Luchs написа
Освен кондезатор може като акумулатор на енергия да се използва и бобина с голяма индуктивност, но пак има сериозен проблем с размерите...
Правилно си чел че могат да се използват конвенционални взривни вещества за генерирането на електоенергия с колосални параметри (ток и напрежение)! :tup: Това са така наречените "Взривни магнитокумулативни генератори". Те са специални много компактни устройства, които преобразуват енергията на ВВ в електроенергия с мощност от порядъка на 10-100 Гигавата за период от няколко десетки наносекунди до 1 микросекунда!
Пръв руският академик А.Д.Сахаров през 1951г. изказва идеята за възможно преобразуване на енергията на ВВ в енергия на магнитно поле и предложил принципни конструкции на източници на свръхсилни магнитни полета и токове, основани на бързо взривно деформиране на токоносещ електропроводим контур.
Трябва да отбележа, че тези устройства са създадени от физици за да служат на физиката!!! Използват се за провеждането на редица научни изследваня в областта на ядрената физика, физика на плазмата, лазерната техника, енергетиката и т.н. По-късно са приети в армията...
Накратко как работят;
От "Закона за електромагнитната индукция" е известно, че индуцираното е.д.н. в даден токов контур, е равно на взетата с обратен знак скорост на изменение на магнитния поток обхванал контура: e= -dФ/dt
От израза се вижда, че за да се генерира е.д.н. с голяма стойност имаме две възможности; или бавно именение на мощен магнитен поток обхващащ токовия контур (което не е постижимо често пъти), или бързо изменение във времето на малък по стойност магнитен поток. Е точно това се прави при магнитокумулативните генератори! Благодарение на взривното въздействие на ВВ е възможно да се направи така, че магнитния поток да се изменя много бързо - съответно да се генерира много високо е.н.д.
Съществуват различни разновидности на подобни устройства, мога да кача материали за тях ако някой се интересува. Тука ще покажа един примерен вариянт (картинката съм я анимирал!!!).
Около постоянен магнит е навита бобина, краищата на която са свързани с галванометър. Постоянният магнит създава постоянен във времето магнитен поток обхващащ токовия контур (бобината). Ако в даден момент този магнит (сърцевина на бобината) се прониже от кумулативна струя създадена от кумулативен заряд, то същия почти мигновенно ще намали обема си - резпективно ще намалее магнитния поток обхващащ бобината. Бързото изменение на магнития поток, както вече споменах, води до генерирането на високо по стойност е.д.н. в токовия контур.
Стойностите на тока при реалните магнитокумулативни генератори може да достигне стотици килоампери, напрежението десетки и стотици милиона волта, за период до 1 микросекунда!!!
Comment