му дреме, щото си произвежда по натовските стандарти. Включително и шведите, които до голяма степен ги възприеха именно, за да могат да експортират. Знаеш ли кога щяха поляците да купят финландски (не-натовска страна) Росомаки и шведски (не-натовска страна) RBS-15 Mk.3, ако БМПтата и ПКРите НЕ БЯХА произведени по натовски стандарти?! За какво им е на шведите и финландците да възприемат тези стандарти, а?

                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          И си търси после балъци да му ги продаде на безобразно нагли цени.
                          Никой никого не кара насила да си купува оръжие.

                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          Само комуникации и опознаване ще си купим.
                          Във време, в което системите за комуникации, за наблюдение и за управление на въоръжението са свързани и си обменят информация?! Моля те, кажи ми как точно си го представяш?

                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          П.П. Аз за самолети не говоря. Само за изградени и функциониращи мощности, като корабостроителници и подобни.
                          Можеш да говориш за каквото си решиш. Натовските стандарти са всеобхватни - от двигатели, през типове гориво до материята на чорапите на войниците.

                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          А МТЛБ и БТР ще им сложим НАТО еко филтри или каквото нещо искат. Това не е проблем.
                          Ще сложиш екофилтри и от няколкостотин стандарта ще покриеш два-три. Предавам се. Някой с повече търпение да се занимава.
                          Last edited by Duque de Caixas; 01-03-2014, 22:05.

                          Comment


                            Можеш да говориш за каквото си решиш. Натовските стандарти са всеобхватни - от двигатели, през типове гориво до материята на чорапите на войниците.
                            И с право. В началото на операцията в Либия, грипените имаха проблеми защото не ползваха съвсем същото гориво като останалите натовци (Ф-16, Тайфун, Рафал, Мираж, Супер Ентендър), което по време на истинска война може да е много неприятно. В конкретният случай останаха на земята известно време.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Ще се опитам да го кажа по-разбрано.Защо румънският "разрушител" "Марасешти" или Теталите не участват в опереции на НАТО извън Черно море???Ами поради простата причина,че когато са строени за да им излезе по ефтинко купуват накуп 10 дизела на MAN (от Китай),които са нулева серия-с други думи от тях в целият свят има само тези 10 двигателя,и за румънска радост горят само дизел с високо съдържание на сяра а такъв дизел няма в стандарите на НАТО и румънците проста увисват ако трябва да патрулират да речем 1 месец в Аденският залив.Да "Марасешти" година след като го приеха на въоръжение ходи до САЩ и се опита да гори НАТО дизел ама след това веднага влезе за 2 годишен ремонт с главен ремонт на двигателите.

                              Comment


                                Duque de Caixas написа Виж мнение
                                ...
                                Писал си много работи и няма да цитирам всяка твоя сричка, както ти мен.

                                Всеизвесно е, че има стандарти. За всяко, АМА ЗА ВСЯКО БОЛТЧЕ използвано в Европа и за всеки МАКАРОН изяден в Европа трябва да е спазен стандарт. Нарича се "СЕ" сертификат.
                                Така, че не бери грижа, щом българските макаронджии могат да произведат макарони по европейски стандарт, то и българските оръжейници ще се справят с НАТО стандарта. Не е толкова страшно, нито сложно.

                                А това, че пораженчеството и комплекса за малоценност е здраво вкоренен у нас е друга тема.

                                Comment

                                Working...
                                X