Що не напишете нещо за сблъсъкът на бронята с огнестрелното оръжие и нейната еволюция в зависимост от това, както и постепенното и отмиране. Да кажем за периода след конкистадорите. Това все пак е повратен момент в историята.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Развитие на броните на Запад и Изток
Collapse
X
-
Warlord написаЩо не напишете нещо за сблъсъкът на бронята с огнестрелното оръжие и нейната еволюция в зависимост от това, както и постепенното и отмиране. Да кажем за периода след конкистадорите. Това все пак е повратен момент в историята.
Изпращам ти пехотинец от 1580/90 г.
И един кирасир от 17в. можеш да видиш вдлъбнатина от куршум върху бронята.
Comment
-
браво супер сте следя темата с интерес.www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!
"...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....
Comment
-
Гост
Струма ми се, че трябва да поокомплектоваме галерията с картинки, да не се налага всеки път да търсим.
Но засега да сложа 1-2. Както се вижда от тях, рицарската войска не се състояла само от рицари, макар че не рядко се посочва техния брой. Кактосе вижда също и тези, дето не били рицари, вършели някаква работа.
За тежестта на бронята.
От една страна деленето на турнирна и бойна май не решава въпроса - на турнира не е било много по-лесно. Биели са на кон и пеш. Така че разликата със срежението не е толкова голяма.
Бронята е била тежичка, но както споменах, рицарите са само част от западната войска. Танковете днес също са тежки, но не са единствения род войски. Спешаването на рицарите е изключение, а не правило. При Никопол 1396г. се спешават, защото се озовават в капан. По правило обаче са на кон. Тежестта не е толкова страшна, но тежката конница е играла голяма роля в битката. Успехът на Калоян при Одрин е, че намира тактическо решение, при което не позволява тежката конница да покаже ударната си сила. В случая той умело използва леката куманска конница. Иначе бълг. конница е давала по-малка защита, но по-голяма подвижност. Но общо взето двете се компенсирали и те били съпоставими. Без умелия тактически ход обаче, Калоян не би могъл да се възползва от цялата си армия, а именно от леко въоръжените кумани.
Все пак оръжието не е всичко, важна е и стратегията.
Comment
-
[QUOTE=Galahad]
За тежестта на бронята.
Бронята е била тежичка,
QUOTE]
Ризницаи, Русия, Оръжейната палата
¹4466 на Пьотр Шуйски, 16 в., ширина в раменете 114 см, в долната част 82 см., 16000 халки, тегло 11,710 кг.
¹4469, дължина 66 см, ширина в раменете 102 см, ширина долу 67,6 см, тегло 12,709 кг., 17 в.
¹4476, Дължина 67, ширина в раменете 100 см, долу 60 см. 20000 халки, тегло 11,799 кг., 17 в.
¹ 4777, дължина 62 см., ширина долу 74 см., тегло 7,5200 кг., 16 в
Други ризиници
Ризница, Германи, 15 в., дължина 73 см ръкав с дължина до лактите, тегло 4,47 кг.
Ризница с дълги ръкави, Германия, първа пол. на 15 в., дължина 68 см, тегло 9,015 кг.
Ризница с дълги ръкави, края на 15 в., дължина 71 см., тегло 7,485 см.
Разликата в теглото се постига от дебелината на телта и от гъстотата на плетката. Спокойно това може да се приеме за единственият метален доспех носен от гадните западни империелисти. Все още не се използват никакви допълнителни железни пластини, да не говорим за кованите брони от 15 в.
Вече споменах, че спешаването съвсем не феномен, особенно в 15 в., когато едва ли не е практика. Тогава доспехите са много по-тежки от тези в 13 в.
През войната на Розите, рицарите се спешават, като се оставя един резерв-100 човека, на коне.Стрелците започват да стрелят, а след това спешените МНОГО ТЕЖКИ РИЦАРИ тръгват пеш в атака.
Comment
-
gladiator написаДа не забравяме, че те са в Америка и огнестрелно никой не ги стреля. Брони се носят до 1914 г. Дори при Наполеон, кирасирите, бронираните конници, са основна ударна сила.
Изпращам ти пехотинец от 1580/90 г.
И един кирасир от 17в. можеш да видиш вдлъбнатина от куршум върху бронята.
Galahad написаНо засега да сложа 1-2. Както се вижда от тях, рицарската войска не се състояла само от рицари, макар че не рядко се посочва техния брой. Кактосе вижда също и тези, дето не били рицари, вършели някаква работа.
gladiator написаРизница, Германи, 15 в., дължина 73 см ръкав с дължина до лактите, тегло 4,47 кг.
Ризница с дълги ръкави, Германия, първа пол. на 15 в., дължина 68 см, тегло 9,015 кг.
Ризница с дълги ръкави, края на 15 в., дължина 71 см., тегло 7,485 см.(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Comment
-
темата е много интересна, но не сте я развили докрай. Прехвърляте се на по късни периоди. По време на битката при Одрин рицарите са относително леко бронирани тежки шлемове и плетени ризници. Трябва да се оточни че халките на рицарските ризници са по малки от източно европейските ризници и от малко по дебела тел. Това дава извесна защита от стрелите. Под ризниците се е обличало дебела плъстена дреха. Английските стрелци от 100 годишната война са считали плъстените дрехи за най- добра защита от стрели. Тоест рицарият е бил сравнително добре защитен от срелите , конят му, също се е покривал с дебело плъстено наметало / бард/ . Вероятно барда не е спирал напълно срелите но е намалявал пробивността им. При битките от 100 годишната война конете в повечето случаи са били с бард а не с метална броня /много е скъпа и се появява може би към 1400 -1450 г. може би отговор на пиканерите/ при повечето атаки конете са били наранявани и съответно от болка са ставали неуправляеми, а не убивани.
Искам да отбележа моя гледна точка на строя на рицарите. Основна тактическа единица е копието което в което броя на хората зависи от богатството на рицаря обикновенно е рицар, оръженосец / доверен човек също с доспехи който подпомага рицаря/, няколко конни воинна, въоръжени различно с дълги копия или метателни копия или арбалети, обикновенно до трима, следват няколко пехотинци с копия / или друг вид оръжие на дървен прът/ или арбалети. Имало е копия от рицар и пеш оръженосец/ най- бедния вариант/. Рицарите са образували грипи /знамена, хоругви и други подобни названия/. Групите са с размер от 20 до 100 и повече рицари. Рицарите се строяват в клин или в линия, мисля че първоначално са били в линия , а в последствие при очакване на силен обстрел от метателно оръжие са се стоявали в клин а в последствие клина се е разливал. След рицарите са се строявали конните воини, те не са имали възможност да поемат пряк таранен удар на копието но в последсвие при наставане на мелето са можели да подпомагат рицаря и да го пазят от странични нападения. Пехотата е имала може би две предназначения в еденя случай е служила за опора на конницата, която след провеждане на кавалерийска атака се е връщала назад да се престроят за нова атака или са тръгвали след рицарите и са участвали в мелето
Comment
-
Иначе е поразително как бронята издържа на куршума в дадения от теб пример.
Опа, нещо не мога да си кача картинката. Ще я сложа по-късно.Last edited by Ханс; 12-09-2005, 23:18.Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
gladiator написаНай-често пистолетен изстрел. Дори в 19в. броните издържат на него.
И след като тези брони и през 19 век издържат защо изведнъж ги захвърлят и вече не се използват в армиите?(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Comment
-
Warlord написаЕ ясно е че ще е пистолетен изстрел (или от пушка), няма да е с топ! Въпросът е какъв пистолет, аз съм сигурен, че най-обикновен револвер от 19 век би я пробил с 2-3 изстрела.
И след като тези брони и през 19 век издържат защо изведнъж ги захвърлят и вече не се използват в армиите?
Става дума за кремъчен пистолет, по времето на Наполеон няма револвери.
Изхвърлят и ги приемат през целият 19 в. в резултат на мода и влияние-я Френско, я Австрисо.
Да не забравяме, че кавалерията основно използва хладно оръжие.
Comment
-
gladiator написаВиждал съм броня на френски кирасир с дупка от гюле.(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Comment
-
Warlord написаНе ми казвай, че е оцелял Наполеон е по-рано, 19 век - през първата половина може би, но след Кримската война (включително) не се сещам за случай когато да са използвани брони и ризници, окончателно са заменени с добре познатите ни униформи.
Comment
Comment