Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Калашников или Щурмгевер 44

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    не съм сигурен, но качеството на снимката говори за по-ново време, войникът е с катинарче и бакенбарди, които са ъъъ, някак несъответстващи на епохата и армейските устави от онова време.

    Comment


      #62
      Dinain написа
      ...Nick, твоя познат трябва да е служил доста отдавна, защото тези пушки са били на въоръжение в армията до към края на 50-те години...
      Ами всъщност не е служил чак толкова отдавна. Ефи (моят познат) едва ли е на повече от 50 г. в момента, така че ще да е служил през 70-те.

      Thorn написа
      ..."курц". За какво им е бил на египтяните, че и да го произвеждат...
      Не, не съм се изразил правилно, може би. Египет и Сирия не произвеждат 7,92х33, само ги продават като излишъци (military surplus). Но пък са произвеждали 7,92х57 за "Хаким" (египетски вариант на шведската AG-42) и Маузер, както и 7,5х54 за френските MAS.

      Хе, ако става въпрос за странни патрони, какво по-странно от чешкия 7,62х45? Има едно-единствено оръжие за него, пушката VZ-52 (да не се смесва с едноименните пистолет VZ-52 и картечница VZ-52) Моята VZ-52 също дойде от този район, а патроните са от 50-те години. Голямо количество от тях са продадени на Египет по време на Суецката криза.
      Last edited by Nick; 19-09-2006, 22:29.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #63
        Браво за горната картинка.Много е готина.Щурмгевер и Калашник който нито е руски нито български.
        Пичове, хваща ме срам,когато чуя, че М.Калашников е копирал германското пушкало.Това обикновено го казват хора,които много малка разбират от темата.Външният вид лъже.От вътре са доста различни.Газова автоматика,но различна.Едното е със завъртащ се затвор а другото е с пропадащо блокче.Така, че въпроса е несъществуващ според мен.По ми е интересно аджеба, кой е автора на пълнителя на АК-47.Това ме гложди от доста време.Иначе творческите колективи измислили патрона обр.1943 дали са германски или руски не ми е интересно.При положение, че швабите по онова време не са имали цеви 7,62 за чий им е бил такъв патрон,та после да го предлагат на руснаците.Освен АК е имало и други автомати които са участвували в конкурсите.Дали защото М.Калашников не е принадлежал към нито една от дворцовите клики на Йосиф Висарионович,точно той е спечелил.Бащицата по онова време е бил доволно силен да скръцне със зъби и да посочи човека,при което да не даде приоритет на някой друг
        Иначе,бих бил щастлив ако можех поне за час да подържа в ръцете си
        германското изделие защото то според мен е великолепно.
        Германците правят добре коли и оръжие. За децата си изпращат жените на Черно море на почивка!

        Comment


          #64
          Dinain написа
          Хм, Голъм, сигурен ли си за монтажа?
          Да, 99% съм сигурен (1% го оставям, защото грешки са винаги възможни, може пък и този, който е обработвал снимката да е бил безумно некадърен). Осветлението на StG-44 е съвсем различно от това на останалите обекти в снимката, а това ясно говори за фалшификат. Единственото друго обяснение е да е използвана светкавица (което е бая невероятно като се има предвид естественото осветление, а и позицията на изкуствената светлина, която идва отдолу) или пък някъде под двамата араби на преден план да е имало силен прожектор, обаче тогава е необяснимо защо тази светлина липсва на плаката непосредствено зад автоматите. Освен това ръката на арабина, държащ StG-44 стои леко неествено спрямо автомата. Моето предположение е, че на оригиналната снимка арабинът е държал АК, а някой след това го е заместил със снимка на StG-44, но правена в различни условия (вероятно в помещение, съдейки по светлината). Впрочем, съединението между автомата и плаката зад него също е леко неестествено.

          Comment


            #65
            lobo написа
            ...При положение, че швабите по онова време не са имали цеви 7,62 за чий им е бил такъв патрон,та после да го предлагат на руснаците...
            Проблеми с четенето май? Какво означава "не са имали цеви"? Ясно написах "разработен от немската фирма Polte, която го продава на СССР след като нейното оръжие отпада от конкурса". Конкурс, съревнование, вдяваш ли?

            Параметрите и измеренията на един патрон са десетки и не се свеждат до един-единствен диаметър. Ти въобще виждал ли си технологични чертежи на компонентите на един патрон? Посочи сериозен източник на информация вместо да развиваш домоткани теории за коли, жени и скърцане със зъби, моля.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #66
              Хе, ако става въпрос за странни патрони, какво по-странно от чешкия 7,62х45? Има едно-единствено оръжие за него, пушката VZ-52 (да не се смесва с едноменните пистолет VZ-52 и картечница VZ-52) Моята VZ-52 също дойде от този район, а патроните са от 50-те години. Голямо количество от тях са продадени на Египет по време на Суецката криза.
              Като става въпрос за странни патрони и странни оръжия, реших да ви покажа някои неща, и да ви развеселя малко. :lol:







              Comment


                #67
                Lobo написа
                Иначе,бих бил щастлив ако можех поне за час да подържа в ръцете си
                германското изделие защото то според мен е великолепно.
                Не знам как си стигнал до този извод. 7.92мм е абсолютно непригоден патрон за автомат; откатът е много силен; оръжието е много тежко и с големи размери; самата конструкция се оценява като несполучлива. В сравнение със Stg-44, Ak-47 е направо бижу....

                ПП Голъм, гледам снимката и ми се струва все повече, че не автомата, а избражението на табелата отзад е фалшификат. Калашника "седи" пред нея еднакво неестествено като Щурмгевер-а. Изображението мяза на Хасан Насрала, а тези никак не ми приличат на ливанци, по-скоро йеменци, саудитци или суданци. Не че няма подкрепа в други страни де. А положението на пръста е съвсем естествено, така става по навик, като не можеш (и не бива) да го държиш в скобата на спусъка...
                Last edited by Dinain; 20-09-2006, 12:57. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #68
                  Така или иначе, основният проблем е в сметлината, тя няма как да пада по този начин на автомата при есетственото осветление в останалата снимка. Дори да е използвана светкавица няма как тя да се отразява само на StG-44 и кой знае защо - леко на пълнителя на АК-то срещу него (но само на част от него, което ми говори, че някой се е опитал да "пооправи" нещата с осветлението), но по никакъв начин на останалата част от снимката.
                  За пръста - не толкова положението, колкото "странният" начин по който се "свързват" автомата и пръста с частта от ръката. При нормална снимка има един контур, който тук липсва, като същевременно има удебелена неестествена сянка (която "компенсира" изрязването). Това за мен е достатъчен белег за обработка.
                  За трудната забележимост на монтажа подпомага и лошото качество на снимката, както и ефекта от jpg компресията.

                  Comment


                    #69
                    Dinain написа
                    ... 7.92мм е абсолютно непригоден патрон за автомат; откатът е много силен; оръжието е много тежко и с големи размери; самата конструкция се оценява като несполучлива...
                    Хммм... За кой именно 7,92 говориш, защото има повече от един? MPi-43/StG-44 са за 7,92х33, известен още като 7,92 Kurz. Това е скъсен, облекчен патрон със значително намален заряд в сравнение с 7,92х57. Ако трябва да навлизаме в още подробности, има и повече от един 7,92х57 - 7,92х57J, 7,92х57JS, 7,92х57Ss, всичките с различна дулна енергия (и, следователно, откат), като J и JS не са взаимозаменяеми.

                    Самият аз не съм стрелял със StG-44, но познат оръжейник има и е споделял впечатленията си с мен. Според него е напълно съпоставим с АК, кал. 7,62х39.

                    Ще поместя данни за дулната енергия на 7,92 Kurz и 7,62х39 за сравнение.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      #70
                      Това е което съм чел - при автоматична стрелба АК-47 е трудно контролируем, а Щурмгевер-44 би трябвало да е още повече. Специално за Stg-44, по разкази на ветерани, се е използвал изключително в ролята на карабина (бърза единична стрелба). Отделно че патрона се отразява и на други параметри освен отката, като тежест на мунициите, тоест броя им, които може да бъде носен. Разбира се, по това време доколкото знам не е имало междинен патрон като 5.56мм например, но оправданието не прави от Stg-44 добро оръжие. Явно това си е естествения път на развитие - първо адаптиране на съществуващ пушечен патрон, след това проектиране на нов "purpose" такъв (5.56 или 5.45мм).
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #71
                        Динайн, 7.92х33 си е именно междинен патрон, различен от пушечния маузеровски.

                        А за калашника няма какво да четеш - в Израел го произвеждат, май още се води на въоръжение. Можеш да поразпиташ онези които са го ползвали.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #72
                          Разбира се, по това време доколкото знам не е имало междинен патрон като 5.56мм например, но оправданието не прави от Stg-44 добро оръжие.
                          За времето си StG-44 е достатъчно новаторско оръжие, особено като концепция (може с известни резерви да се каже, че е "революционно" по отношение на личното въоръжение на пехотата - не след много дълго оръжия по тази концепция напълно изместват основното пехотно въръжение - винтовката). А и като оръжие доколкото мога да преценя StG-44 дава значителни предимства на въръжените с него по времето, когато се използва - заключителният етап на ВСВ. Не е произвеждано в големи количества, нито прието по-рано на въоръжение по логистични и донякъде консервативни съображения (то в крайна сметка на се разработва по инициатива на управлението за пехотни въоръжения). Но това не го прави "лошо" оръжие, естествено за тогава. Същото важи и за АК, с тази добавка, че той и сега е ефективно оръжие.

                          Comment


                            #73
                            Динайн, какво е положението с Галил в Израел?


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #74
                              gollum написа
                              ... нито прието по-рано на въоръжение по логистични и донякъде консервативни съображения ...
                              Поради тази причина оръжието е "пробутано" за одобрение под името MPi-43, Maschinenpistole, за да се създаде впечатление, че това е поредният картечен пистолет, а не нещо нечувано и невиждано досега. Когато А.Х. post factum разбира това, прави разследване с участието на фронтови офицери, които, обаче, казват "Дайте повече от това оръжие" и така се стига до happy end (за оръжието, не за Германия :mhehe: ). Нещо повече, въодушевен от суперлативните оценки, идващи от фронта, А.Х. нарежда оръжието да бъде прекръстено от Maschinenpistole в Sturmgewehr за да се внуши, че Германия преминава в атака.

                              Иначе, както вече писах, концепцията за индивидуално автоматично оръжие с промеждутъчен патрон усилено се разработва в Германия още преди ВСВ. Има разработени много жизнени образци, но MPi/StG е победителят, показал най-висока надеждност, технологичност, ниска цена и сравнително ниско тегло.

                              Оръжието е изключително добро, дори по съвременни мерки. Не се произвежда от други страни след войната по следните причини:
                              - наличие на огромно количество евтини военни излишъци;
                              - използуваната технология на високоточно щамповане и заваряване е притежавана от много малко страни. Прилаганите методи на щамповане при другите споменати оръжия (ППШ, ППС, СТЕН) не могат да се сравняват с технологията на StG, която изисква висока точност.

                              Dinain написа
                              ...междинен патрон като 5.56мм например...
                              Dinain, дефиницията за междинен патрон не е свързана с калибъра му, а с дулната енергия. Патронът е междинен, ако дулната му енергия е между тази на пистолетните и пушечните патрони. Има много патрони с калибър 5.56 - 6 мм, които не са междинни. Пример - 6 мм Lee Navy, сериозен пушечен патрон.
                              Last edited by Nick; 21-09-2006, 00:02.
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                #75
                                Dinain написа
                                ... 7.92мм е абсолютно непригоден патрон за автомат; откатът е много силен...
                                Blah, blah, blah...
                                7,92 Kurz:
                                Дулна енергия = 1907 Joules
                                Дулна скорост = 685 m/sec
                                Маса на куршума = 8,1 g

                                7,62x39 (обр. 43):
                                Дулна енергия = 1991 Joules
                                Дулна скорост = 710 м/sec
                                Маса на куршума = 7,9 g
                                Данните са от справочника "Cartridges of the World", 8-мо издание от 1997 г. Бидейки американско пособие, размерностите там са в гранове, фут/сек и фут-паундове, но аз съм ги конвертирал в метричната система.

                                Вгледай се в горните цифрови данни и ми кажи дали все още мислиш, че 7,92 Kurz е "абсолютно непригоден за автомат". Данните му са почти идентични с тези на патрон обр. 43 г. По твоята логика и АК използува патрон, който е "абсолютно непригоден за автомат".

                                Ако и това не те убеждава, ще намеря начин да сложа формулата за изчисляване на скоростта на отката (прието е, че нашите усещания за силата на отката са пропорционални на тази величина).
                                Last edited by Nick; 21-09-2006, 16:22.
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X