Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дайте да си подхванем изтърканата тема за най-добър танк

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    посещавал съм го, сомо дето пантерата е по-висока от Pz4. а нашите съм ги виждал и на живо, там където са закопани, като научиш как се качват снимки от PC-то кажи и на мен, да ви ги покажа, а вчера си взех дигитално фото и може и малко модели да покажа. На последната изложба моят Шерман беше първи в 1/72

    Comment


      Хъм, не се сещам някъде да сме писали, че "Пантера"-та и "Шърман"-а са сравними. Някъде бях написал, че "Шърмана" е напълно сравним с Pz IV с Т-34. Самите американци признават, че за да се справят с една "Пантера" им трябват 4-5 "Шърмана" (а най-добре с тях да се справя авиацията).
      А що се отнася до класификацията на боините машини - не гледай как ги назовават (често зад подобни "названия" се крият най-разнообразни причини от не военен характер), а как се използват на практика (т.е., в рамките на каква организация, как се прилагат на тактическо и оперативно ниво, пък и какви са замислите, по който са конструирани. Разбира се, почти никъде не съм срещал обобщена информация по проблема.

      Comment


        ок

        Prateno, а относно моделите те са доста удобен обект за съпоставка защото почти никъде ги няма въпросните танкове един до друг в желаната комбинациа (още повече че комбинацията се мени за всеки конкретен случай).А танковете на снимката съм ги снимал това лято, специално си бях организирал експедиция, сега издирвам полугъсеничен влекач, като този дето е в северозападния ъгъл на музея, ако някой има идея къде може да се види такова животно ще му се зарадвам да ме открехне. Като дойде прелетта смятам пак да обикалям кърищата да диря вехтории, малко скъпо излиза ама си е тръпка.
        PS. събота и неделя се занимавах с един КВ 1Е, много сладък става, смятам да го правя трофеен и евентуално да го занеса в Пловедив на изложбата от 7 Дек.

        Comment


          А чак "нескопосано" направена не е - конструкцията й е според класическите немски принципи, и няма как да е друга по съображения от стратечисески и индустриален характер. Освен това не разбрах какво му е лошото на големия бррониран обем. Може и да е голяма цел, но пък Шърмана и той хич не е малка. Той даже е по-висок от Пантерата...
          Лошото на големия брониран обем е че машината става прекомерно тежка, а точно от стратегически и индустриален характер пантерата не е удачен танк, защото е много сложен в производство а по време на война има нужда от точно обратното. А за традиционната германска схема: ако да беше толкова добра защо никъде не се прилага подобна компановка или подобна ходова част, имам предвид след войната когато се е анализирал опита от бойните действия?

          Comment


















            eй това са снимките счинени от мене през една гадно гореща събота това лято, ако има въпроси ще поясня, само да кажа че първата снимка е направена през командиркия люк на PZ4, виждат се наблюдателните прибори и въртящия се под на бпйното отделение, просто да спомена че куполата все още може да се върти, (познайте откъде знам)))

            Comment


              Че въртял си я на ръка.Това сега цял танк ли е закопан в земята или бункер бетонен с куполата отгоре само? :roll:
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                За любопитковците: Pz4 са заедно с корпусите, съответно изкормени но картечната установка си стои, а Т34/85 са само куполи а под тях има бетонен бункер, поне 2 етажа, на една от снимките е входа за един от бункерите, снимах го зарди надписа над стълбите, иначе не се врях из бункерите 'щото малко не съм от съвсем ниските и трудно се промъквам из такива места, тези снимки дето показват вътрешността са от Pz4, дори бях направил снимки през наблюдателните прибори на командирската куличка ма се беше зговнил фокусът.

                Comment


                  Originally posted by "Gaden Gogi"

                  Лошото на големия брониран обем е че машината става прекомерно тежка, а точно от стратегически и индустриален характер пантерата не е удачен танк, защото е много сложен в производство а по време на война има нужда от точно обратното. А за традиционната германска схема: ако да беше толкова добра защо никъде не се прилага подобна компановка или подобна ходова част, имам предвид след войната когато се е анализирал опита от бойните действия?
                  добре де, това колко била сложна за производство нали вече говорихме че си е мит и толкова - тя е най-оптимизирания за серийно производство немски танк от войната. За компоновката - какво точно ти е проблема? По това време предното водещо колело си е стандарт, а шахматната схема на колелата е предоставяла изключително гладък ход. Останалото си е същото и на съвременните танкове.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    Американските танкове ШЕРМАН също са с предно водещо колело, за времето това нещо си е било стандарт.

                    Comment


                      на tank-net.org попаднах на дискусия дали М26 Pershing е среден или тежък танк и нямаше консенсус по въпроса общо взето повечето стигат до същото заключение че класификацията на един танк като лек, среден или тежък става най-вече според изискванията на армията, за която е правен.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        Шерманът също е с предно водещо колело обаче при него е решен проблема с подмяната на скоростната кутия, докато на пантерата това е страшно проблематично, а понеже сега се занимавам точно с пантери и потомство, някой от вас да се е замислял как се сваля този агрегат на Ягдпантера, и като прибавим че не се е отличавал с особенна надеждност.... а относно ходовата част, мисля всички знаем ситуацията със замръзналата кал, а подмяната на ролка от вътрешните редове е кошмар, и като допълнителен недостатък трябва да добавим че този тип ходова част е най-тежък.
                        Предлагам да се преформулира темата от "най-добър" на "най-сполучлив", по този начин ще се избегне прякото сравняване на характеристиките на машините а ще се отчита дали те са оправдали възлаганите на тях надежди. +това ще позволи да се сравняват машини от различни поколения, и ще можем да се съобразим точно с различните изисквания към машините.
                        А относно технологичността на Пантерата в монографията за нея публикувана в Бронеколекция пише точно обратното, има я в сайта на Чобиток, в аглоезичните зайтове пише същото, но ако ми посочиш място където е обяснено обратното аз ще погледна и евентуално ще се съглася с тебе.

                        Comment


                          Originally posted by "Gaden Gogi"


                          Предлагам да се преформулира темата от "най-добър" на "най-сполучлив", по този начин ще се избегне прякото сравняване на характеристиките на машините а ще се отчита дали те са оправдали възлаганите на тях надежди. +това ще позволи да се сравняват машини от различни поколения, и ще можем да се съобразим точно с различните изисквания към машините.
                          Право у десетката!!! Абстрактните сравнения на изделие Х и изделие У са безмислени.

                          Comment


                            ами в крайна сметка точно той отвори тази тема така както е ние това за абстрактните твърдения го повтаряме много отдавна
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              hubawo de az sym winowen

                              Comment


                                е нали трябва да си измия ръцете
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X