AYB написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Български оръжейни конструкции
Collapse
X
-
Гост
Еми за пореден път се убеждавам, че ние българите не цениме собственните си постижения. Уви така е... За чуждите разработки има купища информация, за родните - нищо!
Не е лошо някой, който може разбира се, да събере информация за нашите конструктори и техните творения, и да направи едно сайтче посветено на тях.
Занимават ни от известно време с Перперикон, с Голямата косматка и незнам си още какви вехти исторически "ценности" от пантивека, като ни се внушава постоянно, че трябвало да сме горди с тях, а никой нищо не споменава за достиженията на българските учени, инженери, откриватели, хора, които са допринесли в много голяма степен за развитието, и благото на родината. Те остава настрана, забравени и непризнати...
Comment
-
Работих навремето в НИТИ, но специалността ми беше взриватели. Все още виждам наоколо си (в Казанлък) мнозина от хората, които работеха на времето по различните задачи. Не искам да обещавам, но ще се помъча да събера някаква минимална информация за"България- 1300" и Шипка-та. За другите наименования за съжаление не съм чувал, още повече всичко беше с кодови имена. Например "...1300" беше БМП на база МТЛБ с наша разработка купол, "Тунджа" струва ми се беше пак шаси на МТЛБ с монтиран 120мм миномет и т.н. За "Шипка" вече съм сигурен че беше пистолет който се конкурираше навремето с Макаров, но политиката като че ли надделя. "Янтра" - осколочен истрел за СПГ (или РПГ), "Стършел" - предполагам знаете...Останалите разработки са правени преди годините в които работех ( т.е. преди 1975 ) и основният двигател - убеден съм в това, беше ген.Ямаков.Повече информация може да се намери в дублиращото звено в БНА - ВТНИ - който се намираше на 4-ти километър.Толкова засега!
"ШИПКА" е разработен в НИТИ-Казанлък от екип в състав - Петър Деков, Георги Гевгалов, В.Хаджиев, Пенделовски(Милчо?) по задание на МНО - "Техника и въоръжение", в средата на 70-те години. Останалите разработки не са били предмет на работа в НИТИ след този период - може би по ранните години, но засега всичко минало е в СС."...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми
Comment
-
Гост
НВС, чудесно е това, че си работил НИТИ. Включвай се по-често в дискусиите, които провеждаме тук във форума по отношение на военното дело. Определено на моменти имаме нужда от експертни мнения, на хора, които са запознати детайлно с оръжейните технологии. Иначе често се случва да забиваме в безсмислени спорове... Като има човек, който е работил във военното производство и познава нещата е вече друго! Надявам се да се включваш често в темите!
Comment
-
НВС написа"ШИПКА" е разработен в НИТИ-Казанлък от екип в състав - Петър Деков, Георги Гевгалов, В.Хаджиев, Пенделовски(Милчо?) по задание на МНО - "Техника и въоръжение", в средата на 70-те години. Останалите разработки не са били предмет на работа в НИТИ след този период - може би по ранните години, но засега всичко минало е в СС.
Comment
-
За съжаление не съм спец по тези оръжия - сега за първи път му обръщам внимание. Впрочем сегашният ми шеф е любител на тези неща и потвърди че това е "Шипка"(почти Валтер ПП). Интересното е че излязоха още интересни факти, повече като легенди, но все пак достоверни. Историята е такава: при обявяването на конкурса за пистолет на ВД в Казанлък се явяват две конструкции - Шипка на НИТИ и "Дамянов" на Арсенал (тогава ОЗ"Фр.Енгелс") Разработката на втория е дело на тогавашния Директор на заводите - Стефан Дамянов - сегашен кмет на Казанлък - тулски възпитаник(!). Когато руснаците виждат неговия модел, заявяват че това е точно копие на Макаров, макар че до тогава Макаров все още го няма у нас, вследствие на което Дамянов изпада в немилост. От този втори модел се е запазил поне един в музея на АРСЕНАЛ и понеже съм наблизо ще се опитам да получа повече информация. Що се отнася до картечния пистолет Шипка - той е разработка на същия екип в НИТИ. През 1990-92г Гевгалов е назначен за Техн.Директор в АРСЕНАЛ (Директор тогава е А.Желев и след него - П.Демирев). АРСЕНАЛ започва производство на този модел, но явно не е приет добрв на пазара, защото производството му е прекратено. Днешната номенклатура на Казанлъшката оръжейница можете да видите на страницата http://www.arsenal-bg.com/main.htm"...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми
Comment
-
Гост
Пистолета на външен вид изглежда доста добре. Вероятно е добър и като технически показатели.
Руснаците при всички положения са се подвели от затворния блок. Той (поне визуално) прилича досущ на макаровския. Но това съвсем не означава, че оръжието е копие на руския пистолет. Незнам каква е точно историята...
Comment
-
Гост
-
Гост
Чисто си е копие на Макаров:
Разлики (поне така предполагам) има в задната част на ръкохватката (рамката) и е възможно също бойната пружина да е спирална, надъната на стебло, а не пластинчата, както е при Макаров. Но само предполагам... По-запознатите да кажат!
Comment
-
кало написаот много години си е на въоръжение Тунджата
P.P Я някой да ми обясни принципните разлики между "МАКАРОВ" и WALTER PP"? Има ли някакво заимстване? За приликата нежду АК и StG-44 вече е ясно - няма никаква прилика, или както казва Козма Прутков - "Етого не может бить, потому что етого бить не может!" . Ама ИЖ-ката си е по съвременна конструкция - къде може да прочете нещо лаик като мен за тая история?"...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми
Comment
-
Гост
Значи като принцип на работа на автоматиката Макаров и Валтер РР нямат разлика - и двата пистолета използват принципа на свободния затвор. Външно също много си приличат. Но имат съществени разлики по отношение на ударно-спускателните механизми, бойните игли и предпазителите, устройство на рамките, затворните задръжки и начина на задържане и освобождаване на пълнителите. Най-добре се разбира от чертежите:
Освен това при Валтера е наличен и индикатор показващ дали има зареден патрон в цевта. Изпълнен е като игла с пужинка, намираща се в затвора над бойната игла. При наличие на патрон в цевта, тя се придвижва назад и се показва в задната част на затвора. Разгледай добре чертежите!
Comment
-
НВС написаНяма лошо! Щом върши работа - защо не? Спомням си че имаше големи главоболия с носещата греда на миномета - при изстрел с пълен заряд се цепеше от раз, докато не проектирахме наново профила на тая греда на база стабилни измервания на напреженията в материала.(Да живее СЪПРОМАТА!)! Впрочем това проектиране беше едно от първите, за които използвахме компютър с UNIX и ПП от типа AUTOCAD.След това всичко си дойде на мястото.
Comment
Comment