Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Super_Hornet написа Виж мнение
    Пита се в задачката - ако притежаваме 30-на вундервафета-КР, то няма ли първом да получим удар по летищата и базите за съхранение?
    А, щото ако не притежаваме 30 КР, няма да получим удар по летищата, нали

    лол

    Super_Hornet написа Виж мнение
    Второ - как точно ще преодолеят ешелонирата им система за ПВО?
    Ами няма как да поставят навсякъде ПВО, способна да отрази такъв удар. Територията е голяма. А ако се напънат, това ще глътне несравнимо повече ресурси, отколкото "грипените в засада" или някаква друга подобна тактика.

    Comment


      Super_Hornet написа Виж мнение
      Бях подчертал друг самолет, а не Грипен.
      Да, сега видях че си подчертал Ф-16 а не Грипен. Кажи тогава за него. Според това което съм чел от опитни пилоти и техници, Ф-16 е най-лесният за поддръжка самолет в американската армия и флот. По-лесен дори от Ф-18.

      Та ще си повторя въпроса:

      Amazon написа
      Разкажи. Каква трудноподвижна апаратура е нужна на F-16, за да извърши едно кацане и излитане от запасно летище? Хората са правели по пет бойни излитания на ден без пилота да излиза от кокпита, като само се зарежда гориво и се окачат ракети. И то с дърти бангии като МиГ-21...
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        А, щото ако не притежаваме 30 КР, няма да получим удар по летищата, нали
        Не знам - не аз развивам теории за нападение над Турция, или обратното.

        Кухулин написа Виж мнение
        Ами няма как да поставят навсякъде ПВО, способна да отрази такъв удар. Територията е голяма. А ако се напънат, това ще глътне несравнимо повече ресурси, отколкото "грипените в засада" или някаква друга подобна тактика.
        Проблемът не е в територията, а в това с какво и как ще се отбраняват. Едва ли биха подценили опасността от крилати ракети, до такава степен, ако ги имаме и сме им враг, разбира се.

        Comment


          Super_Hornet написа Виж мнение
          Проблемът не е в територията, а в това с какво и как ще се отбраняват. Едва ли биха подценили опасността от крилати ракети, до такава степен, ако ги имаме и сме им враг, разбира се.
          Баце, пак печелиш първа награда за остър ум. Добре, няма да купуваме КР, ще дебнем от засада в гората Лека вечер

          Comment


            Amazon написа Виж мнение
            Да, сега видях че си подчертал Ф-16 а не Грипен. Кажи тогава за него. Според това което съм чел от опитни пилоти и техници, Ф-16 е най-лесният за поддръжка самолет в американската армия и флот. По-лесен дори от Ф-18.
            Ами добре, ето съгласявам се, че им е най-евтин за експлоатация.

            Amazon написа Виж мнение
            Та ще си повторя въпроса:
            Сигурно никаква, стига да има нужното наземно оборудване, хора и оръжия.

            Comment


              Кухулин написа Виж мнение
              Баце, пак печелиш първа награда за остър ум. Добре, няма да купуваме КР, ще дебнем от засада в гората Лека вечер
              О, разбира се!

              Къ беше - куги нема аргументи, се почва с фъргане на кал! Привет от пясъчника!

              Comment


                Super_Hornet написа Виж мнение
                Сигурно никаква, стига да има нужното наземно оборудване, хора и оръжия.
                Който оперира с Ф-16, обикновенно има наземно оборудване, хора и някакви оръжия за него. То май няма как едното без другото ... Или не е така ?

                Comment


                  Не знам къде са тия 90 летища в България, но на Кондофрей (Радомир) ходих два пъти последните години - на дрифт състезания, които провеждат там. Като гледах пистите, станали на бабуни и обрасли с трева, и руината, представляваща административната сграда, и се сещайки се как това трябвало да стане алтернативното софийско летище "Sofia West" (то си има такава табела), направо ме напушваше на смях...та ако и другите летища са такива, 90 може да има само на хартия.

                  ПП Може ли да говорите за самолет, съответстващ на реалните нужди на България, а не за война с Турция? Тази плоча се върти вече 4-5 години в темата.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Не знам къде са тия 90 летища в България, но на Кондофрей (Радомир) ходих два пъти последните години - на дрифт състезания, които провеждат там. Като гледах пистите, станали на бабуни и обрасли с трева, и руината, представляваща административната сграда, и се сещайки се как това трябвало да стане алтернативното софийско летище "Sofia West" (то си има такава табела), направо ме напушваше на смях...та ако и другите летища са такива, 90 може да има само на хартия.

                    ПП Може ли да говорите за самолет, съответстващ на реалните нужди на България, а не за война с Турция? Тази плоча се върти вече 4-5 години в темата.
                    Ако не е Турция, ще е Русия...

                    Иначе, какво да говорим - ако е само за еър полисинг, тогава си бутаме МиГ-29 до откат, като след него купуваме нещо леко и свръъхзвуково - Ф/А-50.

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      Може ли да говорите за самолет, съответстващ на реалните нужди на България, а не за война с Турция? Тази плоча се върти вече 4-5 години в темата.
                      Може, може. Като стане войната с Турция реалност, може да поговорим за самолетчета. Ама файдата няма да е голяма

                      Comment


                        Dinain написа
                        та ако и другите летища са такива
                        Не са. Някой даже ги гласят за концесии. А иначе някой изтребители могат да кацат и на грунт, малко напукан бетон не им пречи.

                        Dinain написа
                        и руината, представляваща административната сграда, и се сещайки се как това трябвало да стане алтернативното софийско летище "Sofia West" (то си има такава табела), направо ме напушваше на смях...
                        За чии ти е административната сграда по време на война?!?
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Не е от критично значение административната сграда. Споменах го в контекста на идеите това да е алтернативно на "Враждебна" летище за чартъри - има такива планове - но като видиш поникналите бурени вътре в сградата... то там няма една тоалетна къде да намериш, а това трябвало да посреща пътници, които освен това да се извозват от там до София... няма грам осветление, де що има кабел или тръба отдавна е изкорубено... както и да е. Представям си какво е състоянието на други по-забутани писти. Какви концесии, какви пет лева? Те за летище Пловдив не могат да намерят достатъчно пътници, ту приема полети, ту не приема.

                          Има ли списък с тези 90 "летища"? Според мен става дума за "писти" (летище за мен е нещо с административни сгради, складове и т.н.), ако и те са толкова реално. Съмнявам се.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            bruchpilot написа Виж мнение
                            Е то по тази логика по - добре да модернизираме бис - овете. Те даже и със сегашните радари на 10-15 км. все ще направят захват...
                            Все пак имайте предвид - възможностите за обмен на информация във върздуха на нашите МиГ-ове са почти несъществуващи дори и при "хубаво време", а в бойна обстановка абсолютно никакви. Могат да разчитат единствено на радара и оптичната система, които са до болка изучени от приятели и врагове. Възможностите за РЕБ са нулеви, а БЕРЕЗА - та много не помага за разясняване на обстановката, освен да покаже кога нещата отиват съвсем на зле. Така че възможностите за атака и пуск едновременно от различни ракурси със сигурност няма да са в полза на МиГ - овете.
                            А за партизанската тактика е ясно - даже и с 30 машини пак ще е така!
                            Ако се изхитриш да сложиш на бисовете Р77 и ги държиш на малки височини. Останалото ми изглежда на много пожелателно мислене. Мига има система за визуализация на бойната обстановка захранвана с данни от външен източник. Не е линк между изтребителите, което признавам ограничава ефективността. Системата за предупреждаване за облъчване също никой не я е забранил. Показва ракурса и режима на радара, който облъчва самолета. Та не е като да е съвсем сляп при изключен радар. Че координацията не е лесна съм съгласен. Но е меко казано глупаво да бъде пренебрегван като елемент от ПВО.

                            Comment


                              Angelmr написа Виж мнение
                              Ако се изхитриш да сложиш на бисовете Р77 и ги държиш на малки височини. Останалото ми изглежда на много пожелателно мислене. Мига има система за визуализация на бойната обстановка захранвана с данни от външен източник. Не е линк между изтребителите, което признавам ограничава ефективността. Системата за предупреждаване за облъчване също никой не я е забранил. Показва ракурса и режима на радара, който облъчва самолета. Та не е като да е съвсем сляп при изключен радар. Че координацията не е лесна съм съгласен. Но е меко казано глупаво да бъде пренебрегван като елемент от ПВО.
                              МиГ - 21-93 май може да носи Р-77
                              Иначе автоматична система за обмен на информация земя/самолет в момента съм почти сигурен че нямаме. Може и да сме имали по съветско време, но едва ли работи още.
                              Разбира се не става дума, че е сляп при изключен радар, но например СПО - то си е точно СПО, а не модерна мултифункционална система система. За съжаление даже новите МиГ - ове все още са с нея, което им е голяма слабост...
                              Съгласен съм обаче, че ако се осигури надеждна и сигурна комуникация между земята и самолетите, дори и в сегашното си състояние нашите 29-ки са заплаха за всеки.

                              Comment


                                Super_Hornet написа Виж мнение



                                Кое хваща - ракетата ли? Нея ще я хване СПО-то като се включи АРГСН, което примерно става на 10-15 км. от целта, нататък времето за маневра и отстрел на капани е ограничено. Ами ако е изстрелян залп от няколко ракети?
                                Имам предвид конкретната описана по-горе хипотетична идея *една от предложените, но темата малко се поразми, така че може да пишем за различни неща) да се вдигнат едновременно всички самолети да дадат бой с максималния си залп, за да нанесат максимални поражения на хипотетичния нападател, така че да го накарат да се откаже. Един такъв бой се води на дистанции на които ниската ЕОП няма значение, просто защото далечината на пуска на ракетите е такава. За друг сценарий, параметрите които са определящи са съвсем различни.

                                Оптичен сензор планират и на НГ-то, при това - много по-съвременен.
                                Кой, този който се очертава да струва приблизително колкото еврофайтър ли? Не е никъква новина това, че по-съвременните самолети имат по-съвременни сензори. Въпроса е че МиГ29 дори сега има инфрачервен сензор, какъвто произвежданите в момента грипени, както и мисля всички Ф-16 нямат инсталиран никакъв, нито модерен, нито немодерен.

                                С това, че най-вероятно ракети от различни ракурси, ще има за самолета, който няма подобна система.


                                Тук не схванах идеята да си призная. За коя система говорим, че доста се размиха клоновете на темата.

                                Да де, говорим за 2-2,5 пъти повече и по-съвременни ракети за ДВБ, по-малка ЕОП и много по-мощен радар при малкото самолетче.
                                При приблизително 10 пъти по-голяма сума на единица. Тук не става дума за това коя система е по-мощна, а коя осигурява по-голяма огнева мощ за единица вложени средства.
                                Освен това мисля че поради размиването на темата пропусна че аз коментирам модернизиран МиГ29 с модерен радар и ракети Р-77, които го превръщат в поне сравним с актуален сериен грипен по възможности въздух-въздух. Но на малка част от цената на същия грипен.

                                Бройката самолети е много важна, но са важни и куп други неща, като изброените нагоре.
                                Ок, достигнахме значи до единомислие, че са важни много фактори, от които бройката е само един изключително важен за определени сценарии и по-малко важен за други.

                                Хубава идея за партизанска война, ама кой ще ги управлява и осигурява РЛ-картина? Без липса на ДРЛО и наземни КП с радарна мрежа, ще им се наложи при всяко излитане да включват радарите, което едно, че демаскира, второ няма как и да осигури пълна картина на въздушната обстановка.
                                Не съм чак толкова наясно с тактиките на партизанската въздушна война. Подозирам че пасивното радиоразузнаване осигурява приблизителните координати на атакуващите самолети, а защитниците или се крият в гънките на терена и атакуват с помоща на инфрачервените сензори от пределно малка дистанция, или от големи дистанции и ежентуално голяма височина пускат ракети с голям обсег по ударните санмолети с цел да ги накарат да си хвърлят товара за да направят противоракетен маньовър и така да провалят мисията, а самите самолети партизани веднага бягат към собствените зони със силно ПВО.

                                Comment

                                Working...
                                X