Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хипотетична ВСВ - Британия/Япония с/у САЩ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Голъм ти на толокав наивен ли се правиш, че Хавай - Харбър трябва да се построят хиляди десантни съдове, чиято стомана ще се докарва откъде - от Япония, която няма стомана.Колко ще отнеме строитлството на десантен флот до америка най-малкото две години.За две години значи икономическия лилипут Япония ще прекоси Пасифика, а икономическия колос САЩ ще бъде бит на собствена територия!!!Това си е ненаучна фантастика!!!
    П.В.

    Comment


      #32
      Може би аз трябва да ти върна въпроса, Пламене.
      Защото за десант на Хавайте няма да са им необходими никакви специализирани десантни съдове, при това, отбраната на Хавайте е почти никаква (това да не ти е Нормандия). Ако японската армия показва нещо, то е, че няма проблеми с осъществяването на десантни операции - именно така за кратко време създават империята си.
      Ако пък имаш предвид десантни средства за операция срещу собствената теротиря на САЩ, то имай предвид, че такива не са необходими. Защото е достатъчна вероятността от такова нападение (пак да ти напомня масовата истерия след Пърл-Харбър). Ако населението в САЩ разбере (а то ще разбере), че е загубен почти целия флот, заедно с всички бази, че само за 5-6 месеца война японците са направили Пърл-Харбър своя база, то истерията ще бъде наистина впечатляваща. И само мисълта за възможен десант ще е достатъчна за да се стигне до мирни преговори.
      Впрочем, ако отидем по-нататък и започнем реалното обсъждане на сухопътните действия, то трябва да те осведомя, че в описаната ситуация на колаицията няма да й е необходимо да прави директен десант срещу САЩ (не че последните ще могат да защитят цялото си крайбрежие, де ) - достатъчно е силите им да се съсредоточат в Мексико и Канада и да започнат сухопътна кампания от тяхната територия. А това, което ще е отсанало от флота на САЩ няма да е в състояние да попречи на подобни операции (пак да напомня, че към началото на войната сам флотът на Япония може да се мери по численост с този на САЩ - а той няма да е сам (като оперативните единици във флота на САЩ ще самного по-малко, а подготовката им - никаква).

      Плюс това забравяш, че САЩ са "икономически колос" благодарение на това, че никой не заплашва собствената им територия (не правят особено големи разходи за нейната защита - обаче ако им се наложи да ги правят, те ще са колосални, особено като имаме предвид колко дълга е границата, която трябва да защитават) и разполагат с еногарничен достъп до морски комуникации, а и до пазари и източници на суровини. В нашата алтернатива нито второто, нито третото въобще ще са им достъпни. И какво да ти кажа - икономиката на САЩ ще се задуши доста бързо.
      Впрочем, Япония съвсем не е лилипут (да ти напомням ли какво успява да постигне този "лилипут" от пробуждането си та до наши дни? Не ги подценявай) в икономическо отношение - просто й липсват ресурси. Но в нашата алтернатива те ще имат неограничен достъп до тези ресурси, а без помощта на САЩ и Вликобритания Китай също лесно ще падне в ръцете им. Та да ти кажа, САЩ изолирани и блокирани не биха могли да се сравняват икономически с кажи-речи целия останал свят. А вонено - съвсем даже.

      Та да заключа - не е и необходимо САЩ да бъдат бити на собствена територия - те ще излязат от войната много по-рано. И никой няма да поставя изисквания за "безусловна капитулация", които да доведат до сериозно увеличаване на продължителността на войната, нито тази война ще е тотална (или пък ще се води "на живот и смърт"). Тя ще завърши не с капитулация, а по-скоро с мирен договор.

      Comment


        #33
        Голъм, ти забравяш,ч е японците постигат чудеса защото техният жизнен стандарт е доста под американския и средния японец може да живее при доста по-големи лишения.
        Но по време на ВСВ японците не могат да я спечелят дори да нямат противник.Виж какво се получава през 1941-42 г.Бурно настъпление, само победи - ти разтягат снабдителните си линии чак до Цейлон . виждат, че не могат да го завладеят -и нанасят удар по него - страхлива диверсия и Нагумо се връща.Японците през цялата война имат горивен проблем и дори Англя не може да им помгне, защото танкерите им са малко, а като разтеглят фронта си до Пърл Харбър и започнат да снабдяват с гориво не само линкори, самолетоносачи, крайцери, но и една камара десантни съдове и самолети за колко време ще им стигне.И не говорим за суров нефт от Бруней, дето да зацапа машините, а рафинерии, бази и качествени суровини
        П.В.

        Comment


          #34
          Пропускаш дребният и "почти маловажен" фак че ИЗОБЩО няма да им се налага да завладяват цеилон нито останалите зами. В резултат от което няма да да бъдат разрушени добивните мощности. Американците няма да имат бази за подводници и няма да могат на навредят на иначе доста големият флот от танкери на япония, освен това Японците имат танкери специална конструкция именно за снабдяване на флота.

          Comment


            #35
            И какво общо има тук жизненият стандарт?? Единственният ефект ще е че "разглезените" сащианци няма да искат да водят дълга война и ще клекнат по-бързо.

            Comment


              #36
              Абсолютно съм съгласен с Гоги.
              Като пропуснем това за "страхливите японци" (може да са всякакви, но като страхливци не се проявяват през войната (което за други не може да се каже)) те няма да имат проблеми със снабдяването, защото за САЩ техните комуникации (и икономически потенциал) ще са напълно недосегаеми, особено ако изгубят всичките си Тихоокеански бази. И тогава именно САЩ ще трябва да разчитат само на вътрешните си резерви и обществото им ще трябва "да стегне колана" твърде много - нещо, което както правилно отбеляза, не са свикнали да правят (а и не правят реално през войната). Та именно за тях нещата не изглеждат розови.
              Впрочем, японците се развиват за сметка на големите вътрешни резерви на социума си и жизнения стандарт тук има малко общо. За сравнение можеш да погледнеш съвременната ситуация .

              Comment


                #37
                Никога не съм твърдял, че японците са шубелии, италианци и французи да, но японци - никога!
                Та примера ми беше за Цейлон, защото иначе, ако се бяха насочили н изток те завладяват няколко големи острова и наступлението им угасва - Рабаул, Палау, Трук.Ну успяват да стъпят дори в Нова Зеландия, а те се целят в Австралия.А вие не говорите за Австрия, която като разстояние е много близо, а за САЩ!!!
                За САЩ винаги е имал самозадоволяваща се икономика - той няма като Британия колонии, при тях всичко е на материка.А да се страхува от Мексико - най-много Мексико да стане част от Тексас и Калифорния.Тия разглезени сащианци Гоги помагат на Великобритания и с танкове и с разрушители и с авиация...
                П.В.

                Comment


                  #38
                  Да, но ти сякаш отново пропускаш факта, че в ТР японците се бият със всички (сащианци, биртанци, холандци, австралиици, дори французи). Докато в нашата алтернатива единстевният им противник е САЩ - нещо повече, гореупоменатите ще им помагат. Т.е., няма да се налага да завладяват нито Австралия, нито Нова Зеландия, нито Сингапур и т.н. Впрочем, британците с малка японска помощ дори и сами могат да овладеят сащианските колонии - Филипините и всичко около тях. Което напълно би отвързало ръцете на японците за удар с пълна мощ срещу Тихоокеанския флот и бази на САЩ. Резултатът е лесно предвидим - в този етап японците имат нужните сили и средства, а и са значително по-мотивирани и подготвени от военноморския флот на САЩ.
                  За Мексико - те може и наистина да са смешници, но САЩ също нямат кой знае каква армия или запаси от въоръжение. А една японска армия нападаща от Мексико определено ще им дойде в повече .Още повече, ако същевременно има удар откъм Канада и един два отвличащи десанта по крайбрежието.
                  Впрочем, както вече споменах - въобще няма да има нужда от десант или сериозна сухопътна операция, напълно достатъчна ще е заплахата от подобни десйтвия. И мир определено ще бъде сключен, за което впрочем ще настоява и едрия капитал в САЩ - те определено ще загубят страшно много от подобна война, а едва ли ще спечелят достатъчно дори и да победят (което на самите тях в сложилата си ситуация ще им изглежда малко вероятно).

                  Икономиката - да, САЩ наистина са автаркични, но пък силно зависят от външни пазари. Особено в периода след голямата криза (чиито последствия впрочем съвсем не са предолени). И с тях лесно ще се случи това, което става и с Германия през ПСВ - икономиката им ще се задуши.

                  Comment


                    #39
                    първо японците не могат да изпратят кой зна какъв корпус, просто защото няма да имат техническата възможност.При Гуадалканал колоко японци се бият, колко загиват, и какви са американските загуби?А САЩ и Мексико е на три пъти по-голямо разстояние!Участието на британци, австралийци, новозеландци срещу японците си е само за боя - по 1-2 кораба в американска ескадра.Само при Яванско море наистина е многонационална ескадра оттам нататък боевете ги изнасят само и основно янките.Силна икономика кано на САЩ се задушава бавно -ето ти ги сравни с Германия през ПСВ, тогава Британия ги е душила 4 год
                    П.В.

                    Comment


                      #40
                      Пак отбелязвам - достатъчна е възможността или казано иначе - оперативното затъмнение, което хвърля тази възможност. Като между другото, в тази ситуация всъщност японците (както и британците) биха имали средства за този "корпус" - японците по това време имат към 50-60 дивизии (а познай САЩ колко имат ). Но както отбелязах - не в това е въпросът.
                      Впрочем, същото бих отнесъл и към възражението ти по повод на "икономическото задушаване". Разбира се, че ще трябва много време (но спомняш ли си как завършва ПСВ ), но не в това е въпроса. В тази ситуация нито воната е "на живот и смърт" (което става за Германия и в двете световни войни), нито САЩ ще имат това желание или воля. Когато видят, че нещата тръгват на зле (а това ще стане много бързо), те ще побързат да намерят политическо разрешение. Още повече, че и японците и британците биха се стремили именно към такъв тип разрешение на конфликта, което ще улесни цялата работа.

                      Comment


                        #41
                        Тия разглезени сащианци Гоги помагат на Великобритания и с танкове и с разрушители и с авиация...
                        Това драги просто значи че имат производствени мощности и че никой не ги закача. И съвсем не съм съгласен че ПОМАГАт, те ги ПРОДАВАТ, а есминците специално ги разменят срещу територии. Аз на това му викам търговия, не помощ. Пък и ако не ти е известно доста от заводите са под ОТКРИТО НЕБЕ, е това едва ли би станало ако войната се води на тяхна територия.
                        Нещо което упорито избягваш да забележиш: ние говорим за началото на войната а ти за СРЕДАТА, или очакваш някой да ги остави да се туткат?
                        Постоянно изтъкваш дистанцията, ами айде и аз да го направя: Канада е НЕПОСРЕДСТВЕН съсед на САЩ, следователно проблем йок. Пък и Голум няколко пъти ти изтъкна състоянието на социуса и какво би станало при разглежданата ситуация.

                        Comment


                          #42
                          Едва ли японците щях да прехвърлят дори и 30 дивизии, защото ако можех, щяха да госторят на доста по-кратко разстояние.
                          За САЩ да ленд-лизът е търговия и заводите са на открито, но не мислиш ли, че щяха да ги преместят във вътрешността по подобие на СССР.Една неразвите държава - СССР го прави, та щатите няма да го направи
                          П.В.

                          Comment


                            #43
                            В ТР не го правят, защото тези сили са сковани в Китай (и срещу СССР). Сега обаче да се върнем към нашата алтернатива - Велкобритания и Япония са съюзници. Напълно приемливо е да предложим, че при това положение двете ще си поделят Китай (като в това, разбира се, ще участва и Франция, вероятон и Холандия). Към това могат да присъединят и СССР, макар че тук нещата са трудно прогнозируеми.
                            Важното е, обаче, че никой няма да снабдява Китай с оръжие и специалисти (в ТР това го правят САЩ и Великобритания, отчасти и СССР), което ще позволи на японците (подкрепени от гореизборените), да зъвършат нещата много по-бързо и ще освободи значителна част от техните сили. А освободените сили (които при това няма да трябва да се разпръскват по множеството задачи по овладяване и охрана на британските колонии, нито в Бирма) ще могат да се използват като експедиционен корпус.

                            По отношение на промишелността допускаш малка неточност - ако СССР могат да го направят, защото имат нужното териториално положение, позволяващо им да имат напълно недосегаем за портивника им тил, същото съвсем не може да се каже за САЩ в разглежданата ситуация. Да не говорим, че СССР разполага почти неограничено с ресурсите си (както и с контрол над живота на населението си), което съвсем не може да се каже за САЩ.

                            Comment


                              #44
                              Аз ти говоря за завод под открито небе, без стени, без покрив, машини на полето. при това завод построен след началото на войната. Преди нея щатите на практика нямат развита военна промишленност. Пък и СССР далеч не е индустриално неразвита държава, пък и резултата от войната го показва.
                              Но сега иде реч за друго,
                              А защо според тебе няма да могат да си прехвърлят войските?

                              Comment


                                #45
                                А с какво ще ги прехвърлят тия войници.Как американците прехвърлят войници най-бързо и ефективно - с лайнери.Чий - английски и френски.ДобреА кой е най ефективния подводен флот след немския, тъй като според сценария Германия не участва - американския - те разказват ииграта на японския флот - Локууд.Какво е японския и британския подводен фло - има символични резултати
                                П.В.

                                Comment

                                Working...
                                X