Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Леките оръжия на РККА

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    По отношение на дисковия пълнител на Шпагина и ППД наистина са трудни за пълнене но да имаш два пъти повече патрони в бойна обстановка определено си е голямо предимство да не ти се налага да сменяш пълнители по време на бой,освен това според мене наличието на дървен приклад определено е предимство пред стоманения на Шмайзера както споменах при легнало положение е неудобно да се стреля със Шмайзер по принцип картечните пистолети водят началото си от ПСВ където е било необходимо оръжие с висок темп на стрелба за прочистване на окопите и бих казал че Шмайзера е точно такова оръжие оръжие на блицкрига на мотопехотата която десантира от БТР ите на дистанция 100-150 метра и залива окопите със картечен огън.В началото в СССР когато конструират ППД то Сталин казва за какво са ни тези гангстерски оръжия под влиание на филмите където "томито" Томсъна трепе наред бандюги и полицаи дори прибират наличните 30000 -40000 хиляди бройки по складовете но през Зимната война като виждат какво прави Суомито бързо ги вадят от складовете...............Шпагина си има недостатъци но и предимства като всяко оръжие а и простотата на пройзводство и конструкцията също са важни.................

    Comment


      #32
      Е, смяната на пълнител на картечен пистолет или автомат не отнема почти никакво време - значително по-малк дори и от това за пълнене на пълнител (имам някакъв опит от пълненето на двуреден пълнител за АК-47 и то отнема много малко време, но смяната на пълнител отнема още по-малко). Разбира се, повечето патрони са предимство, но не прекалено голямо.
      Що се отнася до дървения приклад... има немски картечни пистолети с дървени приклади. Примери:

      1. MP-28 II (прословутия "Шмайзер")
      с дървен приклад, използвал се е за въоръжаване на екипажи на танкове и друга бронетехника, както и на въздушно-десатна пехота (където впрочем основно затруднение е бил именно този дървен приклад). Между другото, той е бил с двуреден пълнител за 32 патрона.

      2. MP-35 I
      също с дървен приклад, използвал се е от подразделенията на "СС" и полицията. Също с двуреден пълнител. Били са поризведени около 40 000 единици.

      3. MP-41 (Отново разработка на Хюго Шмайзер)
      с дървен приклад, вариация на MP-38/MP-40 (комбинирани с елементи от MP-28 II), която обаче е предназначена за пехотата и поради тази причина е с дървен приклад.

      Все пак, най-масовите картечни пистолети във Вермахта - MP-38 и MP-40 са със сгъваем метален приклат, което обаче е следствие на това, че те са предназначени най-вече за спомагателно въоръжение на екипажите на бронирани машини и отчасти за мотопехотата. Впрочем, самото количество произведени в Германия картечни пистолети за цялата война ясно показва как са гледали на мястото на това оръжие във въоръжението на пехотата. До края на ВСВ основното оръжие на пехотинеца е магазинната карабина на "Маузер".

      Между другото, по повод на MG-34 - аз попаднах на данни, че тази картечница е можело да се захранва с патрони по два начина - от барабанен пълнител (75 патрона) или с лента, като лентите са за 50 патрона, но могат лесно да се съединяват, така че да се получи поризволна дължина. Но ако е за въпрос, основното перимущество на тази картечница е в това, че е универсална - т.е. с добавяне или отнемане на детайли тя може да бъде лека картечница, сатночна картечница (универсална стойка, която позволява и зенитна стреба), танкова картечница и т.н.
      Last edited by модератор; 04-08-2006, 20:47.

      Comment


        #33
        аха

        СВТ и АВС се използуват в началото на Великата отечествена,след което губят по точки - технологични сложни за обслужване,капризни и не отговарящи на условито дуракоустойчивост.Известни количества имаше и в българката армия от тях.Ползували са се с уважение от враговете,може би защото швабите са били нация техническа и образована.Как тъпият чукчи зарязал елените в тундрата да работи с такива прецизни инструменти,след като върха на сладоледа при него е била Мосин-Наган или уинчестъра артисал след гражданската война.В разгара на войната рашаните правят модернизация на ПД,като преместват възвратната пружина зад затворната кутия,поради отказ в работата на механизма след интензивната стрелба.Друг е въпроса, че ПД не е оригинала.Оригинала е Люис - онзи с дебелия кожух- широко разпространен сред руската войска в края на ПСВ.

        Comment


          #34
          lobo написа
          ...Друг е въпроса, че ПД не е оригинала.Оригинала е Люис - онзи с дебелия кожух- широко разпространен сред руската войска в края на ПСВ.
          Невярно твърдение. Магазинът действително е взаимстван от Луис, но дотук свършват приликите с него. Затворът на Луис е с въртеливо движение, на ДП (какво е ПД?) затворът е праволинеен със заключващи рамена в хоризонтална плоскост. Луис има плоска "часовникова" възвратна пружина, ДП има спирална цилиндрична пружина. Мога да изброя още много разлики, ако трябва. Като цяло ДП и ДПМ са значително по-надеждни от Луис.

          Срещу кого СВТ "губят по точки"? Немците въвеждат що-годе свястна самозарядка G/K-43 едва в края на 1943 и тя копира газовата система на СВТ изцяло. G41(M) & G41(W) са абсолютни провали. М1 Garand се появява в значително количество едва от 1942 нататък. СВТ-38 & 40 е единствената масово произвеждана успешна самозарядна пушка през първата половина на ВСВ. АВТ-40 действително не е много сполучлива, но самото изискване за индивидуално автоматично оръжие с пушечен патрон няма решение - такова оръжие не е създадено и до днес. Дори прехваленият FG42 е бил неконтролируем в автоматичен режим; произведеното от него количество е пренебрежимо, около 5000 броя. Вермахта отхвърля FG42; единствено Луфтвафе го приема за парашутистите си за да покажат независимост. Ама какво разбира Луфтвафе от пехотно стрелково оръжие?

          Когато имам време ще сложа снимки на СВТ-40 и нейните компоненти. Пушката е с много добър баланс, нисък откат (има много ефективна дулна спирачка) и достатъчно надеждна в грамотни ръце. От нея са произведени около 1,5 милиона; производството е прекратено в началото на 1945 г. СВТ си остава значително постижение в оръжейната практика, което не бива да се подценява.
          Last edited by Nick; 04-08-2006, 21:06.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            #35
            СВТ-38 до колкото знам е разработвана при много строги изисквания-когато през май 1938 г. със заповедта на наркома отбраната и на отбранителната промишленост в СССР е учреден конкурс за полуавт. пушка за РККА изискванията са били : проста конструкция, безотказност при замърсяване в лоши полеви уловия и при непчистена смазка, минимум засечки при продължителна стрелба, устоичивост на на всякакви атмосферни влияния и темп. аномалии и редица други. Отчетено е че от всички опитни модели , явили се на конкурса само СВТ-38 на конструктора Ф.Токарев отговаря в най-голяма степен на тях. След доработки с цел отстраняване на проявените по време на изпитанията недостатъци, пушката е приета на въоръжение. По време на боиното си кръщение през Финландската воина тя се представя изключително добре--- единственият недостатък, посочен от военните са големите и габарити / 1236мм/ и конструктора получава задача да създаде полуавт. карабина- така се появява и СВТ 40. За някакви други недостатъци не сам чел, ако някои има информация, моля да ме насочи. И нещо любопитно- почетните роти при посещението на Уинстън Чърчил в Москва са въоръжени имено със СВТ.
            Тия приказки за дуракоустоичивостта, са ми направо смешни.
            Първо, всяко оръжие при неправилна употреба може да направи беля, все още няма изобретено безотказно и напълно безопасно такова. Старите хора казват, че и незаедената пушка гърми поне веднъж в годината
            Второ, по ония години/ че и сега/ руските военни са знаели много добре докаде се разпростира тех. култура на обикновения воиник, затова и важно изискване още на конкурса са простотата на обслужване и ремонта. И това се отнася до почти всички видове въоръжение и боина техника. Не смятам че подходът им е грешен.
            И трето, ако руския воиник беше такъв неандерталец, какъвто някои си мислят, то тои нямаше да натика хер Хитлер обратно в Германия. Танкове, самолети , САУ-та, флота и прочее техники , но предполагам на всеки е ясно, че войната я изнася винаги добрия стар кашик.

            PS.
            Чувал сам, че снаиперския вариант на СВТ 38 е пренебрегнат пред снайперските трилинейки на Мосин. Някой може ли да ми даде информация по този въпрос и за техните качества ?
            Quae fuerant vitia, mores sunt.

            Comment


              #36
              според приказките на видяли доста и пробвали хора, дъ бест картечен пистолет от войната като съвкупност от качества и цена-ефективност е ППС-42/43 (Судаев), останал на въоръжение в нашата армия много дълго, а в милицията - до 80-те дори

              снайперският вариант на Токарев е давал по-ниска точност и групираност от стайперските Мосин

              Comment


                #37
                Юлиан Август написа
                .. и конструктора получава задача да създаде полуавт. карабина- така се появява и СВТ 40. ...
                PS. Чувал сам, че снаиперския вариант на СВТ 38 е пренебрегнат пред снайперските трилинейки на Мосин. Някой може ли да ми даде информация по този въпрос и за техните качества ?
                СВТ-40 не е карабина (въпреки, че има експериментални карабини СВТ в малка серия). Разликите м/у 38 и 40 са минимални, а габаритите им са идентични. Прикладът на СВТ-40 е от една част (при 38 е от две), променена е полуложата с кожуха на цевта, разположението на шомпола е променено и някои дребни компоненти са опростени или усилени. По-голямата част от СВТ-38 са всъщност преправени по-късно чрез поместването им в приклад на СВТ-40; едва след разглобяване може да се установи, че оръжието някога е било СВТ-38. Тук всички СВТ-38, които съм виждал, са трофеи на финландската армия (маркирани SA) и поради това в оригиналната им конфигурация. Съветските, както вече казах, са пре-конфигурирани в СВТ-40 (такива са ми попадали).

                Снайперските варианти на СВТ-38 (силно ограничено количество) и на СВТ-40 (доста повече) са отстъпвали на М91/30 по групираност на стрелбата, не са просто "пренебрегнати". Но това важи за всички снайперски пушки - самозарядното оръжие никога не може да даде групираността на магазинното (с ръчно пълнене). Основният недостатък при СВТ е, че първият ("студеният") изстрел е винаги встрани от нормално прострелваната група. Причини? Тези, които са се занимавали с точна стрелба знаят за изключително голямото значение на напасването на групата "метал-дърво". При СВТ първият изстрел "намества" цев-цевна кутия в ложата, а следващите изстрели са вече ОК. Тези, които са разглобявали СВТ, сигурно са забелязали колко е малък нагел-болтът, фиксиращ цевната кутия в приклада. Другото закрепване на цевната кутия е чрез ударно-спусковата група, но тя не е на винт, а с пружинна закопчалка. Въобще закрепването на метал към дърво при СВТ е слабостта на оръжието. Това се счита за специфичната причина при СВТ. Общата причина за по-голямото разсейване при полуавтоматите е процесът на подаването на патрона в патронника. Има редица изследвания на деформациите на патрона при автоматичните и самозарядните оръжия. Ускоренията при работа на автоматиката и свързаните с това усилия водят до деформация и неравномерно позициониране на патрона в патронника, което пък се отразява на разсейването. Накратко, деформацията е чувствителна от гледна точка на изискванията за снайперска стрелба и пренебрежима от гледна точка на редовия стрелец. Колкото и прецизно да е изработено едно самозарядно/автоматично оръжие, то никога не може да се мери с ръчно пълнещите се поради спецификата на процеса на пълнене и зареждане. Казвайки това, трябва да се отбележи, че доста голяма част от руските снайперисти са били със СВТ-40, включително популярната Людмила Павличенко, като постигат доста високи резултати.
                кало написа
                ..според приказките на видяли доста и пробвали хора, дъ бест картечен пистолет от войната като съвкупност от качества и цена-ефективност е ППС-42/43 (Судаев)...
                Напълно съм съгласен както с критериите, така и с класацията.
                Last edited by Nick; 05-08-2006, 01:27.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  #38
                  Ето малко снимки на СВТ-40.



                  Български войник от ВСВ и СВТ-40 - това вече е анахронизъм, но съм го окачил на манекена за удобство при снимане



                  Инструменти за разглобяване с комбиниран ключ за регулиране на отвода на газовете.





                  Газовата система на СВТ



                  Газовият регулатор - както предимство, така и недостатък.

                  Предимство е, че позволява работа на оръжието в различни температурни условия, различни условия на замърсеност и различни боеприпаси (леки и тежки куршуми). М1 Гаранд и К-43 нямат регулатори. Резултатът е, че К-43 поголовно подбива и пука цевни кутии заради прекомерно големия отвод на газовете; М1 Гаранд може да работи само с един вид комбинация заряд/куршум и ако се използува патрон с по-тежък куршум, изкривява буталния прът (изискването е в инструкцията на М1). Недостатък на регулатора - много е малък (труден за манипулация в зимни условия), сложна манипулация (изисква специален ключ), възможност за неправилна установка (няма фиксирана позиция).

                  При неправилна установка на регулатора оръжието дава откази. Регулаторът има 5 положения - 1.1, 1.2, 1.3, 1.5 и 1.7 (диаметър на отворите в мм). Ръководството предписва при нормални температури и чисто оръжие установка 1.3. При ниски температури и при замърсено оръжие регулаторът се поставя на 1.5 или 1.7. СВТ, пленени от финландците имат модифицирани регулатори, където отверстията са разширени за облекчаване на работата при свръхниски температури, когато смазката се втвърдява. Финландските пленнички имат регулатори до 1.9.

                  Разбираемо е, че в бойни условия редовият войник би сбъркал регулировката или би изгубил специалния ключ, правейки я невъзможна. Това за мен е единственият сериозен недостатък на СВТ, иначе пушката е супер! Немците, копирайки газовата система на СВТ, умишлено правят компромис и не слагат регулатор на К-43 (но това, както казах, води до други проблеми).
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #39
                    Юлиане,съгласен съм,че добрият стар кашик носи цялата или почти цялата тежест на войната.За неандерталците в РККА няма какво да говорим.Те просто са налице и до сега.Методите на ръководство на тези неандерталци явно са били качествени.Но едно е да накараш неандерталеца да отиде и да умре,съвсем друго е да му вкараш акъл в простата чутора.Нашият фатмак казваше " Да е х.. да ти го вкарам, а то акъл!"Безспорно съветските оръжия имат качества и част от тях са достъпни за много широк спектър потребители - от 8 годишни до към колкото дойде старци - визирам конкретна АК.Но същите потребители трудно биха се справили с да речем М-16,L1A1 и т.н. АК е създаден с много висок коефициент на дуракоустойчивост.Не е така СВТ-тата и АВС-тата.Даже появилата се в края на ВСВ СКС също е трудно сравнима с АК.
                    Ник, виждам, че добре си написал домашното.Мога да те поздравя за това,но до колкото си спомням на дектерьовката - тази старата с голямата тава затвора и също май се завърташе,както и на следващият модел под патрон 7,62 мм обр.1943г.

                    Comment


                      #40
                      Ник, голямо мерси за информацията ! Това за карабината сигурно погрешка ми се е набило в главата Иначе дума да няма, с удоволствие бих приютил една такава у нас
                      А Лобо, койзнае какви методи едва ли са били нужни. Все пак, за редовия войник нещата са били съвсем прости-тои се бие , защитаваики собствената си страна от външен агресор. Войната , както правилно са я определили, е била отечествена. Имам един много ефектен плакат със заглавие : Напал гад на наш сад, Что надо?- Убить гада !
                      Толкова е просто, та чак е велико :lol: :lol: :lol:
                      Quae fuerant vitia, mores sunt.

                      Comment


                        #41
                        lobo написа
                        ...но до колкото си спомням на дектерьовката - тази старата с голямата тава затвора и също май се завърташе,както и на следващият модел под патрон 7,62 мм обр.1943г.
                        Не, брато. ДП-28 (Дегтяр¸в Пехотный) има затвор по системата на Kjellman с отварящи се в хоризонтална плоскост упори. Затворът е с праволинейно движение. Виж схемата долу:
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #42
                          Виж какво lobo, едно от най-важните качества за всяко армейско оръжие е неговата простота. Това му качество гарантира висока степен на безотказност при всякакви условия, а те на бойното поле са крайно сурови. Нещо повече - при нужда може без проблем да се ремонтира, дори и от човек, който е технически малко грамотен или напълно неграмотен. По-простата конструкция позволява висока степен на взаимозаменяемост на отделните елементи и т.н. От теория на механизмите се извежда просто уравнение, което показва връзката между количеството елементи на даден механизъм и вероятността за отказ на същия. Връзката е правопропорционална - повече елементи, по-голяма вероятност за отказ, по-малко на брой елементи, по-малка вероятност за отказ. Именно това правило спазват оръжейните конструктори. Степента на сложност се определя от предназначението, като винаги за фундамет стои надежността. Това е условие "номер едно". Едно от качествата, заради което автомат Калашников доби световна слава и популярност, е именно неговата проста и надежна автоматика!!!
                          Накрая, че кажа, че руснаците разбират от оръжия. Не се съмнявайте в това!

                          Comment


                            #43
                            Тъй като колегата Ник обясни прилики,разлики и особености на оръжията за които става дума по-горе, аз няма да ги повтарям.
                            Ще спомена само-забелязах от постовете по-горе да споменавате за пушки Уинчестър обр.95-че в началото на 1939-та година РККА в областта на лекото оръжие в своите складове няма и грам чуждо.Всеки знае, че през ПСВ Русия купува то Япония между 300 и 500 000 пушки система "Арисака" за да попълни своите липси и недостиг.Също така в складовете след ПСВ се намират голямо количество немско,френско,английско и австрийско оружие. Аз също като вас съм се питал аджеба къде изчезва това оружие в началото на ВСВ?
                            От известно време се занимавам с Испанската Гражданска Война и съвсем случайно попаднах на един документ в който се описват количествата доставено леко огнестрелно оръжие на републиканците.Оказа се, че чичко Сталин е измел складовете на РККА от всичкото трофейно оружие и го е дал на испанците в замяна на тяхното злато.С изключение на самолетите и танковете,които са били последен писък на модата и СССР е искал да ги изпробва в реални бойни условия, лекото оружие 95% е било трофейното или закупено по време на ПСВ.
                            Затова в навечерието на ВСВ в съветската армия няма чуждо оръжие-изключение прави "Суоми"

                            lobo написа
                            За неандерталците в РККА няма какво да говорим.Те просто са налице и до сега..
                            Колега неандерталци има във всяка армия.В българската са до 95%-факт ,който никой не може да отрече в този момент.
                            Прилагам снимка по-долу от личния ми архив за да видиш невижданото и да се убедиш,че и хората от вицовете са боравели с качествена техника.
                            Пича на снимката е чукча.Останалите изводи си ги прави сам за себе си :sm100:

                            Предполагам,чеу е по-лесно да разглобиш Мосин отколкото МР-40, но изглежда и тъпанарите са го правели, щом воюват с него.
                            Last edited by Parabellum; 05-08-2006, 21:14. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #44
                              Арисаки през ВОВ е имало на Ленинградския фронт.

                              Четете тук http://vif2ne.ru/nvk/forum/0/0.htm - мнения от 04.08
                              Last edited by Thorn; 07-08-2006, 11:46.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                Някой може ли да ми обясникакво се разбира леко и тежко оръжие особено по отношение на огнестрелните оръжия>?

                                Comment

                                Working...
                                X