Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е оптималният калибър за лично късо нарезно оръжие...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    r_vardarov написа Виж мнение
    Мислех че тук има хора с някакъв реален опит ...но.
    Мисля че има един-двама с реален опит, но те пишат много рядко. Така че всичко което споделяш е много интересно/полезно.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Извинявам се за офтопика, но си спомних как разгадаха един случай преди няколко години.
      Пенсиониран военен беше прострелял в сърцето един от криминалния контингент, след което вторият беше дал 8, ако не се лъжа, изстрела от 45-ти калибър, които бяха попаднали в двата крака, в двете ръце, в главата и в торса. Само един пропуск имаше.
      Първите два бяха в краката...
      Та според полицейските сводки - всичко е възможно...
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        ValBo написа Виж мнение
        Извинявам се за офтопика, но си спомних как разгадаха един случай преди няколко години.
        Пенсиониран военен беше прострелял в сърцето един от криминалния контингент, след което вторият беше дал 8, ако не се лъжа, изстрела от 45-ти калибър, които бяха попаднали в двата крака, в двете ръце, в главата и в торса. Само един пропуск имаше.
        Първите два бяха в краката...
        Та според полицейските сводки - всичко е възможно...
        Не е ОТ, напълно по темата си е - емблематичен случай за Давид и Голиат ... Всъщност , само Всевишният е наясно с хронологията на попаденията , дори съдебните експерти биха боравили с дози вероятности .
        ПП
        Криминалът е бил апаратчик от национален мащаб - шеф на републиканските спортни бази , или подобно .

        Comment


          Аз съм малко скептичен за подобно развитие, но нямам друг изход, освен да го приема.
          Сънят е слаб заместител на кофеина!

          Comment


            Никъде не съм твърдял ,че Патичето ,е живял с 3 попадения 2-3-5мин.В тази ситуация на разказващия и 5сек,са му се сторили поне половин ден.Да не дава господ да си на негово място.Примери много за оживели хора с множество рани-например Петко от Лясковец,но и много обратни случаи ,всичко е в рацете на тоя горе.Иначе моето мнение е колкото по-голям калибър толкова по-добре,стига да позволява по -голям пълнител че адреналина влияе на всички,независимо от опита(изключвам тези на хапчетата ,те са в паралелна вселена и са безсмъртни)Любим калибър ми е 45-ти,с мазен откат и тежък и бавен куршум,но не позволява голям капацитен на пълнителя.МОя фаворит е Марк 23,на Хеклер.

            Comment


              r_vardarov написа Виж мнение
              Любим калибър ми е 45-ти,с мазен откат и тежък и бавен куршум...
              Повечето хора в този бизнес мислят така. А английският .455 е с още по-тежък куршум, макар и с по-ниска скорост. Британците стигат до заключението, че масата на куршума е определящ фактор при терминалния ефект и съответно така конструират боеприпасите си. Дори когато преминават към по-малък калибър (Mk.IV, .38), куршумът им е 200 грана, доста по-тежък от американския .38 S&W, който е 146 грана. Мога само да си представя какво е правел техният .500 Tranter (показвам го редом с 4,25 мм Лилипут и 3 мм Колибри, най-малкият патрон с централно възпламеняване в колекцията ми; все още търся 2,7 мм Колибри)...
              Attached Files
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Такъв не съм и виждал,камо ли да съм стрелял.Сигурно е по-ефикасен за близък бой,но как ли се контролира такова нещо в бърза стрелба.

                Comment


                  .500 Tranter е от края на 19-ти век и дори не е най-големият - .577 Eley му е батко. Използван е в някои полицейски револвери на Webley и Tranter.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Nick написа Виж мнение
                    .500 Tranter е от края на 19-ти век и дори не е най-големият - .577 Eley му е батко. Използван е в някои полицейски револвери на Webley и Tranter.


                    Горе вдясно средния куршум, какво представлява?

                    Comment


                      Nick написа Виж мнение
                      Повечето хора в този бизнес мислят така. А английският .455 е с още по-тежък куршум, макар и с по-ниска скорост. Британците стигат до заключението, че масата на куршума е определящ фактор при терминалния ефект и съответно така конструират боеприпасите си. ......................
                      Въпросът е дали при схватката да дадеш един изстрел, или 2-3 по-бързи за същото време? Тежките куршуми не само са бавни, но и правят стрелеца по-бавен и по-неточен.

                      Comment


                        Nick написа Виж мнение
                        ..................... Има статистика и от истински поражения, не само от експерименти.

                        Всички боеприпаси са изпробвани по животни. Особено са ми отвратителни френските и руските изпитания на револверните патрони за Mle 1892 и Наган обр. 1895. Стреляли са по живи коне (в краката им) и са опитвали дали конят ще може да се движи след раняването. Оттам и погрешната легенда за това как Наган "останавливает лошадь". Кон в движение не е лесно да бъде спрян и с пушка, просто горките животни не са можели да се движат след изстрел в крака.
                        М/у другото някъде бях срещнал, че 30-06 (и вероятно 30-03) като пушечен патрон е правен (като мощност) точно да спира/събаря кон. Щото за човек е излишно мощен. По тези времена конете са били основно транспортно и бойно средство в армията.
                        Ник, чел ли си нещо затова?

                        Comment


                          Излишно мощен на 100 ? 300м ? Но на километър -два , каквато е била концепцията за обстрел на групови цели , бавно движещи се обозни колони и пр. ...
                          Last edited by Todor Pavlov; 04-12-2015, 21:27.

                          Comment


                            Много са излишно мощните патрони от този период. Просто тогава пехотинците са били във възторг от възможността да обстрелват полевата артилерия с личните си оръжия - нещо, което не са можели да правят в продължение на векове. Когато са създавани тези патрони картечниците са били рядкост и тактическата им употреба не е била много ясна, това става едва през ПСВ. Оттам и оптимистичните очаквания от индивидуалното стрелково оръжие.

                            Но разчетите на дулната енергия са правени съобразно съвкупност от други параметри, не способността да спират кон. Грубо казано, максималният калибър се определя от аеродинамиката на проектила, минималният калибър е предимно упражнение по съпромат (намаляш калибъра - увеличаваш налягането в цевта), масата е определена в голяма степен от формата и калибъра на куршума и може да варира в широки граници, дулната скорост се максимизира с ограничение по макс. налягане (отново якостни съображения). Резултатът е някакъв патрон, който може да е с калибър от 6 мм (американската Лий Нейви 1895) до 8 мм (австрийски, немски, датски и др.). Не на последно място е възможността да се използват различни куршуми в един и същи патрон - експлозивни, запалителни, бронебойни и др. При малките калибри това е трудно да се получи. Но най-важният параметър е настилността на траекторията с цел намаляване на грешките при прицелването. Колкото е по-голямо разстоянието на правия изстрел (височината на траекторията не превишава височината на целта), толкова по-добре. Това се постига чрез добра аеродинамика и висока начална скорост, които пък се определят от по-горните параметри. В основата на тези оптимизационни процеси са разработките на майор Рубин, който създава първите малокалибрени патрони, копирани директно от англичаните (.303 Енфийлд) или почти директно от немците (7.92х57).

                            При късоцевното оръжие нещата са доста по-различни и поради това и досега няма много ясна концепция. От куриози като FN Five-seven до вечния.45 - кой е оптималният калибър при късоцевните?
                            Last edited by Nick; 04-12-2015, 16:46.
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение
                              Горе вдясно средния куршум, какво представлява?
                              Мисля, че най-горният ред показва компоненти на .577 Eley + други куршуми (какви не знам, нужни са размери). Вторият и третият ред показва револверни и пистолетни патрони за Уебли.
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                Мислех, че снимката е твоя, сори.

                                Струва ми се, че е Lee .575". Интересна форма.

                                Muzzle Loading & Black Powder Guns Kits, Parts, Accoutrements, Rendezvous Gear & Primitive Americana.

                                Comment

                                Working...
                                X