Kramer написа
Виж мнение
Верно там основния фактор не е точно корабното ПВО от какъвто и да е вид, а по-скоро факта, че немската морска авиация способна да действа оттатък Канал има бутиков характер(малко на брой, много скъпи самолети) и и се налага да се справя с трудно преодолим след 1941 фактор - RAF. A характера и е толкова бутиков, че даже и Пепеляшката на RAF (Coastal Command) и Fleet Air Arm изглеждаt презадоволени откъм ресурси(разбирай хора и самолети) в сравнение с германските си противници.
Да ме прощавате за лирическото отколение, но всъщност случаите в които има смисъл да си говорим за корабно ПВО е или Тихия Океан или Източния фронт(с големи условности).
А между другото леката зенитна артилерия на японците има огромен кусур, който с известен зор бива активно експлоатиран за подпомагане на работата на торпедоносците - щитовете на леките оръдия се пробиват от 12.7 мм. бронебоен патрон на картечниците на истребителите. То и за това след Мидуей нататък ако няма въздушно противодействие част от тях правят компания на торпедоносците при атаките. От друга страна на японците масово не им достига ресурс да се възползват от тоя факт особено след Мидуей.
Comment