Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Така и така сте се заиграли, кажете с какви системи бихте въоръжили нашата корвета, като спазвате и някакво разумно съотношение цена-ефективност. И с какво водоизместване? Над 2000 тона, че да имате място за всичко, пък и да става за океански мисии? Каква енергитична усатановка? Предполагам комбинирана дизел и газотурбинна? Или само дизел? Какви радари? Система за самозащита, нещо като Каштан?
    Можем ли сами да си проектираме системите за вертикалнен старт? Какво ПВО и какви ПКР? Далечина на плаване? Преполагама оръдието ще е Otobreda, там едва ли ще има спорове.
    И колко приблизително ще струва всичко това.
    Само за пример, Малайзия си купи Глолинд корвети. Ще се строят изцяло в Малайзия, и пак ще им излязат по около 400 000 долара на кораб. Предполагам, може да се вместим в една трета от тази цена. Пък и французите винаги вадят едни цени, дето може главоболие да получиш, добре че ние се откачихме от проекта за наши Глолинд.
    Много въпроси! Ама какво да направя, като почти нищо не разбирам от съвременни кораби (срам за внук на бивш заместник-началник на Морското Училище) а са ми интересни.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Пилот написа Виж мнение
      Колкото повече е времето, толкова повече пъти може да се стреля по каквото лети към теб.
      Да, но в един момент се получава така, че примерно за 20 секунди ефективна работа по атакуващите ПКР са пуснати минимум 30 ракети, а PAAMS реално може да изпразни целия боекомплект. Системите са многоканални, и там трябва сериозно насищане. Значи, тази линия на защита става все по-сложна за експлоатация. Перспективата е в много голям брой атакуващи ракети, което от своя страна значи малки и евтини. Аналог в авиацията - SDB и подобни.

      Другата възможна линия на защита е не липсата на време за стрелба, а липсата на техническа възможност за стрелба. При достатъчно ниска височина и забележимост на ПКР съпровождането от основните РЛС е несигурно, а активното и полуактивното самонасочване става проблем. Там обаче радарите са мощни и нещо може да се направи. Станциите за самоотбрана обаче (Кортик, SeaRam) умират. Остава последната надежда - оръдейния компонент на CIWS.

      Тоест, комбинацията на тези две линии е много силна, и точно тях се мъчи да съвмести NSM. Тук разбира се стоят и други въпроси - за пасивните сензори на ПКР, за интелигентната атака и т.н.

      Comment


        Зависи с каква екипировка(оръжие,електроника,двигатели)ще я "накачулим" тази корвета-НАТО-вска ,руска,китайска?Да преположим НАТО-вска.Тонаж-2200-2500 тона,двигатели-определено дизели(2)ГТО е добра за високи скорости но пък "гълта" много а и 30 възла за мен си е излишно-с дизелите спокойно се достига 20-22 максимал на съвместни.3 координатна локация,БИУС,буксирна ХАС,станции за РЕР/РЕБ.ПКР-RBS-15 mk.3,зонална ПВО-RIM-162 в 16 клетъчна пускова,Основна артилерия 76 мм ОтоМелара,МЗА-Голкипър,2х3 324 мм ТА,площадка и хангар за "карлсон" от 10 т. клас.2 8 местни RIB.

        Comment


          Супер звучи. Само Голкипъра не е ли старичък вече? Пък и няма ракети. Аз от НАТОвските системи за CIWS бих сложил Фаланакс. Също няма ракети, но е изпитан в бойна обстановка (сухоземният вариант в Ирак).
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Фаланкса е 20 мм/6 цевен,Голкипъра 30 мм/7 цевен(същото оръдие като на А-10)-по-големият калибър означава по-голямо количество ВВ,а броят на цевите-по-добро охлаждане.Но Голкипъра си е мой-личен избор може някой да предложи нещо дрего.

            Comment


              Не, че мога да се намеся компетентно, просто само на мен ли ми прави впечатления на кво мязат съвременните кораби - нещо между "Монитор" и "Тенекиения брадвар". Концепциите явно са повече от практиката - нещо ала Кримската война състоянието идва.

              Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	1
Size:	42.0 КБ
ID:	531169Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	1
Size:	72.6 КБ
ID:	531170Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	128.7 КБ
ID:	531171Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1
Size:	63.3 КБ
ID:	531172Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	112.7 КБ
ID:	531173

              Comment


                Или пък с Х-35Э, два Палаша, трикоординатна РЛС (примерно Фурке), една РБУ-6000, булпова ХАС(буксируема на нещо различно от фрегата или есминец не знам има ли смисъл), 1 400 мм.(само че вместо да е двутръбен може да сложим по един на всеки от бордовете) торпеден апарат за УМГТ-1 примерно, хангар за два БПЛА и дизайн подобен на MILGEM/LCS-1 90/95 м., kъм 2200 тона
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  von Danitz написа Виж мнение
                  Не, че мога да се намеся компетентно, просто само на мен ли ми прави впечатления на кво мязат съвременните кораби - нещо между "Монитор" и "Тенекиения брадвар". Концепциите явно са повече от практиката - нещо ала Кримската война състоянието идва.

                  [ATTACH=CONFIG]18548[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18549[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18550[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18551[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18552[/ATTACH]
                  Мехехе то ти ако не можеш да се намесиш компетентно по морски въпроси се чудя аз какво правя в тази тема. А иначе първите две "неща" наистина приличат на конфедеративен иронкад по Мисисипи от 1860 година.

                  @komuso, не знаех че на вратарят оръдието е чудовището на А-10. В такъв случай съм съгласен че то ни трябва. Пък и съм гледал клипчета в тубата от реални стрелби и сравнение между него и Кащан и останах с впечатлението че вратарят успя да раздроби ракетата по-бързо, въпреки по-ниската си сумарна скорострелност (май това беше видеото, не съм сигурен гледах го отдаван и в оригиналното коментарите не бяха забранени).


                  Моряко, това което си сглобил, може да накара капитаните на руските и турските фрегати в Черно Море да се замислят да си направят застраховка трудова-злополука.
                  Сега почетох за Х-35 и излиза, че може да се справи със всичко плуващо в Черно Море (фрегати) а е много лека - идеална за корвет с водоизместване 2000-2500. А и всичко което си дал, не е особено ново и руснаците биха го продали дори на натовска държава...освен Палаш. Съмнява ме да ни го продадат, пък и два не е ли малко множко за корвет? Те нашите корвети ще имат по-мощен CIWS от Тикондерога и Пери, пък и от първите Арли Бърк. Не че има нещо лошо де, ама не знам Палаша колко струва и не намерих колко тежи.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Кухулин, никой няма да пуска по 30 ракети срещу нападаща ПКР, такова нещо може да се получи само ако ракетите са с активно или инфрачервено насочване. Което ако е така има голяма опасност като са на рояк да си пречат. Още повече по 1,5 секунди между ракета на кораба като скорост на стрелба срещу залп свръхзвукови ракети ще успееш да пуснеш максимум 20-25 ракети срещу тях преди да са ти в мъртвата зона - и това е за сравнително висока ракета.
                    Отделно имаш много по-основен проблем освен темпа на стрелба - на борда имаш 32-64 ракети, ако не внимаваш какво правиш ще ти свършат страшно бързо и след това ще си учебна цел. Тоест вероятно ще пуснеш по 1 или 2 ракети по целите, ще изчакаш да видиш какво става и чак тогава ще излитат останалите.

                    Иначе CIWS си имат специализирани радари, често микровълнови, инфрачервен канал и ТВ, веднъж открита трудно ще имат някакви сериозни проблеми да съпровождат целта. ИМХО неща като Панцир или Каштан ще са значително по-ефективни отколкото RAM срещу NSM, най-малкото защото срещу скрита ракета сензорът на ракетата ще се представя значително по-зле в кофти условия (просто е по-малък физически с всички последствия от това).
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      Добре, Пилот, така да е.

                      Ако ще строим корвета в класа 2000 - 2200 тона, имаме добри модели за подражание:

                      - руска концепция: Стерегущий
                      - натовска концепция: MILGEM

                      Лично аз се съмнявам, че можем да построим дори и корпусите на тези съдове съобразно модерните изисквания. По-реалистично е да се придържаме към вече построеното у нас, макар и по чужд проект, а именно предложения от komuso корпус. Той обаче е около 1300 тона пълно според bmpd, та ще трябва да се посмали оборудването. Да кажем, че отиваме в класа на Саар 5.

                      Comment


                        Поне за Стерегущий цялата надстройка е от композитни материали, строи се само на едно място в Русия, не мисля, че имаме шанс да направим нещо подобно. Отделно 20380 не ми харесва твърде много като концепция, надкорвета и недофрегата, ама то руснаците и спасителна лодка да правят на края пак излиза крайцер.
                        Иначе в момента имаме технологии да направим някакъв традиционен корпус, но това едва ли ще е над 20% от стойността на кораба - силова установка, електроника и въоръжение, всичко ще се внася. Поне аз не виждам да имаме и финансовия ресурс за много отвъд някаква гранична полиция, 2-3 модерни корвети, 2-3 брегови батареи и някой и друг спомагателен кораб. Оттам и корветата поне да е хубава, примерно 3 Гоуинда, само да не бяха толкова скъпи MIGLEM също изглежда добре ако има и ESSM, макар и леко да има надкорвета симптома на 20380

                        Саар 5 е хубаво нещо, но малко претоварено като го гледам - би трябвало да си има причина другаде по света да не слагат толкова оръжие в толкова тона.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Пилот написа Виж мнение
                          Саар 5 е хубаво нещо, но малко претоварено като го гледам - би трябвало да си има причина другаде по света да не слагат толкова оръжие в толкова тона.
                          Няма оръдие. Май е единствената корвета без оръдие в света Ако случайно се наложи да плаши рибарските гемии, трябва да ги плаши с Фаланкс Разбира се, ясно е защо няма оръдие - специфична геополитика.

                          Comment


                            Те нашите корвети ще имат по-мощен CIWS от Тикондерога и Пери, пък и от първите Арли Бърк.
                            Да де ама тия горните имат и SM-2, a нашто си чудо би разчитало основно на двата Палаша(впрочем Палаша си е именно експортен вариант на Палма, така че специално за износ са го правили). И като лепнем на нещото и една А-192 Армат в ръбата купола(или А-190 ако решим, че олекотено 130 мм. оръдие и е тежичко на корветата) с цел намаляване на отразяващата повърхност и би се получило идеално за патрулиране на крайбрежието, лов на пирати или примерно като водач на корабна ударна група състояща се от няколко Овода (само че въоръжени с Яхонт) - идеално биха се допълвали. От една страна Оводите имат по-тежки ракети, на които сензорите на корветата могат да помагат да си намират целите, от друга в момента в който Оводите са обработили целите, Урана на корветата може да помогне да се прикрие изтеглянето/прегрупирането на КУГ(ако на Оводите е останал боекомплект). A ako Овода не ни хареса и натрупаме опит с корветата бихме могли да си помислим за един нашенски Стършел(примерно) с пълно водоизместване от 850 тона, един Палаш, една АК-176, 35 възлова скорост 2x4 Яхонт, трикоординатна РЛС за наблюдение на въздушната и надводната обстановка, РЛС за управление на оръжието и даталинк за получаване на външно целеуказване(примерно от вертолет, корвета или фрегата) и възможност за пренасяне и поставяне на 10 мини
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              Пилот написа Виж мнение
                              ... ама то руснаците и спасителна лодка да правят на края пак излиза крайцер...
                              Това беше много добро !!!

                              Пилот написа Виж мнение
                              . Поне аз не виждам да имаме и финансовия ресурс за много отвъд някаква гранична полиция, 2-3 модерни корвети, 2-3 брегови батареи и някой и друг спомагателен кораб...
                              В една друга тема мисля Амазон беше писал, че ще дадем 1,2 милиарда за 8 Грипена.
                              Значи съвсем реално може да се расъждава за бъдещ флот на базата на аналогична сума. Ако нямате нищо против такава насока в темата - какъв флот може да имаме за 1,2 милиарда долара.

                              Comment


                                И една схема - кой тип според вас е най-добър ?

                                Comment

                                Working...
                                X