Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Технологичното ниво на японския ВМФ преди и през ВСВ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Ха, че от кога Дюнкерк им ахубаво ПТЗ?и изобщо защита? това че е дълбоко нищо не значи, освен че може да поеме много вода, и да се капичне, особенно предвид дилетанското им разпределение на отсеци, по хартиени от техните кораби няма (в смисъл характеристики на хартия) дори италианскит еи руските кораби са по-добри. Колкото до липсата им дето нямала да с еосети, то и липсат ана Айов аняма да се осети, само дето Айоват ае дори още по-скъпа, респективно по-безполезна. Отделно ценат ана Аляска не е толкова висока, Балтиморите не са много по-евтини (от порядъка на 60 милки) но са значително по-слаби кораби, Колкото до шансовете на Конго (или другият нискотехнологичен хлам) - те с аоколонулеви, освен при звероидален късмет, просто Конго няма СУО-то за да си позволи бой с нещо като Аляска, отделно то си е практически небронирано, тънка броня, стар модел във влошено изпълнение, Нагато също е практически прозрачен и пак водеща роля им аСУО-то и инициативата...я да познаем кой ще стане подводница? Ямато, това вече ен се пробива..теоретично, предвид качеството на джапонската броня би трябвало да сепробие, ако и дебелината да е близо калибъ и половина...но на 3-тот най-безполезно нещо съвсем не му трябва да с епробива бронята за да потъне...отделно джапците ще ги е страх да го ползват. т.е. все едно го няма.
    Тъй че Аляска си е съвсем приличен кораб....ако и аз да не харесвам американските возила по принцип.

    Comment


      #62
      СУО-то на който и да е японски линеен кораб или крайцер, ако говорим за далекомери и оптика - тоест дневен бой не е по-лошо от американското. Бих казал, че далекомерите на японците са доста по-качествени от американските. Конго може и да е слабо брониран, но дали прехвалената американска броня /която си е доста ниска като качество/ ще удържи 356мм или 410 мм снаряди? Дълбоко се съмнявам. А с тия небронирани краища - дори близките експлозии могат да му видят сметката на Аляска без съществено пробиване на бронята, която си е възтясна и без това се нуждае от снайперска стрелба, за да бъде поразена.Я да видим и друго японците много използват при стрелбата недолети за да може снаряда да мина под водата, където траекторията на техните снаряди е относително устойчива и позволява кораба да се уцели в по-слабо бронираната / в случая с Аляска чети изобщо незащитената част/. Та един от Бруклините при подобнопопадение му излизат от строя трите носови кули. Интересно какво ли би натворил такъв снаряд и то 14 или 16.1 дюймов,а не 8 дйюмовите на тежките крайцери.
      П.В.

      Comment


        #63
        Само дето посмъртно няма как да сменим хипотезата та Аляска да се изправи срещу Ямато. И причината е в една известна смяна на поколенията при американците и начина по който тя се отразява на воденето на морската война от тях. И именно поради смяната на тоя начин Ямато, Конго(жертва на блеещия ескорт оставил подводница да се вмъкне в ордера и да стреля) и каквото и да е друго неизменно ще трябва да минава през дъжд от бомби, торпеда за да стигне до Аляска и ако въобще стигне ще прилича на дреп.
        Просто в Щатите върви едно навлизане на авиатори на адмиралски длъжности, което драстично се ускорява от Пърл Харбър и необходимостта на американското общество да види, че някой предприема агресивни действия срещу противника. "Черните чепици"(линкорните адмирали) като Хазбънд Кимел и Франк Флетчър такива не могат да предложат(най-малкото по-голямата част от флота им е обект на вадене, кърпене и пращане по Западното крайбрежие за доремонтиране). Могат да ги предложат хора като Холси и Митчър освен това от март 1942 командващ на флота е Еърнест Кинг, а той е бивш шеф на бюрото по аеронавтика, та от тоя момент морските битки между артилерийски кораби са си на доизживяване, а въпроса за "дъжда" е не "дали" а "кога".

        Иначе повече от ясно е, че никой не очаква 6 големи крайцера да охраняват 24 есекса(които според Фридман дават реално около 29 възела) и един куп CVL но пък както и да го погледнеш планирани са още и 12 fast battleshipa (построяват 10 реално), а и доста 10000+ тонни крайцери с 12х152 или 9х203 и огромен брой есминци и какво ли още не способно да поддържа скоростта на самолетоносача и имащо достатъчно мощно ПВО.
        Реално единствения шанс на японски линеен кораб да направи нещо е щял да бъде ако са подгонили Спюънс при Мидуей през нощта но даже и там явно ги е било страх.
        В Суригао са си били като овце на заколение(в огромна степен заради липсата на радар), а в протока Сан Бернардино ескортните самолетоносачи и есминците са били достатъчно нахъсани да не се дават евтино и вероятно наличието на голям артилерийски кораб, който да помага щеше да направи положението на японците още по-грозно и част от повредените японски тежки крайцери вероятно щяха да бъдат преследвани и довършвани без да има време някой да спасява екипажа им, защото торпедните атаки на есминците щяха да се случват под прикритието на 9х305 освен всичко друго.
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          #64
          De Ruyeter написа Виж мнение
          СУО-то на който и да е японски линеен кораб или крайцер, ако говорим за далекомери и оптика - тоест дневен бой не е по-лошо от американското.
          Aйде бе, я ми посочи бой в който джапоцит епостигат някаквъ смислен процент попадения.
          Колкото до това кой бил по-картонен- Аляска е маааааалко п-добре защитен, освне това е с НОВИ оръдие и НОВА броня, срещу СТАРИ оръдия и СТАРА броня,....и естествено с много по-съвършенно СУО + всякакви други екстри присъщи на 30-тина години по-нов кораб построен в почти най-развитат страна, докато Конго еекспортен вариант на второ поколение линеен крайцер, модернизиран в полуфеодална страна...

          Comment


            #65
            De Ruyeter написа Виж мнение
            Я да видим и друго японците много използват при стрелбата недолети за да може снаряда да мина под водата, където траекторията на техните снаряди е относително устойчива и позволява кораба да се уцели в по-слабо бронираната / в случая с Аляска чети изобщо незащитената част/..
            хубава и красива теория...която се разминава с практиката, някакси математикат ана нормалните хора сочи че е много полесно да оцелипш 20 метровата палуба на един крайцер отколкото 5-6 метровата му подводна част...общо взето сред всички страни загубили във войната (на кратко "загубеняци") се наблюдава силно изразена тенденция да представят явноте си недостатъци и/или недомисли за страшно напредничави и направо гениални прозрения...като германците особенно преуспяват в това....ако смяташ че не съм прав може да си поиграем на тригонометрия...но тогава може да се появи великият стерилизатор и да осере темата.

            Comment


              #66
              Разбира се, за да се случи горното първо някакси някой трябва да се справи с 80-100 самолета, да избегне двайсетина торпеда идващи от различни курсови ъгли с малки интервали от време, да устои на 70-80 340 и 726 кг. авиационни бомби и неизвестно количество 127 мм. ракети. Някакси оптиката и открития му мостик му трябва да оцелеят под дъжд от 12.7 мм. бронебойно-запалителни патрони, понеже любимото занимание на изтребителите когато няма кой на им противостои във въздуха е да правят компания на торпедоносците с цел подавяне на малокалибрената зенитна артилерия, избиване на палубния персонал и прочее.
              И чак после, евентуално ако нещо е останало от него, може да се приближи на дистанция на оръдеен изстрел срещу съединението охранявано от Аляска, където първо ще трябва да мине през торпедата на 8-15 есминеца и огъня на между 18х203 или 24х152, едновременно с това опитвайки се някакси да води артилерийски дуел с големия крайцер.
              Как да не му уцелиш подводната част с недолет в такава обстановка просто
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                #67
                Как да ти посоча бой, където японците имат висок или нисък процент попадения, когато техните линкори и линейни крацери почти не участват в такива. Само Киришима и Хией успяват да пострелят при Гуадалканал. Киришима регистрира едно попадение в барбета, което не висок процент. Но пък Хией няколко пъти уцелва американските крайцери макар це там се сражават на пистолетна дистанция. Между другото Конго и Нагато уцелват ескортните самолетоносачи, но то тенеке като се стреля с бронебойни снаряди и на швейцарско сирене да го напарвиш няма да има ефект. Въпросът е, че парите за Аляска са могли да бъдат изхарчени много по-разумно, но сащианците, които са ги имали в изобилие явно са мислили като Мечо Пух - колкото певече толкова повеч - разнообразни и интересни кораби.
                На теория при стрелба на голяма дистанция палубата е несравнимо по-голяма площ, макар че при провежданите сражения попаденията в палубата са били рядкост. Даже ако напрамивм разбор на стрелбата при разлрчните сражения през ВСВстава ясно че попаденията в палубата е нисък, а кораб потопен чрез такова попадение поне аз не се сещам
                П.В.

                Comment


                  #68
                  E kato не можеш да ми посочиш факти с които да подкрепиш твърдението си че СУО-то е добре предлагам да се откажеш от твърдението си.
                  Колкото до поадения в палубата- това е така защото предимно се стреля на близо гъдето процента попадения в палубата е по нисък от този в борда (в зависимист от геометрията на корабите и балистиката на оръдията) иначе на примависта- Ексетер дава фира след попадение в палубата, ...иначе всички попадения под ватерлинията които се сещам са все случйно и от неспециализирани снаряди....още нещо за попаденията в палубите- предвид че в средната си част те са зето от надстройки и кули, обикновенно снаряд който би попаднал в палубата се брои за такъв в някой друг елемент, примерно в хоризонталната част от барбета на Жан Бард, си е чисто палубно попадения...

                  Мнението беше прочистено от дребни заяждания (другото съм го оставил както си е). Толкова голяма радост ли ти доставят, че непременно държиш да присъстват, особено след като знаеш, че този тон е недопустим?
                  Воланд
                  Last edited by messire Woland; 10-02-2012, 15:28.

                  Comment


                    #69
                    Мнението беше прочистено от дребни заяждания (другото съм го оставил както си е). Толкова голяма радост ли ти доставят, че непременно държиш да присъстват, особено след като знаеш, че този тон е недопустим?
                    Воланд
                    [/QUOTE]

                    Да, доставя ми голяма радост.Особенно защото знам че е допустим за едни и недопустим за други...и точно тази дребнавост ми доставя радост пък ние с Ройтер си ги бистрим по телефона вече.

                    Comment


                      #70
                      Между другото Конго и Нагато уцелват ескортните самолетоносачи, но то тенеке като се стреля с бронебойни снаряди и на швейцарско сирене да го напарвиш няма да има ефект
                      Aми те всъщност потопяват едното "тенеке" друг е въпроса, че останалите "тенекета" действат достатъчно нахъсано, та работата се разминава и без формиране на TF.34 или намесата на намиращите се наблизо макар и с намалени запаси от снаряди след клането при Суригао кораби на адмирал Олдендорф
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #71
                        за потопяване.........не съм сигурен.Ако нещо е потопено от тежък японски надводен кораб със сигурност не е Ямато.Мисля, че и Нагато макар и регистрирал попадения не е сред корабите потопили вражески съд.ИНаче по това време японците вече нямат и боен дух
                        П.В.

                        Comment


                          #72
                          Gaden Gogi написа Виж мнение
                          Ха, че от кога Дюнкерк им ахубаво ПТЗ?и изобщо защита?
                          Спор няма. Шарнхорст колко торпеда отнася обаче и прочее гюлета преди да потъне?

                          Comment


                            #73
                            Kramer написа Виж мнение
                            Спор няма. Шарнхорст колко торпеда отнася обаче и прочее гюлета преди да потъне?
                            Това че е успел да отнесе много торпеда преди д апотъне се дължи единствено и само ан това че в края е газел много и те са оцелвали броневият пояс...и все пак е потънал, виж ако беше ги отнесъл и с ебеше прибрал в базата тогав аможе да говорим за добро ПТЗ, или ги отнася, остав ана вода и потъва по други причини. Иначе в норвежката кампания попаденията с авинаги извън ПТЗ-то, поради което не може да се анализира неговата ефективност...впрочем имаше някъде преди много години (преди някой да си постави самоцел да стерилизира тази част от форума) една тема в която дружно бяххме броили попаденията на торпеда в ПТЗ-а и ефективноста на последните.

                            Comment


                              #74
                              De Ruyeter написа Виж мнение
                              за потопяване.........не съм сигурен.Ако нещо е потопено от тежък японски надводен кораб със сигурност не е Ямато.Мисля, че и Нагато макар и регистрирал попадения не е сред корабите потопили вражески съд.ИНаче по това време японците вече нямат и боен дух
                              Aбе Гамбиер Бей си го потапя артилерийски огън, един есминец заминава в резултат на артилерийския огън, верно май тежките крайцери са основните участници(нищо, че едновременно и те се нагълтват с доста торпеда и три не си заминават от протока), част от другите са подредени сериозно от артилерията(просто в разгара на битката японците все пак сменят снарядите). To всъщност само Хеерман някакси успява да се измъкне без много бой и то щото се навира толкова близо, че не могат да си смъкнат оръдията за да стрелят по него.
                              А според доклада на коректировчика на Ямато първите попадения в Гамбиер Бей са точно от него, има регистрирани попадения и в Хоел преди един изтребител обилно да му полее мостика с .50 куршуми и Ямато да предпочете да иде както казват руснаците "От греха подальше".
                              Реално само Сейнт Ло е жертва на камикадзе в тая битка.

                              А Шарнхорст нищо не е могло да го спаси честно казано. Даже и перфектното ПТЗ да имаше. Просто е попаднал където не трябва и когато не трябва. Той реално и не успява да отнесе всичко дето му се готви. Белфаст му готви още един залп, когато последния най-безцеремонно взел, че потънал. Момента даже е пресъздаден в музейната експозиция на HMS Belfast
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                #75
                                При Шарнхорст проблема е, че както винаги действа самостоятелна и Бей отпраща разрушителите- вярно е, че те имат лошо мореходност и се клатушкат като пияни заради тежките 150мм оръдия, но не е трябвало да се лишава от очите си. А като добавим и изключеният радар всичко е било предрешено.
                                Съгласен съм с Гоги, че преди много години сме бистрили темата за ПТЗ-то и неговата ефективност. При изстрелване на залпове от торпеда не е сигурно след кое точно кораба /говоря принципно, не само за немските, японските или английските/ губи плавучест. Ето например. Уест Вирджиния доколкото си спомням при атаката на Пърл Харбър "изяжда" 9 торпеда. При последвал оглед се оказва, че ПТЗ-то не е пробито. Просто корабът е поел много вода и е легнал на дъното. Това означава, че ако нападението беше станало в океана просто щеше да си потъне без да му пробие защитата.
                                П.В.

                                Comment

                                Working...
                                X