Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Duque de Caixas написа Виж мнение
    Вариантите за ПКР са много, но реалистичните се свеждат до Харпун, Екзосе и RBS-15. Аз някаква особена разлика между тях не виждам.
    Всяка от трите има своя специфика. Харпун е оптимизирана за т.нар. littorial combat, Екзосе е оптимизирана за свръхманевреност, а RBS-15 е оптимизирана за по-голям обсег и ниска забележимост. Говоря за последните версии на ракетите. Ако трябва да избирам между тях, бих се спрял на Екзосе за нашите нужди, ако и да е с по-слаба бойна част от другите две.

    Comment


      Дозвукови са, с долу-горе сходно количество взривно вещество в бойната част, с долу-горе еднаква скорост. Другото ми се струва рекламни благопожелания на производителите. Особено пък свръхманевреност на дозвукови скорости ми е свръхсъмнителна. Аз се двуумя по отношение на дозвуковите ПКР между Харпун, защото е най-масова и RBS-15, защото модификацията Мк.3 е оптимизирана и за удари по наземни цели. Не е черешката на тортата, но все пак е полезно допълнение, докато SLAM-ER мисля, че е отделен вариант на Харпуна. Има и разни други варианти като Отомат, Сий Ийгъл, но те са произведени в малко бройки и скоро не знам да са обновявани.

      Comment


        Duque de Caixas написа Виж мнение
        Особено пък свръхманевреност на дозвукови скорости ми е свръхсъмнителна.
        Ако се запознаеш по-дълбоко с MM40 B3, вероятно съмненията ти ще отпаднат.

        Comment


          От wikipedia, naval-technology или от рекламните брошури на MBDA? Сигурен съм, че и на трите места ще е уникална, страхотна и без аналог, но пък от друга страна те всички са такива. Не ме разбирай погрешно, не се заяждам, но за мен това не са особено обективни източници, особено за нова оръжейна система.
          Last edited by Duque de Caixas; 09-10-2012, 17:16.

          Comment


            Харпун и RBS-15 имат по един въздухозаборник. Екзосе има четири симетрични въздухозаборника. Това, въпреки че увеличава чувствително ЕОП, позволява да се поддържа постоянно въздушно налягане при високи стойности на претоварването. Виж например схемата на Москит.

            Comment


              SLAM-ER
              Всъщност е авиационна крилата ракета базирана на Харпун и няма нищо общо с първообраза си - Standoff Land Attack Missile - Expanded Respounce е пълното и име - може да се използва от F/A-18E, F-15К и Р-3С
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                Човек, какви сравнения правиш? Двигателят на Москит е правопоточен и работи на друг принцип. При постоянната тяга на двигателя на Екзосе колкото повече ракетата маневрира, толкова повече кинетична енергия, а оттам и скорост губи. И този фактор за дозвукова ракета е значителен. Не виждам каква кой знае колко голяма разлика спрямо Харпуна и шведската ракета може да се постигне.

                Сейлъре, никъде не съм твърдял противното. Изразих съмнение относно това, доколко е унифицирана със стандартния Харпун, ти потвърждаваш подозренията ми.

                Comment


                  Окей, така да е.

                  Comment


                    Къде въобще сравнихте ММ 40 с Х-41, тя последната е 4.5 тона с 320 кила бойна глава и скорост към 3М. Попадение от нея би затрило есминец

                    За какво ти е далекобойност по-голяма от 100 км?
                    Примерно за да не ми припарват самолети за ДРЛО и управление близо до границата и за да може райони за презареждане във въздуха на потенциалния противник да са ако не на гъза на географията, то някъде близо до него
                    Last edited by Sailor_Malan; 09-10-2012, 19:09.
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      Мда, за това да се гонят АУАКС и танкери според мен далекобойните комплекси са си нужни. Особено като имаш и нещо крилато което да може да стреля на 200-300 км навътре в Турция и противникът не може да презарежда на 250км от границата, организирането на масирани нападения от вътрешността на Турция става много сложна логистична задача (без да броим, че количеството възможни полети на ден на самолет падат около 2 пъти поне).
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        200 км е малко за гонене на ДРЛО. Ако ги сложиш на границата - заминали са. Конкретно морските системи засега нямат такива амбиции - максимума е SM-6, но е слаба. Иначе за сухопътните руснаците нещо мъчеха с 40Н6 май беше, ама не се чува нищо.

                        Comment


                          И какво е това крилато нещо, което стреля на 200-300 км навътре в Турция? Между другото на 95% съм сигурен, че дивизионът ни С-300 е въоръжен с:

                          5V55R missile (S-300)


                          Target engagement zone, km:
                          range 5 - 75 (up to 90)
                          altitude 0.025 - 25
                          Max target speed, km/h 4300
                          Weight, kg: 1,665 (2,342 with canister)
                          warhead 196
                          length 7.25
                          diameter 0.508
                          span of wings 1.124

                          Астерът е с по-голяма далекобойност, но и с по-малка бойна част. От друга страна обаче не мисля, че руснаците биха ни продали С-300 с ракети с далекобойност около или над 200 км. И по-важното за мен. Астерът има сухопътен вариант, военно-морски, а основата му е ракета въздух-въздух. Унификацията е пълна.
                          Last edited by Duque de Caixas; 09-10-2012, 20:56.

                          Comment


                            Астер няма вариант ВВ. Изобщо, той е друга бира - гони се hit to kill, 2 милиона ракетата, не е за нас ВВ мисля беше MICA, без пиф-паф.

                            Comment


                              Кухулин, чудя се, понякога четеш ли какво пишат другите?
                              Duque de Caixas написа
                              Астерът има сухопътен вариант, военно-морски, а основата му е ракета въздух-въздух.
                              Кухулин написа
                              Астер няма вариант ВВ. Изобщо, той е друга бира - гони се hit to kill, 2 милиона ракетата, не е за нас ВВ мисля беше MICA, без пиф-паф.

                              Comment


                                Да бе, пълна унификация Да ти кажа, вече чета по диагонал, ама скоро май съвсем ще се предам

                                Comment

                                Working...
                                X