Съобщение

Collapse
No announcement yet.

J-20 стелт, китайски изтребител от 5 поколение

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Bulgarion написа Виж мнение
    Хитри хора са братята китайци
    Не са чак толкова хитри, колкото са глупави съседите им. Не случайно националният им герой е Иванушка Дурачка.

    В настоящее время Россия ведет активные переговоры с Китаем по заключению второго соглашения о защите интеллектуальной собственности. Сможет ли новый договор защитить технологии истребителя Су-35 от незаконного копирования ?
    Первое соглашение подобного рода между Россией и Китаем было подписано в конце 2008 года, но оно не предотвратило появление китайских версий Су-33 и Су-30МК2 (соответственно, J-15 и J-16). Китай уже объявил J-15 собственной разработкой с независимыми интеллектуальными правами, разработка J-16 началась после 2008 года.

    Не исключено, что планер Су-35 появится на улучшенной версии J-16. В 2005 году Китай приобрел 24 истребителя Су-30МК2 (известно, что в рамочном соглашении по Су-35 также называется количество 24 машины, первоначально Пекин планировал купить лишь несколько единиц).

    Китай считает, что в свое время Россией были переданы интеллектуальные права на Су-27 (начало 1990-х годов), и почему бы стране не иметь право создавать модификации на его базе? По некоторым сведениям, в первоначальном контракте действительно были некие «юридические лазейки», интеллектуальные права обсуждались в «неформальной обстановке». Если Китай будет считать Су-35 очередной версией под индексом Су-27М (именно таким был первоначальный индекс), снова возникнут споры об интеллектуальной собственности на этот самолет.

    Без всякого сомнения, и без разрешения России Китай будет использовать двигатели 117С для оснащения перспективного истребителя J-20. Получение ТРДДФ с управляемым вектором тяги и повышенной тягой позволит реализовать «мечту Китая» придать J-20 способность совершать полет на сверхзвуковой крейсерской скорости и выходить на режимы сверхманевренности. Технологии 117С также могут быть применены на двигателях WS-10A истребителей J-11B и J-15, не останутся без внимания и технологии бортовой РЛС «Ирбис-Э» с пассивной ФАР.

    В целом, если Китай доберется до Су-35, его авиастроительная промышленность сэкономит, по меньшей мере, 10 лет в разработке истребителей нового поколения, пишет канадский журнал. Качественный разрыв с ВВС России также будет значительно сокращен. До 2015 года ВВС России получат всего 48 истребителей Су-35С/БМ. Технологии 117С значительно сократят технологический разрыв между российским истребителем пятого поколения Т-50 и китайским J-20. Если новые российские двигатели поступят в Китай в 2016 году, вполне возможно, что в 2019-2020 годах J-20 поступит на вооружение ВВС НОАК (почти одновременно с поступлением Т-50 на вооружение ВВС России).

    Comment


      #47
      plamenhk написа Виж мнение
      Без всякого сомнения, и без разрешения России Китай будет использовать двигатели 117С для оснащения перспективного истребителя J-20. Получение ТРДДФ с управляемым вектором тяги и повышенной тягой позволит реализовать «мечту Китая» придать J-20 способность совершать полет на сверхзвуковой крейсерской скорости и выходить на режимы сверхманевренности.
      Тая материя не ми е много ясна, обаче ми се струва, че комбинацията от предно хоризонтално оперение и управляем вектор на тягата е леко безсмислена. Според мен е далеч по-вероятно китайчугите да сложат неуправляеми плоски сопла, ако успеят да постигнат необходимата мощност.

      Иначе на руснаците едва ли им дреме, че Китай ще копира едно или друго. Те ще си приспаднат цената. Важното е да не изнася, а той дава добри индикации в тая насока.

      Comment


        #48
        Тая материя не ми е много ясна, обаче ми се струва, че комбинацията от предно хоризонтално оперение и управляем вектор на тягата е леко безсмислена.
        E това определно изтрови рибата Преведено на прост език - "Не знам как е, ама така май не е "

        Не са чак толкова хитри, колкото са глупави съседите им. Не случайно националният им герой е Иванушка Дурачка
        Боже колко мъка има по тоя свят. То Русия е страна голяма драги, дето капаците ти пречат да се опиташ да опознаеш, та да видиш, че националния им герой не е един и определено не е Иванушка Дурачка (някакво измислено от тебе същество, героя от приказките се казва иначе).
        А сега по темата - целия технологичен напредък на китайците до сега се дължи на купуване, копиране и тук там крадене на чужди разработки, та нищо чудно да се опитат да прекопират и Су-35 и да го представят за китайска разработка. Те даже Глобъл Хоук прекопираха
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          #49
          Sailor_Malan написа Виж мнение
          E това определно изтрови рибата Преведено на прост език - "Не знам как е, ама така май не е "
          Е, поне ясно съм обозначил ситуацията - не разбирам, но ми се струва.

          Comment


            #50
            В настоящия момент няма самолет, който да разчита изцяло на УВТ за контрол и си пазят вертикалното оперение освен в крайни случаи ала Б-2. ПАК-ФА е най-напред в посока намаляването му, ако се сравни с Ф-22 например.

            Колкото за двигателите - като гледам размерите на J-20 никакъв двигател ала 117С няма да му помогне да бъде нормален изтребител, нещото е твърде тежко за какъвто и да било дериват на тема АЛ-31 (с каквото е накичен в момента). Може би F119 има някакъв шанс, но дори с него пак изглежда като да бъде бая зад Ф-22 като тяговъоръженост.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #51
              Пилот написа Виж мнение
              В настоящия момент няма самолет, който да разчита изцяло на УВТ за контрол и си пазят вертикалното оперение освен в крайни случаи ала Б-2. ПАК-ФА е най-напред в посока намаляването му, ако се сравни с Ф-22 например.
              Аз имам предвид хоризонталното оперение (canard, утка). Не знам как е на български.

              Пилот написа Виж мнение
              Колкото за двигателите - като гледам размерите на J-20 никакъв двигател ала 117С няма да му помогне да бъде нормален изтребител, нещото е твърде тежко за какъвто и да било дериват на тема АЛ-31 (с каквото е накичен в момента). Може би F119 има някакъв шанс, но дори с него пак изглежда като да бъде бая зад Ф-22 като тяговъоръженост.
              От Уикипедия:

              Sukhoi PAK FA
              Max. takeoff weight: 37,000 kg

              Chengdu J-20
              Max takeoff weight: 36,287 kg

              Ясно колко е точна информацията, но все пак разликата едва ли ще е значителна.

              Comment


                #52
                Аз имам предвид хоризонталното оперение (canard, утка). Не знам как е на български.
                Да не пишеш за ПХО? Ако има двигател с УВТ може и да го махнат. От това което съм чел се маха защото като всичко стърчащо увеличава радарното отражение.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  #53
                  Amazon написа Виж мнение
                  Да не пишеш за ПХО?
                  Точно това имам предвид, да:

                  Кухулин написа Виж мнение
                  комбинацията от предно хоризонтално оперение и управляем вектор на тягата
                  Колкото до радарното отражение, работата не е толкова проста:

                  Comment


                    #54
                    Какво е това нещо? За пръв път го виждам, че напоследък никак нямам време да чета за самолетчета. Да не е предложението на Боинг за шесто поколение?
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #55
                      Точно това е, да - концепцията на Боинг за шесто поколение.

                      Comment


                        #56
                        Кухулин написа Виж мнение
                        Точно това е, да - концепцията на Боинг за шесто поколение.
                        Само липсват стелт огледалата за задно виждане, че с тоя обзор на кокпита без тях няма да минат

                        А за това колко тежат изтребителите 5-то поколение празни, предполагам се правят предположения на база на самолети със сходни размери от 4++ поколение. Даже за F-22 все още е секретно колко тежи празен(или по-скоре се спекулира че обявените данни са много над истинските стойности). Всичко зависи от технологията за производство и използваните материали. Както и предвидените натоварвания.
                        Примерно американските самолети 4-то поколение са по-леки от руски самолети с подобни размери и роля. Тайфуна също мисля.
                        За ПАК-ФА знаем че масово ще се строи от композити, за J-20 поне аз нищичко не знам. Така че разликата в теглото би могла да е до една трета от предполагаемата.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          #57
                          Това ще да има убийствено бърза и вероятно поне седемкратно резервирана ЕДСУ ако иска да лети
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            #58
                            Amazon написа Виж мнение
                            Само липсват стелт огледалата за задно виждане, че с тоя обзор на кокпита без тях няма да минат
                            Шесто поколение само ще им е до обзор на кокпита Шлема на главата, камерите на опашката и вперьод

                            Comment


                              #59
                              Моряко, ако на съвременен изтребител 4+, примерно Су-30МК, Тайфун, Рафал етц. ЕДСУ-то в един момент каже "Чао!", пилота има ли поне теоритичен шанс да приземи успешно самолета? Или и той казва "Чао!" и дърпа ръчките на катапулта?


                              Шесто поколение само ще им е до обзор на кокпита Шлема на главата, камерите на опашката и вперьод
                              То тогава защо въобще ни е фанар? Само минуси и нито един плюс. Освен всичко останало за вразите ще се появи и екзистенциалният въпрос "Има ли пилот в самолета?". Опитният пилот никога не би избягнал въздушен бой с БЛА защото ще го спечели 99% за ДВБ и 110% за БВБ. Но ако не знае дали полета не е пилотиран би могълд да избегне боя и БЛА да си се прибере по-живо, по-здраво.
                              Last edited by Amazon; 11-04-2013, 17:03.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                #60
                                Кухулин, ама ти сериозно за Уикипедия и масите на самолетите? Защото нито китайците, нито руснаците са пуснали каквито и да било официални данни, ако искаш сега ще отида да коригирам статиите на 37 343.343 килограма. То за Ф-22 има спорове каква му е точно масата и тягата на двигателите, а уж ЛМ са си пускали данни. От снимки на ПАК-ФА до Су-27 може да се мери на око, че като маса е подобен или малко по-лек, докато J-20 е значително по-голям и тежък от Су-27. Погледни си снимките - въобще J-20 изглежда бая да се зори с тези малки двигатели, докарва го до прехващач или ударен, ама хич не е изтребител.

                                Боингските картинки са доста теоритични като постановка, но идеята на планера е много по-близо до ПАК-ФА отколкото до J-20 имхо.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X