Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Второ следвоенно поколение

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Второ следвоенно поколение

    Работих си по един проект тези дни и се сетих че много рядко сме обсъждали тези тянкове, а те са много интересни, участвали са практически във всички войни от втората половина на миналият век, някой от тях са модернизирани и по отделни характеристики отговарят на следващо поколени.

    Но нек апърво разграничим за какво иде реч. По моему първо поколение са машините чиято разработка почва ощ по времето на войната но са приети на въоръжение след нея: Т-44, Центурион, М-26. Трето са машините с комбинирани броневи прегради: Т-64 и нагоре, Чаланджър, М-1, Лео-2.

    А по средата остават обектите на настоящата тема:Т-54/55 ,Т-62, Чифтен,М-48/60 това са истинските има и няколко картонени като Лео-1 и АМХ-30 но тях заедно с раните национални разработки кой ги брои за нещо.

    Би било интересно да се разгледта различните концепции по които са построени тези машини както и естествено техническите решения заложени в тях.

    И понеже темата така и така ще стигне до момента кой е по-по-най защо да не си го заложим още в началото.

    #2
    Ако се водим от типа на брониране , мисля , че разделението на покколенията е правилно. Леопард 1 не е картонен , а е създаден със следните приоритети: 1. огнева мощ, 2. подвижност, 3.защитеност. При АМХ- 30 приоритетите са : 1. евтино, 2. нетрайно, 3. недомислено.
    “кой е по-по-най”- според мен като съвкупност от качества това е Чифтен.

    Comment


      #3
      uzi71 написа
      “кой е по-по-най”- според мен като съвкупност от качества това е Чифтен.
      Kak ne те е срам:twak: , това беше моя реплика
      А иначе Лео 1 е картонен до толкова до колкото бронята му е разчетена да противостои само на 20 мм от упор, всеки нормален танк може да го порази на взяка мислима дистанция, изобщо концепцията скорост =защита е силно дискредирана във военните конфликти и не случайно на обявеният от IDF конкурс за нов танк е избран Чифтен пред АМХ-30 (поради идеологически причини Лео 1 е неприложим но характеристиките му са съпоставими с френският, все пак са разработвани по една програма).

      Comment


        #4
        Сигурни ли сте, че говорите за АМХ-30, а не за АМХ-13


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          В същност след отказа си да продадат Чифтен на изрелците англичаните си вкарват голям автогол, тъй като използването му там би било голяма реклама и съответно пазари . От първо следвоенно поколение Центурион в изрелския вариант Шот Кал е по-добър от повечето танкове през 60-те и 70-те години и е безспорно най-добрия от съвременниците си, а Чифтен е ¹1 в огневата мощ и защитата. Отстъпва в подвижността, но това не е такъв проблем, тъй като танкът най-напред трябва да порази противника си и да защити екипажа си , а след това да се мисли колко може да "бяга" или каква е цената му.

          Разбира се, че говорим за АМХ-30. АМХ-13 не е ОБТ, а лек танк със 75мм оръдие и броня като на БТР
          Last edited by uzi71; 15-08-2006, 00:13. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #6
            узи71 написа
            В същност след отказа си да продадат Чифтен на изрелците англичаните си вкарват голям автогол, тъй като използването му там би било голяма реклама и съответно пазари .
            Англичаните се отказват от сделката след като арабското лоби ги настъпва по ауспуха. Петрола е по-важен от оръжейните пазари все пак.

            ПП Тоя чудо-танк "Чийфтен" в края на краищата колко е произвеждан и използван ли е някъде в сражения?
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #7
              Ами иранския вариант май му се удава да помирише барут. Шир се казваше или нещо подобно.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                В интерс на истината Чифтен не отстъпва много по подвижност на руските машини.
                Иначе чудотанка е използван от Иран във войната с Ирак, последните пленяват известно количество което след това предават на Йордания, Кувейт също използва тези машини.
                За чифтеи и Израел: по моему има международно ембарго и всички с изключение на САЩ се съобразяват с него, примерно франция не доставя поръчанит еМиражи и се налага документацията да бъде открадната.
                Няма ли да се намери някой съветофил? (за мен между русофил и съветофил има разлика)

                Comment


                  #9
                  Готово. През ирано-иракската война иракските Т-62 набиват канчето на иранските Чифтъни.

                  Е, то е въпрос на тактика де.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #10
                    Gaden Gogi написа
                    примерно франция не доставя поръчанит еМиражи и се налага документацията да бъде открадната.
                    С любезното съдействие на самия Марсел Дасо .
                    Който по-късно активно съдейства и за превоза на полуготовите Миражи, които се превръщат в "локално произведени" Нешери. Във Acig имаше доста добра дискусия по въпроса.
                    Last edited by albireo; 15-08-2006, 11:55.
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      #11
                      Е, хъм, самолети по принцип не е имало чак такива проблеми да се осигурят. За танкове всички са се пънали обаче. Изглежда арабските страни са имали прекалено високо мнение за руските ПВО ракетни комплекси и са считали че в една война ще неутрализират израелските ВВС. Жертви на рекламната кампания.
                      За "Чийфтен"-а питах, защото на фона на шумотевицата, която се вдига около него през 60-те (чудо-танка, трябвало да въоръжи цяло НАТО, танка който ще срази СССР и т.н.), практическото му използване е едно никакво. След като наливат сума пари в него, британците много скоро минават към Challenger.

                      Относно Израелско-Френските отношения във военния комплекс - двете страни имат дъъълга история на далавери и мурафети от 1948-а че до днес и въпреки всичко дипломатическите отношения между двете страни са добри. Голяма глупост беше през последната война, че правителството заложи всичко на САЩ и тотално игнорира Франция, която отиде на страната на Ливан. Както и да е. Историята с Миражите не ми е известна, но няколко други (може би съм писал за тях) - за катерите, поръчани от Франция, и ядрения реактор построен в Израел. Има цяла афера с агент на Мосад, дегизиран като инспектор в държавна организация, който "наглежда" унищожаването на тонове секретна френска документация отнасяща се до ядрени технологии и праща копия от всичко в Израел. Сделката с катерите е анулирана по средата, след арабски натиск, подобно на сделката с Чийфтените, и французите отказват да предадат два катера, които вече са платени. Мосад създават фиктивна скандинавска фирма, "купуват" катерите, екипажите се дегизират като норвежци и преди да се усетят французите, вече са в открито море.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #12
                        Thorn написа
                        Готово. През ирано-иракската война иракските Т-62 набиват канчето на иранските Чифтъни.

                        Е, то е въпрос на тактика де.
                        То арабин и в космически кораб да го сложиш все ще намери начин да бъде свален с кремъклийка.

                        Dinain написа
                        . След като наливат сума пари в него, британците много скоро минават към Challenger.
                        От 60-те до средата на 80 хич не ми се вижда "много скоро", братята руснаци за това време приемат на въоръжение 3 различно ОБТ, а това че не е разпространен опира както до интереси така и до политически натиск. примерно по резултата от съвместните изпитания и хамериканците е трябвало да приемат на въоръжениеЛео2 ама ъц.
                        А Чаланджър е приет на въоръжение защото разработката му вече е била привършена но след смяната на режима в Иран нещата се объркват...
                        Last edited by Gaden Gogi; 15-08-2006, 11:32. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                        Comment


                          #13
                          Чакай, чакай ..в тая война се бият араби с/у перси. Ако следваме твоята логика и двете страни би трябвало да са еднакво некадърни. Или персите са по-некадърни от арабите и затова се случили тия случки с одрънканите (от араби) персийски Чифтъни? Нищо лично Гоги, ама като почнеш да пренесяш разсъжденията си от машините към хората, става малко забавно. Предпочитам да те слушам за машините, но дотам.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            #14
                            Винаги ми е било малко смешно като чета изречения от рода "Машина Х ще натупа машина У". Машината е една купчина желязо и не може никого да натупа. Много повече зависи от хората, отколкото от техническите характеристики. Ама много.
                            Това се е доказвало многократно в историята и продължава да се доказва, но по форумите продължава старата схема: "Су-35 ще победи Ф-16" (само за пример го давам). Вероятно вдъхновено от компютърните игри, където екипажа и машина са сраснати в едно цяло. Малко като да кажем "Найк ще надбяга Адидас, има по-добра подметка" :lol:
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #15
                              Пък аз си мислех че ме четеш, как да е аз насила никой не карам. А това че са некадърни си е факт, иначе нямаше да я влачат тази война сума време, просто иранчаните след смянана режима са в положение аналогично на русия в началото на ВОВ.
                              А ако сравняваме само желязото единственто по което Т-62 може да се добли до Чифтен това е 2 км/ч по-висока максимална скорост, всичко друго е или по-зле или много по-зле.

                              Dinain написа
                              Винаги ми е било малко смешно като чета изречения от рода "Машина Х ще натупа машина У". Машината е една купчина желязо и не може никого да натупа. Много повече зависи от хората, отколкото от техническите характеристики. Ама много.
                              Това се е доказвало многократно в историята и продължава да се доказва, но по форумите продължава старата схема: "Су-35 ще победи Ф-16" (само за пример го давам). Вероятно вдъхновено от компютърните игри, където екипажа и машина са сраснати в едно цяло. Малко като да кажем "Найк ще надбяга Адидас, има по-добра подметка" :lol:
                              Pyk nie si goworim za tankowete kato postivenie na tehnikata i prewypla]enei na dadena koncepciq
                              Last edited by Gaden Gogi; 15-08-2006, 12:02. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment

                              Working...
                              X