кало написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Подводният флот на Русия, март 2009
Collapse
X
-
Amazon написа Виж мнениеSM-3
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеХубава ракета, но е оптимизирана за прехват в космоса. На този етап има голяма вероятност бойните глави и примамките вече да са се разделили и положението става кофти. По принцип SM-3 има възможност донякъде да селектира целите, но ефективността при разпознаването на качествените примамки едва ли ще е много висока. Тоест, трябват много ракети, а цената им е... болезнена.
Доколкото знам, или поне каквито схеми съм виждал, бойните глави и примамките на балистичната ракета се изтрелват когато вече ракетата е почти над целта а не примерно в средата на треакторията и където общо взето се цели SM-3.
Според тестовете SM-3 дава над 90% успеваемост и то на практика а не на теория (над 20 теста ако не ме лъже паметта). Разбира се тестовете са правени с американски балистични ракети а не срещу ТОПОЛ-М и наследника и но дават някаква идея за възможностите на системата.
Всички крайцери Arleigh Burke (ИМХО това си е крайцер а не разрушител по всички показатели) се модернизират до стандарта който може да използва ракетата.
Burke има клетки за 96 ракети! Ако се разкарат томахавките и се оставят само харпуните и ПВО ракетите, не виждам защо да не остане място за 20 SM-3(примерно).
В момента САЩ имат в строя 62 (шейсет и два) крайцера от този тип, като производството им е рестартирано и се планира скоро да са 75! Не е ясно при каква бройка ще спрат да ги строят, но дори да спрат при засега планираните, представи си 20х75 SM-3.
САЩ могат да разположат въпросните крайцери където си искат по света, или където ще са в най-добра позиция за прехват. Е, няма да могат да ги паркират в Мурманск, но извън обхвата на Руската тактическа авиация, целият останал световен океан е тяхно игрално поле заради чудовищният флот който имат.
Така че това е един сериозен щит. Съгласен съм че това не променя ситуацията и че примерно 100 балистични ракети могат да преминат щита, но е интересна посока на развитие. Освен това добавя ново неизвестно в постолата за гарантирано взаимно унищожение. Както споменах в една друга тема съвременните термоядрени заряди не са Чернобил. При тях остатъчната радиация идва смо от "запалката" а не от основният заряд и 100 заряда няма да унищожат държава дето има площ повече от някой планети в слънчевата система. Да, държавата ще е по-съсипана от СССР и Германия след втората световна война, но не унищожена и населена само с образи тип "Лудият Макс".
Някак си свучи като "Никой не иска ядрена война, но ако вие я започнете за нас това ще е катастрофа, но за вас ще е апокалипсис!"
Та за това може би Русия налива пари в нови подводници и ракети за тях - за да запази паритета. На подводниците противоръкетен щит не им пречи особено (ако успеят да се приближат до целта).This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Амазоне, основният фактор, както спомена и Кухулин, е цената на единичната ракета. В "Уики" циктират нещо в обсега 9-24 000 000 $ (предполагам, че по-високата цена е за по-новите блокове). Ако приемем нещо от типа на ~20 млн. на ракета, то 1 500 ракети ще струват 30 млрд. $. Множко ми се вижда (естествено, това само като пример, защото при такава "серия" вероятно цената ще падне).
В същата статия от "Уики" пише, че са правени успешни тестове за поразяване на ракета с отделящи се бойни глави.
Comment
-
Излизаме от темата тук - а именно - подводният флот на Русия. Целта на стратегическите подводници е изстрелване на ракетите от недостатъчно покрит от РЛ-поле участък, както и по-малко полетно време. При новите възможности на Булава - а именно небалистичен хиперзвуков полет на маневриращи глави, то нещата за ПРО стават бая трудни.
Освен това числеността на, например, корабите с Еджис, не се превежда буквално в качествен скок - напротив - ако няколко такива кораба действат в един район, излизат разни неща като електромагнитна съвместимост, каналност на обстрел, пропускливост на системата при масиран удар, и всичко това - в условията на много силно РЕП.
На този етап средствата за ПРО демонстрират успехи (не винаги и не съвсем) срещу единични цели, летящи на предварително известни скорости по предварително известни балистични траектории. Евентуалната реалност, да не се случва дано, би била коренно различна.
Comment
-
Амазон, извинявам се, че ще пиша малко наизуст, но сега нямам време да търся линкове.
1) Под "примамки" имам предвид "фалшиви бойни глави". Да речем, една ракета носи 10 обекта, от тях 3 са истински бойни глави, а 7 са имитации на бойни глави. Разделянето става сравнително рано в "космическата част" на траекторията, а SM-3 бие най-добре в края на "космическата част". Има други ракети, които прихващат целта на по-големи дистанции, но те са много по-малко, по-скъпи, стационарни и т.н. Има планове да се прехвърлят на морско базиране, обаче инвестициите са такива, че почва да боли глава.
2) Тези фалшиви бойни глави са различни типове. Има такива, които са почти точно копие на истинските като маса, габарити, спектър, ЕОП, динамика и т.н., със съответната цена. Те съпровождат истинската глава от космоса почти до попадението в целта. SM-3 има висока резолюция, изкуствен интелект и т.н., обаче, съгласи се, при това положение не е лесно да се различи истинската цел от фалшивата. Относно принципната ефективност на ракетата, 0.9 може и да е постигната при по-бавни, полигонни цели. Когато обаче става дума маневрираща бойна глава със скорост около 20 М, това е фантастика. Гадая, но 0.3-0.4 би трябвало да се счита за голям успех.
3) SM-3 не може да действа сама по себе, а има нужда от системата Aegis BMD. Тази система се усъвършенства постоянно, съответно става все по-скъпа и по-скъпа. Скоро излизат новите варианти на Арли Бърк с нов радар и т.н. (2 милиарда на бройка, ако не се лъжа), което яко натоварва бюджета. Мисля,че в момента американските носители на Иджис БМД са под 30 бр.
4) Като калкулираме разходите, за един глобален ядрен конфликт с основен чадър SM-3 може да се получи нещо от следния порядък: 500 изстреляни руски ракети, по 3 истински и 7 фалшиви бойни глави = 5 000 цели за SM-3 = 10 000 SM-3. По 50 ракети на кораб = 10 000 ракети + 200 кораба. Като сложиш наземни радари, разни други джаджи и щуротии, отиваш къде един трилион долара ПРО без да задълбаваме в разни детайли като ефективност и хиляди други неща. Въпреки дивата хамалска сметка е видно, че такава програма с някакви шансове за успех може да се реализира в продължение на няколко десетилетия, не по-рано.
5) Разходите важат с пълна сила и за другата страна - Русия, макар и с намален мащаб. Ако иска да запази възможността си за ответен удар (или за ефективен първи удар), трябва да вложи един чувал пари. Например трябва да изгради наново читав флот, който да обезопасява районите на атомните ракетоносци. В момента, ако стане фал, руските подводници я пуснат 10 ракети, я не пуснат. Трябва да се изгради стабилна ПРО на силозите и т.н.
Айде, че се отплеснах
Comment
-
Русия въоръжава подводния си флот с тактически ракети В-З
В 2013 году Минобороны России начнет оснащать многоцелевые лодки проектов 971 «Щука-Б» и 877 «Варшавянка» крылатыми ракетами «Калибр», способными поражать наземные цели с расстояния от 300 до 2,5 тыс. км.
На сегодняшний день в составе ВМФ находится более 20 многоцелевых лодок проектов «Щука-Б» и «Варшавянка», которые пока могут поражать ракетами и торпедами только корабли и подлодки противника.
Высокопоставленный офицер аппарата Минобороны сообщил «Известиям», что работы по внедрению «Калибра» уже начались на лодке К-328 «Леопард» (проект 971). С июня прошлого года АПЛ проходит средний ремонт в Северодвинске на «Севмаше». Кроме того, в начале ноября стрельбы «Калибром» успешно прошла новейшая АПЛ проекта «Ясень»– «Северодвинск», у которой новая ракета входит в состав штатного вооружения.
Ракеты будут установлены в первую очередь на «Щуки» Северного флота из 24-й дивизии. Моряки называют эту дивизию «звериной», так как в ее составе находятся только субмарины, названные в честь хищников: «Гепард», «Пантера», «Тигр», «Волк» и другие. Впоследствии планируется вооружить и «Щуки» Тихоокеанского флота.
В свою очередь представитель оборонно-промышленного комплекса, знакомый с ситуацией, сообщил «Известиям», что из «Варшавянок» первой «Калибрами» оснастят ПЛ Б-261 «Новороссийск».
Сейчас этот подводный корабль строится на Адмиралтейских верфях в Санкт-Петербурге и должен быть передан флоту уже в следующем году. А в 2014 и 2015 годах за ним последуют его «братья» по проекту — строящиеся «Ростов-на-Дону» и «Старый Оскол». После этого планируется оснастить «Калибром» и действующие «Варшавянки» — в первую очередь корабли 165-й бригады Северного флота. Обсуждается и идея поставить новые ракеты и на лодки новейшего проекта 677 «Лада», сперва на уже построенную головную лодку этого проекта — «Санкт-Петербург».
Известия
Comment
-
кало написа Виж мнение...крылатыми ракетами «Калибр», способными поражать наземные цели с расстояния от 300 до 2,5 тыс. км...
Comment
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеИзвинете неинформираността ми, но ограничението за 500км. далекобойност за кого важи ? И за какво ?
...не испытывать и не разв¸ртывать баллистические и крылатые ракеты НАЗЕМНОГО базирования средней ...
Comment
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеИзвинете неинформираността ми, но ограничението за 500км. далекобойност за кого важи ? И за какво ?
В подводния флот на САЩ и още няколко съюзници основното средство за удари по наземни обекти също са различни варианти на Томахоук с далекобойност между 1300-2500 км (в зависимост от варианта).
Comment
-
АПЛ "Владимир Мономах" спустят на воду 30 декабря на "Севмаше"
Стратегическите им вървят горе-долу добре, обаче с ударните нещо буксува работата.
Comment
-
Спуснаха го - http://tvzvezda.ru/news/forces/conte...01811-fle6.htm
Ама кога техните журналя ще се откажат от малоумието "не имеет аналогов" - не знам.
Last edited by кало; 30-12-2012, 22:23.
Comment
Comment