Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвременна бронирана техника

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Просто е. Носиш по бордовете и кърмата на танка така или иначе няколко стотин килограма решетки. Няма ли начин да имат повече от едно предназначение и няма ли начин да предпазват от повече от един вид боеприпаси ?
    Това е.
    Виж огромните кошници със строителни отпадъци с които сирийските танкисти са опасали танковете си. Защо ако не е нужно повече в реалната война не са само с "ефирните" решетки ?
    Вярно всички ги слагат за изложенията, но нали си виждал снимки от реални конфликти - навсякъде, даже и по джиповете са наслагали поне чували с пясък.





    Май войниците не са на едно мнение с генералният директор на конструкторското бюро, нали ?

    Comment


      Следва въпроса, защо като ще слагаш повече желязо на танка просто не увеличиш бронята? Решетките са точно толкова плътни, колкото е установено(вероятно емпирично), че ще детонират преждевременно ракета/граната. След това си идва бронята. Като имаш мегдан да мъкнеш повече желязо, слагай го по бронята а не по кошницата. Нали разбираш, че подкалибрен боеприпас движещ се с около 1.5 километра в секунда и който пробива половин метър плътна стомана няма особено да се впечатли от решетките колкото и да са плътни и наклонени и застъпващи се.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Т.е. ти се питаш дали тези решетки не могат да предпазват от кинетични малокалибрени боеприпаси (20-20 мм), така ли? Питам за яснота.
        Сега, могат да се намерят стотици снимки (далеч не само с руска / съветска бронетехника) с накачулени с какво ли не допълнително машини. Но не мисля, че проблемът е в решетките, а по-скоро в липсата на кръгова достатъчна защита. Този проблем частично се решава (там, където са направени такива неща) с допълнителни модули за защита, но както вече бе посочено, има проблем с масата, т.е. това води до прегряване на двигатели, проблеми с окачването и прочее, т.е. до по-висока аварийност, повече престой в ремонтните звена. Въпросът е, че не виждам как това ще се реши чрез добавяне на втора решетка, защото самите решетки не са достатъчно здрави, за да окажат влияние върху бронебоен боеприпас (дори и по-малък калибър). То не случайно добавят чували с пясък и подобни.
        Виж, ако говориш за друго - че този тип защита не спасява от тандемни бойни части или по-мощни бойни части - така е. Но дори и да направиш двойна решетка, това няма да реши проблема, т.е. трябва ти допълнителна и по-добра защита, т.е. допълнителен броневи модул. Решетката си изпълнява задоволително базовата функция, за другото ти трябва по-сериозна защита. Впрочем, един от вариантите е ДЗ (ползва се широко и определено спасява от кумулативни заплахи). Лесно се вижда на снимките - където има ДЗ, няма решетки.

        ПП Между другото, опирайки се на снимки от моя период, екипажа на такива места си носи и багажериите . Впрочем, пак от моя период, пример за същото са дървените трупи, закачените тракове, запасни колела и прочее. Но те са пак същото - ерзац допълнително брониране, което се "отменя" чрез добавянето на реално такова. Тук работата е същата.

        ПП2 Конкретно при БТР-ите на снимката всяка допълнителна броня би свършила работа. Така че ги разбирам - може би и дървени трупи щяха да закачат, ако имаше смисъл . Но това е просто защото машините не са достатъчно защитени за ролята, в която ги използват. Т.е. трябва си машина са добра и пълноценна защита от всички направления (от основните заплахи, т.е. пехотните ПТ оръжия: индивидуални и групови). Впрочем, на тях и решетките са доста символични.

        Comment


          Всяка защита поставена под ъгъл има предимства, както и всяка ешалонирана защита е по-добра от еднослойната.
          Като спомена ВСВ - някой хора до края изкараха с вертикални брони на танковете си и знаеш, че беше грешка.

          Amazon написа Виж мнение
          подкалибрен боеприпас движещ се с около 1.5 километра в секунда и който пробива половин метър плътна стомана няма особено да се впечатли от решетките колкото и да са плътни и наклонени и застъпващи се.
          Расъждаваш шаблонно според мен. Всичко зависи от ъгълът на попадение, дистанция и т.н.
          Съвсем не винаги като уцелиш задължително поразяваш. И винаги едно допълнително препятствие е плюс, а не минус. Тъй и тъй я носиш решетката, защо да я носиш само срещу РПГ. Я виж - на всяко второ клипче от Сирия някой муджахед стреля с 23-милиметровка.

          Comment


            Разбирам какво има предвид Сун Дзъ, но едва ли поставянето под ъгъл на екраните на решетките би имало някакъв съществен ефект. Но, кой знае - вероятно - всичко това вече е тествано. Но пък изглежда интересно - ако напречните греди се поставят поз ъгъл над 90, дали ще има ефект срещу не-кумулативни боеприпаси?

            Comment




              вероятно става дума само за машина, предназначена само за износ - бъдещата руска БМПТ ще е базирана на Армата.

              Comment


                Расъждаваш шаблонно според мен.
                Напротив, расъждавам многослойно, ешалонирано и под ъгъл. Толкова ли не можеш да разбереш, че ако тръгнем в твоята посока ще се получи нещо с големината на къща, с множество слоеве броня/решетки със съмнително качество, които и да спрат нещо, после ще се счупиш от поправки. За това хората са измислили масивна броня, която ако е многослойна пластовете формират общ блок който евентуално да спре всяка заплаха и определено ще спре 23 мм. Всеки килограм който сложиш на твоите решетки ще краде от основната броня, която е единственото между теб и Свети Петър.

                Решетките поставени под ъгъл не ми се виждат много смислени. Така и така снаряда/стрелата ще си намерят път между тях изкривявайки ги. Наклона на бронята увеличава пътя който трябва да измине проектила през нея, или в най-добрият случай води до рикошет. Тоя ефект при решетъчна структура не го виждам как ще се постигне с каквито и ще жалузи да накичиш машината.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  ИМХО - новата БМПТ има не по-голяма защита на бордовете срещу по-малък габарит. Нищо чудно даже защитата да е по-малка (равна на Т-90МС, която, по официални данни е поне 550мм по нормалата срещу кулативни боеприпаси). От друга страна - това е очевАдно комерсиален проект - така че - има бая шансове.

                  Истински интересна ще е БМТП, базирана на Армата, която се разработва.


                  ПП - днес са представени няколко модификации на ОБТ, БМП и прочее на база Армата, Курганец и Бумерганг. За съжаление - закрито - ще се появят на парада на 9-ти май 2015-та.

                  ПП2 - Появи се инфо, че няма приети на въоръжение ПРТК и РПГ, които да се справят с челното брониране на корпуса и купола на БМПТ-2, има и инфо, че има допълнителен пакет ДЗ за бордовете (като при първата БМПТ).

                  старият вид на допълнителния пакет:



                  според някои запознати това давало над 750мм против кумулативни боприпаси по борда, над 350-400 против ПБС.
                  Last edited by кало; 27-09-2013, 02:07.

                  Comment


                    Имхо, нещата между решетките и корпуса се бутат там в следните случаи:
                    1. Когато самата машина не е с дебела броня - страхува се от бронебойни 12.7мм куршуми и 20-30мм снаряди
                    2. Това са багажи

                    Обща информация:


                    Най-общо казано, решетките са евтин, бърз и лек (като тегло) начин машината да получи допълнителна защита срещу РПГ и ПТРК - в сравнение с удебеляване на основната броня. Съгласен съм с Амазон, че ако се тръгне в посока да се възлагат допълнителни задачи на решетката, това ще има повече минуси от плюсове - вече няма да е нито евтино, нито леко.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Сун Дзъ написа
                      Всяка защита поставена под ъгъл има предимства
                      Е, хъм, не съм съгласен с универсалността на правилото - точно през ВСВ се появяват боеприпаси специално пригодени да се справят с наклонена броня. Но това не е съществено, де. Както спомена Амазон, предимствата на наклона са две:

                      1) увеличаване на ефективното брониране (проектила преодолява по-дълъг път през бронята, следователно ефективното брониране нараства).

                      2) повишена вероятност за рикошет (отклоняване) на проектила от бронята.

                      Обаче това идва с определени недостатъци - най-вече намаляване на защитения обем и по-голяма сложност при производството (в част от случаите).

                      Сега, да погледнем историята с решетките. Какво дава решетката? Ако кумулативния боеприпас попадне в междината между решетките и тя е достатъчно малка, така че да не може да премине, той детонира и струята се отдалечава от основната защита на машината (бронята), евентуално може да се отклони (зависи от ъгъла на попадението). Затова и решетката може да е сравнително рехава (калибъра на повечето кумулативни боеприпаси е поне 90 мм и нагоре, т.е. това е минималното разстояние от пръчка до пръчка). Плюсовете са очевидни - такава рехава решетка е лека, още повече, че изискванията към здравината й не са кой знае какви (много далеч от броневата стомана, която се използва за основната защита). Така или иначе, при повреда (сериозна) решетката лесно се демонтира и сменя.
                      Сега нека си представим кинетичната заплаха - дълга стрела от плътен материал (някаква волфрамова сплав, обеднен уран или някаква подходяща стомана в краен случай). Какви трябва да са характеристиките на стоманата, използвана за решетката, за да има какъвто и да е ефект върху подобен проектил? За 6-12 мм обикновена стомана? И да я разположиш под ъгъл - няма да увеличиш ефективната дебелина (това не е бронева плоча). От друга страна, за да имаш някаква "гаранция", че ще спира подобен род проектили, трябва да намалиш съответно разстоянието от пръчка до пръчка според калибъра на проектила. А той не е кой знае какъв, т.е. вероятно ще трябва да намалиш процепа до около 10 мм (т.е. 9-10 пъти). За да има ефект, трябва да увеличиш дебелината на пръчките и да промениш материала, от който са направени (някаква висококачствена бронева стомана). Помисли, колко ще нарасне масата и цената на такъв комплект? 50 пъти? 100 пъти? или доста нагоре. А какъв ще е прираста към броневата защита? Евентуално +20-30 мм срещу кинетични проектили. Много съмнителна добавка за тази цена.
                      Т.е. ако целиш това, вероятно е по-добре да се помисли за цели допълнителни плочи, поставени под съответните рационални ъгли. Т.е. точно това, което включват модулите с допълнителна защита (да речем, на "Лео-2").
                      Впрочем, ако се върнем към ВСВ, точно по същия начин увеличават броневата защита на Pz-III и Pz-IV - добавят допълнителни броневи листове (20-30 мм), които се окачат върху основната броня.
                      От друга страна, за отбелязване е, че тези решетки се слагат там, където по една или друга причина не може да се ползва по-добър начин за увеличаване на защитата - пакети ДЗ.
                      Така че, според мен, въпросът опира до предназначението на тези решетки - а то е евтина и слаба защита на машини, където по някаква причина не може да се направи добра защита. Проблемът с решетките е, че не решават недостатъците на основното брониране, оттук и чувалите с пясък. А за багажа, както споменахме двамата с Динайн, това си е нещо нормално - танковите екипажи няма къде другаде да си го носят.

                      Сун Дзъ написа
                      Като спомена ВСВ - някой хора до края изкараха с вертикални брони на танковете си и знаеш, че беше грешка.
                      Не, не го "знам", не го и мисля . Обаче ще се отклоним от темата. Не "грешка", а компромис. Други пък са произвеждали и използвали танкове с наклонена броня, но за тази цел са правени други компромиси, бих казал, вероятно равноценни. Или пък са правили компромис с качеството на броневата стомана. Така че варианти - бол, навсякъде се правят компромиси и няма еднозначно "правилно" решение.

                      Така че сигурно може да се направи решетка, която да защитава и от бронебойни куршуми (за снаряди - съмнявам се, че има смисъл), може би дори с малко ще увеличава устойчивостта срещу бронебойни снаряди (но наистина с малко, т.е. едва ли повече от 1-2%), но какъв смисъл има това за ОБТ, където основната броня е достатъчна?
                      Last edited by gollum; 27-09-2013, 10:58.

                      Comment


                        Един лаишки въпрос от мен. Съществуват ли варианти въпросните решетки да са замислени от производителя като крепежи на блокове олекотена броня за еднократна употреба? Някакъв вид многослойни блокове от керамика и метал примерно, със сравнително ниска плътност. Като целта е след попадение, да е възможен бърз ремонт в полеви условия.

                        Comment


                          Не.

                          Comment


                            Одна из последних версий модернизации БМП-2, предлагаемых ОАО Курганмашзавод. На машине установлены современная автоматизированная СУО, спаренная установка ПТУР Атака, противокумулятивные решетчатые экраны

                            http://weaponwars.ru/bmp-2/26.html
                            Доста сериозен вариант на БМП-2 - със сигурнст би намерил добро приложение в Сирия.

                            Comment


                              STROSS написа Виж мнение
                              Това живо ли е?
                              Доколкото си спомням е единичен прототип. Нещо като Су-47.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Преместих артилерийските въпроси в нова тема.

                                Comment

                                Working...
                                X